Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Usługa maklerska dla osoby mieszkającej i rozliczającej się za granicą

Usługa maklerska dla osoby mieszkającej i rozliczającej się za granicą

Zedzio / 2010-09-29 21:13
Witam mieszkam i pracuje w chwili obecnej za granicą.
Mam konto w multibanku
W chwili obecnej chciałem poszerzyć konto o usługę maklerską jednakże w formularzu niezbędne jest podanie adresu urzędu skarbowego.
Od roku 2006 mieszkam i rozliczam się z podatku za granicą (przeniesiona ambasada podatkowa)
Jak w takiej sytuacji to wygląda, gdybym się zaczął inwestować na giełdzie papierów wartościowych
Czy musiałbym też rozliczać się z podatku (składać pity etc.) Czy też załatwia to bank czy też bym musiał to wykazywać w urzędzie podatkowym za granicą ?
szklarek / 2010-10-06 12:36
Dochody z polskiego biura maklerskiego byłyby dochodami na terenie Polski. Jako nierezydent masz ograniczony obowiązek podatkowy.
Szczęśliwie nie łączy się ich z innymi dochodami ( ze stosunku pracy) więc nie ma tego skomplikowania i metod łączenia dochodów w zależności co to za kraj.
Generalnie powstanie obowiązek przynajmniej składania PIT rocznego w Polsce. Biuro maklerskie wystawia PIT 8c, na jego podstawie wypełniasz PIT 38 i składasz do końca kwietnia roku następnego w US. Może być korespondencyjnie lub elektronicznie. Oczywiście info/ kopia z BM również idzie do US.

Dla podatnika niemającego miejsca zamieszkania w Polsce wg. rozporządzenia MI jest ( o ile dobrze rozumiem ) US właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania w kraju:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2005,165,1371.html
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy