Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Ustawa śmieciowa. Oto ile naprawdę za nią zapłacimy

Wyświetlaj:
zgryz / 83.175.152.* / 2013-05-20 13:16
już niedługo będzie tak:

1. posortowane wrzucamy do pojemnika
2. nieposortowane wywalamy do lasu

brawo rząd PO!
JanuszPOlikot / 2013-05-20 14:46 / Tysiącznik na forum
NiePOsortowane będą POdrzucane sąsiadom...:):):)
Gdyż i tak........Art. 6c. 1. Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów
komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują
mieszkańcy.
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:22 / Bywalec forum
do tej pory i posortowane i nieposortowane mogły spokojnie lądować w lesie i nie zapłaciło się z tego tytułu ani złotówki
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:25
ale teraz to kosztuję dużo więcej więc dużo więcej osób skusi się na las !!!
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:33 / Bywalec forum
bla bla bla skoro 30% osób zacznie nagle płacić to im się odechce wycieczek do lasu.
A jak ktoś ma się skusić na las bo nie chce 5-10zł więcej zapłacić to świadczy tylko o człowieku.
squnn / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:45
no w Bydgoszczy przy 4 osobach to będzie już 50zł, może i o człowieku to źle świadczy ale jak pisałem znam sporo osób które tak zrobią a nowa ustawa ich wprost do tego zachęca.
Sporo osób zrobi tak ze zwykłej biedy a nie z premedytacją
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:54 / Bywalec forum
a dlaczego wziołeś najbardziej skrajny przykład? W moim mieście z kolei różnicy jest 6zł przy 4 osobach. Komu za 6zł będzie się opłacało pakować śmieci do auta i jechać gdzieś wywieźć?
Także jak chcesz coś wyliczać to nie bazuj na skrajnych przypadkach
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:03
Kraków 50%, wrocław 50%, poznać prawie 50% a bydgoszcz to 370tyś mieszkańców czyli 1% polaków, a warszawa to wogóle jest udana prawie 130zł za 1 osobę !!! A twój przypadek nie jest skrajny?
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:23 / Bywalec forum
na skrajność odpowiedziałem skrajnością.
A w Warszawie 130zł za osobe??
@@@ / 89.68.109.* / 2013-05-20 20:05

A w Warszawie 130zł za osobe??

1-osobowy domek placic bedzie 125zl/miesiecznie za smieci niesortowane. Dzis taki domek placi okolo 30zl/miesiecznie.
cherry5 / 195.187.84.* / 2013-05-20 15:10
W Warszawie w domku jednorodzinnym mieszka tylko 1 osoba, samotna emerytka i zapłaci prawie 130 zł za śmieci niesegregowane (na segregację nie ma zdrowia, bo ledwo się porusza tak jest schorowana). Tyle samo zapłaci rodzina 7-osobowa, która mieszka obok. A może nawet mniej - 96 zł, bo dzieci będą segregować śmieci. Czy to sprawiedliwe? Udupić tych starych ludzi, aby im się odechciało żyć. Brawo PO !
jam to ekonomista / 2013-05-20 15:20 / Bywalec forum
hmm nie znam zbytnio Warszawy ale chyba jakieś biedne emerytki nie mieszkają zazwyczaj same w Warszawie w domkach jednorodzinnych?
A sprawiedliwość to już inna kwestia, nigdy jej nie było w niczym i nigdy nie będzie
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:19

hmm nie znam zbytnio Warszawy ale chyba jakieś biedne emerytki nie mieszkają zazwyczaj same w Warszawie w domkach jednorodzinnych?


A dlaczego nie?
Kiedyś ziemie, domy, mieszkania, działki, garaże, sklepiki dawali we wieczyste za darmo a buzek za grosze przekształcił im we własność. Sam znam takich "emerytów" z kilkoma nieruchomościami ale kradnących co się da bo emerytura "mała"


A sprawiedliwość to już inna kwestia, nigdy jej nie było w niczym i nigdy nie będzie


i to ma być usprawiedliwienie? może i nie było ale to nie znaczy że nie mamy do tego dążyć!
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 17:03

A dlaczego nie?

a dlatego że trzeba mieć za co ten dom utrzymać.


i to ma być usprawiedliwienie? może i nie było ale to nie znaczy że nie mamy do tego dążyć!

nigdzie nie piszę że to usprawiedliwienie więc to jakieś manipulacje z twojej strony
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 20:02

nie piszę że to usprawiedliwienie


ale to wprost wynika z twojej wypowiedzi, koleś napisał że to jest niesprawiedliwe a ty że nic nie jest i że nie będzie, czyli usprawiedliwiasz złe prawo twierdząc że i tak nie będzie sprawiedliwie.


a dlatego że trzeba mieć za co ten dom utrzymać.


a co to ma do rzeczy? może od razu ustalimy opłaty po 5 tyś od osoby i wygonimy 99,9% wszystkich starszych ludzi z ich domów, o to ci chodzi?
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 21:59

ale to wprost wynika z twojej wypowiedzi

puknij się w czerep. Stwierdziłem tylko fakt że nie jest sprawiedliwie i nigdy nie było i nie będzie co nie oznacza że usprawiedliwiam taki stan rzeczy. Kurcze ale się z ciebie kawał manipulanta.


a co to ma do rzeczy?

tyle ma do rzeczy ile ma większy podatek dla zamożniejszych.

może od razu ustalimy opłaty po 5 tyś od osoby i wygonimy 99,9% wszystkich starszych ludzi z ich domów, o to ci chodzi?

mi nie, ale widzę ze tobie skoro proponujesz takie debilne pomysły
squun / 94.40.102.* / 2013-05-21 17:52

większy podatek dla zamożniejszych.


to że ktoś ma duże mieszkanie to nie znaczy że jest bogaty


skoro proponujesz takie debilne pomysły


To był twój pomysł że można wysoko opodatkować śmieciami biedne emerytki!


Stwierdziłem tylko fakt że nie jest sprawiedliwie


NIE to on stwierdził fakt że ustawa jest niesprawiedliwa a ty powiedziałeś że sprawiedliwości nie było i nie będzie. Więc jeśli sam nie rozumiesz co mówisz to lepiej tego wcale nie mów!
Albo inaczej używaj tylko tych słów których znaczenia jesteś pewnie
jam to ekonomista / 2013-05-22 07:50 / Bywalec forum

to że ktoś ma duże mieszkanie to nie znaczy że jest bogaty

równie dobrze możesz powiedzieć że Jaro K. nie jest zamożniejszy mimo iż zarabia kilkanaście tysięcy miesiecznie, bo przeciez ma niewiele na koncie. Może więc objąć go niższym podatkiem?

To był twój pomysł że można wysoko opodatkować śmieciami biedne emerytki!

nie był mój, kłamliwy manipulancie

Stwierdziłem tylko fakt że nie jest sprawiedliwie


NIE to on stwierdził fakt że ustawa jest niesprawiedliwa a ty powiedziałeś że sprawiedliwości nie było i nie będzie. Więc jeśli sam nie rozumiesz co mówisz to lepiej tego wcale nie mów!
Albo inaczej używaj tylko tych słów których znaczenia jesteś pewnie


ty to jesteś jednak tu/man bez matury.
Przeczytaj sobie wszystko dokładnie skoro lubisz się czepiać słówek gdy brak ci argumentów merytorycznych. Więc w przeciwieństwie do ciebie rozumiem co piszę.
Wiec podkreślędla ułomnej części społeczeństwa, której to jesteś przedstawicielem. STWIERDZIŁEM ŻĘ NIGDY NIE BYŁO SPRAWIEDLIWOŚCI I NIE BĘDZIE - ja to zdanie rozumiem, ale ty jak już będziesz po maturze moze też to ogarniesz.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-22 19:47

STWIERDZIŁEM ŻĘ NIGDY NIE BYŁO SPRAWIEDLIWOŚCI I NIE BĘDZIE


Tak ale w odpowiedzi na kolesia słowa że ustawa jest nie sprawiedliwa, czyli niesprawiedliwość ustawy usprawiedliwiłeś swoim słowami


nie był mój, kłamliwy manipulancie


Koleś napisał dlaczego samotni ludzie mieszkający w dużych mieszkaniach mają płacić przez to niesprawiedliwie dużo, a ty napisałeś że wątpisz że są takie osoby i że powinny płacić.
Czyli defakto znowu usprawiedliwiasz niesprawiedliwość ustawy.

ŻAL...
JanuszPOlikot / 2013-05-20 12:47 / Tysiącznik na forum
POwcy zapowiadam wam że jesli....Tak jak jest napisane w ustawie ......

Art. 6s. W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów
komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości
jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych,
na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne
od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności
regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.”;

Mam prawo a wręcz jestem zobowiązany jak mówi ustawa....wyrzucać śmieci na koszt gminy.
Znak Zapytania / 2013-05-20 12:50
Typowe w nasyzm kraju. Tworzy się taką ustawę, gdzie jeżeli coś nei wypali , winą zostają obarczeni , nie urzędnicy , ake obywatele !! Piędziesiąt tysięcy ludzi pracuje jako urzędnicy to naprawdę sporo...
ekolog226 / 80.50.132.* / 2013-05-20 12:17
Brakuje stawki dla mieszkańców,którzy ogrzewają
swoje lokale gazem,olej opałowy,panele słoneczne,
energia elektryczna.Wszyscy,którzy ogrzewają ekologicznie.dopłacają,przez 6-miesięcy do wywozu
producentów popiołu.1 tona spalonego węgla,to
300 kg.popiołu.
JanuszPOlikot / 2013-05-20 14:31 / Tysiącznik na forum
Nie wiem co za POwcy ci nawtykali tych głuPOt....Zobacz sobie specyfikacje węgla(bez miału)....średnio POpiół to ok 9
JanuszPOlikot / 2013-05-20 14:32 / Tysiącznik na forum
9 % oczywiście....ale nie 30% tak jak POwiadasz
JanuszPOlikot / 2013-05-20 12:39 / Tysiącznik na forum
Art 3 ust 2 pkt 5 Mówi że
Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki
niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:


5) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące
co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu,
tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz
odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów
opakowaniowych ulegających biodegradacji;

Kolego wyrzucanie POpiołu nie jest objęte selektywną (tańszą) zbiórką dlatego ci co wyrzucają POpiół płacą wyższą stawkę za odbiór śmieci .....Dlaczego twierdzisz że "ekolodzy" płacą za palących węglem...?
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 12:49
świadomość tych "ekologów" jest na takim poziomie, że porozumienie jest niemożliwe. Te śmieszne panele "ekologiczne" pompy ciepła to dla wykształciuchów.
Kwestie sprawności tych systemów, materiałochłonności przy produkcji, żywotności itd to wiedza niedostępna. O marnotrawieniu dotacji na ten cel, gdzie za zestaw płacą 3 razy tyle ile jest faktyczna wartość. Ogólnie szkoda słów.
JanuszPOlikot / 2013-05-20 13:07 / Tysiącznik na forum
Dokładnie tak jest .....Opel w wersji "eko" ma system automatycznego wyłączania samochodu na kazdym POstoju np. światła....Nikt tym " POwaznie wykształconym" nie POwie że akumulator co dwa lata jest do wymiany.....a to w końcu śmieci.....Nie wspomnę o tym że rozładowywany często akumulator POtrzebuje częstego doładowywania z alternatora który z kolei zasilany jest z silnika spalinowego który z kolei więcej spala paliwa czyli produkuje więcej spalin....
Dodatkową paranoją tych "ekologów" jest jazda na światłach w ciągu dnia (pomijam ksenony i ledy)....Dwie klasyczne żarówki świateł mijania to ok 100W co przekłada się na dodatkowe spalanie paliwa....

Tak to jest jak rządzą fryzjerzy PO szkołach gastronomicznych kolekcjonujący POżyczone zegarki:)
Katarzyna880 / 217.33.154.* / 2013-05-20 11:25
W Warszawie stawki dla budynku jednorodzinnego nie tylko rosną ponad dwukrotnie vs. obecne, ale gigantycznym problemem jest częstotliwość odbioru surowców recyklingowych, dziś firma odbiera je z naszego osiedla co tydzień, po wejściu nowej ustawy co miesiąc... U mnie jakieś 70% śmieci to te nadające się do recyklingu, nie będę miała gdzie ich trzymać przez miesiąc....
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 20:03
wywal prosto na ulicę, gmina ma obowiązek zapewnienia odbioru śmieci i muszą to zabrać!!!
Bodek___ / 193.22.252.* / 2013-05-20 09:43
Nie wiem jak w Waszych lasach, ale w moich okolicach głównym problemem są śmieci inne niż objęte ustawą: budowlane/remontowe, motoryzacyjne, przemysłowe... nowe przepisy niestety nic nie zmienią w tej kwestii...
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:51
przemysłowe i motoryzacyjne dawno są uregulowane bo każdy przedsiębiorca musi mieć umowę z firmą zajmującą się utylizacją odpadów.
Remontowe to niestety nasza działalność i brak kultury osobistej
tej nikt żadną ustawą nie ureguluje.
Przy okazji remontu powinno zamówić się kontener na śmieci, ale ilu z nas to robi?
Sąsiad widzi często ale czy zwróci uwagę albo nie gaj Boże doniesie do służb????
Szwajcar, Niemiec widzi w tym swój obywatelski obowiązek widząc że ktoś zachowuje się jak świnia ale Polak ?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:14

że za rok nie będziemy segregować śmieci i pogodzimy się z wyższymi stawkami.


NIE KONIECZNIE wystarczy niesegregowane wyrzucać gdziekolwiek byle nie do swojego śmietnika, czyli na przystanku, sąsiadowi , do lasu możliwości jest wiele
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:09

co trzeci Polak nigdy nie płacił za wywóz czy usuwanie odpadów

Co widać wszędzie w lasach skwerach itd
Palenie plastików w piecach c.o. to następny problem nieświadomych ogromnego zagrożenia obywatela.
A gdzie ta misja TV w podnoszeniu świadomości?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:09

Od lipca problem dzikich wysypisk powinien zniknąć, bo 100 procent mieszkańców zostanie objętych systemem odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych - twierdzi Monika Kita z Ministerstwa Środowiska.


BZDURA !!! Ludzie zapłacą za TAŃSZE segregowane, wrzucą jedną puszkę a nie segregowane będą wyrzucać GDZIE SIĘ DA żeby za nie, nie płacić!


Dlaczego płacimy za segregowane lub nie skoro wiadomo że będą jedne i drugie ?

Dlaczego nie płacimy od ilość śmieci wtedy każdy starałby się śmiecić jak najmniej żeby płacić jak najmniej ?

Dlaczego jest odpowiedzialność zbiorowa, jeden w bloku nie posegreguje i zapłacą wszyscy i wszyscy przestaną segregować ?

Ta ustawa to jeden wielki BUBEL i nie obroni się w żaden sposób bo jest IDIOTYCZNE i nie ma nic wspólnego z ekologią!!!!!
jam to ekonomista / 2013-05-20 09:36 / Bywalec forum
a może podasz jakieś rozwiązanie?
Czyli jak płacić od ilości śmieci w budownictwie wielorodzinnym w takim razie? Lub jak nie robić odpowiedzialności zbiorowej?
A z ekologią ma akurat dużo wspólnego, bo nie wyobrażam sobie jak to sugerujesz że dalej ludzie będą wyrzucać śmieci do lasu, skoro i tak będą musieli za to zabulić (często różnica między niesegregowanymi a segregowanymi nie jest taka znowu duża żeby opłacało się jechać do lasu, bo za tą różnicę w cenie to wyjdzie cię nie raz paliwo na dojechanie do lasu) Więc akurat jeśli chodzi o lasy to jestem pewien że będzie lepiej.
Zdzisław7987847 / 57.66.70.* / 2013-05-20 16:34
"Czyli jak płacić od ilości śmieci w budownictwie wielorodzinnym w takim razie? Lub jak nie robić odpowiedzialności zbiorowej?"

Bardzo łatwo.
W Hamburgu 3 lata temu kupowałem za 3 euro worek na śmieci, 120 litrów. Co wtorek mogłem wystawić dowolną ilość worków na ulicę (każdy za 3 euro, przypominam). W ten sposób każdy w bloku płacił za SWOJE śmieci.
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 17:01
a kto sobie nie kupił takiego worka tylko załadował do pudeł mógł elegancko wyrzucać do lasu czyż nie?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 12:20

Czyli jak płacić od ilości śmieci w budownictwie wielorodzinnym w takim razie


Dokładnie tak jak obecnie! ewentualnie z trochę wyższą stawką niż obecnie

PO PIERWSZE
Muszę zdeklarować czy sortowane czy nie a wiadomo że będą i te i te więc skoro i tak muszę płacić za niesortowane to nie będę sortował tego co by się dało bo i po co?

Po DRUGIE

opłacało się jechać do lasu, bo za tą różnicę w cenie to wyjdzie cię nie raz paliwo na dojechanie do lasu

Tak? A doczytałeś w ustawie że odpady niebezpieczne takie jak gruz czy puszki po farbach, lakierach będzie trzeba odwieść do specjalnego punktu zbiórki i dodatkowo za to zapłacić! To chyba jednak do lasu wyjdzie taniej!

PO TRZECIE


będą musieli za to zabulić (często różnica między niesegregowanymi a segregowanymi nie jest taka znowu duża


Nie znasz ludzi, jak się da coś zrobić taniej to większość będzie tak robić, czyli płacić sort a resztą podrzucać, a co do stawek to poczekaj jeszcze trochę zobaczysz do ilu wzrosną.

Tak czy inaczej ustawa jest dziurawa jak sito i zamiast polepszyć sprawę tylko pogorszy!
jam to ekonomista / 2013-05-20 12:52 / Bywalec forum

Dokładnie tak jak obecnie! ewentualnie z trochę wyższą stawką niż obecnie

jak obecnie? To zdecyduj się w końcu, bo dopiero pisałeś "dlaczego nie płacimy od ilości śmieci" a obecnie w budownictwie wielorodzinnym płacisz stałą stawkę, nie zależnie od tego ile tych śmieci produkujesz.

Co do drugiego tematu, to zdaje się - jeśli dobrze kojarze - obecnie też nie można normalnie wyrzucać takich rzeczy jak gruz. Więc tutaj nie zwiększy się liczba śmiecy w lasach. Poza tym przypominam, jeśli ktoś kto do tej pory płacił za śmieci i nie wyrzucał ich do lasu, tak samo nie będzie tego robił gdy wiecej będzie płacił za wywóz śmieci - a ty sugerujesz że zwiększy się liczba śmieci w lasach zupełnie bezpodstawnie.

Co do trzeciej rzeczy to chyba nie zrozumiałeś o czym pisałem, bo właśnie nie do końca może być taniej jak wywiezie do lasu, bo żeby to zrobić raz że trzeba te śmieci przygotować czyli nie pakować razem z pozostałymi a dwa, to do tego lasu trzeba jakoś dojechać. Jak się komuś opłacało jechać tylko po to żeby zaoszczędzić 20-30zł to teraz może się takiemu odechcę jak zarobi na tym 5zł.
I podkreślam jak ktoś nie podrzucał do tej pory to jak mu zwiększą stawki to dalej nie będzie podrzucał bo teraz jeszcze mniej będzie się to opłacać.
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:05

raz że trzeba te śmieci przygotować nie pakować razem z pozostałymi


A po co ???????

Chłopie dużo osób zapłaci tyle ile musi (najmniej jak się da) a śmieci wyciepie za rogiem posesji albo po drugiej stronie drogi. Bez żadnego przebieranie wszystko poleci razem!

Nie znasz życia, nie wiem w jakim środowisku się obracasz ale w moim dużo osób tak właśnie zrobi.

Zacznie się palenie śmieciami, podrzucanie itp. POLAK POTRAFI !
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:01

jak obecnie? To zdecyduj się w końcu, bo dopiero pisałeś "dlaczego nie płacimy od ilości śmieci" a obecnie w budownictwie wielorodzinnym płacisz stałą stawkę, nie zależnie od tego ile tych śmieci produkujesz.


NIEPRAWDA !!! Każdy blok czy wspólnota płaci dokładnie za każdą tonę odebranych śmieci więc im mniej tym taniej! (obecnie około 200zł za tonę)


Poza tym przypominam, jeśli ktoś kto do tej pory płacił za śmieci i nie wyrzucał ich do lasu, tak samo nie będzie tego robił gdy wiecej będzie płacił za wywóz śmieci


30% teraz nie płaciło za śmieci a jak stawka wzrosła 2-3 krotnie to myślisz że nie znajdzie się ani JEDNA osoba więcej która będzie chciała pozbyć się śmieci taniej?!
Tych osób będzie duuużo więcej i to nawet nie z własnej woli tylko zwykłej biedy po prostu nie bezie ich stać na taki opłaty a śmieci choć trochę trzeba
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:31 / Bywalec forum

NIEPRAWDA !!! Każdy blok czy wspólnota płaci dokładnie za każdą tonę odebranych śmieci więc im mniej tym taniej! (obecnie około 200zł za tonę)

tiaa tylko jak pojedynczy obowatel z tej wspólnoty produkuje miesięcznie 100 czy 200 litrów śmmieci to i tak ma stałą stawkę, bo liczy się ogół a to przecież ty chcesz bardziej indywidualnego podejścia do śmieci. Więc z jednej strony narzekasz że nie bierze się pod uwagę indywidualnych możliwości wytwarzania śmieci a z drugiej zachwalasz system, który tego nie bierze pod uwagę. To jak to z tym?


30% teraz nie płaciło za śmieci a jak stawka wzrosła 2-3 krotnie to myślisz że nie znajdzie się ani JEDNA osoba więcej która będzie chciała pozbyć się śmieci taniej?!
Tych osób będzie duuużo więcej i to nawet nie z własnej woli tylko zwykłej biedy po prostu nie bezie ich stać na taki opłaty a śmieci choć trochę trzeba

A ile osób z tych 30% które do tej pory nie płaciły, zaprzestaną wyrzucać śmieci po zmianach? Tego nie bierzesz pewnie pod uwagę?
I jeszcze o biedzie piszesz? Sorry ale samochodami śmieci nie wywozili do lasu raczej biedni ludzie (bo ci nie mają fury). Wielokrotnie natomiast widziałem jak do śmietników przy blokach podjeżdzały pożądne fury właścicieli prywatnych domków. Także nie mieszajmy kultury z biedą
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:53

ty chcesz bardziej indywidualnego podejścia do śmieci


Nie odwracaj kota ogonem, teraz jest odpowiedzialność 50 rodzin w bloku a po nowej ustawie będzie 500tyś. mieszkańców miasta więc chyba po staremu chyba było lepiej skoro nie można indywidualnie od osoby

Piszesz że stawki niewiele się różnią więc podam ci na moim przykładzie że tak jak do tej pory segregowałem tak teraz przestanę, bo nie mam zamiaru chodzić do śmietnika co godzinę ani trzymać w domu 8 pojemników i przestałem też widzieć w tym jakikolwiek sens bo jako zachętę mam 3-krotną podwyżkę !!!
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:59 / Bywalec forum

