Forum Forum emerytalneZUS

Ustalenie okresu 10 lat .

Ustalenie okresu 10 lat .

franekignacy / 2014-01-12 22:22
Czy można wśród 10 lat wyznaczonych do obliczenia emerytury wziąć rok, w którym składa się wniosek o emeryturę. Złożyłam wniosek o emeryturę we wrześniu 2011, czy mogłam wskazać dochody od stycznia do sierpnia 2011 roku. Jeżeli tak, to czy te osiem miesięcy porównuje się do ośmiu miesięcy średniej płacy w gosp., czy do całego roku?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-01-13 12:09
NIE. Dziesięć lat z ostatnich 20 POPRZEDZAJĄCYCH BEZPOŚREDNIO rok złożenia wniosku o świadczenie- co wynika z art. 15 ustawy emerytalnej.

Podobnie w opcji wyboru dowolnych 20 lat z całego stażu ubezpieczeniowego- również wykluczony jest rok złożenia wniosku.
franekignacy / 2014-01-13 12:22
Dziękuję za odpowiedź. Pozostaje mi tylko przyjrzeć się uważniej wyliczonemu kapitałowi początkowemu. Może tu coś znajdę, by zmienić wysokość emerytury (czyt. podwyższyć).
wiwan / 2014-01-13 12:46
Skoro KP - to albo emerytura wcześniejsza z art. 184 ustawy albo powszechna i rocznik 1951. Zatem wysokość była wyliczona w sposób mieszany- 55% na starych i 45% na nowych zasadach.

Można coś znaleźć, wskazując inne lata ( znów dowolne dwadzieścia lub 10 z ostatnich dwudziestu a więc sprzed 1999 r. ) we wniosku o przeliczenie KP. Dodatkowo najnowsza nowelizacja w zakresie KP dotyczy roku, który wszedł do obliczenia KP, a w którym ub. nie trwało cały rok- do niedawna wynagrodzenia z tego roku nie przeliczano proporcjoanlnie do tego, jak długo trwało ubezpieczenie w trakcie roku.

Najnowsze wpisy