Forum Forum prawnePracy

Utrata kontraktu przez firmę.

Utrata kontraktu przez firmę.

MichalMiachal / 89.75.187.* / 2014-01-29 11:00
Jestem zatrudniony przez Agencję Pracy X i pracuję dla firmy Y. Mam podpisaną umowę na czas nieokreślony. Firma Y organizuje nowy przetarg i firma X traci kontrakt na rzecz nowej firmy Z. Chciałem się dowiedzieć jakie obowiązki ma wobec mnie firma X. Czy może mi po prostu złożyć wypowiedzenie umowy z tytułu utraty kontraktu, czy może mi także zaproponować stanowisko pracy w innej firmie, z którą nadal ma podpisany kontrakt? Czy to nowe stanowisko pracy musi być równoważne z moim poprzednim czy może mi zaoferować jakąkolwiek pracę i w razie braku mojej zgody na jej podjęcie zażądać ode mnie wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron?
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-01-29 16:18
Jeśli jest to agencja pracy- to zasady zatrudniania regulują poza KP zapisy USTAWY
z dnia 9 lipca 2003 r.
o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

I tu pojawia się podstawowa kwestia- mianowicie to, że agencja nie może zatrudniać na umowę bezterminową, bo ustawa tego nie przewiduje, co więcej przewiduje limit okresu zatrudnienia przez jedną agencję pracownika:

"W okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej
zatrudniająca pracownika tymczasowego może skierować tego pracownika
do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy
użytkownika przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy"- z art. 20 ww Ustawy.

A jeśli to jednak nie jest agencja, tylko zatrudnienie na ogólnych zasadach- to byłyby to okoliczności po prostu oddelegowania do pracy.

Na moje oko w przedstawionej sytuacji- jeśli jak rozumiem nie ma macierzystego zakładu, a więc i stanowisk na które można wrócić- pracodawca może:
- po prostu wypowiedzieć umowę jak w okolicznościach likwidacji stanowiska, czyli z przyczyn nie leżących po stronie pracownika, więc nawet z odprawą, jeśli pracodawca 'duży'
- poczekać na nowy kontrakt, a pracownikowi zarządzić 'postój' z wynagrodzeniem postojowym.
- zaproponować nowe miejsce/stanowisko "w" innym kontrakcie na zasadzie wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy/pracy- nie muszą one odpowiadać wykształceniu/dotychczasowej pracy
- zaproponować jak wyżej zmianę- ale na zasadzie porozumienia (stron) zmieniającego.
- zaproponować rozwiązanie umowy drogą porozumienia stron.

Jak zawsze porozumienie stron- czy to dotyczące zmian, czy rozwiązania umowy wymaga zgody obu stron, zaś wypowiedzenie czy to zmieniające czy definitywne- wymaga upływu okresu wypowiedzenia.

Nieprzyjęcie ( w terminie ) warunków wypowiedzenia zmieniającego skutkuje rozwiązaniem umowy po zakończeniu biegu wypowiedzenia takim, jakby wypowiedzenie było od razu definitywnym ze strony pracodawcy. Nie ma więc opcji żądania przez pracodawcę jakiejkolwiek innej czynności prawnej. O porozumienie stron się prosi/oferuje się je.
MichalMiachal / 89.75.187.* / 2014-01-31 17:02
Dziękuję bardzo za pomoc.

Najnowsze wpisy