Forum Polityka, aktualnościKraj

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Wyświetlaj:
kmmm / 83.22.56.* / 2015-10-30 12:00
To walka między fizjo a lekarzami, ale czy się coś zmienia w zawodzie technika masażysty? Mając takie wykształcenie posiada się prawo do wykonywania masaży leczniczych, ale wyłącznie na zlecenie i to już było wiadomo od początku. Jednak teraz mam wątpliwości czy po podpisanej ustawie można mając technika masażystę otworzyć taki gabinet masażu i wykonywać na zlecenie masaże lecznicze?? Czy do tego też trzeba mieć mgr?? :/
Wiadomo, ze niedyplomowany masażysta może otworzyć własną działalność i wykonywać wyłącznie masaże relaksacyjne, jednak większość z tych pseudo masażystów o tym nie wie i wykonuje masaże lecznicze nawet bez skierowania... Bo wydaje im się, ze mogą bo na kursie im nikt nie powiedział, że bez technika to co najwyżej mogę te "umiejętności" wykorzystywać jedynie do prywatnych celów. To psuje reputacje technikom. To dowodzi, że MZ nie rozróżnia dyplomowanego masażysty (czyli specjalisty od masażu) od człeka z ulicy, który ukończył dwudniowy kurs masażu klasycznego...nie wiedzą, jakie konsekwencje wynikają ze stosowania takich zabiegów. Wszystkim zdarzają się błędy podczas leczenia, lekarzom, fizjoterapeutom i technikom masażu, ale masażysta po kursie to nie masażysta i jest ewidentnym zagrożeniem nie tylko dla pacjentów ale i dla zdrowych ludzi...
To jak to jest w tym zawodzie? Dalej będzie można wykonywać masaze lecznicze na zlecenie?
BywalecEuropejski / 88.130.101.* / 2015-10-21 22:33
W Szwecji i w Holandii fizjoterapeuta o odpowiednio wysokich kwalifikacjach nie potrzebuje nadzoru lekarza. Oczywiście za wykonywaną terapie ponosi w pełni odpowiedzialność. W Niemczech od 2016 ma być podobnie. Lekarze w Niemczech byli tak jak u nas przeciwni, jednak w projektach pilotażowych praktycznie wykazano iż wykwalifikowany fizjoterapeuta niejednokrotnie o wiele lepiej jest w stanie pomóc pacjentowi niż lekarz, który nie ma pojęcia o fizjoterapii. Rozwiązanie takie ma bezsprzeczne zalety finansowe i jest wprowadzane z uwagi na korzyść dla pacjentów.
fizjo / 89.228.124.* / 2015-10-18 00:04
Jak zawsze Pan Prezes wykazuje się brakiem myślenia itd...."lekarze mają stać na straży leczenia pacjenta"-po pierwsze 98% nie ma pojęcia, jakie zabiegi wypisuje, robią to mechanicznie, nie badają pacjenta, skierowania powinniśmy odsyłać, a co najważniejsze, pacjenci czekają w długich kolejkach , a ich stan zdrowia zmienia się w tym czasie diametralnie i wtedy juz lekarze nie mają wewnętrznego przymusu monitorowania pacjenta, po rehabilitacji również, więc gdzie ta idea Panie Hamankiewiczu, że tylko lekarz może monitorować stan zdrowia!!!!! weźcie się do roboty, a przebieg rehabilitacji zostawcie specjalistom-tak jak to jest w każdym cywilizowanym kraju!
kmmm / 83.22.56.* / 2015-10-30 10:45
ideą wśród lekarzy są przecież wyłącznie aspekty finansowe...
melmal / 89.64.63.* / 2015-10-17 12:35
widzę, że część z Państwa nie ogarnia w pełni tematu. Tu jest walka pomiędzy lekarzami specjalistami rehabilitacji medycznej a mgr rehabilitacji.
Nie każdy lekarz musi się znać na kwalifikowaniu do zabiegów, dlatego wysyła do porani specjalistycznej.
fizjo / 89.228.124.* / 2015-10-18 00:06
zlikwidować specjalistów rehabilitacji medycznej, skoro się nie znają, zabierają tylko kasę podatników, na zachodzie taka specjalizacja to archaizm, od rehabilitacji są FIZJOTERAPEUCI!
Pacjent / 195.85.243.* / 2015-10-26 16:25
Zastanów się co piszesz. Sam się nie znasz.
ozm968 / 83.21.255.* / 2015-10-16 23:33
Ustawa jest bardzo potrzebna nie tylko z powodu regulacji zawodu ale przede wszystkim WNIESIE wiedzę na temat CO TO JEST REHABILITACJA . Bowiem gro pacjentów i spory odsetek lekarzy kojarzy ,że REHABILITACJA to "Laser i Magneto". Nigdzie indziej na świecie nie ma takiej przypadłości jak ta ,która występuje u nas, a nazywa się rehabilitacja w RAMACH NFZ bowiem ten twór nie nic wspólnego z prawdziwą rehabiltacją .Pacjenci czekają na zabiegi po rok po czym okazuje się , że zabiegi były ( są ) zlecone akurat takie jakie są najbardziej opłacane przez NFZ .a WSZYSTKO PO TO ,ŻE LEKARZ ZATRUDNIONY W DANEJ PORADNI PRZY PRACOWNI FIZJOTERAPII wie,że jeśli nie BĘDZIE ZAPISYWAŁ zabiegów jakimi dana "jego " pracownia dysponuje - to pożegna się z etatem ponieważ nie zrealizują punktacji przyznanej w ramach kontraktu z NFZ.Pacjenci wierzą lekarzom, a lekarze po prostu robią pieniądze ...stąd NIL tak mocno protestuje .A pacjent myśli "aaaacha lekarz zalecił to przecież wie "i tak chodzą w kółko na "lasery i magneto" z nadzieją ,że kiedyś to pomoże i że niby ZA DARMO ;D zamiast iść na jedną dwie wizyty do prawdziwego fizjoterapeuty i pozbyć się ( ba ! odkryć przyczynę ,a nie leczyć objawy )problemu;D Proszę o wniesienie kaganka oświaty czym zajmuje się i na czym polega FIZJOTERAPIA podpisując ustawę.
Mkd400 / 188.146.70.* / 2015-10-16 21:32
Ja mam przykład z wczoraj. Dziecko 2 miesieczne z dużą przepukliną pepkową.szybkie rozeznanie i leczenie- sztywny plaster i zabieg.
Ani pół słowa o rehabilitacji tejpach czy chodźby kładzeniu na brzuchu. Matka slyszy: tego się nie ćwiczy, to się operuje...
fizjo1 / 90.83.126.* / 2015-10-15 22:14
Nareszcie ta ustawa przeszła, zgadzam sie z tymi którzy piszą, że niestety lekarze nie mają pojęcia o tym jakie zabiegi zlecają i czesto niepotrzebne lub źle dobrane (przyklad: lekarz zlecił magnetronik pacjentowi, który ma wszczepiony rozrusznik serca, a wyszło to w trakcie przeprowadzanego wywiadu pacjenta przez FIZJOTERAPEUTĘ i kto może bardziej zaszkodzić ? Na szczeście FIZJOTERAPEUTA wie ze to jest bezwzgledne przeciwwskazanie wiec i o czym tu dyskutować).
FIZJOTERAPEUTA nie jest tylko od wykonywania zabiegów, FIZJOTERAPEUTA posiada wiedze z zakresu anatomii czlowieka, patologii, fizjologii, psychologii, już czasie studiów wymagana jest odpowienia liczba godzin odbytej praktyki, zna wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych, potrafi przeprowadzic badanie pacjenta pod katem rehabiltacji i dobrać odpowiednie zabiegi aby pomóc wrocic pacjentom do sprawności oraz osiagnąć duże postępy i jak się okazuje lekarze nie są tu potrzebni.
FIZJOTERAPIA to dziedzina medycyny i mam nadzieje, że szybko stanie się zawodem samodzielnym tak jak w innych krajach ma to miejsce i ze zostanie bardziej doceniony pod każdym względem w Polsce.
Jestem fizjoterapeuta od 9 lat w tym od 3-ch lat pracuje za granica w tym zawodzie.
Brawo dla Pana Prezydenta oraz dla Polskiego Związku Fizjoterapii.
krakus1984krk / 31.179.25.* / 2015-10-17 00:24
Niestety jeszcze nic nie wiadomo, dlatego nie wiem dlaczego Pan/Pani się cieszy....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ank63 / 78.10.129.* / 2015-10-15 21:25
Jak bym polegał tylko na Lekarzach i stosował Medycyny Naturalnej i niekonwencjonalnej, to nie dożyłbym
63 lat . Przekonałem się że Oni w większości prawie całkowitej stosują Medycynę Akademicką, która nie leczy, tylko utrzymuje pacjenta zaistniałym stanie homeostazy ( nie przywraca pierwotnej i organizm idzie na całkiem inny poziom regulacyjny), nie potrzebne w większości wypadków operacje chirurgiczne są tego przykładem
Można Drodzy Państwo Lekarze wykorzystać Medycynę Naturalną i Niekonwencjonalną, a nie słuchać dyktatu Firm Farmaceutycznych (czasem wystarczy ucisnąć lub pomasować kilka puntów na ciele aby wyzdrowieć.
.,.... / 81.190.49.* / 2015-10-16 14:30

, nie potrzebne w większości wypadków operacje chirurgiczne są tego przykładem

Jak się daje zauważyć ,lekarze bardzo chętnie i z byle okazji nagminnie kierują pacjentów na stół operacyjny. Później niejednokrotnie okazuje się ... ,że nie tę część ciała zoperowano co powinno.
....,. / 81.190.49.* / 2015-10-15 16:12
W każdym wolnym kraju obywatel sam decyduje, gdzie uda się na leczenie ,które akurat jemu odpowiada i nikomu tu decydować o tym,gdzie kto ma się leczyć. Chcę do znachora czy wróżki to tam idę,chcę do lekarza z wykształcenie do idę do takiego który mi odpowiada, a nie wyznaczonego z urzędu.
TTBoMaFru / 83.16.185.* / 2015-10-15 15:48
Te przepychanki lekarzy i fizjoterapeutów to pikuś. Jak PIS będzie samodzielnie rządził, to aby dostać się do specjalisty nie będzie potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego, tylko zaświadczenie od proboszcza że było się "u spowiedzi świętej". A ministerstwo zdrowia PIS zastąpi episkopatem polski. Zresztą wszystkie resorty będą podlegały kościołowi katolickiemu. Amen!
ukta / 77.253.29.* / 2015-10-16 13:56
Zanim się wypowiesz to zorientuj się o co chodzi w ustawie. To właśnie PIS było przeciwne. Jedynie mądrość P. Prezydenta może nam wszystkim wyjść na dobre , szczególnie pacjentom. Mam nadzieję, że podpisze.
Ludgardiusz / 84.40.141.* / 2015-10-15 15:20
Do wszystkich lekarzy którzy nie chcą podpisania tej ustawy: Przeczytajcie ją najpierw dobrze? Aby fizjoterapeuta mógł według ustawy sam stawiać diagnozy i zlecać zabiegi nie może być technikiem, musi być magistrem po ukończeniu akademii medycznej, a nie AWFu. Poza tym musi mieć specjalizację którą robi kilka lat zaliczając szkolenia i wielotygodniowe praktyki w szpitalach. Tak jak lekarze na specjalizacjach. Więc albo nie wiecie co ta ustawa w ogóle mówi, albo wiecie, a mimo to by chronić "układ" się jej sprzeciwiacie. Ze szkodą dla zwykłego "Kowalskiego".
Reh / 88.156.226.* / 2015-10-16 21:36
Co za bzdury piszesz, że musi być magistrem po akademii medycznej. Jeśli masz taką wiedzę to napisz czym się różni mgr fizjoterapii po AM od mgr fizjoterapii po AWF-ie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Bikire65 / 87.204.37.* / 2015-10-16 21:13
Bzdury piszesz. Odsyłam do lektury.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Pro publico bono / 84.40.141.* / 2015-10-15 15:14
PREZYDENT DUDA JEST PREZYDENTEM ZWYKŁYCH POLAKÓW A NIE RÓŻNEJ MAŚCI SITW, WIĘC W TROSCE O DOBRO LUDZI UFAM ŻE PODPISZE TĄ USTAWĘ. PANIE PREZYDENCIE LEKARZE ZLECAJĄ NIEWŁAŚCIWE ZABIEGI, NIE POTRAFIĄ PRZEWIDZIEĆ ICH SKUTKÓW A CZASEM W OGÓLE ŹLE DIAGNOZUJĄ. NIE WYKONUJĄ ICH WIĘC NIC NIE WIEDZĄ O ICH SKUTECZNOŚCI. TYLKO PRAKTYKUJĄCY FIZJOTERAPEUCI WIEDZĄ JAKI WPŁYW MAJĄ POSZCZEGÓLNE ĆWICZENIA I ZABIEGI NA DANE SCHORZENIA! PROSZĘ PODPISAĆ -LUDZIE POTRZEBUJĄ UŁATWIEŃ W SŁUŻBIE ZDROWIA.
