Forum Forum dla firmKadry

Urlopy wypoczynkowe

Urlopy wypoczynkowe

Money.pl / 2011-07-05 11:14
Komentarze do wiadomości: Urlopy wypoczynkowe.
Wyświetlaj:
AGATKA ALICJA / 89.69.109.* / 2012-10-09 10:51
witam, na wypowiedzeniu mam informacje, że pracownik w ciągu 2ygodniu wypowiedzenia wykorzysta urlop wypoczynkowy, natomiast na 3 dni nie wystarczy mi urlopu, czy Ja mam obowiązek dowiadywać się czy w ciągu tych trzech dni pracodawca zwalnia mnie z obowiązku, czy to On ma obowiązek poinformowania pracownika? Dodatkowo chciałabym się dowiedzieć czy podpisanie wniosku urlopowego leży również po mojej stronie, ponieważ pracodawca mi go nie dostarczyl.
Bardzo proszę o pomoc
szklarek / 2012-10-09 11:42
Przy tak brzmiącym zapisie uznałbym, że należy złożyć wniosek o urlop z terminem Pani odpowiadającym, a na pozostałe 3 dni po prostu stawić się do pracy.

Zwracam jednak uwagę, że owych 3 dni może nie być- wypowiedzenie jest dwutygodniowe, jak rozumiem złożone w tym tygodniu. Jego bieg zaczyna się w... NIEDZIELĘ 14 października. Czyli zgodnie z zapisem wypowiedzenia nie może Pani urlopu wykorzystać w środę, czwartek, piątek i sobotę przed tą niedzielą.

Oczywiście nie dotyczy to trybu "na żądanie".
Małgosia167 / 109.196.36.* / 2012-07-10 12:35
Witam!

Mój syn od czerwca pracuje na pół etatu ma umowe do konca grudnia.Jest to jego pierwsza praca po skończeniu szkoły. Jako matka chciałabym mu pomóc przy tych jego pierwszych krokach.Myślałam, ze przysługuje mu 10 dni urlopu na pół etatu.Jednak przeczytałam niżej, ze jest to 6h i 38 min za miesiąc. Szukając w internecie natrafiłam też na takie coś:

1. Pierwsza praca w życiu - pracownik nabywa prawo do urlopu w wymiarze 1/12 z 20 dni po przepracowaniu jednego miesiąca. W takiej sytuacji upływ miesiąca ustala się zgodnie z potocznym rozumieniem tego terminu (a nie przy zachowaniu zasad wynikających z art. 112 Kodeksu cywilnego); obliczając wymiar urlopu przysługujący po miesiącu pracy, pracodawca nie musi zaokrąglać wyniku do pełnych dni (choć z praktycznego punktu widzenia może to zrobić). Ważne jest przy tym, ile takich pełnych miesięcy pracownik przepracował. Za niepełny rozpoczęty miesiąc pracy urlop nie przysługuje, chyba że po zakończeniu tego zatrudnienia pracownik podejmie kolejne zatrudnienie w tym samym roku kalendarzowym (u tego samego lub u innego pracodawcy). Wówczas okresy pracy będą podlegały sumowaniu i po przepracowaniu łącznie 30 dni pracownik będzie miał prawo do urlopu w wymiarze kolejnej 1/12 z 20 dni (w sytuacji gdy w zatrudnieniu występują przerwy, miesięczny okres zatrudnienia ustala się, licząc miesiąc jako 30 dni - według art. 114 kc):
1/12 z 20 dni = 1,66 dnia urlopu po miesiącu pracy (można zaokrąglić do 2 dni);
1,66 dnia x 2 pełne miesiące = 3,32 dnia urlopu (można zaokrąglić do 4 dni)

I również w taki sposób wyliczała mu przysługujący urlop księgowa z mojej pracy.Syn odrazu nie weźmie urlopu dopiero pewnie wykorzysta go w grudniu, zeby mieć tych dni wiecej.Ale jednak chciałby wiedzieć jak to jest. A widzę, ze tu są rzetelne odpowiedzi i liczę na pomoc!
moon2000 / 83.5.78.* / 2012-08-28 20:12
Witam. Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/4 etatu od 05.03.2012 na czas nieokreślony? Pracownik pracuje przeważnie po 2 h dziennie przez 5 dni w tygodniu, czasem jednak jest to np. 4h jednego i 6 kolejnego dnia lub podobnie. Staz pracy poniżej 10 lat, ponieważ jest to jego pierwsza praca.Bardzo proszę o pomoc.
szklarek / 2012-08-28 22:53
Skoro pierwsza praca to nabywa on prawo do zgodnie z art.153 do u. wypoczynkowego tzw. cząstkowego, po 1/12 wymiaru rocznego po każdym przepracowanym miesiącu z dołu.

Jego wymiar roczny to 20 x 1/4 = 5 dni= 40 godzin. Co miesiąc więc nabywa prawo do 3,33 godziny, czyli 3 godzin 20 minut.
4 kwietnia- 3 g 20 min.
4 maja- kolejne
4 sierpnia- było już łącznie 16 g 40 min.
4 grudnia - będzie łącznie 30 godzin.

Odbiera się je zgodnie z grafikiem pracy- jeśli dniówki nierównomierne- nierównomierny urlop.

Urlopu tego nie ma obowiązku zaokrąglać do pełnych dni/godzin- stąd te apteczne wyliczenia. Od 1.01.2013- urlop na normalnych zasadach- prawo do 5 dni=40 godzin z góry, od pierwszego dnia roku.
szklarek / 2012-07-10 20:58
6 godzin 40 minut po każdym miesiącu. Tak właśnie jest, bo urlop w pierwszym roku pracy pracownika (rozumianym rocznikowo) czyli dla Pani syna roku 2012 udzielany jest z art. 153 KP. Czyli z dołu, tzw. u. cząstkowy.

I właśnie tego urlopu pracodawca NIE ma obowiązku zaokrąglać w górę do pełnych dni i godzin.

Nic nie stoi na przeszkodzie jednak by to uczynił albo by udzielił urlopu awansem już teraz latem w wymiarze takim, jaki syn uzyska pod koniec umowy. Co zawsze jednak jest dla pracodawcy ryzykowne, gdyby doszło do wypowiedzenia umowy wcześniej- czysta strata w postaci wynagrodzenia urlopowego.

Gdy jednak pracodawca zechce być correct to za ostatni miesiąc musi wypłacić ekwiwalent, bo nie będzie kiedy go fizycznie udzielić. No chyba, że umowa będzie przedłużona- można wtedy na mocy art. 171, par.3 "przenieść" ten urlop na kolejną umowę.


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/urlop;wypoczynkowy;przy;pierwszym;zatrudnieniu,81,0,228177.html

I kodeks w tym zakresie:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe

Ps. Od 1 stycznia 2013 syn będzie nabywał prawo do u. wypoczynkowego już normalnie, tak jak i Pani, z góry w pełnym wymiarze rocznym bądź niższym wynikającym z umowy krótszej niż do końca roku.
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-05 08:02
A czy może nie jest to tak ze ja dostaje te 600 zł i skoro mam za 8h -60 zł i co miesiąc nadgodziny 16 godzin = 2dni =120zł no i 600 zł plus te 120 daje mi tyle co ja dostaje do ręki 720zł. Jestem taka zdezorientowana, że nie wiem co mam robić...
szklarek / 2012-07-06 09:33
Patrycja !

Po pierwsze- błagam- nie mnóż wątków, doklejaj kolejne pytania do wątku poprzedniego.

Po drugie- nie ma logicznej, matematycznej i prawnej możliwości by na umowie mieć jednocześnie trzy takie parametry: 1/2 etatu, wynagrodzenie brutto 750 zł/miesiąc i stawkę godzinową 60 zł/godzinę.

Napisz więc nie o przypuszczeniach, tylko o tym, co jest w umowę WPISANE, w tym o tym, jaki ów limit godzin dopuszczalnych uprawniających do wynagrodzenia za nadgodziny, bo tego nie napisałaś.
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-04 21:36
w umowie mam tylko napisane ( dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, opórcz normalnego wynagordzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 1 Kodeksu pracy )

Czyli z tego co zrozumiałam to mam miesięcznie urlopu 6 godzin i 40 min.

Wynagrodzenie to 750zł .do ręki dostaje 720zł plus za kazdy dzień dodatkowy 60 zł. ale zastanawiają mnie te 4 nadgodziny które nie są mi placone w takim razie i ze szef nawet o tym nie wspomina. i skoro nie są one wliczone w moją wyplatę to oznacza ze średnio w miesiącu mam 16 nadgodzin czyli 2 dni urlopu platnego do odbioru ....

a czy na te dwa dni urlopu okolicznościowego trzeba pisac podanie?
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-03 21:26
Mam 60 zł dniówki. Pensja moja to jest 750zł na taka jestem zatrudniona. I pracuje zawsze 3 dni w tygodniu po 8 godzin. Zastanawiam się czy pracodawca zachowuje się wporządku wstosunku do mnie teraz. Bo ja wiem, ze mam nadgodziny ale do dziś byłam pewna, ze są one własnie opłacane w tej kwocie 750zł.w umowie mam wymiar czasu pracy 001/002. Czy 750 zł to jest normalne wynagrodzenie za pół etatu. Bardzo mi Pan pomaga otwiera mi oczy na wszytko na co zupełnie nie miałam pojęcia.
szklarek / 2012-07-04 12:45
750 zł brutto to nawet więcej niż płaca minimalna w Pani przypadku, gdyż mimo stażu z PUP jest to w tym aspekcie pierwszy rok Pani pracy. A w tym czasie płaca minimalna wynosi 80% płacy minimalnej ogłoszonej. W 2012 jest to 1500 brutto, więc dla Pani mogła wynosić ona 600 zł brutto.

Skoro stale pracuje Pani po 3 dni x 8 godzin w tygodniu, to przekracza Pani wymiar czasu pracy z umowy ( 1/2 etatu = przeciętnie 20 godzin na tydzień ).
Czyli pracuje 24/20=1,2. I takie średnio za miesiąc należy się pani wynagrodzenie- czyli 750 x 1,2 = 900 zł brutto.

Co więcej w umowie o pracę powinno być określony limit godzin w miesiącu/tygodniu powyżej którego należne są już dodatki za nadgodziny (oprócz normalnej stawki). Jeśli ten limit Pani przekracza, to za godziny przekroczenia należny jest dodatek do wynagrodzenia lub udzielenie czasu wolnego- o czym w art. 151 do 151'3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-v-praca-w-godzinach-nadliczbowych/art-151
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-03 12:59
Dodam jeszcze, ze pracowałam zaraz po skonczeniu szkoły w 2010 od września ale na umowe zlecenie a później dopiero od czerwca 2011 do listopada 2011 na stazu w obecnej firmie. I od stycznia 2012 do marca 2012 na okres próbny postazowe na pół etatu. I od kwietnia 2012 do października mam też umowe na pół etatu. 3 dni w tygodniu po 8h. To są moje początki pracy po szkole i dlatego szukam pomocy w wielu źródłach.
szklarek / 2012-07-03 14:40
No więc wszystko jasne.
1. Nie ma Pani jeszcze stażu pracowniczego na potrzeby urlopu wyższego bądź równego 10 lat.
2. Zatem podstawa pani u. wypoczynkowego to 20 dni.
3. Zlecenia nie uwzględniamy. Staż z PUP zwiększa staż na potrzeby urlopu- czyli przyspieszy to uzyskanie ww 10 lat, ale staż ów NIE powoduje nabycia prawa do u. wypoczynkowego- co oznacza, że obecnie w tej kwestii traktowana jest Pani jak osoba, której rok 2012 jest pierwszym rokiem pracy na etacie.
4. nabywa więc Pani prawo do urlopu specyficznie, z dołu, po 1/12 wymiaru należnego za cały rok po każdym miesiącu trwania umowy.
5. oznacza to 1/12 x 20 x 1/2 dnia= 0,833 dnia= 6 godzin 40 minut po każdym miesiącu.
6. urlopu tego pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglać do pełnych godzin i dni.
7. Czyli np. po lipcu, gdy minie pełne 7 miesięcy, a niczego Pani nie wykorzysta do tego czasu będzie to już łącznie 46 godzin 40 minut odliczanych w tych dniach, w których normalnie Pani pracuje.

ALE 3x8 to 24, czyli więcej niż 1/2 etatu. Albo więc w umowie ma pani wyższy wymiar, albo nie w każdym tygodniu są 3 dni, czasem trafiają się dwa, albo są co tydzień 4 nadgodziny.
W pierwszym przypadku obliczenia należy skorygować, w dwu pozostałych odbierać urlop tak, jakby przez owe 3 dni pracowała Pani 20 godzin- czyli zdejmować z ww np. 46 godzin 40 minut po 20 godzin za tydzień kalendarzowy, a nie po 24.

Od 1 stycznia 2013 urlop już należny z góry, pełne 10 dni=80 godzin.

Podstawa- art. 153 KP.
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-03 12:53
Ogólnie miałam staż z urzedu pracy od czerwca 2011 w tej firmie skończył mi sie z koncem listopada. Od stycznia zostałam przyjeta na okres próbny 3miesięcy bo tak było w umowie po stazu. I teraz mam umowe do konca października. Pracuje 3 dni w tygodniu po 8h. I dni urlopowe wykorzystuje tylko w tych 3 dniach których pracuje tak ?
Patrycja480 / 109.196.36.* / 2012-07-03 11:05
Jeśli ja pracuje na pół etetu od stycznia. Czyli 3 dni w tygodniu to ile przysługuje mi na miesiąc urlopu. We wrześniu w tym roku biore ślub i chciałabym wiedzieć jak mam sobie zaplanować urlop. Bo po slubie chcielibyśmy wyjechać na " miesiąc miodowy "
szklarek / 2012-07-03 12:36
Jeśli przed rokiem 2012 już Pani pracowała, to ma Pani prawo już od stycznia do u. wypoczynkowego w wymiarze

1/2 x 20= 10 dni= 80 godzin,albo
1/2 x 26= 13 dni= 104 godziny.

Zależy to od stażu pracowniczego, którego Pani nie podała. I zakładam, że umowa jest przynajmniej do grudnia.

Urlop udzielany jest wg. grafiku pracy- nie wiem czy pracuje Pani 8+8+ 4,czy też inaczej.

W pierwszym przypadku daje to jednak 4 tygodnie kalendarzowe urlopu, w drugim - 5 tygodni i...dzień lub część dnia.

Przypominam o prawie do tzw. urlopu okolicznościowego jeszcze- tj. 2 dni wolnych z powodu ślubu.
szymek612 / 78.79.39.* / 2012-06-26 22:44
Witam mam pytanie .Pracuje na czas nieokreslony za rok 2011 przysługuje mi 26 dni urlopu wypoczynkowego do dnia dzisiejszego nie dostałem wynagrodzenia za urlop .Pracodawca twierdzi ze ma czas do końca września tego roku.Czy to jest prawda . W poprzedniej firmie płacono do 31 marca.
szklarek / 2012-06-26 23:25
Termin do końca marca (do 2011 r.) oraz do końca września (od 2012 r.) dotyczy powinności pracodawcy udzielenia urlopu zaległego ( art.168 KP), a więc z roku poprzedniego.

A płaci się za urlop wynagrodzenie w tym samym terminie i wraz z wynagrodzeniem za miesiąc,w którym urlop był wykorzystany. Np. w marcu udzielono 10 dni urlopu- wynagrodzenie za ten urlop i pozostałe 11 czy tam 10 dni roboczych pracy w marcu- wypłaca się łącznie, nie później niż do 10 kwietnia.

Oczywiście nie mówimy tu o płaceniu za urlop niewykorzystany- bo jest to możliwe tylko w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
agnch / 109.243.236.* / 2012-06-19 12:28
Jako pracownik nie chcę mieć 14 dni ciągłego urlopu( za długo ) i co wtedy ?
szklarek / 2012-06-19 19:40
Nic wtedy, bo prawo pracy- konkretnie art. 152, par. 1 oraz art. 162 KP zmusza Cię, a raczej Twojego pracodawcę do takiego udzielania urlopu.

Owszem, pracodawca może udzielić wg. wniosku pracownika urlopu podrobionego bardziej, ale naraża się na konsekwencje ze strony PIP.
Choć raczej sytuacja taka nie wyczerpuje przesłanek grzywny z art. 282 KP.

Poza tym chodzi przecież też o świadczenie urlopowe z ZFŚS.
pikuś123 / 83.3.255.* / 2012-05-16 12:23
Mój pracodawca nie che udzielić mi urlopu wypoczynkowego. Mam jeszcze zaległy urlop z 2011 r. Od ubiegłego roku mój najdłuższy urlop wypoczynkowy wynosił 3 dni robocze. W firmie nie funkcjonuje plan urlopów, a każdy wniosek urlopowy musi zatwierdzić pracodawca. Czy jest jakieś rozsądne wyjście z tej sytuacji?
szklarek / 2012-05-16 12:47
Jest- ostrzeżenie go przed interwencją w PIP, lub od razu taka interwencja.

Bo łamie ona Twoje prawa pracownicze.

Urlop wypoczynkowy ma być co do zasady udzielony:

1. w roku kalendarzowym, za który się należy. U. zaległy może pojawić się wtedy gdy pracownik nie wykorzysta go z powodu innej nieobecności w pracy ( macierzyński, chorobowe itp.) lub gdy pracodawca zmieni jego termin w sytuacjach tylko awaryjnych.

2. w całości należnej za dany rok, a podział na części tylko na wniosek pracownika, choć i tu jest ograniczenie, że jedna część urlopu musi być udzielona tak, by łączna i ciągła nieobecność w pracy (wraz z dniami wolnymi, świętami) stanowiła minimum 14 dni.

Wynika to z art. 152, par.1, art.161, art.164 do 166 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe
ucurylo1 / 2012-05-09 15:59
W ubiegłym roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę po 38 latach pracy w zakładzie. Umowę o pracę rozwiązałam 30 września a 2 października na nowo ale na pół etatu 4 godz. dziennie zatrudniłam się w tym samym zakładzie. Ile dni urlopu należy mi się za 3 miesiące X-XII. 2011.
szklarek / 2012-05-09 19:08
Urlop proporcjonalny w wymiarze 3/12 x 1/2 x 26 czyli 4 dni kodeksowe ( 32 godziny ).
Co przy tym trybie /czasie pracy oznacza 8 dniówek.

Podstawa- art.155'1 i 154 do 154'2 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe
gazelania / 2012-04-08 23:59
Witam, mam ogromną prośbę o pomoc przy wyliczeniu wymiaru urlopu. W październiku 2010 ukończyłam szkołę wyższą. Od stycznia 2010 r. pozostaję w ciągłym zatrudnieniu. Wiem, że od października przysługiwać mi będzie urlop w wymiarze 26 dni. Problem natomiast pojawił się w wyliczeniu, gdyż 20 kwietnia zostanie rozwiązany stosunek pracy z aktualnym pracodawcą ponieważ podejmę pracę w innej firmie. Jaki wymiar urlopu muszę wykorzystać u aktualnego pracodawcy, a jaki będzie mi przysługiwać u kolejnego? Czy aktualny pracodawca naliczać będzie urlop proporcjonalny jeszcze z wymiaru 20 dni (skoro dopiero od 10.2012 przysługuje mi 26 dni)? Czy u kolejnego pracodawcy nabywać będę urlop z każdym miesiącem kalendarzowym, czy np. po przepracowanym miesiącu będę już mogła wykorzystać 10 dni urlopu? Nadmienię jeszcze iż urlop za ten rok nie był jeszcze wykorzystywany. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
szklarek / 2012-04-09 19:43
U obecnego pracodawcy będzie to urlop (lub ekwiwalent) proporcjonalny 4/12 ale od podstawy jeszcze 20 dni czyli 7 dni.
U kolejnego będzie będzie to też u. proporcjonalny naliczany z góry. Nie po każdym miesiącu, bo tak nalicza się tylko w pierwszym roku pracy W ŻYCIU, a nie u danego pracodawcy. Bez względu na to, czy pracę podejmie Pani jeszcze w kwietniu, czy dopiero w maju będzie to urlop 13 dniowy. W październiku uzyska Pani prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 5 dni ( gdy zatrudnienie zacznie się w maju lub 6 jeśli zatrudnienie zacznie się jeszcze w kwietniu.

Wszystko to zgodnie z art.155'1 do 155'3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-155

Oczywiście KP nie zabrania pracodawcom udzielić urlopu więcej, albo drugiemu pracodawcy naliczyć od razu urlop od podstawy 26 dni, bez czekania do października.
krejzula / 2012-02-16 10:16
Witam. Proszę o odpowiedzieć ile przysługuje urlopu pracownikowi, kóry został zatrudniony od 16.01.2012r na umowe na czas nieokreslony. Czy z 26 dni- potrącam 1 dzien?
szklarek / 2012-02-16 12:14
1- na pewno nie.
Być może 3- jeśli w styczniu ów pracownik miał poprzedniego pracodawcę- bo tedy to dotychczasowy pracodawca udzielił urlopu za styczeń- na mocy art. 155'1, par. 1 oraz art. 155'2a, par 3. KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-155
imperissable / 81.219.65.* / 2012-01-10 10:49
Witam, mam mały problem odnośnie mojego urlopu.
Pracuję na pół etatu przysługuje mi na ten rok 10 dni urlopu, z roku ubiegłego zostały mi 3 dni.
urlop z roku ubiegłego muszę wykorzystać do końca marca. czyli 3 dni.
moj pracodawca narzucił nam ze nowy urlop musimy wybrac TYLKO w czasie styczeń-czerwiec, przy tym trzeba wykorzystać go tak żeby zostało nam 6 dni urlopu od 1 lipca do końca roku. Wiec z nowego urlopu mogę wykorzystać tylko 4 dni. proszę mi powiedzieć cz to jest zgodne z prawem, poniewaz, w takim przypadku urlop jest mi całkowicie zbędny.
szklarek / 2012-01-10 11:43
1. Zaległego urlopu pracodawca powinien udzielić do końca września, nie marca- nastąpiła przecież nowelizacja art.168 KP.
2. Pracodawca ma prawo określić w jakich miesiącach urlop bieżący może być udzielony.
3. Pracodawca nie ma prawa bez zgody pracownika urlopu dzielić- kodeksową zasadą jest, że urlop jest nieprzerwany, może być podzielony na wniosek pracownika, ale wtedy jedna część urlopu musi mieć przynajmniej 14 dni liczona ciągiem, wraz z dniami wolnymi normalnie od pracy. - art.162 KP
moon2000 / 83.5.78.* / 2012-08-28 18:56
Witam. Ile urlopu przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na 1/4 etatu od 05.03.2012 na czas nieokreślony? Pracownik pracuje przeważnie po 2 h dziennie przez 5 dni w tygodniu, czasem jednak jest to np. 4h jednego i 6 kolejnego dnia lub podobnie. Staz pracy poniżej 10 lat, ponieważ jest to jego pierwsza praca.Bardzo proszę o pomoc.

Najnowsze wpisy