Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Wyświetlaj:
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 10:20
Ustawa „śmieciowa” w tej formie to zwykłe złodziejstwo. Pewnie nie takie były intencje ustawodawców, ale wyszło jak zwykle i to po części nie tylko z winy rządu, ale także i gmin, a więc ludzi, których sami lokalnie wybieramy do rządzenia nami, a więc po części to pewnie też nasza wina, ale o tym później...
Trzeba zacząć od tego, że każde naliczenie obywatelowi opłat za śmieci, które nie uwzględnia ilości wyprodukowanych przez niego śmieci jest złodziejstwem i oszustwem.
ABSURD NR I –opłata za śmieci uzależniona od zużycia wody
Na przykład naliczanie opłat za śmieci ze względu na ilość wody, którą zużywają mieszkańcy podczas użytkowania nieruchomości jest absurdem w najczystszej postaci. Jak ktoś się kąpie w 250 litrowej wannie jacuzzi bo tak lubi, to go relaksuje i płaci za ten luksus ze swoich pieniędzy odpowiednio większe rachunki za wodę i ścieki, to automatycznie oznacza, że produkuje kilka razy więcej śmieci niż fan kilkuminutowego prysznica, który np. też wolałby wannę, ale mu nie wchodzi do jego mini łazienki. Wychodzi z tego, że w rzeczywistości im rzadziej się kąpiesz, pierzesz, myjesz itp. tym mniej płacisz za śmieci.
Ekonomia takich działań sprawia, że warto być śmierdzielem i brudasem bo to się opłaca. Kąpiesz się raz w tygodniu - płacisz mniej za śmieci. Piękna edukacja. Nie ma co. Cud, miód, malina. Ale to ma sens i to głęboki, bo w łatwy sposób będzie można rozpoznać kto jest tzw. „ekologiem”. Serio. Wchodzisz do autobusu czy tramwaju i rozpoznajesz „ekologa”, który dba o środowisko po odorze i brudzie jaki się za nim ciągnie. Im bardziej śmierdzi i jest brudny tym mniej produkuje śmieci. Przecież to oczywiste.
Prywatnie znam wielu takich obywateli z widzenia i faktycznie są to „ekolodzy” czystej wody. Najczęściej można ich spotkać na dworcach kolejowych i autobusowych. Z reguły tam też sypiają i co zauważyłem regularnie zajmują się segregacją śmieci grzebiąc w śmietnikach. Dodatkowo sami oddają posegregowane odpady do punktu skupu, a z kolei sami nie produkują zbyt wielu śmieci i jeszcze wspierają rodzimy lokalny biznes spirytusowy. Kurcze nie dość, że ekolodzy, to jeszcze świadomi konsumenci-patrioci. Więc chyba coś w tym jest i może zamiarem rządu było, żeby w Polsce pojawiło się więcej właśnie takich obywateli. To by tłumaczyło dodatkowe zachęty rządowe do bycia „ekologiem” np. podnoszenie podatków. Także jak widać jest to o wiele szersza akcja niż pozornie nam się wydaje.
Przecież od dawna wiadomo, że te wszystkie wypachnione, czyściutkie „buce i wykształciuchy” pod krawatem produkują więcej śmieci, niech więc płacą więcej. Pewnie do tej pory „buce i wykształciuchy” w ogóle nie płaciły za śmieci, tylko nocami ładowały swoje śmieci do prywatnych samochodów i wywoziły je do lasu. Stąd te wszystkie długie kąpiele - po takiej brudnej robocie. Oczywiste i logiczne. Z kolei ci co się kąpią raz w tygodniu to na 100% płacili za swoje śmieci. Produkowali mało śmieci, bo zużywali mało wody, a musieli za nie dużo płacić i rząd musiał coś z tym zrobić, bo to niesprawiedliwe było. No i zrobił.
Prywatnie martwię się o dalszy stan naszej gospodarki. Co się stanie z konsumpcją i popytem wewnętrznym jak ludzie przestaną zużywać mydło, szampon, proszek do prania, płyn do mycia naczyń? Przecież branża chemiczna może zaliczyć krach. To samo czeka spółki wodociągowe i kanalizacyjne. Nie chciałbym być w skórze Rostowskiego. No, ale może za to ruszy do przodu branża dezodorantowo-perfumiarska, bo jakoś sobie trzeba będzie radzić z tym całym smrodem i brudem. Czas przetasować portfele inwestycyjne Panie i Panowie, będzie można nieźle zarobić.
CDN
zxc12 / 178.42.165.* / 2013-05-21 12:00
