Forum Forum dla firmKadry

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić udzielenia?

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić udzielenia?

Wyświetlaj:
morsik / 195.238.185.* / 2016-04-29 07:54
jest nas dużo osób w firmie i wykonujemy zlecenia mam ich bardzo duzo i mam na nie dwa dni i na przykład już mam przeterminowane zlecenia bo maja już 3-4 dni to tez mi możne pracodawca odmówić dnia na żądanie? bo są zlecenia przedawnione i zagraża to firmie? zaznaczę ze przedawnione zlecenia mamy ciągle od kiedy firma istnieje czyli z 7lat.
szklarek / 2016-04-29 08:19
Jeśli jest to sytuacja permanentna to fakty są takie, że u. w trybie na żądanie niczego nie zmienia. Zatem- pracodawca - nie powinien odmówić, ale jeśli odmówi - jest to wiążące dla pracownika oraz 'zaskarżalne' do ZZ, PIP, sądu pracy nawet.

No i co do zasady powinno skutkować po prostu zmianą organizacji pracy lub zwiększeniem zatrudnienia.
daniel dniel / 89.66.253.* / 2016-04-15 17:23
jestem operatorem specyficznej maszyny produkcyjnej, kierowniczka odmówiła mi urlopu na żądanie uzasadniając ze w ten dzień bede potrzebny do obsługi tej maszyny po czym przychodze do pracy i okazuje sie ze maszyna nie idzie a ja sie włucze po zakładzie szukając jakiejkolwiek pracy. i co w akiej sytuacji kierowniczka jest bezkarna??
szklarek / 2016-04-18 12:45
Tak.
Dopóki nie zostanie pozwana do sądy pracy o jakieś zadośćuczynienie, bo nie ma mowy tu o odszkodowaniu, a w czasie odmowy urlopu kierowniczka miała wiedzę o przestoju maszyny i braku widoku na jej uruchomienie. Innymi słowy, że świadomie odmówiła urlopu w tym trybie bezpodstawnie.

Albo nie zostanie skierowana do PIP prośba o interwencję w tym zakresie- imienna.
hhh2 / 89.231.223.* / 2014-09-04 16:30
Czyli klasyczny paragraf22 - masz prawo do urlopu ale go nie otrzymasz. Oto Polska właśnie.
wiwan / 2014-09-04 19:25
Od kraju się odczep- wszędzie ( co do kraju jak i dziedziny prawa ) istnieją uprawnienia, które nie są totalnie bezwarunkowe.
Robol XYZ / 31.11.143.* / 2014-05-28 21:47
Mam pytanie retoryczne:
Mam rano np. rozstrój żołądka lub torsje; dzwonię do szefa w zakładzie pracy i proszę o urlop na żądanie . I co pracodawca stwierdza ,że nie udzieli mi urlopu ??? To przyjdę do firmy i przesiedzę cały dzień w kiblu - i będzie O"K ??
Lub pójdę do lekarza po L-4 i dostanę 3 dni -dobrze????
A jak co nie daj Boże ,mam pożar w domu i muszę po tym oporządzić straty ,to też Łaskawca Szef może lub nie udzielić mi urlopu???
To po cholerę jest ten dzień na żądanie ,jak i tak muszę uzyskać zgodę szefa??
To jest jawne NIEWOLNICTWO [...] nie może nic mu wyniknąć takiego ,żeby nagle potrzebować dnia wolnego??
Może jakiś Einstein odpowie???

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
szklarek / 2014-05-28 22:07
Przerysowujesz i zdumiewasz takim pytaniem, bo odpowiedź dla zatrudnionego jest całkiem oczywista.
Bo zasadniczo urlopu planuje się na początku roku- plan urlopów, a wiadomo, że życie niesie niespodzianki. Czyli tryb 'na żądanie' jest kołem ratunkowym. Owszem, że nie ma problemu w przypadku takiego urlopu dla pracownika, który pracuje na dziale 100 osobowym, bo i tak pracodawca musi w nim planować frekwencję na poziomie powiedzmy 85% ze względu na urlopy macierzyńskie, wychowawcze, zwolnienia lekarskie, badania okresowe, szkolenia itp.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy o urlop taki wnosi zastępca głównego energetyka zakładu, który akurat jest w szpitalu. Nieplanowany urlop takiej osoby może zatrzymać zakład.
trrttrtr / 88.199.162.* / 2014-02-26 08:13

Urlop na żądanie - czy pracodawca może odmówić udzielenia?

Juz widzę jak ZTM ściąga na siłe do pracy leko zawianego (po wczorajszym) tramwajarza;))))

Najnowsze wpisy