Forum Polityka, aktualnościKraj

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Wyświetlaj:
kika715 / 185.53.145.* / 2015-10-15 14:36
Nic w Polsce bardziej zdrowiu i życiu nie zagraża od lekarzy pokroju tego całego hazana
adaw / 31.6.171.* / 2015-10-15 14:35
Przecież wszystko już jest zapisane. Trzeba tylko normalnie egzekwować, żeby nie było, jak teraz się zdarza bardzo często, że "rehabilitują" ludzie nie mający o tym bladego pojęcia.
terapeuta / 78.8.13.* / 2015-10-15 14:15
regulacja jest potrzebna ale ta ustawa ma za zadanie stworzenie kolejnej korporacji. Regulacje już są, nie są jednak egzekwowane. Zabiegi lecznicze może wykonywać w dziedzinie masażu - technik masażysta a w przypadku zabiegów fizykalnych (krio, magneto, rehabilitacja ruchowa) - fizjoterapeuci. Oba zawody wymagają skończenia szkoły medycznej i zdania egzaminu państwowego. W pl można zaliczyć kurs 3 tygodniowy masażu i otrzymać świadectwo tzw. MEN. Tutaj jest problem. Drugi problem - fizjoterapeuci utyskuja na lekarzy, że ograniczają im kompetencje a z drugiej strony łapią się za masaże mimo braku właściwych kwalifikacji do takich zabiegów. Fachowcami od masażu są technicy masażyści.
mareg / 213.136.224.* / 2015-10-15 14:48
Mam w rodzinie technika fizjoterapeutę (30 lat pracy w zawodzie). To co czasami przepisują lekarze pacjentom nie raz stawiało włosy dęba - albo zabiegi niepotrzebne, albo wykluczające się (niektórych nie powinno się łączyć). Nie każdy lekarz potrafi dobrze dobrać zabiegi.
Mochery / 46.77.124.* / 2015-10-15 14:39
Pracuje w zawodzie technika fizjoterapi juz 15 lat. Zdawalem egzamin państwowy z kinezy ,masażu i fizykoterapi dlaczego jestem spychany na margines przes psełdo lekarzy specjalistow rech i mgr Fizjoterapii. Tak zgadzam sie ze niepowinno byc zezwolenia na prace z pacjetem po samym kursie masażu.
Ludziom majacym tech. zamyka sie droge szkolen i doskonalenia zawodowego. Wpisujac wszedzie ze kursy tylko dla mgr. Pozamykaliscie szkoly 2 letnie pozwalajacy tym ludziom zrobic licencjat. Zmuszacie ich do pujscia na studia 5 letnie dlaczego skoro maja wieksze doswiadczenie od niejednego mgr. Połowa tych ludzi ma juz swoje lata i co w wieku 40 lat ma isc nagle na studia bo mgr chca miec wyłacznosc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Nauczyciel356 / 77.252.153.* / 2015-10-15 15:35
Mój Boże, podstawowej ortografii uczą już w szkole podstawowej...
pan szkielecik / 193.188.199.* / 2015-10-15 15:35
Drogi Kolego. Bo technik jest od brudnej roboty i koniec. Magister może planować, dawać wytyczne, mieć nadzór nad przebiegiem rehabilitacji etc. A kursy wymagają wiedzy głębszej niż tylko ta którą przyswoiłeś na studium. Niestety technicy chcieliby mieć władze i zarabiać tyle ile mgr. Tak się nie da. To tak jakby dać pierwszemu lepszemu z ulicy spawarkę i kazać zrobić szafe do gastronimii. Amen
jaś / 46.205.240.* / 2015-10-15 14:35
Człowieku ty nawet nie wiesz o czym piszesz. Chyba żyjesz w XIX wieku.
asd722 / 37.128.113.* / 2015-10-15 13:56
Lekarze nie wszyscy, ale w wiekszosci nie maja pojecia o fizjoterapi a juz hitami sa zlecenia typu... "inhalacja - bioptron", bioptron to taka lampa, a inhalacja nia musialaby polegac na wachaniu lamy... :D gratulacje dla lekarza ktory to zlecil (jest to realne zlecenie lekarza) lekarzy specjalistow od fizjoterapi jest niewielu... fizjoterapeuci koncz 5 letnie studia mgr, na jakiej podstawie lekarze smia twierdzic ze fizjoterapeuci moga byc niedouczeni... wasnie po to jest ta ustawa zeby nie byly... czyli znikna z rynku pseudoterapeuci po 3 godzinnych kursach internetowych. A izbie lakarskiej zwyczjnie chodzi o kase teraz zeby dostac zabiek trzeba udac sie do lekarza obojetnie jakiego, moze byc rodzinny, moze byc najgorszy konowal w okolicy, nie ma to znaczenia. Przychodzi pacjent lekarz kasuje za wizyte (obojetnie czy prywatnie czy na NFZ) lekarz i tak swoje dostaje... potem dopiero idzie taki nieborak na fizjoterapie, bardzo czesto zle zlecona... fizioterapeuta bezposrednio pracujacy z czlowiekiem powinien miec mozliwosc zlecania konkretnych zabiegow na konkretne dolegliwosci, ale jesli tak bedzie to do konowalow skroca sie kolejki i mniej zarobia bo nie ebdzie kasy za wypisanie kwitka z zabiegami.
