Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa antysmogowa: Senat ulżył ogrzewającym piecami

Ustawa antysmogowa: Senat ulżył ogrzewającym piecami

Wyświetlaj:
Tego wam trzeba? / 178.235.193.* / 2015-08-08 12:18
Czyli co? Ludzie za mało "padają jak muchy"?
lesoo / 195.128.135.* / 2015-08-08 12:13
Żeby nie było smogu z palania węglem należy choć trochę pomyśleć po gospodarsku =do dotować eko-groszek i tym samym zachęcić do kupowania pieców emitujących mało spalin =podnieść ceny na gruby węgiel i zasiarczony=a na tych co pala bele czym nałożyć dużo wyższe kary niż są obecnie i sprawa po części rozwiązana.Straż miejską wyczulić na obserwację kominów zanieczyszczających środowisko a nie żeby chodzili jak święte krowy i nic nie widzieli oprócz kasy za nieróbstwo.ŻEBY MÓC TRZEBA CHCIEĆ=n nie tylko dużo gadać.
bbaabbaa / 188.146.50.* / 2015-08-08 11:54
Filtry ok, ale mentalności i oszczędzania paleniem śmieci tak nie wyplenimy
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Bronek530 / 109.243.57.* / 2015-08-08 11:41
Politycy tego kraju mają w du.....ie szarych ludzi których nie stać na palenie gazem. Uchwalaja ustawy które nie przystaje do portfela. Założenie instalacji gazowej to koszt około 12 do 15 tys zł. Jak mi dołożya połowę tego to mogę założyć. Mamy gaz
najdroższy w europie i ludzie nie chcą z niego korzystać dlatego wymyślają temat środowiska które truje my.
pucio-pucio / 77.255.76.* / 2015-08-08 11:14
Pierwszym i podstawowym warunkiem ochrony środowiska jest zaprzestanie wydobycia węgla złej i kiepskiej jakości. Jęki górnicze nie powinny mieć dla sprawy żadnego!! znaczenia. Wydobywanie syfu jest marnowaniem pieniędzy, tym bardziej, że odbywa się to kosztem reszty społeczeństwa. Nakłady bezpośrednie (na wydobycie) i pośrednie na likwidację skutków i szkód w środowisku są niewspółmiernie wysokie. Względy tzw. społeczne zakładające wyłącznie utrzymanie zatrudnienia nie usprawiedliwiają utrzymywania kopalni wydobywających dziadowskie paliwo. Płacimy podwójnie, nie wspominając o przywilejach tej grupy zawodowej (płatność trzecia w kolejności). Nikt do dzisiaj nie dokonał szacunku całkowitych kosztów utrzymania górnictwa z uwzględnieniem w/w nakładów. Moim zdaniem całkowite koszty są koszmarne i niestety część kopalni należy zamknąć i to natychmiast kierując się jedynym kryterium jakim jest jakość wydobywanego węgla.
gość55 / 83.9.24.* / 2015-08-08 11:59

zaprzestanie wydobycia węgla złej i kiepskiej jakości.

Masz dobre intencje ale to mało potrzebna jest jeszcze wiedza. W domowych kotłach CO najlepiej pali się węglem klasy 31.2 i 32.1 a są to węgle gorszej jakości Natomiast węgle klasy np 34 nie nadają się do palenia w tzw kotłach niskotemperaturowych czyli tych w naszych kotłowniach. trochę więcej informacji znajdziesz tu: http://czysteogrzewanie.pl/opal/katalog-polskiego-wegla/ i trochę tu http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5628924&viewfull=1#post5628924
pozdrawiam
Dex / 5.172.247.* / 2015-08-08 11:46
to lepiej kupować gaz z Rosji ??? i uzależniać się od kaprysów sowietów i płacić dużo drożej za ogrzewanie czy stać na to Polskę !!! ja dziękuję ja wolę płacić za ogrzewanie dużo taniej .
Dex / 5.172.247.* / 2015-08-08 11:45
to lepiej kupować gaz z Rosji ??? i uzależniać się od kaprysów sowietów i płacić dużo drożej za ogrzewanie czy stać na to Polskę !!! ja dziękuję ja wolę płacić za ogrzewanie dużo taniej .
pucio-pucio / 77.255.76.* / 2015-08-08 12:08
masz problem. Nie jest sztuką umieć czytać, sztuką jest umiejętność czytania ze zrozumieniem!!!!!
FK_ / 5.172.247.* / 2015-08-08 11:07
Po lekturze komentarzy, wypowiedzi niektorych poslow nie dziwie sie, ze Polska jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Europy jak ostatnio slyszalem... Myslalem ze jest 'tylko' w czolowce... ale to co widzialem w 'czystych' gorach w zimie.. to w sumie nie ma czemu sie dziwic...
Janina. / 217.99.150.* / 2015-08-08 10:50
A skąd ludzie mają wziąć pieniądze na te piece i filtry? Będziemy siedzieć wszyscy razem przy jednym piecyku gazowym, w kufajkach, z flaszką wina własnej roboty na rozgrzewkę. Senatorowie i posłowie żyją w innym świecie.
AlladynSolarBatt / 2015-08-08 11:11
Stąd - skąd prze całe życie brali na kolejne egzemplarze telewizorów. Na to macie ZAWSZE i na inne głupoty. konsumpcyjnie przechlapiecie swe życie bez pomyślunku o zabezpieczeniu domów na starość, ale potem - wszystko furda - wypisujecie swe nędzne lamenty - czego twój wpis jest koronnym przykładem. Są Was setki tysięcy i ZAWSZE i w kółko będziecie takie właśnie zadawali pytania..... A tera poproszę o negatywne opinie. Brak umiejętności (życiowej) przewidywania przyszłości - zawsze, ale to zawsze kończy się katastrofą ekonomiczną - w tym brakiem środków na finansowanie nadmiernych ( w nie ocieplonych budynkach) wydatków na paliwo. Minusujcie, bo nie piszę byście chwalili me wpisy, lecz po to by do zakutych łbów (tysięcy) dotarło: nikt nikomu łaski nie robi - nie ocieplisz - będziesz miał zimno.
Trep / 83.11.125.* / 2015-08-08 10:50
Modlitwy o zmniejszenie emisji nie pomogły??? Małopolskie Krakowiaki to dziwny naród!!!!
Moje imię / 46.215.95.* / 2015-08-08 10:47
OK wyłaczę piec stacjonarny na wszystko tylko zapłaćcie mi za tą inwestycję. Mam piec podłączony gazowy i dajcie mi zarobic na to paliwo bo koszt jest wyższy. Wszyscy wkoło ględzą o ECOlogy a co z moim ECOnomy przy -30 stopniach na zewnątrz robi się ciekawie. Ja tam moge i grzać prądem tylko niech ten prąd będzie w cenie islandzkiej.
A nie pitu pitu a ja tylko płać i płać z czego od 20 lat nie zdobyłem normalnie pracy z ulicy komu te durne gadki. Ja tu na przeżycie ide a nie na ekologię po co mi to eco jak z głodu zdechnę.
PS jako preppers nie zdechnę a le z wami może być różnie.
ekolok amator / 83.11.166.* / 2015-08-08 10:43
Mam hektar nieużytków i 0,3 przy domu na którym chętnie posadziłbym jakieś drzewa ALE WIEDZĄC, ŻE STANA SIĘ ONE PO 5ciu LATACH WŁASNOŚCIĄ URZĘDNIKA REZYGNUJĘ. TA PSEUDO OCHRONA POWODUJE, ŻE WIELU WSTRZYMUJE SIĘ Z NASADZENIEM DRZEW Z TEGO WŁAŚNIE POWODU. UWAŻAM, ŻE CO POSADZIŁEM TO MOGĘ - BEZ ŻADNEJ ŁASKI, WYCIĄĆ.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - AlladynSolarBatt.]
Okradany / 77.254.20.* / 2015-08-08 10:41
"a ochronę powietrza, ograniczenie zanieczyszczeń w nich do 2020 r. wydamy ok. 12 mld zł" oczywiście właściciel pieca nie zobaczy z tego ani grosza. Wsparcie "rządowe" otrzyma za to Gazeta w której będą finansować owe "projekty"
Tadzik 21 / 83.28.242.* / 2015-08-08 10:19
Co z tego, ze mówicie o ekologii jak Gazownia nie chce rozbudowywać sieci gazowej bo dla dwóch trzech domów in się nie opłaca . Proszę podjąć decyzje zmuszającą Gazownie na maksymalnej rozbudowy sieci gazowej za cenę realną do przyjęcia przez przeciętnego Kowalskiego. W przeciwnym wypadku ludzie będą palić czym się da.
xfimxtjy / 37.152.18.* / 2015-08-08 09:49
Samorząd brzozowa to skorumpowane skur... niszczą lokalnie wszystkich co staną im na drodze. Chcecie pozwolić im na jeszcze więcej?dość tego gnoju tylko Kukiz 15 - chcemy wolności!!!! nie komuny
gorg747 / 78.157.181.* / 2015-08-08 09:39
Palenie węglem typu ekogroszek, orzech czy kostka w sprawnym piecu jest nie mniej ekologiczne niż gazem. Nie ma żadnego powodu aby go ograniczać!

Całkowicie zakazane musi być !!! palenie mułem, flotem i śmieciami!!!!!!!!!!!!!!!! To muł, flot i śmieci trują!
sylwester507 / 83.25.4.* / 2015-08-08 10:29
piec musi być nie tylko sprawny ale i wydajny , dysze ceramiczne dopalające gazy , gaz po resztą jest daleko jeśli chodzi o ekologie 1 miejsce mają zestawy ze źródeł typu słońce wiatr turbiny wodne i geotermia , 2 miejsce to pompy ciepła termalne ziemne i powietrzne 3 to ogrzewanie pelletem , drewnem a więc paliwem które po spaleniu szybko jest przetwarzane przez środowisko naturalne oczywiście w wysokiej klasy kotłach conajmniej 3 klasa powinna być dopuszczona do sprzedaży dopiero teraz na 4 miejscu jest gaz , olej opałowy , a za nimi węgiel
gość55 / 83.9.24.* / 2015-08-08 09:31

że nowe przepisy dadzą samorządom narzędzia do walki o czystsze powietrze, m.in. przez stopniowe wyeliminowanie najbardziej zanieczyszczających kotłów i pieców.

Są ludzie którzy realizują się śpiewając pomimo że ich zawód jest inny, inni zajmują się sportem, łowieniem ryb, podróżami i tym podobnie, i tak dalej a jest także grupa osób którzy mają przyjemność czysto i ekonomicznie spalać węgiel w swojej kotłowni dogrzewając dom lub mieszkanie. Ci często przesiadują w kotłowni dokonując przeróbek kotła CO, modyfikując proces uwalniania energii ze spalania węgla, gazu, drewna, pelletu i innych źródeł energii. Ci zapaleńcy „palacze” DZIELĄ SIĘ swoimi doświadczeniami, osiągnięciami na publicznym forum (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego ). Ta dyskusja ciągnie się już ok 8 lat i trzeba poświęcić sporo czasu aby z całą się zapoznać bo to ok 900 stron ale nie ma potrzeby dokładnie wszystko czytać by dużo nowego nauczyć się
W naszym kraju - Polsce jest dużo osób ważnych i jeszcze ważniejszych a przy władzy wielu pyszałków. Węgiel jest dobrem narodowym, bo po prostu jest w naszej ziemi. Węgiel nie jest ani gorszy ani lepszy niż inne naturalne nośniki energii np. gaz, ropa itp. Problem jest w sztuce odbierania energii z paliwa a więc w SPALANIU PALIWA .Jak "ekologicznie" palić węglem możemy dowiedzieć się w naszym Internecie http://czysteogrzewanie.pl/2013/10/jak-sie-ma-wegiel-do-ekologii/ . W Afryce można takiego sposobu palenia węgla uczyć i nauczyć miejscową ludność http://czysteogrzewanie.pl/2014/01/czyste-spalanie-wegla-w-rpa/ , CZY MOŻNA NAUCZYĆ NASZYCH RODAKÓW PALENIA TYM SPOSOBEM ??????. Może by nasi decydenci spowodowali aby w TV powstał i był emitowany cykliczny program poświęcony problematyce bezdymnego a więc ekologicznego palenia węgla. Czy najbiedniejszym można poprzez dotacje pomóc w wymianie starego nieszczelnego kotła na nowszy lepszy niekoniecznie droższy kocioł CO. Czy nie pomóc ludziom (poprzez np. nieoprocentowane raty) zamontować w swojej starej instalacji CO dodatkowe zbiorniki na wodę zwane buforami ciepła dzięki temu kotły CO będą mogły pracować w wyższej temperaturze i przez to będą czyściej i bardziej ekonomicznie spalać węgiel. http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/ Można ten problem (zadymiania powietrza złym paleniem węgla)znacznie ograniczyć bez "rewolucyjnych" zakazów, nakazów i rozporządzeń. TRZEBA TYLKO CHCIEĆ. Ponad 30 lat kopciłem (wkurzając w dzielnicy sąsiadów) będąc przekonany że o paleniu wszystko wiem i mój dym to wina "złego węgla". W ubiegłym roku musiałem zmienić kocioł CO, poczytałem w necie kupiłem na raty (3000zł po 100 zł miesięcznie - jestem emerytem) nowy kocioł CO DS. (Dolnego Spalania), paliłem całą zimę i na tę zimę kupuję już nie 5,5tony a 4 tony węgla. Sąsiadów już nie wkurzam bo mój komin już nie dymi a w kieszeni pozostaje około 1100zł i to jest dla mnie TEN NAJWAŻNIEJSZY ARGUMENT!!!. Wielu moim rodakom wystarczy podpowiedzieć jak zmienić (zupełnie bez nakładów finansowych) sposób palenia w ich kotle CO aby było czyściej i taniej dla nich samych, dla kraju, dla Unii ---- ale może to za tanio???. Jak wtedy pyszałkom-kacykom za zakazy i nakazy wręczyć nagrody finansowe i medale, organizować płatne sympozja, narady i konferencje?
AlladynSolarBatt / 2015-08-08 10:13
Masz we wszystkim rację i Twoja postawa (podobnie jak postawa czytelników forum Muratora w wątku o spalaniu węgla) jest godna podziwu i szacunku. Sam fakt, ze Ty i KILKA TYSIECY osób mogło i zmieniło wiele w swym stosunku do Sąsiadów (likwidacja dymienia) zmniejszyć zadymianie okolicy oraz zmniejszyć ilość spalanego w sezonie paliwa jest godny szacunku i pochwał. Jednak - no właśnie, jednak......Abyś Ty o Tobie podobni zrozumieli w czym tkwi (mentalność) problem - podam przykład aktualny - często cytowany w mediach: na drogach są ograniczenia prędkości. Są po to, by skutki wypadków były mniej dotkliwe (nie da się ich uniknąć). Jednak - połowa kierowców znacząco w takich miejscach przekracza te normy. Tak więc trzeba było temu masowemu zjawisku - położyć kres. Okazuje się - że sankcja ostatecznego odbierania Praw Jazdy - zadziałała. Dla mnie właściciel NIE OCIEPLONEGO budynku jest tym samym co kierowca przekraczający ograniczenie prędkości o więcej niż 50 km/h. Budynków takich są .....setki tysięcy. Z takim właścicielem - nie będę (wybacz) prowadził dyskusji, bo co do zasady - jest to ignorant i samolub (własne pieniądze przeznacza na konsumpcję - bez zabezpieczenia sąsiadów przed skutkami swego bytowania). Ignorantom z nie ocieplonych nieruchomości mówię NIE - zero dyskusji!!. Oczywiście tacy - także mieli , mają i winni skorzystać z wiedzy jak palić węgiel dokładnie. Jednak - zrozum...Oni nie zastosują się do WIEDZY, bo brak sankcji (sic!!) - podobnie jak wprowadzenie konfiskaty prawa jazdy - sankcje takich ZMUSZAJĄ do funkcjonowania zgodnie z normą. Nakaz wymiany pieców lub zakaz palenia węglem na danym obszarze - to skutek (tak skutek) wyjątkowego nagromadzenia takich jednostek, którym najmilej jest żyć - szkodząc innym. I nic ich nie obchodzi - także Twoje apele i informacje. Dla chcącego - nic trudnego.
gość55 / 83.9.24.* / 2015-08-08 11:35
Zgadzam się z Tobą ale do Twojej argumentacji mam pewne zastrzeżenia, a mianowicie: sankcje dotykające kierowców spotykają tych ludzi których stać na własne auto i jeżdżąc nie stosują się do przepisów , a przecież jest duża grupa rodaków którzy nie mają samochodu bo albo ich nie stać albo jest im niepotrzebne itd. Itp. Wszyscy żyjący w naszej strefie klimatycznej musimy przez większą część roku korzystać z energii obojętnie czy ją kupujemy z sieci (np. miejskiej) czy wytwarzamy z paliwa we własnej kotłowni. Pozyskanie energii aby przeżyć dotyczy wszystkich. „Dla mnie właściciel NIE OCIEPLONEGO budynku” – te stwierdzenie mnie denerwuje bo wszystkich właścicieli budynków wkładasz do jednego worka. Jedni budując się faktycznie zlecali pracę innym ludziom – fachowcom bo zwyczajnie stać ich było na to a inni w znoju rok po roku często samodzielnie kosztem wielkich wyrzeczeń stawiali ten tak zwany „własny pomnik”. Czy wiesz ile kosztuje ocieplenie np. styropianem budynku. Jestem przekonany że każdy właściciel domu chce mieć dom dobrze docieplony ale nie każdego stać na to. Pojęcie „ocieplonego budynku” jest też pojęciem szerokim. Było tak że na zimę stare okna uszczelniałem nie uszczelkami bo to nienajlepsze rozwiązanie ale taśmą koloru białego i już to dawało duży pozytywny efekt a koszt był dla mnie przystępny.
Chciałbym by rozwiązując niewątpliwy problem zanieczyszczenia powietrza działano na wielu płaszczyznach a mianowicie stosować gradację od najprostszych i najtańszych sposobów poprawy spalania węgla na które mogą zdecydować się ubożsi rodacy (a tych jest niestety większość w kraju - a ja pośród nich) do coraz bardziej skomplikowanych, kosztownych i efektywnych sposobów jak np. wymiana części lub całkowitej instalacji CO. Moje marzenie to pompa cieplna w moim domu pasywnym ale może to w innym życiu bo w obecnym na pewno się nie uda. (nie mam ani domu pasywnego ani pompy ciepła)
„Oni nie zastosują się do WIEDZY, bo brak sankcji” – tu zgadzam się z Tobą że jest grupa ludzi którzy wracając z wakacji z np. Wysp Kanaryjskich będą jesienią przepalać w swojej kotłowni starymi szmatami, gumowcami itp. i takich ludzi może przekonać tylko walnięcie w łeb poprzez np. duże kary finansowe. Większość naszych rodaków nie jest złośliwa i do tych trzeba podchodzić spokojnie powoli, często wystarczy im wytłumaczyć co robią źle, jak mają zmienić swoje postępowanie i wtedy zmienią je na lepsze, innym nie wystarczy wytłumaczyć ale trzeba pomóc finansowo przez pożyczki, kredyty itd.
Postawienie sprawy że ponieważ niektórzy zatruwają powietrze to wszystkim zabronimy palenia węgla to dla mnie zbrodnia na słabszych. „Władza” to może zabronić mi wycieczki na księżyc ale nie może zabronić mnie oddychać lub jeść bo podobną funkcję spełnia mnie ogrzewanie mojego domu. Jeśli robię coś źle to proszę mnie wytłumaczyć co robię źle, jak w moich warunkach mogę poprawić swoje postępowanie, jeśli to jest poza moimi możliwościami to pomóc mi ALE NIE WALIĆ W ŁEB ZAKAZUJĄC PALENIA WĘGLA. Chciałbym by w moim kraju choć w tym temacie władza była z narodem i dla narodu.
pozdrawiam
Astmatyk.. / 178.235.193.* / 2015-08-08 12:21
Lubisz jak ludzie znikają z horyzontu?
sylwester507 / 83.25.4.* / 2015-08-08 10:39
mam dom nieocieplony i wierz mi bardzo bym chciał go ocieplić , ale jak ktoś nie ma kasy to i z pustego salomon nie naleje , takie ocieplenie to 10 tysięcy , ludziom z powodu kasy dzieci zabierają , inni aby mieć cieplej zasłaniają wentylacje i dochodzi do zatrucia czadem a nawet śmierci - myślisz ze ci ludzie jakby mieli kasę nie kupili by sobie porządnych ocieplonych domków , powinien być napewno obecnie wprowadzony zakaż sprzedaży nowych domków które nie spełniają norm energetycznych , i jakaś pomoc dla ludzi którzy by chcieli ocieplić swoje domki

Najnowsze wpisy