urlop na żadanie

Aneta1974 / 2012-03-30 08:37
Dzień Dobry
Jestem na 3 miesięcznym okresie próbnym poprosiłam kierownika o urlop - odmówił mi , czy w takim przypadku nie należy mi się urlop na żądanie czy może mnie zwolnić czy mogą być inne sankcje wobec mnie ?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-03-30 10:35
To zależy od tego, czy przed 2012 r. była Pani już w zatrudnieniu. Jeśli nie- Pani urlop wypoczynkowy nalicza się cząstkowo, z dołu, z art.153 KP. Wtedy po prostu mogła zajść sytuacja, że prawa do urlopu w ogóle jeszcze Pani nie miała, albo należny dotychczas już wykorzystała. Siłą rzeczy nie można też udzielić urlopu w trybie na żądanie, gdy żadnego urlopu do wykorzystania nie ma.

Gdy jest inaczej- urlopy udzielane są wg. planów urlopowych, pracodawca nie jest związany wnioskiem bezwzględnie
elka07 / 2012-03-30 13:18 / Bywalec forum
to znaczy, ze dzień urlopu na żądanie mogę wykorzystać dopiero po przepracowaniu mniej więcej miesiąca? dziwne mi się to wydaje, bo miałam taki przypadek, byłam na okresie próbnym i po 2 tygodniach wzięłam 1 dzień urlopu nż i żadnych problemów nie miałam
szklarek / 2012-04-02 11:35
1. Jasno napisałem, że dotyczy to pierwszego roku kalendarzowego pracy. To, że umowa na próbę jest kwestią niezależną.
2. Prawo pracy nie zabrania pracodawcy czynienia więcej i korzystniej dla pracownika niż jest to zapisane. Może ona dać awansem urlop pracownikowi, który nie ma do niego jeszcze prawa.

Najnowsze wpisy