Forum Polityka, aktualnościKraj

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Wojna o jeden podpis prezydenta

Wyświetlaj:
stedob / 83.3.35.* / 2015-10-15 12:39
A mi lekarz, KIEROWNIK ZAKŁADU REHABILITACJI w szacownym szpitalu w Warszawie, bawił się w kręgarza (chiropraktyka) i jednym szarpnięciem mojej głowy i "chrupnięciem" po całym kręgosłupie spowodował, że zamiast lekkiego bólu karku, który wcześniej odczuwałem, mam drętwienie kończyn górnych i dolnych i koszmarny ból oraz znaczne upośledzenie funkcjonowania kończyn górnych. O bólach karku już nie wspomnę. Czeka mnie operacja kręgosłupa. A jakie roszczenia mogę mieć w stosunku do pana doktora, żadnych, bo sytuacja miała miejsce w jego prywatnym gabinecie, a dokumentację napisze sobie sam. NA ZARZUT, ŻE ZDANIEM REHABILITANTA, NIE SZARPIE SIĘ GŁOWĄ, W PRZYPADKU PRZEPUKLINY KRĄŻKA MIĘDZYKRĘGOWEGO, pan doktor odpowiedział, że REHABILITANT NIE UKOŃCZYŁ MEDYCYNY. no i co z tego, że pan doktor ukończył medycynę, kiedy ja przez niego będę półkaleką do końca życia. W Polsce nie ma przełożenia na linii lekarz rehabilitant, to są dwa oddzielne światy, czego mój przypadek jest najlepszym przykładem.
Mike670 / 83.9.215.* / 2015-10-15 12:34
Identyczna sytuacja - tzn. braku regulacji - ma miejsce w przypadku optometrystów. Każdy może się tak nazywać podobnie jak każdy może się nazwać fizjoterapeutą, bez szkoły, bez studiów, bez odpowiednich kwalifikacji po tygodniowym kursie. Dlatego też rada dla wszystkich - gdy idziecie do fizjoterapeuty lub optometrysty - pytajcie o dyplom uczelni wyższej. Bo jeśli traficie na prawdziwych przedstawicieli tych zawodów, to są to specjaliści naprawdę wysokiej klasy - zdecydowanie lepsi w tym co robią od lekarzy, którzy na studiach mają wszystko, a nie zajmują się jedną dziedziną, jak wspomniani wyżej.
Jurek456 / 77.253.52.* / 2015-10-15 12:24
jestem przeciw, to tak jakby aptekarzom dać możliwość wypisywania recept , wiadomo że sprzedaż wzrosłaby masakrycznie i ludzie brali by wiele niepotrzebnych lekarstw.
W******** / 212.244.84.* / 2015-10-15 13:17
Hehehe to tak jak pan Kraska powiedział o instrumentariuszkach, którym trzeba dać prawo do prowadzenia zabiegów chirurgicznych.. totalna bzdura!!!! Fizjoterapeuta studiuje 5 lat fizjoterapię, a lekarz na studiach ma jej może 3 tygodnie. Błędy popełniane przy wystawianiu skierowań są tak szkodzące zdrowiu i życiu pacjentów, że aż szkoda mówić. Jak się komuś powie, że zabieg jest przeciwwskazany to część ludzi się oburza i mówi, że to przecież lekarz napisał... Zróbmy więc po staremu czyli pacjent idzie do lekarza, który go bada, ale o ustalenie zabiegów lekarz PROSI fizjoterapeutę!!!
Pacjent / 195.85.243.* / 2015-10-26 16:39
|Głupoty piszesz. Lekarz specjalista robi specjalizację w tej chwili to chyba 3 lata.
jjaasiek / 84.136.67.* / 2015-10-15 12:54
Dokładnie tak aptekarze to są ludzie po studiach i wiedzą więcej o lekach niż lekarze. Diagnoza choroby należy do lekarza a leki dobierać powinni móc też aptekarze
jakiś / 46.205.240.* / 2015-10-15 12:30
Czyli lekarz powinien wypisywać receptę na proszki od bólu głowy, na witaminy i inne ogólnie dostępne leki. Pomyśl.Nikt nie mówi że wszystkie leki mają być ogólnodostępne, czy wszystkie na receptę.
gieni / 109.207.48.* / 2015-10-15 13:52
ha ha problem polega na tym, że teraz lekarze rodzinni dokładnie to zapisują. O antybiotyku możesz zapomnieć, chyba że uprzednio 3 razy wykupisz w aptece środki bez recepty zapisane przez lekarza zazwyczaj w postaci syropów (oczywiście znacząco zasilając przemysł farmaceutyczny) i dalej Ci nie pomoże, a Ty się robisz męczący i stawiasz się u********** po raz 4 u lekarza.
olek76 / 178.42.176.* / 2015-10-15 12:03
Lobby lekarskie ma problem.
Przecież ortopedia to wielki biznes.Mimo ,że mam lekarzy w rodzinie ,widzę co się dzieje.
Fizjoterapeuci kończą pięcioletnią magisterkę,jak stomatolodzy.
Tutaj chodzi o dobro pacjentów.Dobry fizjoterapeuta,to skarb.Jestem za dobrem pacjentów,bo znaczna część lekarzy skupia się tylko na sobie,a pacjentów traktują jak przedmiot,a nie podmiot.
Środowiska hermetyczne,to największa patologia,co widać po rządzie.
Powinien podpisać.
grzegorz306 / 77.252.153.* / 2015-10-15 12:02
A mnie fizjoterapeuta specjalista 2 stopnia szarpnął tak kręgosłup, że w trybie pilnym znalazłem się na stole operacyjnym. Niech leczą, ale z pełną odpowiedzialnością bo moje pretensje o złe działanie fizjoterapeuty wszyscy olali bo brak było jakiejkolwiek dokumentacji jego działania. I jeszcze jedno. Nie zgadzam się żeby ktokolwiek poza lekarzem miał wgląd w moją dokumentację lekarską. Chory kraj. Niech pielęgniarka zajmuje się pielęgniarstwem a fizjoterapeuta- fizjoterapią . Na medycynie po prostu się nie znają.
Pawelkrk / 31.179.25.* / 2015-10-16 16:31
Tylko że fizjoterapia jest dziedziną medycyny- podobnie np jak farmakologia, radiologia. Tyle że o wiele większą. My musimy wiedzieć co Panu dolega. Np przyszedł by Pan do mnie z przykurczami mięsniowymi lewej połowy ciała. Ja musze wiedzieć co Panu dolega- szczególnie, że pacjenci nie mają wiedzy medycznej. Teraz fizjoterapeuci specjalizują się w kontkernych dziedzinach; tzn ortopedycznych, neurologicznych, uro-ginekologicznych czy nawet dentystycznych (stawy-skroniowo żuchowowe). Fizjoterapia to nie jest to, co się niektórym kojarzy - z kratą i podwieszkami, lampą solux i krio. Teraz jest po prostu indywidualna praca z pacjentem od pierwszych dni po incydencie.
Więc jeśli Pan mówi, że się nie znamy na medycynie, dlaczego fizjoterapeuci z doktorami i profesurami wykładają w akademiach medycznych.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
jakiś / 46.205.240.* / 2015-10-15 12:34
Człowieku fizjoterapeuta chce się zajmować fizjoterapią. I niech nikt nim w tym nie przeszkadza. Bo teraz to lekarz ma głos decydujący nie mając nawet pojęcia.
mariola50 / 83.26.253.* / 2015-10-15 11:53
Tylko proszę pamiętać , że fizjoterapeuci też studiowali też mieli anatomie są naprawdę dobrymi w swoim
fachu sama mam córkę , która jest fizjoterapeutą wiem jak się uczyła i jej rady są znacznie lepsze niż lekarza przede wszystkim ma więcej czasu dla chorego jak lekarz i teraz sama walczy żeby otworzyć swoją działalność i widzę jak zamyka się wszystkie drzwi przed takimi osobami . W tej Polsce sami rządzący szukają bzdurnych przepisów, poco były te lata studiów może trzeba było tylko zrobić sobie kurs, dlaczego w takiej kwestii zabierają głos lekarze, którzy na ogół robią tylko uprawnienia 3 miesięczne , żeby nam pacjentom wypisać z wielkiej litości zabiegi.
Nawojka / 109.173.152.* / 2015-10-15 11:42
Lekarz ortopeda doprowadził do tego, że przez pół roku po skręceniu kolana wyglądałam jak inwalida pierwszej grupy. Jak się okazało kolano mam zdrowe, a noga jest niesprawna, ponieważ mam zanik mięśnia czworogłowego uda z powodu unieruchomienia (niepotrzebnego!) nogi. Po pierwszej wizycie u rehabilitanta mogłam chodzić już o jednej kuli, a po drugiej już bez. Przywrócił mi sprawność w tempie światła.
lkosc / 85.221.207.* / 2015-10-15 11:33
podstawowe badania lekarskie - dobre sobie to tylko chyba wywiad z za biurka.... 2 lata temu nie mogle mchodzic straszny ból pod pośladkiem - wchodzenie i wychodzenie z auta, wchodzenie po schodach, siadanie i wstawanie sprawialy mi trudności - wlasna diagnoza - rwa kulszowa - pol roku chodzilem do lekarzy rezonans magnatyczny rentgeny, ortopedzi, neurolodzy - raz dostalem nawet sterydy ale nawet to nie pomoglo i nikt nie wiedzial co mi jest.
jedne fizjoterapeuta uwolnil mnie od bolu na kilkanascie min, kolejny dodatkowo wbil mi kilka igiel w posladek po czym 3 dni byl on sztwny i jak reka odjał.

w naszym zastanym fizycznie spoleczenstwie fizjoterapia to blogoslawienstwo i daje praktycznie natychmiastowe efekty bez chemi
balbina 123 / 89.77.130.* / 2015-10-15 11:13
Wiadomo kto w Polsce szedł na studia lekarskie, córeczki i synowie komunistów, znam wokół siebie takich, oni nie byli z powołania, nikt z nich tylko dla pieniędzy, nie maja zbyt dużej wiedzy, oczywiście nie wszyscy ,jest niewielki procent dobrych lekarzy ale oni gina w tej dzungli, gdyby było prywatne lecznictwo wszystko by sie wyjasniło, a tak musimy chodzic do lekarz których kiepskich bo innych w poblizu nie ma, u mnie jest tylko prywatna przychodnia i lekarze wg uznania rodzinnego właścicieli, matka jednego pracowała do 90 ledwo chodziła,nie miała juz pojęcia co robi ale pracowała, bo synalek był współwłascicielem przychodni, taki skandal i nikt nie mógł nic poradzic, tak jest w Polscei umieraja dzieci masowo
Wróżbita / 195.85.243.* / 2015-10-15 11:50
Oczywiście się zgadzam. Tylko wróżbici mają pełną wiedzę co człowiekowi dolega lub co będzie dolegać. Pójdzie do fizjoterapełty się leczyć a jak nie pomoże to do wróżbity. Wypije ziólka i będzie zdrowy.
dekan56 / 31.174.103.* / 2015-10-15 11:09
Jak dla mnie to chodzi o to, że całością "medycyny" ma zarządzać Naczelna Rada Lekarska, a tu jakieś wyłamanie się.
Wróżbita / 195.85.243.* / 2015-10-15 11:48
Wróżbici są kolejni w kolejce. Po co lekarz, każdy pójdzie do wróżbity, przepisze ziółka i będzie zdrowy.
Likka / 83.28.229.* / 2015-10-15 10:35
To może w Polsce już nie potrzebni są lekarze. Wystarczą już ratownicy, fizjoterapeuci którzy powinni wykonywać zawód na zlecenie lekarzy i pielęgniarki. Na pewno wielu pacjentów wtedy nie dożyje emerytury a wielu nie otrzyma renty po utracie zdrowia. Rozwiążą się jednak sprawy kolejek.
fizjoter / 31.179.25.* / 2015-10-16 16:39
Umie Pani czytać ze zrozumieniem? Nikt z nas nie ma kompetencji i wiedzy, by robić diagnostyki różnicowej. Jedynie znamy się na podstawach kardiologii, neurologii, ginekologii, patofizjologii, pediatrii, geriatrii, ortopedii, traumatologii. Trochę więcej na fizjologii wysiłku, anatomii układu ruchu i nerowego. Jednak coraz więcej z nas specjalizuje się w konkretnej dziedzinie rehabilitacji w poszczególnych dziedzinach- to wymaga od nas zgłębienia danych jednostek chorobowych konkretnej dziedziny medycyny, ALE w życiu byśmy nie stawiali się ponad lekarzem. TO ON JEST OD LECZENIA!!!!!!. My zajmujemy się jedynie leczeniem ruchem, dlaczego pytam się, lekarze chcą wchodzić w nasze kompetencje?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
jakiś / 46.205.240.* / 2015-10-15 12:23
Bzdury piszesz. W fizjoterapii lekarze nie są potrzebni. 99% ortopedów nie ma pojęcia o rehabilitacji. Jedynie co potrafią zastosować to laser, pole magnetyczne itp. Wiedza większości lekarzy rehabilitantów jest żadna. Jeżeli badanie i diagnoza ma polegać na rozmowie i wypisaniu zabiegów / nawet bez dokładnego zbadania pacjenta/ to do czego potrzebny jest tutaj lekarz. O zastosowaniu konkretnych procedur w 90% przypadków decyduje fizjoterapeuta. Większość powikłań po urazach wynika z nieprawidłowo zastosowanej rehabilitacji zlecanej przez lekarzy, albo wykonywanej przez nich samych.Nie jestem fizjoterapeutą. Nie czerpię z tego zawodu żadnych korzyści. Nie jestem związany ze służbą zdrowia i nie będę, chyba że jako pacjent. Szanuję lekarzy, bo wielu z nich jest wspaniałymi fachowcami i ludźmi.
W_samo_sedno / 82.146.248.* / 2015-10-15 10:27
"Odnosząc się do tych opinii wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki mówił w Senacie, że ,,żyjąc w społeczeństwie postmodernistycznym w XXI w. niemożliwe staje się dążenie do utrzymania XIX-wiecznej struktury i filozofii systemu opieki zdrowotnej, gdzie prym wiedli wyłącznie lekarze i jedynie lekarzom przyznawano kompetencje nadzorcze, kierownicze, koordynujące i kreujące proces leczenia". Nie ma - podkreślał - żadnych podstaw, poza złą wolą, by nie dostrzec, że poszczególne zawody medyczne, w tym zawód fizjoterapeuty, wypracowały swoją odrębną tożsamość zawodową."

Inne argumenty to tylko owijanie w bawełnę.
Maniuś / 89.72.241.* / 2015-10-15 10:26
Sitwa nadal rządzi. Znam Fizjoterapeutę, który 80% swojego wolnego czasu spędza na zagranicznych szkoleniach w celu doskonalenia zawodowego (jak mówi w Polsce jest to niemożliwe - średniowiecze)Jest prawdziwym pasjonatem swojego zawodu.Jego diagnozy zawsze są w 100% trafne i pokrywają się z wykonanym później badaniem typu rezonans magnetyczny itp.na wizycie u lekarza"fachowca" kończąc.
A nasi lekarze???ich czas wolny to zagraniczne wycieczki sponsorowane przez firmy farmaceutyczne.
Pozwólcie fizjoterapeutom pomagać ludziom. Ich wiedza w temacie znacznie przekracza możliwości i umiejętności naszych " bananowych" lekarzy.
Pacjent / 195.85.243.* / 2015-10-26 16:41
Ile kosztuje u niego wizyta. I skąd ma na szkolenia. Pewnie dorabia na kasie w Biedronce.
Krystynka / 176.221.120.* / 2015-10-15 12:45
lekarze uzurpują sobie prawo do decydowania o wszystkim w medycynie pomimo iż nie na wszystkim się znają .Niech pilnują swojej działki i swojej specjalności,aby nie było takich paradoksów ,,ze lekarz otolaryngolog zatrudniony w ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci niepełnosprawnych zleca zabiegi bez względu na schorzenie,bez pojęcia,SKANDAL!!!
Lizy / 83.28.229.* / 2015-10-15 10:38
Pięknie się pisze o sobie samym dla potomności.
jakiś / 46.205.240.* / 2015-10-15 12:37
Widoczne twoje pojęcie o zawodzie fizjoterapeuty jest bardzo małe. Poczytaj jakie są wymagania i ile trwają szkolenia i ile kosztują to ci szczęka opadnie.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy