Forum Forum ubezpieczeńInne

Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady

Money.pl / 2006-02-08 10:49
Komentarze do wiadomości: Uwaga na OC - obowiązują nowe zasady.
Wyświetlaj:
bietka / 2008-11-27 22:30
Kto pyta nie błądzi -a widzę,że tu porad sporo więc może i mnie ktoś pomoże . Mianowicie początkiem 2006 r kupiłam autko ,ale w związku ze zmianą zameldowania i wszystkich dokumentów z tym związanych formalną umowę kupna -sprzedaży zawarłam końcem roku . Przez ten czas oczywiście opłacałam OC na wcześniejszego właściciela, następnie zmieniłam ubezpieczyciela powiadamiając o tym jak trzeba i gdzie trzeba .A tu dziś po 2 latach dostaję wezwanie do zapłaty zaległej składki ,nie podano nawet jakiego okresu ma ona dotyczyć. Niestety nie posiadam tej starej polisy sprzed 2 lat ,ponieważ nie przyszło mi do głowy ,aby ją tak długo trzymać. No i teraz zastanawiam się co z tym zrobić , zapłacić czy czy nie ? czy jest jakiś zapis określający jak długo mam trzymać stare polisy? Po za tym 2 tyg temu autko zostało sprzedane,choć to nie ma nic do rzeczy ! Proszę o jakąś sensowną poradę -za co już bardzo dziękuję :)))
anonim42 / 84.38.92.* / 2009-02-23 16:42
Witam! ja jestem w podobnej sytuacij tylko auto sprzedalam w 2001roku i nie wim komu bo przez salon i w rozliczeniu kupilam noweauto ijednoczesnie zmienilam ubespieczyciela i po 7,5roku odezwala sie firma sciagajaca dlugi o natychmiastowe urelgulowanie niby to zaleglej skladki a ubespieczyciel chyba zapomnial zeby mnie wczesniej upomniec anie po prawie 8 latach scigac jak przestepce.rowniez wyzucilam wszystkie polisy ze starego samocg w styczniu 2009 fajnie nie ico w tej sytuacji robic.?dzekuje.
estera215 / 213.158.196.* / 2009-03-16 14:30
Witam ja mam podobny problem bo kupiłam samochód w 2003r na części od znajomego .on mnie poinformował że dopiero teraz czyli po 6 latach przyszło mu z ubezpieczenia do zapłaty za drugą ratę razem z odsetkami .Wysłał więc umowę ijakoś mu to uregulowały ale powiedziały niech martwi się ta druga osoba czyli ja.Czy naprawdę teraz sie mnie czepią ?Czy ja też powinnam wtedy zgłosić to do ubezpieczyciela oc.Ico ja mam teraz zrobić boję sie że będą mi kazały to uregulować .Czy jest jakieś wyjście?Dziękuje
ANION42 / 195.117.57.* / 2009-02-24 10:53
MAM TAKISAM PROBLEM AUTO SOSTAŁO SKASOWANE W2001 R I WYREJESTROWANE I PO OŚMIU LATACH FIRMA WINDYKACYJNA ŻADA ZAPŁATY JAKIEGOŚ ZALEGŁEGO DŁUGU NIEWIEM OCOCHODZI W TAMTYM CZASIE OD UBESPIECZYCIELA MIAŁEMZWROT SŁADKI
kinor / 83.10.205.* / 2009-02-23 21:45
Sprzedając samochód powinnaś poinformować swojego ubezpieczyciela, jeśli tego nie zrobiła to ten myślał że cały czas masz to auto i przedłużał ci ubezpieczenie. Fakt że mogli odezwać się wcześniej ale sama rozumiesz powinnas ich o tym poinformować. Jaki to ubezpieczyciel?
anonim42 / 84.38.84.* / 2009-02-25 09:57

2009-02-23 21:45:21 | 83.10.205.* | kinor
Sprzedając samochód powinnaś poinformować swojego ubezpieczyciela, jeśli tego nie
zrobiła to ten myślał że cały czas masz to auto i przedłużał ci ubezpieczenie. Fakt
że mogli odezwać się wcześniej ale sama rozumiesz powinnas ich o tym poinformować.
Jaki to ubezpieczyciel?

Moja firma ubezpieczajaca byla poinformowana o sprzedaży samochodu. w lipcu 2001 roku firma upominała sie telefonicznie o brak wplaty dalszego ubezpieczenia, wiec poinformowałam tego pana o sprzedaży auta i podałam numer umowy kupna sprzedazyi reszte danych ale ten Pan nic mi nie wspomnial że ja mam zlożyć na piśmie spisał to wszystko i ja uważałam sprawe za wyjasnioną i ze jest umowa rozwiazana. Ubezpieczycielem byl PTU
anonim 42 / 84.38.90.* / 2009-03-23 22:06
Czy ktoś wie coś otym przekletym PTU bo dzis znow otrzymalam pismo wezwanie do zaplaty ,pomimo że napisalam odwołanie i powołałam sie na odpowiednie paragrafy kc nic mi nie odpowiedzieli tylko swoje dawaj kase nawet w ratach ale dawaj nie wiem co robic czy isc do prawnika po porade czy zaolacic i miec z spokoj no bo te porady tez wiażą sie z kosztami a tu święta za pasem.Jeśli ktoś coś wie bardzo proszę radę. Pozdrawiam
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:07
A w jakiej formie firma PTU została poinformowana o zbyciu pojazdu. jeżeli telefonicznie to może się okazać, że czegoś tam będzie brakowć i problem nie zniknie. A prawo własności pojazdu było przeniesione na nowego właściciela, to powinna być sporządzona umowa kupna-sprzedaży pojazdu, która raczej nie posiada żadnego numeru, tylko datę jej zawarcia. Polisa ubezpieczeniowa również jest przekazywana nabywcy, lecz aby cesja przeszła na rzecz nowego nabywcy należy z tą umową udać się do agenta PTU lub jakiejś jej siedziby i tam należało zgłosić zbycie pojazdu. Wtedy agent dokonuje kserokopii umowy i wówczas o dalszym przebiegu ubezpieczenia jest informowany nowy nabywca. Jeszcze spoczywa na nas obowiązek wypowiedzenia umowy OC. Jeżeli powyższe rzeczy zostały zachowane to myślę, że nie powinno być żadnych powiadomień o zaleganiu składki. Oczywiście dobrze też jest mieć potwierdzenie wypowiedzenia umowy OC. Pozdro dla anonim 42.
sztyfa / 2009-02-25 11:23
to ja radze nastepnym razem staranniej dobierac sobie TU, poza tym z tego co wiem, to maksymalny okres dochodzenia roszczen wynosi 3 lata, ale na wszelki wypadek zapytaj jakiegos prawnika.
anonim42 / 84.38.88.* / 2009-03-12 12:42
TAK pytalam i firma PTU nie ma prawa tak się zachowywać jak się już zachowała bo z tego co sie dowiedzialam to po 3 latach jużjest przedawnienieart 819]1KC.JA osobiscie juz nikomu nie polecę takiej niekompetentnej firmy bo zanim wyslali do firmy windykacyjnej to powinni sie zastanowic czy maja racje a moze liczyli ze sie uda ten łup odzyskać.BOgdyby nawet to trzeba byc niepowaznym zeby tyle lat jezdzic nie majac OC.Może zle myślę ale jestem zbulwersowana tym ponieważ parę nocy mam nieprzespane .,choć też do końca nie wiem jak to się zakończy mam nadzieje że nie będę musiala płacić.jeśli ktoś coś dokladniej wie to proszę o odpowiedz.POZDRAWIAM
sztyfa / 2009-03-13 12:45
Acha no to widzisz, dobrze ze przynajmniej jakies konstruktywne wnioski mozesz z tego wyciagac. Co do ubezpieczenia to powinno sie czytac OWU i miec swiadomosci podstawowych terminow przedawnien, bylo by mniej stresu. a teraz gdzie masz wykupione ubezpieczenie?
aninim 42 / 84.38.80.* / 2009-03-16 00:16
A teraz mam ubezpieczone w PZU bo tez odrazu przy zakupieauta salon mi własnie polecił a wcześniej ten sam salon zaproponowal to nieszczęsne PTU .i z tym ubezpiecz. sprzedalam auto ikupilam drugie w tym samym salonie z tym że zaproponowali ubezp. w PZU troche jest drogo ale do lipca mam ubezpieczenie a potem pomyśle czy zmienic ubezp. czy zostać bo auto narazie zostaje to samoa moze mi podpowiesz gdzie najlepiej ubezpieczyć i niedrogo.
aaudytor / 2010-05-13 12:18 / Bywalec forum
W pzu masz ten plus, że znacznie ostatnio przyspieszyli wypłąte odszkodowań i wprowadzili takie produkty jak chociażby minicasco pozwalające ograniczyc koszty.
renattta / 212.76.49.* / 2011-01-30 17:41
PZU to jest wlasnie taki ubezpieczyciel,któremu w tej sytuacji warto jest zaufac.
furman1 / 83.26.141.* / 2008-10-10 15:23
witam
włsnie nabyłem auto z oc otrzymałem dowody zawarcia umowy a wydziale komunikacji powiedziano mi że muszę ubezpieczyć w dniu rejestracji czy to nie jest podwójne ubezpieczenie
karolcia*n / 83.11.204.* / 2008-09-18 13:05
Ludzie co z tą Polską??;> 3 lata temu mąż kupił samochód, poprzednie własciciel nie przekazał mu żadnej polisy, i nie poinformował o tym w jakiej firmie posiada ubezpieczenia (link4), więc mąż zaraz po zarejestrowaniu samochodu poszedł do HDI i tam ubezpieczył samochód... po 2 latach samochód sie zepsuł i poszedł na złom..a wczoraj - minęły 3 lata!!!!- dzwoni kobieta z link4 z wiadomością, ze mąż ma zaległe składki 857 zł i ma 30 dni na wpłatę!! Przez cały ten okres 3 lat nikt z link4 z mężem sie nie kontaktował, a teraz dzwonia jak gdyby nigdy nic i chca pieniedzy!! dlaczego przy kupnie samochodu nikt nie poinformował o istnieniu art 31... czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji??
dawid_szcz / 83.24.143.* / 2008-09-19 14:05
hmm nie wiem czy jest z tego jakieś wyjscie, chociaz wydaje mi się ze mozecie wytoczyc jemu sprawe za to ze nie poinformowal was o wszystkich, nikt przeciez nie ebdzie bulil nie ze swojej winy. I tak na marginesie pretensje mozecie mieć tylko do tego faceta, bo to on nie przekazal wam pelnej informacji o tej polisie, link4 po prostu dotrzymuje warunkow umowy.
kocór / 94.240.9.* / 2010-10-31 17:56
mam pytanie po ilu latach przepada zniżka jeśli ktoś miał 60% zniżki ale przez pare lat nie miał zarejestrowanego na siebie żadnego pojazdu
aidio / 212.244.6.* / 2008-09-02 21:33
Witam
Mam taka sytuacje. Moje auto niejest juz uzywane od 4 miesiecy. Ubizpieczenie skończylo się w czerwcu tego roku. Wyjechalem na 2 miesiace za granice wrocilem teraz ale nie otrzymalem zadnych upomnien o zaplacie za ubezpieczenie poniewaz sie skonczylo. Chcialbym oddac auto na zlom i mam pytanie w zwiazku z tym czy mimo wszystko bede musial zaplacic za ubzepieczenie mimo wszystko jak auto idzie na zlom??
eme / 83.22.2.* / 2008-09-16 07:58
aidio zdecydowanie tak:) ale jak je wyrejestrujesz przynosząc ze zlomnicy zaswiadczenie to zażądaj zwrotu skladki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.Poz\dro
_P / 217.153.216.* / 2008-08-29 13:53
No dobrze a jeśli kupuję samochod jako 3 właściciel a osoba ktora była właścicielem 1 wypowiedziała umowę oc i ubezpieczyciel dostał taką informację to czy ja tez mam obowiązek wypowidzieć umowę , której nawet nie widziałam na oczy?
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:02
W takiej sytuacji nie musisz nic wypowiadać, bo taka umowa OC już nie istnieje. Kupując samochód, zbywca ma obowiązek razem z nim przekazać Ci oryginał polisy OC, nie ksero, gdyż ubezpieczenie to jest przypisane do konkretnego pojazdu, a nie do jego właściciela. I Ty, jako nabywca, musisz zdecydować, czy przy nim zostajesz, czy też z niego rezygnujesz i wykupujesz OC w innym TU. Musisz domagać się przekazani Ci takiej polisy łącznie z samochodem. Zbywca sądzi, że jeśli Ci nie przekaże polisy OC, to Ty tym samym z niej nie skorzystasz, a on otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Tak niestety nie będzie. Zbywca otrzyma zwrot składki, tylko jeśli Ty jako nowy nabywca pojazdu, wypowiesz umowę OC najpóźniej jeden dzień przed końcem 30-to dniowego okresu, jaki upłynął od momentu zakupu pojazdu. Jeśli natomiast takiej polisy OC nie ma w momencie kupna przez Ciebie pojazdu, bo np. poprzedni właściciel wypowiedział umowę przed jej końcem i nie wykupił nowej, to Ty możesz ubezpieczyć pojazd w dowolnym TU, bez obawy przed zapłatą OC w dwóch TU.
grthrt / 62.29.138.* / 2008-09-15 11:50
Witam! A jak mam dać nabywcy ORYGINAŁ polisy, jeżeli ta właśnie Polisa jest jedynym wiarygodnym dokumentem do rozlliczenia z Urzędem Skarbowym w przypadku gdy pojazd jest w ewidencji środków trwałych !!! W tym BURDELU nikt jeszcze i nigdy niczego dobrego nie wymyślił...