Nie odwracaj kota ogonem

hehe dobre. Znowu widzę skrajne przypadki bierzesz. Bo w spółdzielniach mieszkaniowych to raczej opłata jest na całą spółdzielnie, a spółdzielnie mogą mieć wiele tysięcy rodzin. Więc jak jesteś jednym z 10 tysięcy to nie będziesz się zastanawiałem że jak zużyjesz 10 litrów mniej miesięcznie to zapłacisz mniej, bo to jest utopia.
A na twój przykład podaje swój - 6zł różnicy przy 4 osobowej rodzinie
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 16:12
poprawię się u mnie jest 16 zł różnicy przy 4 osobowej rodzinie
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:32
a ty będziesz sortował śmieci?
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:37 / Bywalec forum
do tej pory dużą część sortowałem - choć nie musiałem. A teraz nie wiem czy za te pare złotych będzie mi się chciało.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 15:20
czyli w twoim przypadku nowa ustawa pogorszyła obecny stan!
jam to ekonomista / 2013-05-20 15:25 / Bywalec forum
no jeśli muszę płacić więcej to wiadomo że pogorszyła, ale trzeba też dodać że za większą opłatę ktoś inny zadba za mnie o środkowisko. Ale nie będę na pewno z tego powodu wyrzucał śmieci do lasu. Zwłaszcza że jak mówię sam do tej pory już sortowałem pewnie z 80% tego co teraz trzeba, więc dla mnie to nie jest żadna nowość i nikt mnie nie musiał przymuszać do tego wyższymi stawkami, ale wiem jestem inny i nigdy żadnego papierka/peta nie wyrzuciłem na ulicę. No a teraz jeśli będę wiedział że jak zapłącę parę złotych więcej to ktoś inny za mnie to posortuje to mogę temat przemyśleć.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:01
nikt już później tak dobrze nie posortuje śmieci jak ten co je wyrzuca czyli my!
do tej pory jakoś to działało i powinna być dalsza zachęta a zamiast tego jest kara w postaci 2-3 krotnego wzrostu opłaty.
jam to ekonomista / 2013-05-21 07:40 / Bywalec forum

do tej pory jakoś to działało

działało? To dlaczego jesteśmy outsiderem w Europie jeśli chodzi o segregacje śmieci?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:29

bo to jest utopia.


Utopia ?

Zachęta do realnego oszczędzania! a nie tak jak teraz wywalę całego tira i zapłacę tyle samo co babcia która wyrzuci 3 opakowania po lekach (bo po suchych bułkach nic jej nie zostaje!)
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:41 / Bywalec forum

a nie tak jak teraz wywalę całego tira i zapłacę tyle samo co babcia która wyrzuci 3 opakowania po lekach

no przecież ty popierasz obecny system a tak właśnie jest teraz.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:43

a tak właśnie jest teraz.


Domki płaciły za kubeł więc każdy patrzał ile wyrzuca, blok płacił też od ilości więc też można było "oszczędzić".
A teraz płacimy od łepka wszyscy więc nie ważne kto ile śmieci! czyli zmiana jest na gorsze!
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 21:54

blok płacił też od ilości więc też można było "oszczędzić".

nie bądź śmieszny. Powiedz jak mogła oszczędzić jedna osoba we wspólnocie gdzie jest 10 000 osób? Myślisz że ktoś by zauważył jak wyrzuciłbym 30 litrów mniej w miesiącu?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:06

to raczej


Na pewno ????

Nowa ustawa WYMAGA deklaracji od KAŻDEGO bloku OSOBNO !!! nawet w ramach jednej spółdzielni
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:26 / Bywalec forum
obecnie (a o tym pisałem) opłaty za śmieci są takie same w obrębie danej administracji osiedla z tego co wiem. A tak jak mówię taki obszar może mieć wiele tysięcy rodzin.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:21
u mnie jeden blok jak wspólnota dostaje rozliczenie i płaci od tony odebranego odpadu, a teraz tak już nie będzie więc nie opłaca się oszczędzać
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 17:05
czyli widzisz wszystko zależy od punktu siedzenia/widzenia. Jak u mnie do tej pory na osiedlu było ponad 10 tys ludzi to czy ja zużyłem dwa raz mniej śmieci to i tak opłaty miałem takie same
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 20:06
ale i tak takie osiedla jak twoje są w mniejszości więc w ogólnym rozrachunku wyjdzie na niekorzyść
jam to ekonomista / 2013-05-21 07:43 / Bywalec forum
w moim mieście nie są mniejszością więc skąd czerpiesz swoje dane/wymysły? Kolejna manipulacja?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-21 17:55
twoje miasto to pewnie jakaś mała wieś, wszystkich domków i nowych bloków, gdzie są wspólnoty jest więcej niż spółdzielni, więc w ogólnym rozrachunku ta ustawa jest do du..py
jam to ekonomista / 2013-05-22 07:56 / Bywalec forum

twoje miasto to pewnie jakaś mała wieś,

oo widzisz jak to te twoje przypuszczenia są błędne? Bo nie masz racji, ale tak to jeste jak byle "jasnowidz" może pisać na forum i wypowiadać swoje przypuszczenia nawet jeśli nic nie mają wspólnego z rzeczywistością.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-22 19:53
No dobra twoje miasto to nie mała tylko duża wieś!

Co nie zmienia faktu że spółdzielnie są w mniejszości(około 600 spółdzielni mieszkaniowych w polsce skupia około 3mln polaków). Więc ustawa zmieniła stan rzeczy zdecydowanie na gorsze!
jam to ekonomista / 2013-05-23 08:00 / Bywalec forum

No dobra twoje miasto to nie mała tylko duża wieś!

niech będzie duża wieś zwana formalnie stolicą województwa.

Co nie zmienia faktu że spółdzielnie są w mniejszości(około 600 spółdzielni mieszkaniowych w polsce skupia około 3mln polaków).

tego nie wiem, kiedyś czytałem o 9mln. Poza tym spółdzielnie to przede wszystkim działają w większych miastach, i tam też są ceny wyższe za śmieci z tego co widzę
squun / 94.40.102.* / 2013-05-23 16:43
no 9 mln to i tak tylko 1/4 wszystkich polaków, fajnie że ktoś wreszcie zainteresował się problemem śmieci i że wyszła nowa ustawa regulująca pewne sprawy w tym zakresie, niestety zawiera ona wiele niedociągnięć i wątpliwych rozwiązań, które mogą prowadzić do sporych nadużyć.
Należałoby zacząć od producentów owych śmieci czy świadomości ekologicznej polaków a nie tylko patrzeć jak tylko wyciągnąć od ludzi kasę. POZDRAWIAM

Ps. Skoro już się przyznałeś że mieszkasz w stolicy to teraz już wiem dlaczego jest ci obcy problem podrzucania śmieci, ja przeprowadziłem się z gdyni 300km dalej do miasteczka 20tyś osób i dopiero otworzyły mi się oczy na świat"
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:12
spójrz na swoje wypowiedzi i postaraj się je ocenić
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:36
np.

Dlaczego nie płacimy od ilość śmieci wtedy każdy starałby się śmiecić jak najmniej żeby płacić jak najmniej ?

a resztę do lasu??
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 12:08

a resztę do lasu??


a teraz będzie lepiej? nie sortowane i tak będą "jeździć" do lasu!

Jak masz lepszy pomysł to słucham
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:00 / Bywalec forum
nie no pewnie, lepszy twój pomysł od ilości śmieci, który zagwarantuje że nikt oficjalnie nie będzie wytwarzał śmieci, a wszystko będzie w lesie. Teraz już nie będzie to takie opłacalne, więc jeśli chodzi o ekologię to na pewno się to poprawi.

a teraz będzie lepiej? nie sortowane i tak będą "jeździć" do lasu!

heh proszę bardzo:
osoba X do tej pory nie miała umowy na wywóz śmieci, produkowała 100 litrów śmieci miesięcznie, wszystko wywoziła do lasu.
Wariant drugi:
osoba X ma umowe, płaci 30 zł i ze 100 litrów wytwarzanych śmieci do lasu wyrzuca 60 litrów nie posegregowanych.

I teraz zagadka dla ciebie, w którym wariancie więcej śmieci ląduje w lesie?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:10

lepszy twój pomysł od ilości śmieci, który zagwarantuje że nikt oficjalnie nie będzie wytwarzał śmieci


Jak już pisałem blok płaci teraz od ilości wyrzuconych śmieci więc opłaca się śmiecić mniej, nowa ustawa zdejmuje z nas ten obowiązek !!!


W wariancie TRZECIM

Osoba płaci 30zł i wywala 100litrów śmieci do lasu (bo po co ma się bawić w ich rozdzielanie???)
że stawka wzrośnie to liczba osób w wariancie trzecim będzie DUŻO większa niż w pierwszym czy drugim!
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 14:44
a jak produkuje się śmieci i od czego to zależy?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-21 17:57

a jak produkuje się śmieci i od czego to zależy?


od mojej wolnej woli!
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:39 / Bywalec forum

W wariancie TRZECIM

Osoba płaci 30zł i wywala 100litrów śmieci do lasu (bo po co ma się bawić w ich rozdzielanie???)
że stawka wzrośnie to liczba osób w wariancie trzecim będzie DUŻO większa niż w pierwszym czy drugim!


ależ bzdury piszesz. Jeśli opłaty wzrosły np. o 10zł miesięcznie wspólnocie więc tak czy tak obywatel musi to zapłacić to przecież nie zacznie nagle wywalać śmieci gdzie popadnie bo i tak będzie musiał tą stawkę zapłacić.
Więc pytam dlaczego skoro i tak mam płacić za śmieci to mam nagle zamiast do kubła wyrzucać śmieci do lasu, gdzie tu logika?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-21 18:00
Bo są dwie stawki UPOŚLEDZONY człowieku i każdy woli zapłacić niższą a odpadów z wyższej stawki trzeba się pozbyć w inny sposób jeśli się nie chce za nie płacić! ale z ciebie CKM
jam to ekonomista / 2013-05-22 08:04 / Bywalec forum
no co ty? są dwie stawki? Brawo geniuszu za odkrycie. A teraz tłumaczenie dla wolnomyślących - jeśli w ogóle - czyli dla ciebie.
Ja rozumiem, że tobie sięwydaje że każdy jest takim burakiem i chamem jak ty, ale tak nie jest. Wiec dlatego ci tłumaczę, że jak ktoś niewyrzucał do tej pory to dalej nie będzie w większości przypadków, a dodatkowo ci co wyrzucali będą mieć jeszcze mniejszą motywację do tego skoro i tak będą musieli za to trochę zapłacić.
Mam nadzieje że takie anty polskie osoby jak ty szybko wyginą z tego kraju, bo z takim prostackim podejściem daleko nie zajdziemy
squun / 94.40.102.* / 2013-05-22 20:04
Nawet jeśli rodzice nauczyli cię tylko obrażać i wyzywać innych to nie znaczy że musisz to robić publicznie w stosunku do wszystkich innych ludzi.
A teraz do rzeczy


ci co wyrzucali będą mieć jeszcze mniejszą motywację do tego skoro i tak będą musieli za to trochę zapłacić.


Zapłacą niższą stawkę a śmieci z tej wyższej pojadą w większości do lasu, ale ty pewnie tego nie zrozumiesz.


ktoś niewyrzucał do tej pory to dalej nie będzie w większości przypadków


Na pewno w większości czy tylko tak ci się wydaje? 3 krotny wzrost stawki może być dla wielu barierą nie do przekroczenia, a DODATKOWO wielu nawet mogących płacić uzna podwyżkę, liczenie od wody czy metra za rażąco niesprawiedliwe i próbujące go okraść i na przekór temu odruchowo będzie stawało okoniem!

I teraz najlepsze o czym pewnie nie wiesz, wszystkie odpady niebezpieczne takie jak puszki po farbach, lakierach, olejach, baterie itp. w nowej ustawie mamy obowiązek dostarczyć do punktu zbiórki takich odpadów i DODATKOWO ZAPŁACIĆ za ich przyjęcie, więc jak już i tak muszę je spakować i zawieść na mój koszt to lepiej za darmo do lasu czy do punktu gdzie muszę jeszcze dopłacić ???
jam to ekonomista / 2013-05-23 08:07 / Bywalec forum

Nawet jeśli rodzice nauczyli cię tylko obrażać i wyzywać innych to nie znaczy że musisz to robić publicznie w stosunku do wszystkich innych ludzi.

tak czasem mam, że zniżam się do poizomu rozmówcy. Prześledź sobie dokładnie rozmowę to będziesz wiedział kto pierwszy zaczął obrażać i dla podpowiedzi dodam że nie byłem to ja.


Zapłacą niższą stawkę a śmieci z tej wyższej pojadą w większości do lasu, ale ty pewnie tego nie zrozumiesz.

to może ty nie rozumiesz że nie ma tak wielu dekli.

Na pewno w większości czy tylko tak ci się wydaje? 3 krotny wzrost stawki może być dla wielu barierą nie do przekroczenia,

i tak większą część z tego wzrostu będą musieli zapłacić, więc jak chcesz się odnosić do różnic to między jedną stawką a drugą.

I teraz najlepsze o czym pewnie nie wiesz, wszystkie odpady niebezpieczne takie jak puszki po farbach, lakierach, olejach, baterie itp. w nowej ustawie mamy obowiązek dostarczyć do punktu zbiórki takich odpadów i DODATKOWO ZAPŁACIĆ

u mnie za darmo take rzeczy moża będzie oddać. Czyli będę robił dokładnie tak jak do tej pory.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-23 16:47

nie ma tak wielu dekli.


w warszawie może nie, pojedź do małego miasta...


i tak większą część z tego wzrostu będą musieli zapłacić, więc jak chcesz się odnosić do różnic to między jedną stawką a drugą.


nie odnoszę się do stawek po prostu więcej śmieci niż do tej pory będzie trafiać nie tam gdzie powinno


u mnie za darmo take rzeczy moża będzie oddać. Czyli będę robił dokładnie tak jak do tej pory.


Warszawa z opłatą 130zł od osoby łaski nie robi że wszystko przyjmie za darmko! Jak macie darmo to fajnie u mnie to będzie odpłatne i w sąsiednich województwach i gminach też!
jam to ekonomista / 2013-05-24 07:40 / Bywalec forum

Warszawa z opłatą 130zł od osoby łaski nie robi że wszystko przyjmie za darmko!

znowu skrajny przypadek pokazujesz? A może z drugiej strony pokaż czyli Warszawa i 27zł za osobę? Poza tym nie piszę o Warszawie bo w niej nie mieszkam.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-24 18:46

znowu skrajny przypadek pokazujesz?


nie wiem czy taki skrajny oficjalnie mieszka w niej 5% populacji kraju nieoficjalnie około 8%
jam to ekonomista / 2013-05-27 07:47 / Bywalec forum

nie wiem czy taki skrajny oficjalnie mieszka w niej 5% populacji kraju

piszesz o 130zł od osoby, a wszyscy w Warszawie nie płacą 130 od osoby. Więc kolejna próba manipulacja z twojej strony. Przykre jest to że do takich metod się uciekasz. No chyba że uważasz że 5-8% populacji płaci 130zł od osoby?
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 12:43
nie wszystko nadaje się do recyklingu dlatego w ramach odbioru segregowanych jest zawarty odbiór niesegregowanych to oczywiste myślałem że zanim się usta otworzy żeby coś powiedzieć to zaznajomiłeś sie z podstawową wiedzą w tym zakresie a tobie o zwykłe pyszczenie chodzi
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:12
czyli znowu bubel!!! bo i po co segregować coś co do owej segregacji się nie nadaje!
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 14:48
odbiór segregowanych i niesegregowanych
segregowane do recyklingu
niesegregowane na wysypisko
w ramach jednej umowy o odbiór śmieci
jesli nie chcesz segregowac wcale to płacisz drożej
rozumiesz? prościej nie da sie wytłumaczyć
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:23
to po co deklaruję czy będą segregował czy nie? skoro i tak odbiorą jedne i drugie?
jam to ekonomista / 2013-05-20 10:14 / Bywalec forum
wtedy to okazałoby się nie nikt nie śmieci...tylko te lasy jakieś takie dziwne zrobiłby się...
n. n. / 178.36.56.* / 2013-05-20 09:03
Szczególnie widoczne będzie to w spółdzielniach mieszkaniowych. Żadna spółdzielnia nie jest w stanie zagwarantować, że osoby, które zadeklarują segregację będą rzeczywiście segregowały śmieci.

Skutek jest taki, że spółdzielnie z góry deklarują, że nie będą segregowały śmieci i wprowadzają wyższe opłaty dla wszystkich.

Najgorzej, jak eko-kretyni biorą się za tworzenie prawa.
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:14
spółdzielnia jak sama nazwa wskazuje to swego rodzaju spółka skupiająca osoby stowarzyszone w niej.
w jej zakresie jest opracowanie właściwych procedur dyscyplinujących członków
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:16
czyli co? dyżury przy kubłach?
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:21
to sprawa spółdzielni. Kto twoim zdaniem powinien to rozwiązać?
Poziom kultury i osobistej uczciwości to czy jesteśmy ludźmi czy tylko tak nazywać się chcemy zależy od nas. UE i ogólnie "państwo" niepotrzebnie zdejmuje z nas na siłe odpowiedzialność co skutkuje że postawa roszczeniowa obywatela wymaga wskazania w każdym momencie jego życia. Obywatel nie che być za nic odpowiedzialny.
Jako członek spółdzielni zwróc uwagę innemu członkowi spółdzielni jeśli ten zachowa się niezgodnie z waszymi wewnętrznymi ustaleniami co do segregacji.
To jest Twój obywatelski obowiązek
Uczmy się demokracji i postaw od Szwajcarów, Niemców
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 12:28
Do tej pory część ludzi spełniała swój obowiązek sortując śmieci i co zamiast zachęcić do lepszego sortowanie dostaliśmy karę 3 krotną podwyżkę, a na zachętę się daje a nie karze!

Po drugie
Skoro już tak bardzo powołujesz na niemców to chyba wiesz że tam na przykład butelkę plastikową oddajesz w sklepie do automatu i wyskakuje ci 25 centów, dlaczego u nas tak nie ma?
Posortowane śmieci to cenny surowiec i to firmy powinny nam za niego płacić ! To by była dobra zachęta a nie ja mam dla firmy posortować i jeszcze za to zapłacić a firma dalej to sobie sprzeda i ma kasę z każdej strony! taki biznes to Złoty biznes!
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 15:14
mowa o postawach obywatelskich
skoro to taki świetny biznes z tymi butelkami to otwórz firmę zbieraj te butle zamiast automatów i koś kasę, po co masz komuś oddawać?
nad czym się zastanawiasz?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 20:11
a co ty wymagasz skoro obywatele jak segregowali to zamiast zachęty dostali 3-krotną podwyżkę i jakiekolwiek segregowanie straciło sens i bardziej opłaci się wywozić do lasu, więc skoro państwo nie zachęca do postaw obywatelskich to kto ma to robić?



nad czym się zastanawiasz?


nad idiotycznym prawem, w polsce wszystkie opłaty zwala się na końcowego odbiorcę (bo pewnie politycy biorą w łapę od producentów). Dlaczego w Polsce nie ma kaucji na butelki plastikowe jak w Niemczech?
Dlaczego mam dodatkowo płacić za wywóz elektrośmieci skoro jest rzekomo podatek za ich utylizację przy zakupie, dlaczego za utylizację nie płacą producenci?
Długo by wymieniać....
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 09:42

To jest Twój obywatelski obowiązek

Obywatelskim obowiazkiem kazdego z nas jest nie dopuszczać do stanowienia idiotycznego prawa.
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 12:08
wyjęte z kontekstu
idiotyczna jest wtedy ta dyskusja
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 08:58
Sprawa śmieci obnaża całą mizerię umysłową rzadzacej Polską grupy.
To "myslenie" życzeniowe skutkuje takimi kwiatkami jak most na A1 czy Koleje Śląskie.
Założę się że zamiast wzrostu świadomości ekologicznej (sic!) górę weźmie myślenie według schematu "płacę więc wymagam" a w praktyce: wywalam śmieci gdzie bądź bo ich usuwanie to przecież zadanie gminy.
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:16
śmieci należy składować , wyrzucać w miejscach do tego przeznaczonych.
WC przecież używamy a możemy zrobić to wszędzie nieprawdaż?
poziom świadomości
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 09:52

WC przecież używamy a możemy zrobić to wszędzie

Oczywiście śmieci też wrzucasz do worka (kubła) a mógłbyś je rozrzucać gdziekolwiek.
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:18
nowa ustawa w żaden sposób w tym nie pomaga a wręcz szkodzi!
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:24
a konkretniej jak szkodzi?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 12:54
widzę że jesteś odporny na wiedzę i trzeba tobie kilka razy powtarzać, ale trudno:

1. W bloku teraz część ludzi sortowała a teraz jak ktoś nie posortuje to karę dostaną wszyscy i w ogóle przestaną sortować bo i tak będą musieli płacić za niesortowane więc sortowanie straci sens

2. Nie płacę za ilość śmieci (teraz blok płacił za ilość wywiezionych kubłów) więc w żaden sposób nie zachęca do "nie śmiecenia"

3. Część ludzi szukając oszczędności zapłaci tylko za sortowane a te niesortowane będzie podrzucać "gdzie się da"

4. Dostarczanie "pewnych" śmieci do specjalnych punktów na nasz koszt oznacza jak wyżej że część ludzi spróbuje "pozbyć się" ich taniej
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 14:55
1.opłata za sortowane jest inna jak za niesortowane więc ma sens
2.blok to także TY czy współuczestniczysz w radzie osiedla w trakcie ustalania opłat?
Śmiecenie nie wynika z naszej woli powstaje mimo woli i mały mamy wpływ na ilość śmieci. Od nas zależy tylko gdzie one się znajdą
3Niesortowane też są odbierane ale opłata jest nizsza bo zakłada się że ich ilośc po posortowaniu będzie dużo mniejsza
4.Jak będzie się chciała pozbyć skoro zapłaci ??
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 15:30
1. Nie ma sensu! bo jak pisałem jeden nie posortuje i opłata wzrośnie wszystkim więc wszyscy przestaną sortować.

2. Nie rada osiedla ustala opłaty tylko rada miasta/gminy a w niej uczestniczyć nie mogę. Swoją drogą trochę to dziwne że przysłali stawki opłat zanim zrobiono przetargi.


Śmiecenie nie wynika z naszej woli powstaje mimo woli i mały mamy wpływ na ilość śmieci.


Że niby jak??? Codziennie robię zakupy i biorę darmowe reklamówki, gdybym, płacił za ich wywóz(od ilości) to bym ich nie brał! proste? proste!

3. Nic o tym nie było w obszernym biuletynie dostarczonym z gminy, kazano mi wybrać albo jedne albo drugie. czyli co mam płacić za jedne i za drugie?

4. Za taki odpady płatność będzie DODATKOWA więc będzie chciała się ich pozbyć za darmo czyli np. do lasu!
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 09:55
Poczytaj posty wyżej lub niżej to poznasz kilka scenariuszy o wiele bardziej prawdopodobnych niż scenariusz ustawowy ( wzrost świadomości ekologicznej, powszechna spontaniczna segregacja itp ble, ble)
grzegorz19844444 / 91.201.122.* / 2013-05-20 08:55
Jesli wczesniej oplaty nie byly powszechne - wywozono smieci za wszystkich a placili niektorzy - to po upowszechnieniu oplat ilosc smieci nei wzrosnie wiec logicznie oplaty powinny spasc a nie sie podniesc. Dlaczego jest odwrotnie ?
grzes19844444 / 91.201.122.* / 2013-05-20 10:35
posegregowane smieci to dosyc cenny TOWAR, czyli placimy wiecej choc bedzie placic nas wiecej, firma otrzyma posegregowane smieci, ktore sprzeda czy dodatkowy zysk. Jednym slowem pieniedzy ze smieci bedzie o wiele wiecej - ciekawe gdzie te pieniadze "wyparuja" ?
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 09:43
Nie jest odwrotnie
płaciłem ok 50zł teraz będę płacił 25zł
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 10:05
To musisz się czuć cholernie samotny.
zxc12 / 83.24.129.* / 2013-05-20 12:14
wątpię.
Zaangażowanie w pracy spółdzielni, rady miasta jest naszym obywatelskim obowiązkiem.
Nie należy do nich pyszczenie i wieczne pretensje że źle i niedobrze.
To właśnie rady miast, spółdzielni itp te organy ustalają opłaty.
Co zrobiłeś w tej sprawie???
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:19
kolego ludzie zapłacą za te tańsze segregowane z konieczności a te niesegregowane zaczną wywalać wszędzie gdzie się da! Dopiero teraz będzie syf w lasach !!!
jam to ekonomista / 2013-05-20 10:20 / Bywalec forum
równie dobrze teraz mogli wywalać gdzie się da. No chyba że uważasz że skoro teraz będą i tak płacić więcej to zwiększy się liczba śmieci w lasach? Dziwne rozumowanie i kompletnie nielogiczne.
Taki przykład: osoba X płaciła do tej pory i nie wyrzucała do lasu, to raczej jest logiczne że jak będzie płacić więcej to dalej nie będzie wyrzucała do lasu.
Więc skąd nielogiczne przekonanie że dopiero teraz w lasach będzie syf?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:23
chyba dla ciebie, ZAWSZE wzrost opłat powoduje że większa liczba ludzie przejdzie do szarej strefy!
Co więcej nowa ustawa nawet to sugeruje ponieważ nie można zdefiniować że będę miał śmieci jedne i drugie, więc oddać mogę tylko część moich śmieci a resztę to już wiesz gdzie ! :-)
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:48 / Bywalec forum
ale wyjaśnij mi na moim przykładzie. Dlaczego jeśli teraz płacę Xzł za śmieci i nie wyrzucam ich do lasu to zacznę - według ciebie - wyrzucać do lasu jeśli będę zmuszony płącić 2x zł za śmieci?
Proszę o konkrety
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:56
nie znam ciebie więc nie mogę nic podać na twoim przykładzie, jak jesteś wzorowy obywatel to tak trzymać!
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:01 / Bywalec forum
nie o to chodzi czy mnie znasz czy nie. Tylko o to jak wyjaśnisz że nagle zaczną wurzucac śmieci do lasu ci którzy do tej pory tego nie robili w sytuacji gdy płacili do tej pory Xzł a teraz będą musili płacić 2x zł

to chyba możesz wyjaśnić?
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:31
mogę wyjaśnić że część ludzi nie będzie stać na 3xrazy większą opłatę za nie sortowane więc zaczną je wywozić do lasu a do tej pory rzucali je normalnie razem do kubła!
jam to ekonomista / 2013-05-21 07:47 / Bywalec forum

mogę wyjaśnić że część ludzi nie będzie stać na 3xrazy większą opłatę

bullshit! 3 razy większa opłata to może wyjść względem tego co obecnie, natomiast należy porównywać między ceną posegregowaną a nieposegregowaną, bo tę drugą i tak muszą zapłacić. Więc różnica między tym jest mniej więcej 50%.
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:35 / Bywalec forum
gadanie... a jeszcze więcej osób które do tej pory nie płaciło za śmieci i wyrzucało do lasu przestanie to robić bo i tak będą musieli płacić więc nie będzie im się to opłacać.
Poza tym gdzie ty znowu masz 3 razy większą opłatę za nie sortowane?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:46

gadanie... a jeszcze więcej osób które do tej pory nie płaciło za śmieci i wyrzucało do lasu przestanie to robić bo i tak będą musieli płacić więc nie będzie im się to opłacać.


Ale ty jesteś odporny na wiedzę!!! Zapłacą za sortowane TAŃSZE a z nie sortowanymi nie będzie co zrobić więc wywalą do lasu, a że pewnie sortować nie będzie się chciało do lasu pojadą wszystkie!!!


u mnie płaciłem 5,2zł od osoby a teraz będzie 15zł na osobę
jam_to ekonomista / 95.160.43.* / 2013-05-20 16:57
piep@#%sz jak potłuczony. Ty już wiesz ile śmieci będzie lądować w lesie a ile nie. OCZYWIŚCIE.
A jak ktoś jest CHAM to chamem pozostanie niezależnie od przepisów i już nie mówię tylko o tym temacie. Burak pozostanie burakiem, choćby złotówkę będzie musiał płacić za śmieci to i tak powie że opłaca mu się bardziej wywalić do lasu.
Dlatego kończę z tobą dyskusję bo na temat marginesu społecznego nie chce mi się gadać i ich problemu mnie nie interesują
squun / 94.40.102.* / 2013-05-21 18:06
kolego rozmowa z tobą to jak z pięciolatkiem. ZAWSZE wzrost opłaty powoduje że więcej ludzi stara się jej unikać. Czy robią to bo są chamami czy dlatego ze zwyczajnie nie będzie ich już na to stać to nie ważne, ważne jest że niestety liczba przypadków nielegalnego pozbywania się śmieci wzrośnie i to znacząco!
jam to ekonomista / 2013-05-22 08:14 / Bywalec forum

kolego rozmowa z tobą to jak z pięciolatkiem

no to mam zatem rozmowę między pięciolatkiem a trzylatkiem.

. ZAWSZE wzrost opłaty powoduje że więcej ludzi stara się jej unikać.

ale tu jest inna sytuacja, bo jeden próg tej opłaty jest obowiązkowy, więc jak już ktoś ma i tak zapłacić to już przemyśli co zrobić ze śmieciami. Czyli czy warto dla różnicy między posortowanymi a nie posortowanymi wywalać do lasu. Poza tym, segregacja to żadna filozofia, trzeba tylko zacząć myśleć o czymś więcej niż swoim tył/ku i wygodzie.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-22 20:09
Dla niektórych będzie warto! Skoro teraz "domkarzom" szkoda 17zł na kubeł to tym bardziej będzie mu szkoda 30-50zł PRAWDA ??? Zatem stawkę najniższą sortowaną z konieczności a nieposortowane to już wiesz gdzie!


Poza tym, segregacja to żadna filozofia, trzeba tylko zacząć myśleć o czymś więcej niż swoim tył/ku i wygodzie.


Bla bla i co mam w kuchni trzymać 8 różnych wiader na różne odpady? czy może latać co pół godziny na dół do śmietnika? mam na to czas?

Jak ty się kolego w życiu obijasz to możesz się bawić w takie rzeczy ale niektórzy ciężko pracują i nie lubią jak cwaniactwem chce się ich okraść!
jam to ekonomista / 2013-05-23 08:10 / Bywalec forum

Bla bla i co mam w kuchni trzymać 8 różnych wiader na różne odpady? czy może latać co pół godziny na dół do śmietnika? mam na to czas?

a u mnie bynajmniej nie trzeba 8. Ja sobie z tym daje jakoś radę

Jak ty się kolego w życiu obijasz to możesz się bawić w takie rzeczy ale niektórzy ciężko pracują i nie lubią jak cwaniactwem chce się ich okraść

haha znowu obrażasz i mijasz się z prawdą. Ciężko było ci bardziej chybić tyle ci powiem, masz tak od urodzenia?
squun / 94.40.102.* / 2013-05-23 16:50

a u mnie bynajmniej nie trzeba 8. Ja sobie z tym daje jakoś radę


no tak wszystko wrzucisz do jednego wiadra a potem będziesz wybierał pod śmietnikiem...można i tak!


haha znowu obrażasz i mijasz się z prawdą


trudno polemizować z jakimiś żałosnymi frazesami, proszę o konkrety!
jam to ekonomista / 2013-05-24 07:50 / Bywalec forum
jeszcze dodam, że nie tylko ja robię segregację, akurat moje miasto jest jednym z najczystszych (jeśli nie najczystszym) w kraju więc to raczej kwestia mentalności ludzi.
jam to ekonomista / 2013-05-24 07:46 / Bywalec forum

no tak wszystko wrzucisz do jednego wiadra a potem będziesz wybierał pod śmietnikiem...można i tak!

u mnie nie ma takiej potrzeby, nikt nie wymaga dzielenia na 8, co najwyżej bodajże na 4 (nie wspominam o rzeczach typu baterie, żarówki itp. bo to nie zajmuje za wiele, więc możesz sobie i pudełeczko niewielkie mieć na to. Poza tym jak będziesz wyrzucał co dziennie czy co drugi dzień śmieci to nie powinieneś mieć problemów z segregacją
squun / 94.40.102.* / 2013-05-24 18:44

co najwyżej bodajże na 4


może u ciebie, u mnie w biuletynie jest podane 7 rodzajów odpadów(7 różnych kubłów) + nieposortowane, oczywiście BEZ odpadów niebezpiecznych, oddawanych w osobnym punkcie
jam to ekonomista / 2013-05-20 13:45 / Bywalec forum

ZAWSZE wzrost opłat powoduje że większa liczba ludzie przejdzie do szarej strefy!

chyba coś ci się pomyliło podając takie porównanie. To porównanie byłoby dobre ale w sytuacji gdy pojedynczy mieszkaniec mógłby powiedzieć że skoro jest podwyżka to ja nie płacę i nie niekorzystam z usług wywozu śmieci.
A tu mamy inną sytuację, tutaj jest obowiązek opłaty, więc skoro już się za coś zapłaciło to można z tego skorzystać. No chyba że jak ty robisz zakupy i po zapłaceniu za nie stwierdzasz że była podwyżka i na znak prostestu nie będziesz brał zakupionego towaru
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 13:59
Skoro muszę zapłacić to płacę, skoro mam możliwość płacić taniej to płacę taniej(za sortowane), skoro zostaje mi część śmieci nieposortowanych których muszę się pozbyć bo musiałbym za nie zapłacić więcej to się pozbywam (np. do lasu).
A żeby nie tracić czasu i pieniędzy na mycie butelek, odrywanie naklejek, sortowanie itp. wiozę do lasu wszystko razem. Proste? PROSTE!
jam to ekonomista / 2013-05-20 14:12 / Bywalec forum
no ale te nieposortowane też musisz jakoś wyodrębnić sobie z tych posortowanych więc skoro już sobie wyodrębiasz to jaki jest sens wywozić do lasu zamiast do właściwego kubła? (bo rozumiem, że wybierasz stawkę jak za nieposortowane czyli zapłacisz troszkę mniej, ale wtedy wyrzucasz tylko część śmieci, więc butelki czy papier już sobie w domu oddzielasz, czy tak?)
Tak nawiasem to u mnie nie trzeba odrywać naklejek.
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 14:56
nie bardzo rozumiem o czym piszesz.

Płace co muszę a nie tracą czasu na sort, wszystko wiozę do lasu, po co mam coś wyodrębniać?
jam to ekonomista / 2013-05-20 15:00 / Bywalec forum
ok bo sądziłem że część zamierzasz wywozić do lasu, ale ok jak będziesz wywoził wszystko twoja sprawa, ale nie mierz innych swoją miarą.
squun / 94.40.102.* / 2013-05-20 16:03
nie mierzę innych swoją miarą tylko oczami które widzą co ci inni robią!
A tam liczy się oszczędność pieniędzy i czasu, spakuje się wszystko razem i wyrzuci gdzie się da albo spali w piecu i tyle...
i to by było na tyle / 83.29.37.* / 2013-05-20 09:00

Dlaczego jest odwrotnie ?


Bo w korycie zaczyna brakować żarcia a liczba ryjów do wykarmienia rośnie
nannannanna / 89.174.52.* / 2013-05-20 08:43
Co stanie się z kwotą - różnicą pomiędzy tym co musimy zapłacić gminie a tym co gmina musi zapłacić firmie odbierającej odpady i surowce wtórne. Np Opłata za 1 osobę wynosi 9.5zł a firma zadeklaruje odbiór za 4,5zł Czyli w kasie Urzędu Gminy Pozostanie 5 zł. Zakładając że gmina liczy np 50 000 mieszkańców jest to 250 tysięcy złotych na czysto. Na jaki cel zostaną przeznaczone te środki.
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:20
pójdzie na przykład na rzekome sprzątanie lasów, którego już nikt nie sprawdzi i pochłonie każdą ilość kasy!
esu / 78.8.129.* / 2013-05-20 08:35
Efekt ustawy będzie taki sam jak w Neapolu. Śmieci zamiast w lasach zaczną zalegać na ulicach miast, bo władza która będzie pośrednikiem weźmie łapówki od firm wywożących śmieci w zamian za przymykanie oko na nieprawidłowości typu wywożenie śmieci raz na dwa tygodnie zamiast raz na tydzień itp.

Ten system w gospodarce już mieliśmy i nazywał się komunizm, istnieje on nadal w Korei Północnej (w całej gospodarce, nie tylko w wywożeniu śmieci) i tak samo nie działa jak wszędzie i zawsze.
esu / 78.8.129.* / 2013-05-20 08:40
Wystarczy sobie porównać ile czasu zajmuje wyrobienie przez państwo plastikowego dowodu osobistego i takiej samej wielkości (a nawet bardziej skomplikowanej bo przeznaczonej do dokonywania płatności) karty płatniczej z banku. Na dowód trzeba czekać czasem prawie miesiąc. Na kartę nic jeśli założysz konto przez internet to max. po tygodniu przyślą ci ją za darmo do domu.

Co państwowe to niewydolne a wywożenie śmieci od kiedy organizują je gminy de facto jest już biznesem państwowym - tak jak urzędy.
jezowce / 89.79.158.* / 2013-05-20 08:32
niech każdemu Polakowi wejdzie w nawyk zrobienie sortowni śmieci z własnego mieszkania! ...komu się nie podoba mandacik, bo czymże innym jest wyższa opłata jak nie mandatem
squun / 78.133.227.* / 2013-05-20 09:24
tylko jak jedne w bloku nie bedzie segregował to cały blok przestanie segregować i 99 eko, przestanie być eko!
jony285 / 78.30.99.* / 2013-05-20 08:20
kolejna danina
która będzie pokrywała dziurę budżetową samorządu
ot co
esu / 78.8.129.* / 2013-05-20 08:43
I tu się mylisz. Ta opłata będzie szła do kieszeni ludzi, którzy mają znajomości wśród miejskich urzędników i są zatrudnieni w spółkach, które po tej znajomości wygrają przetargi. Tymczasem dziura budżetowa w samorządzie będzie rosła jeszcze szybciej po to by ten transfer do ich kieszeni pokryć.

Najnowsze wpisy