Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa o frankowiczach będzie zmieniona przez Senat? Komisja rekomenduje powrót do propozycji rządu

Ustawa o frankowiczach będzie zmieniona przez Senat? Komisja rekomenduje powrót do propozycji rządu

Wyświetlaj:
mmm455 / 176.221.120.* / 2015-08-28 11:20
Frankowicze ciągle narzekają ze zostali oszukani ,ze niewiedzieli co podpisują,ze w umowach były klauzule abluzywne.Jezeli tak było w rzeczywistosci to żadna ustawa jest wam niepotrzebna a nawet moze być dla was szkodliwa. Powołaliście stowarzyszenia,macie prawników w swoich szeregach.Jezeli wierzycie ze macie racje to złóżcie w sadach pozwy przeciwko bankom.Wyroki nakażą bankom odstąpienie od klauzul abluzywnych.a ponad to dostaniecie odszkodowanie i wysokie odsetki ustawowe.Zadna ustawa wam tyle nie da.Tyle ze wy wiecie ze nie macie racji ,ze nie ma zadnych klauzul abluzywnych i ze przegracie. Dlatego chcecie zeby to reszta społeczeństwa zrzucila sie na wasze kredyty.
gosc763 / 157.203.176.* / 2015-08-28 11:19
Oszusci frankowicze. Wypad z naszej Polski.
tom287 / 5.174.5.* / 2015-08-28 11:06
Ryzykiem walutowym należy sprawiedliwie obciążyć kredytobiorców korzystających z kredytów hipotecznych wyrażonych we frankach szwajcarskich i banki udzielające tych kredytów – tak wynika z opinii Europejskiego Banku Centralnego w sprawie projektu polskiej ustawy. Taka opinia jest jednak niezgodna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 30 kwietnia 2014 r., sygn. C-26/13 Kásler (sprawa węgierska).
Novum prawnicze wyroku w sprawie C-26/13 Kásler polega na dookreśleniu wymogu przejrzystości warunków umowy, o którym mowa w art. 4 ust. 2 in fine dyrektywy 93/13 (o ile warunki te zostały wyrażone prostym i zrozumiałym językiem). Trybunał – kierując się tym, co Arystoteles rozumiał przez sprawiedliwość rozdzielającą (równych równo, nierównych nierówno) – przewagę informacyjną (asymetrię informacyjną) banku nad klientem w zakresie ryzyka ekonomicznego (tutaj walutowego) zniwelował rozstrzygnięciem, które praktycznie na bank przenosi całe ryzyko kursowe. Jest to transfer prawny ryzyka walutowego (transfer poprzez obowiązujące przepisy prawa). Otóż zdaniem TSUE art. 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że warunki umowy (a konkretnie klauzula przeliczeniowa, czyli walutowa, tj. postanowienie umowy określające „specyfikę mechanizmu przeliczania waluty obcej”) muszą być na tyle zrozumiałe dla konsumenta, aby rzeczony konsument w momencie podpisywania umowy mógł oszacować całkowity koszt zaciągniętego przez siebie kredytu.
W dniu 17.09.2015 zostanie wydana opinia w głośnej i niezwykle ważnej dla „frankowiczów” w całej Europie kwestii, czyli wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Ráckevei Járásbíróság (Węgry) w dniu 1 lipca 2014 r. – Banif Plus Bank Zrt. przeciwko Márton Lantos i Mártonné Lantos (Sprawa C-312/14) (2014/C 303/34).
W tej sprawie zostały zadane następujące pytania prejudycjalne:
1) Czy należy uznać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 (usługi i działalność inwestycyjna) i pkt 17 (instrument finansowy) jak również z załącznikiem I sekcja C pkt 4 (terminowa transakcja walutowa, instrumenty pochodne) dyrektywy [2004/39/WE] (1), zaproponowana klientowi oferta konkretnej transakcji (kursu wymiany), która, w formie prawnej umowy kredytu denominowanego w walucie obcej polega na transakcji kasowej w chwili wypłaty i terminowej w chwili spłaty, dokonywana jest za pomocą zamiany na forinty określonej kwoty zarejestrowanej w walucie obcej i naraża kredyt klienta na skutki i ryzyko (ryzyko kursowe) rynku kapitałowego, stanowi instrument finansowy?
2) Czy należy uznać, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6 (transakcje na własny rachunek) i z załącznikiem I sekcja A pkt 3 (zawieranie transakcji na własny rachunek) dyrektywy 2004/39/WE prowadzenie działalności w zakresie transakcji na własny rachunek odnośnie do wskazanego w pytaniu pierwszym instrumentu finansowego stanowi usługę lub działalność inwestycyjną?
3) Czy instytucja finansowa powinna dokonać wprowadzonej w art. 19 ust. 4 i 5 tej dyrektywy oceny adekwatności, uwzględniając, że terminowa transakcja walutowa – która stanowi usługę inwestycyjną związaną z pochodnymi instrumentami finansowymi – została zaoferowana jako część innego produktu finansowego (a mianowicie umowy kredytu) i że ten instrument pochodny stanowi sam w sobie kompleksowy instrument finansowy? Czy należy uznać, że art. 19 ust. 9 tej dyrektywy nie znajduje zastosowania, ze względu na to, iż, ponieważ ryzyko, jakie ponosi klient odnośnie do kredytu i instrumentu finansowego jest zasadniczo odmienne, niezbędne jest przeprowadzenie oceny adekwatności w zakresie, w jakim transakcja ta obejmuje instrument pochodny?
4) Czy z obejścia art. 19 ust. 4 i 5 dyrektywy wynika stwierdzenie nieważności umowy kredytu zawartej przez bank z klientem?
Tak, to jest to zapytanie węgierskie, w którego sprawie Rząd RP skierował swoje stanowisko do TSUE, w którym wyraził opinię, że „odfrankowienie” kredytów spowoduje armagedon w sektorze bankowym i gospodarce polskiej. Więc w trosce o obywateli gorąco rekomendowano, aby TSUE dał negatywną odpowiedź na postawione pytania. Zbyt duża afera aby upaść?
Mocno upraszczając można stwierdzić, że odpowiedź na postawione pytania brzmiąca TAK spowoduje, że umowy o kredyty waloryzowane walutą obcą będą unieważnione
cghj / 78.21.5.* / 2015-08-28 19:56
czyli rzad dosc jawnie wyrazil niekorzystna dla wlasnych obywateli opiniei ? czy przypadkiem takie dzialanie nie kwalifikuje sie jako zdrada stanu ?
fil945 / 94.72.119.* / 2015-08-28 10:57
zobaczymy co na to pisuary ,na platformersów nie głosujemy
ewa434 / 89.206.34.* / 2015-08-28 10:56
dlaczego tylko frankowicze ja mam kredyt konsupcyjny prawie 25% rocznie odsetek TO LICHWA a lichwa jest karalna WIEC pomoc wszystkim zadluzonym a nie tylko bogatszej grupie TAK bogatszej Moje dzieci nie maja mieszkan bo zarabiaja 1200 i nikt nie da pozyczki na mieszkanie- POZYCZKi dostali CI ktorzy dobrze zarabialiALBO wszystkim albi NIKOMU- JA mam dokladac ze swojego podatku ludziom ktorzy wiecej zarabiaja TO JES chory kraj KOPACZ i DUDA obudzcie sie albo zrezygnujcie z takich podejsc----ja tez potzrebuje pomocy
bzyk497 / 89.25.243.* / 2015-08-28 14:38
Jeżeli Twoje dzieci pracują tak jak Ty piszesz (z błędami) to się nie dziwię, że zarabiają tyle ile zarabiają. I wbij sobie w końcu do głowy "głupia kobieto". że te kredyty dostawali nie tylko Ci którzy dobrze zarabiali też ale Ci którzy zdaniem banku nie mieli zdolności kredytowej w PLN. I nie tylko Ty potrzebujesz pomocy, bo w naszym kraju 80% obywateli potrzebuje pomocy. I jeszcze jedno, jak nie życzę sobie żeby pieniądze z moich podatków szły na pomoc Twoim dzieciom np. w ramach Rodziny na Swoim, MdM, albo innych dopłat. Skoro taka zawistna baba z Ciebie to nie oczekuj od innych pomocy
lelekk / 31.61.136.* / 2015-08-28 10:47
Życie, brali jak było tanio, to niech spłacają jak jest drogo. Każdy potrzebuję jakiejś pomocy, kazdy...
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
dzsgdx / 94.254.198.* / 2015-08-28 10:24
a wlasnie ze chcącemu dziej się krzywda , Banki miały być instytucja zaufania publicznego tak jak w przypadku lekarzy . czy zażywając lekarstwo musisz się znać na farmakologii czy zdajesz się na wiedzę lekarza farmaceuty i instytucji urzedów kontrolujących i stojących na strazy i ciężko opłacanych z twoich podatkow by byś nie zjadł jakiegoś dopalacza i nie umarł. W tym przypadku chcialbys na zazywajacego lekarstwo zwalic odpowiedzialność i tez można by powiedzieć volenti non fit iniuria . I analogicznie z zaawansowanymi narzędziami fianansowymi biorac kredyt nie musisz być specjalista w dzidzinie finansów czy tak trudno ci to pojąć lemingozo platformiana!!!
GRABRK / 79.110.198.* / 2015-08-28 10:21
wspierajac bangsterow PO WYKOPALO SOBIE GROB WYBORCZY!! RIP .
qawa / 82.41.136.* / 2015-08-28 10:20
Czy jesli kupuję jakikolwiek produkt (lodówka, pralka,)to mam płacić za niego w nieskończonosć?
Podpisując umowę na kredyt(produkt bankowy)zgadzam się na warunki wyrażone w umowie,nie na to co jest wydrukowane drukiem, którego bez pomocy BARDZO SILNEJ LUPY nie można przeczytać.
marko1200 / 91.218.200.* / 2015-08-28 10:18
hehe jakie straty banków przecież zarobiły na wzroście kursów teraz tylko zyski mniejsze a nie straty
FDA / 185.46.212.* / 2015-08-28 10:22
Wykonaj pewien eksperyment myślowy.
Bank pożyczył 100tys CHF i sprzedał ci po 2 zł.
Ty do tej pory spłaciłeś 20tys CHF-które bank oddał temu od którego pożyczył.
Teraz chcesz powiedzieć:nie oddam ci 80tys CHF tylko 160tys PLN.
Ale bank musi oddać 80 tys CHF, bo ten który mu pożyczył(np. bank inwestycyjny w Szwajcarii) niechętenie przyjmie 160tysPLN zamiast 80tysCHF.
Bank musi niestety kupić te 80tys CHF, zapłacić za to 300tys PLN, i stąd te straty.
Oczywiście jest to uproszczenie, bo banki nie kupują franków tylko odpowiednie instrmenty zabezpieczające, ale idea pozostaje ta sama.
xygj / 78.21.5.* / 2015-08-28 20:01
caly szkopol w tym ze bank nie pozyczyl 80 tys CHF a co najwyzej wymagane prawem 10 % rezerwy to jest 8tys CHF a to znaczna roznica
Detektywfinansowy / 37.7.100.* / 2015-08-28 10:33
A gdzie jest ryzyko banku. FDA jeśli tak to chciałbym żeby w Polsce przy kredytach hipotecznych było tak jak w USA. Nie możesz spłacić to bank przejmuje twoją nieruchomość i na tym kończy się twój dług wobec banku. Dlaczego tak nie działa prawo w Polsce?
erd / 83.7.63.* / 2015-08-28 13:48
a masz wiedzę że nie we wszystkich stanach usa jest tak jak myślisz
eskka / 87.207.166.* / 2015-08-28 10:13
"CHCĄCEMU NIE DZIEJE SIĘ KRZYWDA". Frankowicze dobrowolnie brali kredyty więc nie rozumiem tego ich jazgotu. Partie niech się opamiętają i nie szastają pieniędzmi obywateli licząc na poparcie. Nigdy nie dogodzą frankowiczom a stracą poparcie pozostałej części społeczeństwa. Pomaganie tym którzy z przyczyn losowych popadli w tarapaty to co innego jak pomaganie sprytnym, naiwnym czy mądrym inaczej.
dgdfg / 94.254.198.* / 2015-08-28 10:24
a wlasnie ze chcącemu dziej się krzywda , Banki miały być instytucja zaufania publicznego tak jak w przypadku lekarzy . czy zażywając lekarstwo musisz się znać na farmakologii czy zdajesz się na wiedzę lekarza farmaceuty i instytucji urzedów kontrolujących i stojących na strazy i ciężko opłacanych z twoich podatkow by byś nie zjadł jakiegoś dopalacza i nie umarł. W tym przypadku chcialbys na zazywajacego lekarstwo zwalic odpowiedzialność i tez można by powiedzieć volenti non fit iniuria . I analogicznie z zaawansowanymi narzędziami fianansowymi biorac kredyt nie musisz być specjalista w dzidzinie finansów czy tak trudno ci to pojąć lemingozo platformiana!!!
eskka / 87.207.166.* / 2015-08-28 19:27
Czyli jesteś naiwny lub mądry inaczej. No ale może nauczysz się czegoś na własnych błędach.
jerzy383 / 109.125.201.* / 2015-08-28 10:13
Rozłożenie kosztów 50/50 jest to rozsądne rozwiązanie.
Frano / 62.69.220.* / 2015-08-28 10:31
Policzyłeś już, że wypisujesz takie opinie?
Wziąłem 410tys zł kredytu spłaciłem około 20% , czyli zostało mi około 330tys do spłaty po kursie z dnia zaciągnięcia. Realnie to 575tys(oprocentowanie 0,5%), połowa różnicy to 122500. Czyli po przeliczeniu dzięki pomocy posłoów i senatorów PO będę miał do spłaty 452500zł kredytu i oprocentowanie w okolicach 3%.
. To jest ta pomoc? Oni chcą pomóc mi czy bankom? To niech tak mi nie pomagają.
Ja kredyt spłacam, a domu nie zamierzam sprzedawać.
Franek2008 / 178.215.197.* / 2015-08-28 10:21
Rozsądne jest, że ktoś kto w 2008 roku pożyczył 300000 po ośmiu latach spłacania po restrukturyzacji 50/50 będzie miał 400000 zł długu?? Naprawdę sądzisz że to rozsądne czy tylko tak sobie napisałeś nie za bardzo wiedząc o czym ??
FDA / 185.46.212.* / 2015-08-28 10:31
Spłacasz 7 lat.
Masz do spłacania jeszce 23 lata.
Więc co ty porównujesz.
Ja jestem gotów przyjąć zakład że ten który wziął 300tys z PLN na końcu tego okresu będzie w gorszej sytuacji od ciebie(tzn więcej odda do banku)
Mówimy o sytuacji bez "ustawy frankowej"
Bo z ta ustawą to będziecie mieli najkorzystniejsze warunki kredytowe w w całej historii IIIRP.
A za to zapłacą m/in ci bardziej obciązeni kredytobiorcy złotówkowi.
ubu / 88.220.177.* / 2015-08-28 10:12
Sejm moze odrzucić poprawki Senatu zatem kolejny art. prasowy w celu większego wyświetlania strony i reklam.

Spokojnie wyborcy rozliczą PO.
FDA / 185.46.212.* / 2015-08-28 10:19
A ja sądzę że raczej rozliczą tych którzy każą im za to płacić.
Jest coraz większa świadomość ekonomiczna Polaków.
Ja np z dala trzymam się od ugrupowań które dużo obiecują bo wiem że to będzie z MOICH pieniędzy.
ubu / 88.220.177.* / 2015-08-28 10:51
dodaj do elektoratu PiSu (tego stałego) ok. 600 tys. frankowiczów poeidzmy niech połowa z nich zagłosuje na Pis plus cześć ich rodzin, także mamy większośc w parlamencie.
RUDY// / 164.126.96.* / 2015-08-28 09:52
BANKSTERZY SIE POs.........ja banki nie MIALY FRANKOW POTWIERDZI TRYBUNAL STANU
kryniu / 46.215.67.* / 2015-08-28 09:51
a co z innymi co mają ltv poniżej 80% np. 75 i co do wy.bania ta ustawa, zupełnie niekonstutucyjna

Najnowsze wpisy