dawno nie czytałem bardziej niedorzecznych bzdur
najwięcej wody płynie w WC nieszczelnych spłuczkach i na podlewanie trawy wodą oligoceńską co powinno byc karane
Woda to skarb
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 13:57
To może uzasadnij sens naliczania ludziom opłaty za śmieci w odniesieniu do zużywania przez nich wody, bo jedno z drugim nie ma żadnego związku i taki system jest kompletnie bez sensu. To że woda jest cenna jest oczywiste.
FDA / 109.234.81.* / 2013-05-21 14:18
Uzasadnienie jest proste.
Nikt do tej pory nie wymyślił licznika śmieci którego w prosty sposób nie dałoby się oszukać np wyrzucając śmieci do lasu!!!
tenPD / 78.9.15.* / 2013-05-21 14:36
To należy wymyślić system, którego się nie da oszukać, albo zastosować systemy motywacyjne, a nie wymyślać system w którym ci którzy uczciwie płacili zapłacą jeszcze większą daninę tylko dlatego, że chce się wymusić na tych co nie płacili, żeby łaskawie zaczęli to robić. W efekcie ci uczciwi ponoszą finansową karę na którą sobie nie zasłużyli. Następnym razem ci uczciwi też zaczną kombinować i obchodzić prawo jak się da bo wychodzi na to, że w ten sposób jest lepiej, a bycie uczciwym się nie opłaca, bo prędzej czy później ci dowalą. Jestem ciekaw gdzie nas takie postępowanie zaprowadzi.
zxc12 / 178.42.165.* / 2013-05-21 15:27
opłaty za śmieci powinny w tym systemie zmaleć.
To oczywiste, fakt że niektóre gminy czy zarządy spółdzielni chcą przy okazji zarobić nie oznacza że ustawa jest zła. Oznacza to tylko i wyłącznie że niewłaściwi ludzie zasiadają w zarządach a to jest patologia i nie należy łączyć tego z tą ustawą, która jest w 100% słuszna
tenPD / 83.22.240.* / 2013-05-21 16:27
W tym sęk, że jest ustawa do bani skoro opłaty wszędzie rosną (patrz wpisy w komentarzach). Dodam jeszcze, że u mnie i tak opłaty są w miarę niskie, bo w okolicy zdarzają się w wysokości 15zł za segregowane i 30zł za niesegregowane. To sobie policz ile by mnie to kosztowało. Problem polega na tym, że do działającego systemu między klienta i dostawcę usług został przymusowo włączony organ pośredni czyli samorząd, który nie zrobi wiele więcej poza wyłonieniem w przetargu odbiorcy śmieci, który stanie się monopolistą na danym rynku. W istocie rząd i samorząd działa jak mafia, bo po pierwsze wymusi obniżenie cen za wywóz śmieci od dostawcy usług, a ode mnie jako klienta wymusi większą opłatę. A więc ściągnie haracz od obu stron, które do tej pory jakoś sobie dawały radę bez bossa. Wystarczyłoby, żeby urzędy kontrolowały czy wywozisz śmieci. Skoro wywozisz to masz rachunki. Jak mówisz, że segregujesz i wywozisz do punktów skupu to też dadzą ci zaświadczenie i jesteś w porządku. Nie wywozisz to masz problem.
Do całego tego syfu urzędy gminy będą musiały zatrudnić rzeszę ludzi do ściągania haraczu i pilnowania systemu. Ci ludzie nie będą robić nic produktywnego (nic nie wyprodukują) tylko będą siedzieć na dupach i zarządzać w moim imieniu gospodarką śmieciami, chociaż ich o to nie prosiłem. Wszyscy oni muszą dostać wypłatę, bo inaczej nie przyjdą do roboty. Wypłatę dostaną albo z haraczu albo z podatków. Fikcyjnie nawet nie zmniejszą bezrobocia, bo będą mieli robotę, ale z kolei stracą ją ci, do których nie tracą środki z haraczu. Tak jak to podałem w przykładzie do tej pory miałem ekstra 25zł. Od lipca tyle mniej będę musiał wydać na konsumpcję. Policz to sobie w skali kraju i dodaj stosowną liczbę urzędników nierobów powołanych do zarządzania tym bajzlem, którzy są bezproduktywni. Owszem zarabiają kasę ściągniętą od ciebie, ale nic nie wnoszą do rozwoju PKB bo nie robią nic produktywnego, a wydawać pieniądze to ja też umiem i to lepiej od mojego urzędu gminy.
kprj / 91.189.219.* / 2013-05-21 10:33
a tu jeszcze trawę trzeba podlać, no ale coś trzeba do garnka włożyć
@@@ / 89.68.109.* / 2013-05-21 02:39

Od lipca problem dzikich wysypisk powinien zniknąć, bo 100 procent mieszkańców zostanie objętych systemem odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych

Bzdura.
Ta ustawa nie obejmuje wszystkich smieci.
Co ze smieciami pobudowlanymi?
To wlasnie smieci pobudowlane ladowaly w lasach i nadal beda bo ta ustawa ich nie obejmuje.
Rowniez podmioty gospodarcze rozliczane beda nadal z ilosci smieci a wiec oplacic im sie nadal bedzie wyrzucac smieci na nielegalne wysypiska.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-22 19:42
jak nie obejmuje ??????

Każdy powiat, gmina, ma wyznaczyć miejsce(punkt) zbiórki takich odpadów, również innych odpadów niebezpiecznych puszek po farbach, lakierach, baterii itp.
Oczywiście przyjmowanie tych odpadów ma być dodatkowo PŁATNE ! i właśnie dlatego te odpady dalej będą jeździć do lasu!
FDA / 188.116.35.* / 2013-05-21 12:53
Też sie tego obawiam.
U nas mają być trzy pojemniki(wszyskie dodatkowo płatne).
Jednak już jest powiedziane że do żadnego z tych pojemników nie będzie można wrzucać kości zwierzęcych (przestaniemy gotować zupy na żeberkach, jeść golonki itd?), puszki po farbach, pojemniki po olejach czy płynach hamulcowych, opakowań po lekach i wiele innych.
Będzie podobno wyznaczone miejsce (jedno w mieście) w którym to będzie można oddać ale mam wątpliwości czy wszystkim będzie się chciało wywozić tam resztki po golonce czy puszce po farbie.
A obawiając się że mu podniosą opłatę za brak segregacji, wrzuci to w najlepszym przypadku do kosza na mieście.Oby nie do lasu.
ssdfsss / 83.14.209.* / 2013-05-21 00:55
Do tej pory segregowałem i płaciłem mniej, bo mniej było śmieci tych za które się płaci, bo butelki, makulatura można było oddawać za free albo za grosze. Teraz? Pewnie, że będę miał TYLKO segregowane śmieci. Te nieposegregowane pójdą w las :P Przyjmę system płatności za pojemniki (nie za wodę czy też liczbę mieszkańców). A tych pojemników ze śmieciami płatnymi będzie b. mało :p

To nie był dobry pomysł, by powstrzymać wyrzucanie śmieci do lasu. IMHO teraz w lesie śmieci będzie wiecej, zależy oczywiście od gminy i jakie daje możliwości. Ale jeśli będzie od ilości to ... będzie gorzej niż było
rep / 89.230.51.* / 2013-05-20 22:13
Mnie się wydaje, że to właśnie gminy chcą na tym zarobić - jak zwykle to od nich pochodzą za wyjątkiem prądu wszystkie podwyżki kosztów.
Jesli ktoś widzi Tuska jako wilkołaka, to ostrzegam wszystkich jak dojdzie do władzy kaczor, to tylko przesłuchani obywatele będą mieli jakieś zaufanie, a reszta lepiej niech śpi nie w swoim domu.
czeresniak / 77.253.15.* / 2013-05-20 22:00
Teraz jest klapa z kasą w budżecie, samorządach, POdobno kryzys, zobaczycie na statystyki PO nowym roku, jak "przezwyciążyliśmy" kryzys /Rząd/ i umiemy rządzić. Zobaczycie rudego z tryumfem spoglądającego i mówiącego, że to już teraz, już stał się ten cud w który uwierzył. /ja jeszcze nie.../
jakub2 / 37.47.232.* / 2013-05-20 21:08
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]

Dlaczego w utylizacji śmieści nie partycypują ich producenci , przeciez my płacimy potęzne pieniądze za opakowania i itp. a teraz po raz drugi musimy za nie płacić , a po za tym śmieci to są także cenne surowce , czyli chce sie nas okraść w trójnasób
jakub2 / 31.62.123.* / 2013-05-21 19:55
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]

Dlaczego w utylizacji śmieści nie partycypują ich producenci , przeciez my płacimy
potęzne pieniądze za opakowania i itp. a teraz po raz drugi musimy za nie płacić ,
a po za tym śmieci to są także cenne surowce , czyli chce sie nas okraść w
trójnasób
pelikan71 / 212.244.23.* / 2013-05-20 17:10
Nie ma pięniędzy w gminach więc za deficyt zapłacą podatnicy tak faktycznie wygląda ekologia w Polsce wszystko i tak znajdzie się na jednym stosie .Kolejny przykład gdzie państwo i rząd wpie....la się w rzeczy które powinny należeć do gmin ale tam bałagan nie. Chcecie ekologii to spowodujcie aby butelki plastikowe i puszki zamiast na śmietniki albo do lasu trafiały do sklepowych automatów i były wymieniane na paragonyi pieniądze jak w cywilizowanym kraju ale na to was nie stać lepiej okradać obywateli z każdej strony wy ....dzieje
marcin1982aaa / 83.9.177.* / 2013-05-20 21:18
Ta i inne ustawy to polska polityka jedności ze złodziejami i debilizmem. Tak samo jak biopaliwa i przymus wcześniejszego posyłania dzieci do szkoły. Ktoś chce na tym zarobić i to grubą kasę lub się nudzi i wprowadza idiotyczne pomysły, bez konsultacji społecznych i merytorycznych.
Ja namawiam do bojkotu tego bubla. Nie będę nic deklarował i płacił. Za pół roku, najdalej za rok to będzie wycofywane bo nikt nie będzie przygotowany (szczególnie jeśli chodzi o urzędników), poza tym może ktoś to zaskarży do trybunału lub w ogóle wycofa ustawę. Poza tym jest to chamskie wyciąganie od nas, podatników, pieniędzy bez możliwości wyboru. To tak jak by mi narzucano samochód danej marki i konkretny model, który muszę kupić na raty, bo zostanę ukarany grzywną. Ktoś za tym stoi, np. firmy lobbujące (p)osłów. Nasza kochana polska demokracja! Tylko w Polsce tak może być!
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 19:27

za deficyt zapłacą podatnicy


chciałbym! Nowe obowiązki gminy nowi urzędnicy wyższy deficyt!
Ten deficyt NIGDY się nie spłaci!
emeryt stoczniowy / 89.229.74.* / 2013-05-20 16:19
len tusk wymyslil jak oskubac narod bo trzeba kasy dla kumpli a smieci to wtorna sprawa pogonic lenia
kprj / 91.189.219.* / 2013-05-21 10:28
Nie wtórna sprawa, tylko biznes. A śmierdzi coraz bardziej.
ja72 / 83.29.240.* / 2013-05-20 15:00
do tej pory wystarczały mi 2 duże kosze a teraz bede mial cztery i oczywiscie 2x drożej - to jakaś tradycyjna Polska paranoja - więcej ludzi będzie korzystać i cena nie leci w dół a powinna, bo to dochodowy interes jakby nie było. oj durne to wszystko.
JanuszPOlikot / 2013-05-20 14:55 / Tysiącznik na forum
W jednym punkcie ustawy jest napisane że...

4. Rada gminy może określić, w drodze uchwały stanowiącej akt
prawa miejscowego, rodzaje dodatkowych usług świadczonych
przez gminę w zakresie odbierania odpadów komunalnych od
właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów oraz
wysokość cen za te usługi.

Może mi ktoś POwiedzieć o jakie "dodatkowe usługi" chodzi.....Full catering czy co..?
Może jakiś POciotek założy firmę zbierania petów (nie mylić z PETami)z ulicy i dodatkowo będziemy za to płacili...?
pralinka / 178.42.71.* / 2013-05-20 14:53
Nie tylko cena się liczy, warto zainteresować się czy firma komunalna rzeczywiście jest dobrze przygotowana (np ma zamontowany profesjonalny system GPS, typu Finder Online), by nie zdarzały się sytuacje że śmieci i tak lądują w lasach.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 15:18
a to już chyba problem gminy a nie nasz?
esiu8444444 / 91.201.122.* / 2013-05-20 14:40
1. Wiecej ludzi placi - smieci tyle co bylo lub niewiele wiecej.
2. Opłaty są wyzsze.
3. Posortowane "odpady" to cenny surowiec, który można łatwo sprzedać bez wiekszych kosztów.

Placimy za to wszyscy! Pytanie dnia kto zgarnie roznice ?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:41
"koledzy" w usługach dodatkowych czyli np. sprzątaniu terenu gminy! kto to sprawdzi???
emerytzwrocławia / 83.30.179.* / 2013-05-20 14:39
Piszecie w tabeli o osobach zameldpowanych. A np Wrocławia to nie dotyczy. cyt.
Odpowiadając na Pana zapytanie, informuję, że dla celów naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie uwzględnia się ilości osób zameldowanych ale ilość osób zamieszkujących daną nieruchomość. Nie można sformułować na gruncie obowiązującego prawa definicji pojęcia "mieszkaniec". Wobec powyższego ustalając treść pojęcia mieszkaniec nie należy odwoływać się ani do miejsca zamieszkania ani do zameldowania. W tym zakresie znaczenie decydujące ma bowiem jedynie przebywanie lub bytowanie osób na nieruchomości, ponieważ taki stan powoduje, że na nieruchomości powstają odpady komunalne, których dotyczy ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Właściciel nieruchomości wypełniając deklaracje składa tym samym oświadczenie o ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. W odniesieniu do określenia "powierzchnia lokalu mieszkalnego" proszę przyjąć powierzchnię wg wyliczeń do celów podatku od nieruchomości.

Pozdrawiam

Beata Bzoma
Ekosystem Sp. z o.o.
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:47
czyli co jak mama do mnie przyjedzie na tydzień na wakacje to muszę za nią dopłacić?
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 15:57
Ale jak pojedziesz na wakacje z rodziną to nie zapomnij poinformować gminę o zmianie liczby mieszkańców nieruchomości. Wrócisz- zglosisz ponownie.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:13
a oni się śmieją z korei północnej że tam komuna!
acomitam / 91.238.233.* / 2013-05-20 14:24
Ciekawe tylko, czy faktycznie skończą się wywózki smieci do lasu albo wyrzucanie ich wprost do rzek. Tak, tak... Nad jedną z rzek woj. gdańskiego nie sposob zrobić kroku, żeby nie nadpenąć na jakąś butelkę PET, puszkę, butelkę, steropian, palstiki td. Cały brzeg jest dosłownie zasypany śmieciami. Podejrzewam że ludność okolicznych wiosek leżących nad ową rzeką wysypuje śmieci wprost do niej. Czy nowa ustawa to wyelimnuje? Jeśli tak, jestem za.
jhg / 77.253.252.* / 2013-05-20 19:56
żadnych wywózek niema to taki chwyt marketingowy, żebyśmy płacili więcej
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:40
nie ma na to szans, ludzie będą płacili niższą stawkę za śmieci sortowane, a te niesortowane będą wyrzucać gdzie się da żeby płacić taniej, zresztą będą wywalać i jedne i drugie bo nikt w sortowanie nie będzie się bawił!


A wystarczyłoby odbierać sortowane na przykład za darmo (firma i tak je sobie sprzeda jako cenny surowiec), wtedy każdy starałby się sortować jak najwięcej i śmiecić jak najmniej żeby jak najmniej płacić albo wo góle nie płacić.
A teraz po mega podwyżkach sortowanie straciło jakikolwiek sens.
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz / 195.238.227.* / 2013-05-20 14:10
osobiście byłem świadkiem wywozu śmieci do lasu przez nie byle kogo tylko urzędnika państwowego w urzędzie miasta, który ma umowę na najmiejszy z możliwychpojemnikówe, ktory i tak jest zawsze pusty... a śmieci to lasu wywozi

Najnowsze wpisy