Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa antysmogowa: Senat ulżył ogrzewającym piecami

Ustawa antysmogowa: Senat ulżył ogrzewającym piecami

Wyświetlaj:
dandys1 / 78.10.61.* / 2015-11-28 21:45
mieszkam w mniejszym mieście niestety większość z nas ogrzewa domy węglem i drzewem,jednak to co robi mój sąsiad to jakiś kosmos,kazdy kto rozpala piec dymi przez pól do godziny,a pan sasiad pali niczym ognisko całą dobę dym leci sobie raz mocniej raz słabiej ale na okrągło,co zrobić z takim gościem,czy są jakieś służby komunalne,które mogą sprawdzić takiego delikwenta i spowodować,żeby przestał aż tak dymić?
gość55 / 178.42.175.* / 2015-08-09 14:39

restrykcje, które miały być nakładane na ogrzewających mieszkania piecami na węgiel.

Wszyscy żyjący w naszej strefie klimatycznej musimy przez większą część roku korzystać z energii obojętnie czy ją kupujemy z sieci (np. miejskiej) czy wytwarzamy z paliwa we własnej kotłowni. Pozyskanie energii aby przeżyć dotyczy wszystkich.
Są różne źródła energii ale najbogatsze to gaz, ropa i węgiel. Te tzw. paliwa kopalniane z których odzyskujemy energię to dar słońca dla nas ludzi bo dziesiątki i setki milionów lat temu przez miliony lat rośliny wysiewały się, dzięki fotosyntezie (dzięki słońcu) wzrastały, zwiększały swoją masę i na koniec swojego życia padały a na nich wzrastały następne rośliny i tak miliony cykli w przyrodzie. Z czasem te wcześniej padłe drzewa były przyciskane coraz większym ciężarem i powoli bez dostępu tlenu zamieniały się w skałę którą dziś nazywamy węglem, wydobywamy i wykorzystujemy ją. Węgiel to uśmiech słońca z przed milionów lat do Nas i jest dla nas często najtańszym źródłem energii.
Mieszkamy w mieszkaniach: w obcych które wynajmujemy, u rodziców lub rodziny, we własnych które kupiliśmy lub we własnych domach które postawiliśmy. Niektórzy z nas budując się zlecili tę pracę innym ludziom – fachowcom bo zwyczajnie stać ich było na to a inni w znoju często samodzielnie kosztem wielkich wyrzeczeń przez wiele lat stawiali ten tak zwany „własny pomnik”.
Chciałbym by rozwiązując niewątpliwy problem zanieczyszczenia powietrza działano na wielu płaszczyznach a mianowicie stosować gradację od najprostszych i najtańszych sposobów poprawy spalania węgla na które mogą zdecydować się ubożsi rodacy (a tych jest niestety większość w kraju - a ja pośród nich) do coraz bardziej skomplikowanych, kosztownych i efektywnych sposobów jak np. wymiana części lub całkowita instalacji CO. Moje marzenie to pompa cieplna w moim domu pasywnym ale może to w innym życiu bo w obecnym na pewno się nie uda. (nie mam ani domu pasywnego ani pompy ciepła).
Alkohol jest dla ludzi i znakomita większość z nas korzysta z niego z umiarem, bawiąc się, poprawiając sobie nim humorek, ale niektórzy - nieliczni pod wpływem alkoholu czynią wiele zła. Czy z tego powodu należy wprowadzić prohibicję?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez noża. Przychodzi taki czas kiedy mama czy tata sadzają swoją pociechę przy stole i uczą ją jak kroić pokarm nożem na mniejsze kawałki. Ale w rękach nielicznych nóż jest narzędziem zbrodni. Czy z tego powodu należy zamknąć fabryki produkujące noże?
Niewątpliwie jest też i taka grupa ludzi którzy np. wracając z wakacji z Wysp Kanaryjskich będą jesienią przepalać w swojej kotłowni starymi szmatami, gumowcami itp. i takich ludzi może przekonać tylko walnięcie w łeb poprzez np. duże kary finansowe. Większość naszych rodaków nie złośliwie zadymia (zatruwa) nasze otoczenie i do tych trzeba podchodzić spokojnie powoli bo czynią źle z powodu biedy i niewiedzy a wystarczy im wytłumaczyć co robią źle, jak mają zmienić swoje postępowanie i wtedy zmienią je na lepsze, innym nie wystarczy wytłumaczyć ale trzeba pomóc przez fachowe doradztwo w np. cyklicznych audycjach radiowych czy telewizyjnych, finansowo poprzez pożyczki, kredyty itd. Tu jest potrzebna „mądra władza” czyli nasz rząd i parlament.
Postawienie sprawy że ponieważ niektórzy zatruwają powietrze to wszystkim zabronimy palenia węgla to dla mnie zbrodnia na słabszych. „Władza” to może zabronić mi ewentualnej wycieczki na księżyc ale nie może zabronić mnie oddychać lub jeść bo podobną funkcję spełnia dla mnie ogrzewanie mojego domu. Jeśli robię coś źle to proszę mnie wytłumaczyć co robię źle, jak w moich warunkach mogę poprawić swoje postępowanie, jeśli to jest poza moimi możliwościami to pomóc mi ALE NIE WALIĆ W ŁEB ZAKAZUJĄC PALENIA WĘGLA. Chciałbym by w moim kraju choć w tym temacie władza była z narodem i dla narodu.
pozdrawiam
Astacus / 89.230.4.* / 2015-10-17 14:43
Z mojego punktu widzenia gość 55 wypisuje brednie. Oto dzisiaj, od rana po drugiej stronie ulicy mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych palą w piecach. Dym niefortunnie leci prosto na kilka bloków, w tym mój. W tym samym czasie na działkach od strony podwórka palą śmieci i w paleniskach domków bo ogrzewają hodowane tam zwierzęta. O wyjściu z dzieckiem na spacer mogę zapomnieć, o wietrzeniu mieszkania- także. Po otwarciu okna do pokoju wdziera się duszący, trujący dym. Dokąd uciec? Teraz to jeszcze można próbować ale przy silnych mrozach? Gdy piece będą dymiły na okrągło? To ja mam cierpieć i być narażonym na choroby a być może i śmierć bo komuś jest wygodnie palić węglem i śmieciami? Gdzie moje konstytucyjne prawo do bezpieczeństwa? Jak spełniany jest wymóg 5par. Konstytucji RP o "zapewnieniu ochrony środowiska"? Czy mój narastający sprzeciw i poczucie krzywdy nie są uzasadnione? Spójrz na to gościu 55 z mojego punktu widzenia i napisz co o tym sądzisz. Wito. Iława.
Janusz556 / 31.61.137.* / 2015-08-09 12:44
Sprawdza się to co nieraz mówię że najgorszym złem w każdym kraju i ustroju są politycy, przez setki lat wszystko było zasilane poprzez węgiel. Dzisiaj to promile w skali kraju są opalane węglem,niech idioci politycy zabronią przynajmniej przez miesiąc korzystania z transportu samochodowego i przekonają się co więcej szkodzi spaliny czy dym z spalania węgla
ZK590 / 37.128.101.* / 2015-08-09 09:48
nie potrzeba ustaw, uchwał, projektów, zakazów, nakazów, kontroli TYLKO trzeba aby ludzi było stać na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Obecne gadanie to paplanina, która rzekomo ma cokolwiek poprawić.Dużo ludzi w wielu urzędach za duże pieniądze przekłada stosy papierów opisujących pozorowane działania antysmogowe.
ekologiczna / 188.146.52.* / 2015-08-09 09:16
PYTANIE BRZMI ...CZY PRZEZ TE WSZYSTKIE LATA UDAŁO NAM SIĘ ZMĄDRZEĆ???WIEMY ŻE OBECNE GRUPY POLITYCZNE TO SAMO ZŁO WIEMY ŻE MUSIMY JE ZMIENIĆ I CO ROBIMY???WYBIERAMY JE NA NOWO I JESZCZE W SWEJ GŁUPOCIE MAMY NADZIEJĘ ŻE COŚ SIĘ ZMIENI...NA LEPSZE...A PRZECIEŻ POJAWIŁA SIĘ ALTERNATYWA I SIŁA KTÓRA CHCE POWSTRZYMAĆ TO ZŁO ...I CO ROBIMY???ULEGAMY NAGONCE MEDIÓW KTÓRE WIEMY ŻE SĄ UPOLITYCZNIONE I PRUBUJĄ JĄ ZDYSKREDYTOWAĆ...MUSIMY WYBRAĆ RUCH KUKIZA I JOWY KTÓRE SĄ POSTRACHEM NIEUCZCIWYCH POLITYKÓW ROZLICZYĆ W KOŃCU AFERZYSTÓW I ZACZĄĆ MARSZ PO GODNE ŻYCIE.
pawel jankowski / 5.172.235.* / 2015-08-09 06:20
płacic powinien ten co psuje i truje, a jak zepsuje bo on oszczedza ---to ja mam zima chore dzieci i wyskakuje z min. tysiaca PLN na syropy, lekarza, i kwa kto tu oszczedza, nie mówiac o lecznieu nowotworów'
ten pek z PISu jest nienormalny ! W AUSTRII JEST ZAKAZ WEGLA W PIECU, co za głupkowaty naród ze po 25 latach doszli do takiej ustawy - a wystarczyło pojechac za bliska granice,
polecam mega syf czyli WEGRZCE wLK. POD kRAKOWEM
ołówek sołtysa / 46.182.97.* / 2015-08-09 11:56
Panie Pawle Jankowski niech pan przybliży nam swoją osobę. Czym się Pan zajmuje?
Pewnie pracuje pan w Biedronce lub Tesco dlatego stać pana na gaz lub olej opałowy.
Tacy ludzie jak pan nigdy nie powinni rządzić, bo patrzą tylko na swój czubek nosa.
Jak stara babcia, która dostaje 900 zł emerytury ma ogrzewać się gazem.
Człowieku jej nie starcza na minimum egzystencji. Zastanów się co piszesz.
Bogaci ludzie nie ogrzewają się węglem bo są wygodni i każdy z nas będzie wygodny jak będzie zarabiał powiedzmy 5000 pln
adam 75 / 5.172.252.* / 2015-08-08 19:57
Mieszkam w Starogardzie Gd . W warunkach zabudowy na nowym osiedlu mialem tylko paliwa plynne. Jak się wybudowalem mam ogrzewanie gazem.ale tylko ja mam reszta sąsiadów ma piece na śmieci bo pojemników tez nie maja. Nawet dzis jeden butelkowiec cos sobie utylizowal. I jak tu oddychać. Mieszkam juz 5 lat na tym osiedlu. O szambach bez dna nawet nie wspomne
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Pietrq / 37.47.13.* / 2015-08-08 16:38
Poczytajcie o rozpalaniu od góry. Ponoć można zaoszczędzić do połowy opału. Za miesiąc będę próbował się nauczyć. A dymu praktycznie nie ma. Aż wierzyć się nie chce: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/
Shadow89 / 79.186.48.* / 2015-08-08 15:28
może najpierw niech zapytają ludzi a nie samowolka
kikili / 193.192.179.* / 2015-08-08 14:26
czyli jak zlikwidowac kopalnie inaczej
Jaśka / 77.121.120.* / 2015-08-08 14:01
Najpierw trzeba zapewnić bezpieczeństwo energetyczne a dopiero później myśleć o ograniczeniu spalania węgla. PO to takie małpy unijne. Bardziej dbają o interes Niemiec i Rosji jak Polski. Tak za darmo? Wątpię...
uff / 91.201.123.* / 2015-08-08 13:41
Proponuję aby wprowadzić ustawę aby wszyscy w Polsce chodzili w garniturach od Armaniego
powstrzymajcie wulkany Japonii:))) / 159.205.130.* / 2015-08-08 12:26
Mnie cha-cha-cha się wydobywa gdy grzejący rosyjskim gazem pyszczą na syberyjski węgiel. Czy nagonkę na węglowych prowadzą ci sami aktywiści co na prywatyzację namawiali ?
ewa734 / 95.49.93.* / 2015-08-08 12:24
dlatego najlepiej sprawdzić jakiej jakości jest sprzedawany eko groszek z naszych kopalń!!!! niestety szkoda pieniędzy.
Jaromir 221kw / 188.33.49.* / 2015-08-08 12:20
Najbardziej anty obywatelski rząd nieliczący się z możliwościami zwykłych ludzi . Natworzyli bubli ustawowych , które teraz trzeba odkręcać . Za tą wrogą Polakom politykę otrzymają czerwoną kartkę jesienią czyli kopa w d.....
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy