Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa frankowa prezydenta Dudy niezgodna z konstytucją? Mamy ekspertyzy

Ustawa frankowa prezydenta Dudy niezgodna z konstytucją? Mamy ekspertyzy

Wyświetlaj:
złotówkowicz / 78.149.100.* / 2016-02-18 14:01
Drodzy pokrzywdzeni przez niedobre rynki walutowe frankowi kredytobiorcy!!!
Nie rozumiem powodu waszego płaczu. Proszę o choć jeden przykład kredytobiorcy frankowego, który dziś ma więcej kredytu do spłacenia (we frankach, oczywiście). Nie mówię o przypadkach niespłacanych kredytów. Każdy, kto wziął kredyt we frankach i uczciwie go do tej pory spłacał ma na pewno mniej kapitału do spłacenia. To prawda, że wartość waszych nieruchomości wyceniana w złotówkach i przeliczona na franki jest często niższa niż wartość pozostałego do spłaty kredytu ale to raczej problem banku, niemającego wystarczającego zabezpieczenia. I tu jest rola państwa, które powinno chronić rzetelnie spłacających kredytobiorców przed zakusami banków do zamknięcia tych kredytów przez wypowiedzenie umów pod tym właśnie pretekstem. Raty wam wzrosły, nawet znacznie ale to normalne i powszechne ryzyko przy każdym kredycie o zmiennym oprocentowaniu. Poza tym wielu z was kupiło za te kredyty domy, na które NIGDY was nie byłoby stać, gdyby nie tanie kredyty we frankach właśnie. Coś za coś...Mam dla was radę - jak komuś za ciężko zarabiać w złotówkach a płacić raty we frankach to niech zacznie zarabiać we frankach. Proste - kredyt bierz w walucie, w której będziesz zarabiał. Tak jest najbezpieczniej.
JarekW77 / 212.160.172.* / 2016-02-18 14:36
Złotówkowicz, trudno się z Tobą zgodzić. Na początku stawiasz prawidłową tezę, że nikt, kto wziął kredyt "we frankach" nie ma więcej kredytu do spłacenia we frankach. I to jest prawda. Ale potem snujesz bezsensowną opowieść. Kapitału w CHF mam mniej do spłaty, ale kapitału przeliczonego po kursie CHF mam 2 razy więcej. A kredyt hipoteczny to taki instrument pieniężny, w którym pożycza się od banku określony kapitał i potem się go spłaca z odsetkami. Jeśli jednak bank wypłacił mi PLN, a kapitał w PLN wzrasta wraz z upływem czasu i mam go coraz więc do spłaty, to nie jest to kredyt.
juju925 / 84.73.217.* / 2016-02-18 14:01
Wszystko to byłoby wiążące, gdyby proceder udzielania kredytów frankowych nie był de facto przestępstwem banków.
Pol. / 83.29.173.* / 2016-02-18 14:00

w ekspertyzie przygotowanej 25 stycznia 2016 roku na zlecenie Związku Banków Polskich.

Ekspertyza wykonana zgodnie z zamówieniem zleceniodawcy - dla innego zleceniodawcy byłaby zupełnie inna.
Isru / 83.21.227.* / 2016-02-18 14:00
Co to za prawo gdzie "państwo nie powinno ingerować w autonomiczne i oparte na równości stron umowne stosunku kredytowe i pożyczkowe” - a co z nadużyciem prawa bankowego wobec obywateli? Banki w Polsce są w pierwszej linii do odzyskiwania swoich pieniędzy w sprawie roszczeń z tytułu utracenia dochodów przez pożyczkobiorcę. Nawet alimentacyjne opłaty nie stoją przed przywilejami bankowymi a to dlaczego? Na jakiej podstawie ludzie w Polsce są wykorzystywani przez banki i wplątywani celowo w rozliczenia w zagranicznych walutach. W Polsce obowiązuje waluta polska i w takiej walucie powinny być oferowane i przeliczane wszystkie pożyczki przez bank udzielone dla klienta.
BABCIA ALA / 37.47.36.* / 2016-02-18 14:00
Długi trzeba płacic! Ja miałam kredyt w CHF na dom na 10 lat (1 rata 2300 a ostatnia 4500 PLN) Spłaciłam chociaz płakałam. Ale NIGDY nie prosiłam o pomoc. WIEM, ŻE PRZEZ 10 LAT NIE ODPOCZYWAŁAM, NIC NIE KUPOWAŁAM, CHODZIŁAM W STARYCH BUTACH, ALE TERAZ MAM spłacony DOM! To jest mój majatek zarobiony przez 10 lat. W bankach powinny być tylko uregulowane spready A kredyty nalezy brać odpowiednie tzn. nie na dom 500 m kw. i nie na mieszkanie 150 m kw. lecz adekwatnie do AKTUALNYCH potrzeb.
Vanda / 78.28.13.* / 2016-02-18 14:03
otóż to . dlatego jeśli ktos domaga się pomocy powinien pokazać na co poszły pieniądze i jeśli to przekracza konieczne potrzeby to pod młotek
Franek368 / 87.86.182.* / 2016-02-18 13:57
Kolejny raz konstytucja dowodzi, ze zwykly obywatel moze byc rzniety ze wszystkich stron przez "szlachte".
KNF - instytucja stworzona do kontroli rynku finansowego, ktora powinna kontrolowac takie produkty i zapobiec takiemu finalowi, zawiodla na calej lini!! Kto jest za to odpowiedzialny za tem, i poniesie konsekwencje? Utrzymywana instytucja z pieniedzy publicznych, ktora nie jest w stanie wywiazywac sie ze swoich obowiazkow powinna byc zlikwidowana!!
Rzad - ktory w spob demokratyczny zostaje wybrany w wyborach powszechnych przez obywateli aby reprezentowac ich dobry interes i chronic ich, pozwolil i pozwala na tlamszenie obywateli tego kraju przez instytcje finansowe i inne, tlumaczac sie ze "kazanie zlodziejowi zwrocenie skradzionych pieniedzy" przyniesie wieksze szkody niz utrata majatkow obywateli!!! Czy to jest normalne? Jest jeszcze jakis inny kraj, gdzie takie rzeczysie dzieja?
Czy jest w tym kraju jakas instytucja, ktora w 100% sluzy obywatelom za darmo z zyczliwoscia i oddaniem dla spraw obywatelskich, a nie instytucjom za "koperte pod stolem" ktora dostaje mozliwosc dojenia wszystkich wokolo?

Wstyd mi ze jestem Polakiem i musze zyc i byc powiazany z tym panszczyznianym panstwem.
fanfanan / 78.28.13.* / 2016-02-18 14:00
czy od 2016 roku w kraju żyją tylko frankowicze i wielodzietni niepracujący ? bo mam wrażenie że cala wielomilionowa reszta nikogo z rządzących nie obchodzi
1`4357U / 159.205.5.* / 2016-02-18 13:55
PAŃSTWO NIE MA OBOWIĄZKU SPŁACANIA DŁUGÓW KREDYTOBIORCÓW.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bobi757 / 89.107.111.* / 2016-02-18 14:04
Nie, nie ma i nikt tego nie oczekuje. Ale Państwo MA OBOWIĄZEK BRONIC OBYWATELI PRZED TYMI, CO KAŻĄ IM SPŁACIĆ DWA RAZY WIĘCEJ KAPITAŁU NIŻ POŻYCZYLI PLUS ODSETKI. CZY TO TAKIE TRUDNE DO ZROZUMIENIA????
iluminati / 188.33.201.* / 2016-02-18 14:15
ile frankow masz w umowie?
ile splaciles i ile zostalo?
masz wiecej frankow do splacenia niz pozyczyles?
to do prokuratury a jak nie to do fabryki w szwajcarii i spreed cie nie bedzie dotyczyc
JarekW77 / 212.160.172.* / 2016-02-18 14:42
"Franków" w umowie mam mniej do spłaty, bo swój kredyt spłacam regularnie. Ale nie pożyczyłem od banku "franki" tylko złotówki indeksowane do kursu CHF. Bo pozwoliły na to ówczesne regulacje prawne, oferta banku i brak nadzoru KNF. I to jest problem, na którym trzeba się skupić.
kooorek / 164.127.247.* / 2016-02-18 13:55
Długo Polska czekała na takiego Prezydenta i Premiera . Niech Wam bóg dopomoże . Historia to zapamięta .Nie lękajcie się .
iluminati / 188.33.201.* / 2016-02-18 14:19
historia juz pokazala kto lobbowal tanie kredyty 2006-2008
wigijg / 188.122.20.* / 2016-02-18 13:54
Wygląda na to, że Duda ma doktorat z łamania konstytucji RP
alawalaa / 78.28.13.* / 2016-02-18 13:53
Ale ci ludzie podpisali umowy po uprzednim ich przeczytaniu , co kogo teraz obchodzi że podpisali cos czego nie rozumieli ? Jak komus trzęsą się rece do łatwej dużej forsy to potem najczesciej za to pokutuje. Polak zarabia w złotówkach i w złotówkach powinien brac kredyty bo tylko taki system jest przejrzysty . Nie obchodzi mnie że glupi Kowalski ( ktory brał we frankach) zamiast wycwanić sąsiada Wisniewskiego (który brał w złotówkach ) nie śpi teraz po nocach . Jeden i drugi musi spłacać !
KOK 2016 / 78.9.164.* / 2016-02-18 13:53
Pomysł niezgodny z konstytucją? Zmieni się konstytucję :)
No pis / 89.71.151.* / 2016-02-18 13:52
Też mi problem . Przecież PiS ma mandat większości do robienia dobrej zmiany i może zrobić co tylko zechce . Dla przykładu może już w nocy przegłosować ustawę likwidującą Franka Szwajcarskiego . PiSdent Obłuda rano swoim podpisem to przyklepie i po kłopocie .
rorol / 94.40.96.* / 2016-02-18 13:52
///złodziej zawsze pozostanie złodziejem. banki skutecznie poszerzają grono ludzi którzy widza je jako pasożyta.///
złotówka / 79.185.75.* / 2016-02-18 13:52
Frankowicze teraz to pokrzywdzeni a jak brali to śmiali się z innych że frajer ten kto w złotówkach bierze kredyt.
Teraz niech spłacają deb...le, każdy wie że waluty mogą zmienić swoje wartości.

PŁACIĆ PŁACIĆ I NIE MARUDZIĆ
wybór / 94.40.96.* / 2016-02-18 13:54
zyd czy toll? wybór nalezy do ciebie

Najnowsze wpisy