jAKIMPRAWEM???? / 31.11.156.* / 2015-10-15 13:55
JAKIM PRAWEM FIZJOTERAPEUTA W KRAJACH EUROPY ZACHODNIEJ ZARABIA GODZIWE PIENIĄDZE A FIZJOTERAPEUCI ZDEGRADOWANI SA W TYM KRAJU DO POZIOMU SALOWEJ I CHARUJĄ ZA MINIMALNA KRAJOWĄ PO 5 LATACH STUDIÓW???????????????? WIĘCEJ MAJĄ W SZPITALACH SPRZĄTACZKI!!!!! NIEDOUCZENI LEKARZE BEZ WIEDZY FIZJOTERAPEUTYCZNEJ WYPISUJĄ ABSURDALNIE GŁUPIE ZALECENIA DLA PACJENTÓW KTÓRYCH STAN ICH NIE OBCHODZI, A POTEM FIZJOTERAPEUTA MUSI I TAK WYKONYWAĆ INNE ZABIEGI, PONIEWAŻ ZALECONE PRZEZ "SPECJALISTĘ" LEKARZA NARAŻAJĄ ZDROWIE PACJENTA! TAKA JEST PRAWDA!
farmer1 / 83.5.222.* / 2015-10-15 13:49
Panie Prezydencie , proszę podpisać ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Miałem skierowanie od lekarza na ćwiczenia i rehabilitację barku w lipcu 2015 r. W publicznej jednostce otrzymałem termin na grudzień 2015. I skorzystałem z prywatnej usługi, a czuję się rewelacyjnie . Rehabilitant posiada wiedzę o budowie ciała , dzisiaj nie ma "znachorów" . Jęśli mam wydać 100-150 zł za wizytę lekarską do tego zastrzyki , blokady/szkodliwe -zwiotczają mięśnie/ , to wolę wydać na dodatkowe rehabilitacje , które rehabilitant przeprowadza wg swojego doświadczenia i już jakiegoś stażu.
Lepsza podpisana ustawa o zawodzie fizjoterapeuty , niż ustawa o równości płci , której Prezydent nie podpisał , co zrobił bardzo mądrze .
ig677 / 193.104.244.* / 2015-10-15 13:44
Troska panów i pań lekarzy mnie rozwala, bo jak dotąd nie słyszałem żeby zmarł pacjent z winy fizjoterapeuty (nie mówię tu o pseudo masażystach i domorosłych kręgarzach) a z winy lekarzy codziennie dochodzi do tragedii. Boją się przekazać część świadczeń dla innych grup specjalistów medycznych bo im wyschnie kolejne źródełko kasy a my pacjenci dalej będziemy czekać na ich łaskę i skierowanie na zabiegi.
Ana665 / 193.33.9.* / 2015-10-15 13:40
a ile to razy fizjoterapeuta musiał ingerować w skierowanie od lekarza, bo było wbrew temu czego uczą. Ile to razy pacjent z rozrusznikiem miał wypisywane przez lekarza zabiegi, pole magnetyczne, prądy.... Ilu pacjentom fizjoterapeuci uratowali zdrowie nie wykonując tego co zapisał lekarz
fizjo / 83.26.253.* / 2015-10-16 17:03
masz rację!!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Misia 66 / 77.252.153.* / 2015-10-15 15:33
Ale z pewnością nie był to lekarz specjalista rehabilitacji. Rzeczywiście wielu lekarzy nie zna się w ogóle na rehabilitacji i zlecaniu zabiegów ale z cała pewnością wszyscy wykształceni w swoim fachu fizjoterapeuci nie mają pojęcia o ocenie internistycznej pacjenta, ocenie EKG czy ocenie badań obrazowych.Jeden z fizjoterapeutów powiedział do pacjenta , który zgłosił mu że ma migotanie przedsionków , że każdy od czasu do czasu ma jakiś "migot" i to normalna sprawa. Trudno mieć do niego pretensje o niewiedzę. Jest przecież fizjoterapeutą, a nie lekarzem i o wielu schorzeniach nie ma zielonego pojęcia. Obserwuję studentów fizjoterapii ze szkoły prywatnej. Ci nie umieją nawet tego co do nich należy.
fizjoT / 31.179.25.* / 2015-10-16 16:18
Debile są wszędzie. Proszę też zwrócić uwagę, że my nie chcemy lekarzom wchodzić w kompetencje. Poza tym, chcąc nie chcąc będa istniały oddziały, gdzie rola lekarza co do rehabilitacji będzie kluczowa- np na oddziałach kardiologicznych lub pulmonologicznych.Nikt z nas , bez nadzoru nie podejmie się rehabilitacjii ludzi z niestabilnymi zespołami wieńcowymi czy tętniakami mózgu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
bosmanmat / 91.205.89.* / 2015-10-15 13:30
Tak, jak w przypadku lekarzy rodzinnych, którzy biorą kasę za skierowanie do lekarza specjalisty!
alpacz42 / 79.186.180.* / 2015-10-15 13:12
Następna grupa z przywilejami.
fizjo / 109.197.170.* / 2015-10-15 14:59
Z jakimi przywilejami? Fizjoterapeuta nie ma żadnych przywilejów! I w większości przypadków zarabia najniższą krajową lub niewiele więcej!
Jestem fizjoterapeutą i jak słyszę głosy lekarzy, że stanowimy zagrożenie dla pacjentów to ogarnia mnie wściekłość! Pracuje w tym zawodzie kilka lat i bardzo często zdarza mi się, że pacjent jest źle zdiagnozowany przez lekarza lub kierowany na zabiegi pomimo ewidentnych przeciwwskazań do fizjoterapii. A pacjent po odesłaniu przez fizjoterapeutę do lekarza kierującego słyszy, że my się nie znamy lub jesteśmy niedouczeni i mamy wykonać to, co zalecił nie zważając na przeciwwskazania! I kończy się to niejednokrotnie u lekarza specjalisty, który przyznaje nam fizjoterapeutom racje! Ale wiadomo nie można powiedzieć tego o wszystkich lekarzach. Są lekarze, którzy współpracują z nami i ta współpraca jest bardzo dobra a najbardziej korzystają na tym pacjenci, którzy szybko wracają do zdrowia.
Tak, więc jeśli fizjoterapeuci nie będą mogli sami kwalifikować pacjenta do rehabilitacji nic się nie zmieni. I pacjent pourazowy nadal będzie czekał na zabiegi kilka miesięcy, bo nie ma na skierowaniu pilne lub brak jest miejsc żeby tę osobę przyjąć od zaraz, ponieważ osoba, która w żaden sposób nie powinna dostać skierowanie pilnego dostaje, bo ma znajomego lekarza.
zimny141 / 188.164.245.* / 2015-10-15 13:04
podpisanie zgodnie z oczekiwaniem fizjoterapeutów to usankcjonowanie rzeczywistości. Tysiące ludzi korzysta z fizjoterapii prywatnie, bez konsultacji lekarskiej. I dobrze. Ktoś tym ludziom daje uprawnienia. Skoro tak, niech działają, bez wydłużania drogi dla potrzebującego pacjenta. Odpowiedzialność za podjęcie terapii bez wskazań lekarza muszą mieć wkalkulowaną w ryzyko zawodu. Lekarzy należałoby tu zmarginalizować. Jak nie wiadomo o co chodzi to najpewniej o kasę - dla lekarzy.
Pacjent / 195.85.243.* / 2015-10-26 16:37
Tu chodzi o pieniądze dla wąskiej grupy fizjoterapełtów . Chcą mieć kontrakty z NFZ bez lekarza.
ja ija / 195.47.201.* / 2015-10-15 12:54
leczyłam ostrogi piętowe, 2 lata cierpienia i bólu.to nie lekarze mi pomogli ,ale właśnie fizjoterapeuta z prywatnego gabinetu.
balbina58 / 83.11.24.* / 2015-10-15 13:18
A ja ostrogi sama sobie wyleczyłam 3-4 tyg. kosztowało mnie to może ok. 70 zł i puki co ok. 6-7 lat mam spokój. życzę wszystkim ostrogowcą zdrówka.
grześ476 / 83.19.178.* / 2015-10-15 12:51
Życie zweryfikuje.Życzę powodzenie fizjoterapeutom w samodzielności np w rehabilitacji kardiologicznej.Ale regulacja zawodu fizjoterapeuty jest niezbędna.No i wyrównanie poziomu kształcenia pomiędzy uczelniami.Bo jest w tym zawodzie wielu wspaniałych fachowców ale są też ludzie przypadkowi o bardzo niskich kwalifikacjach.Jak w każdym zawodzie zresztą.
krakus331 / 31.179.25.* / 2015-10-16 16:22
Nikt z nas (aczkolwiek pewnie znajdą się wyjątki) nie byłby na tyle głupi, by bez nadzoru lekarza stosować protokoły wysiłkowe "na oko". Prosze mi wierzyć, ustawa wprowadzi surowe przepisy w prawie karnym i cywilnym.
To lekarze diagnozują w ICD-10 - nie fizjo.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
realista / 87.204.175.* / 2015-10-15 12:44
KILKAKROTNIE KORZYSTAŁEM Z USŁUG FIZJIOTERAPEUTÓW ALE ZAWSZE WYKONYWALI ZABIEGI ZLECONE PRZEZ LEKARZA.
realista / 87.204.175.* / 2015-10-15 12:41
Zrobi to co mu Jarek rozkaże-trudno przewidzieć ale znając Kaczyńskiego jak nie wie o co chodzi to się nie zgodzi A CO!

Najnowsze wpisy