Warszawiak341 / 84.40.141.* / 2015-10-15 15:10
Prawda jest taka że moja żona magister fizjoterapii po akademii medycznej wie dużo lepiej jakie zabiegi i ćwiczenia są potrzebne pacjentowi i lepiej potrafi go zdiagnozować niż lekarz który nie wykonuje ćwiczeń i zabiegów i wiedzę o tym jakie one mogą mieć wpływ na daną przypadłość ma tylko teoretyczną, książkową. PANIE PREZYDENCIE PROSZĘ PODPISAĆ TĄ USTAWĘ W TROSCE O PACJENTÓW!!!
Darkskid / 84.21.129.* / 2015-10-15 14:56
Fizjoterapeuta pracujacy w UK,
WYSTARCZYLOBY POD MINISTERSTWEM ZDROWIA UTWORZYC ADMINISTRACJE GDZIE FIZJOTERAPEUTA BYLBY ZAREJESTROWANY TAK JAK WIEKSZOSC ZAWODOW MEDYCZNYCH (W UK HEALTH AND PROFESSIONAL COUNCIL) I KAZDY PACJET ORAZ PRACODAWCA MOGLBY SPRAWDZIC WIARYGODNOSC UZYSKANEGO TYTULU ZAWODOWEGO ORAZ KWALIFIKACJI. W UK JEST NIELEGALNE I PODLEGA KAZE URZYWANIA TYTULOW ZAWODOWYCH W TOKU KSZTALCENIA MEDYCZNEGO. CO DO PRAWA LECZENIA TO JEST PROSTE... DIAGNOZA LEKARSKA I/LUB FIZJOTERAPEUTYCZNA (KONSULTACJA Z LEKARZEM JESLI WYMAGANE DODATKOWE BADANIE) A PODJECIE DZIALAN LECZNICZYCH W REKACH SPECJALISTY, KTORY TE ZABIEGI MA WYKONAC. 5 LAT STUDIOWANIA + DOKSZTALCANIE ZAWODOWE NA LICZNYCH KURSACH DAJE LEPSZA WIEDZE W ZAWODZIE FIZJO JAK LEKARSKIE.
TAK NA MARGINESIE W DYPLOMIE PO UKONCZENIU STUDIOW MGR MAM NAPISANE ZE UZYSKANY TYTUL ORAZ ZAWOD POZWALA MI NA PODEJMOWANIE DECYZJI O PRZEPROWADZANYM DZIALANIU LECZNICZYM W STOSUNKU DO JEDNOSTKI CHOROBOWEJ.... MOZE TROCHE INACZEJ SFORMULOWANE ALE DAJE PRAWO LECZENIA BEZ SKIEROWANIA LEKARSKIEGO.
DODATKOWO W USTAWIE ZAPROPONOWANEJ PRZEZ STOWARZYSZENIE FIZJOTERAPIA POLSKA JEST ZAPIS KTORY MOZE ZASZKODZIC FIZJOTERAPEUTA PONIEWAZ JEST TAM NAPISANE, ZE TYLKO FIZJO ZE SPECJALIZACJA MOZE PROWADZIC PRYWATNA PRAKTYKE FIZJOTERAPEUTYCZNA CO MOZE SPOWODOWAC ZWIEKSZENIE BEZROBOCIA WSROD WYKFALIKOWANYCH Z DUZYM DOSWIADCZENIEM MAGISTROW TEGO ZAWODU
POZDRAWIAM MRG REH RUCH
Pablo1984krk / 31.179.25.* / 2015-10-17 00:26
Błagam, niech Pan tak nie krzyczy....
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
jestem2i2 / 93.105.59.* / 2015-10-15 14:49
przecież to fizjoterapeuci pomagają ludziom wrócić do zdrowia lub pozostać w dobrej formie! Fizjoterapeuci szkolą się , doskonalą , zajmują człowiekiem a lekarze przepisują recepty i jak ognia unikają badań diagnostycznych bo drogo. Kilka lat temu po kontuzji na boisku mój mąż od lekarza dostał TABLETKI na zerwane ścięgno i mięsień w udzie. Kontuzja źle się wygoiła i tylko dzięki pomocy fizjoterapeutów może teraz funkcjonować bez bólu Na ból kręgosłupa - tabletki lekarz przepisze a fizjoterapeuta pomoże bez trucia..
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy