Forum Forum prawnePracy

Urlop Wypoczynkowy

Urlop Wypoczynkowy

Pedro394 / 153.2.246.* / 2013-11-07 10:44
Witam
Otrzymalem zestawienie z kadr z ktorego wynika, ze pozostalo mi do konca b.r. ok 20 dni do wykorzystania. Problem polega na tym, ze nie jestem pewien czy jest to liczba zawyzona. Nie prowadze rejestru dni urlopowych wiec ciezko mi to okreslic.

Teraz pytanie: czy jesli wykorzystam wspomniane zalegle 20 dni, a dzial kadr dokona korekty urlopow to ewentualny "nadprogramowo" wykorzystany urlop moze zostac zaliczony jako urlop bezplatny?

Jak moze postapic dzial kadr w takim przypadku? Podejrzewam ze pomylil sie o 2-3 dni ale nie maja teraz zadnych dodatkowych wnioskow ode mnie - nie chce jednak zeby w przyszlosci nagle je znalezli i robili korekty.
wiwan / 2013-11-07 11:09
Nie mogą bez zgody pracownika zmienić statusu odebranego już urlopu z wypoczynkowego na bezpłatny, ani potrącić go z puli przyszłorocznej.

To jest trochę tak, jak z błędnie wypłaconym zbyt dużym wynagrodzeniem. Bez zgody pracownika nie można nadpłaty potrącić z kolejnej wypłaty, ani domagać się zwrotu na gruncie prawa pracy- bo pracownik ma pełne prawo mieć zaufanie do kadr i profesjonalizmu w tym zakresie. Pozostaje wtedy jedynie droga cywilna z art. 405 KC o bezpodstawnym wzbogaceniu. Dopiero pozytywny wyrok pozwala na takie potrącenie bez zgody pracownika.

Najnowsze wpisy