M!R / 83.142.108.* / 2008-09-23 21:35
Proponuję udać się do notariusza i zrobić uwierzytelnione przez niego xero - w końcu to zawód zaufania publicznego powołany m.in. do takich spraw - urzędnik skarbowy nie zaryzykuje oabalenia zasadności zaliczenia tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów - w końcu nie z naszej winy nie posiadamy oryginału dokumentu, tylko na podstawie obowiązujących przepisów prawa
_P / 83.24.99.* / 2008-08-31 12:46
A jednak moja sytuacja jest inna. Mimo iż zsamochód stał przez 2 miesiące nieubezpoieczony , bo umowę wypowiedział pierwszy i drugi właściciel ja dostałam pismo od TU z informacją że skoro kupiłam ten samochod to przejęłam ubezpieczenie. Pomimo wysyłanych przezemnie pism i tak będę musiała zapłacić...tak przynajmniej poinformowało TU.
monikk / 79.184.201.* / 2008-09-20 13:27
Jeżeli kupujesz samochód to zbywca musi ci dać orginał polisy. Jeśli chcesz pozostać w tej samej ubezpieczalni to musisz to zgłosić , jeśli nie to również musisz o zgłosić ( do 30 dni od momentu zakupu samochodu). Zbywca także musi iść wypowiedzieć umowę i pokazać umowę kupna sprzedaży, żeby jemu nie przychodziły składki do płacenia. A jeśli TY zmieniasz ubezpieczalnie to też musisz to zgłosić. Wyżej opisana sytuiacja mówi o czymś innym. Tam zbywca wypowiedział umowę przed sprzedażą samochodu, choć jest to nie zgodne z prawem i zrobił to na swoje ryzyko. Oc jest ubezpieczeniem obowiązkowym i jeśli pojazd jest zarejestrowany to w ubezpieczeniu musi być cuiągłość. Nie radzę żeby kiedyś dopatrzył się tego UFG, bom kary nie są małe.
mały kombinator;-) / 213.158.196.* / 2008-06-17 00:41
Kupuje samochód wart 5000zł jestem młodym kierowcą OC w moim przypadku to około 1000zł zawieram 11 umów na OC z 11-oma różnymi ubezpieczycielami wszędzie płacę 1 miesięczną ratę czyli: 11x100zł sprzedaję samochód za 5000 nieświadomemu nabywcy dając mu jedną polisę z tych 11-tu żeby rozwiązał ją sobie i "spał spokojnie" biedak po 30 dniach dostaje 10 wezwań do zapłaty za pozostałe polisy a ja dostaję od T. Ubezpieczeniowych prowizje gdyż jestem DORADCĄ UBEZPIECZENIOWYM
iwona / 84.70.189.* / 2009-04-01 02:09
5 lat minelo od darowizny jaka zrobila moja mama na rzecz mojego meza .Agencja progres w Slupsku ubezpieczala auto mamie w PTU a mezowi CIGNA STU SA. rozliczyla mame z poprzedniego OC i oddala pieniadze.Dzisaj PTU poprzez firme windykacyjna zada zaplacenia skladki OC w raz z odsetkami .Zazadalam od firmy windykacyjnej wyroku sadowego no i czekam 2 tygodnie.Dzwonilam do PTU W SLUPSKU zazadali dokumentow mojego meza z OC ale odmowilam poniewaz nie mam takiego obowiazku.Zadzwonilam tez do AGENCJI PROGRES i zazadalam dokumentu od kiedy do kiedy moj maz mial OC .Agencja PROGRES ODMOWILA mi wydania takiego dokumentu.POWIEDZCIE CO ZROBIC.
wito2 / 79.185.69.* / 2008-08-02 00:43
Ale ty pieprzysz. pokaż mi tyle firm które rozłoża ci na takie raty ubezpieczenie, potem policz ile zapłacisz, potem policz ile dostaniesz prowizji i okaże się że jesteś DORADCĄ UBEZPIECZENIOWYM w Linku 4
marianna2 / 212.76.37.* / 2010-05-13 15:48
I tak w praktyce to wszystko wyglada inaczej.To tak jak u mnie myslalam ze PZU jest dla mnie za drogim ubezpieczycielem,a tak naprawde okazało sie ze ma jedna z najlepszych ofert.Za pakiet OC/AC/NW + assistance w salonie fiata dla nowego GP zapłaciłam tylko 4% wartości samochodu, i jest auto zastępcze po kolizji lub odholowaniu.Nigdzie nie było lepszej oferty.
Margareth / 2010-05-14 22:40 / Bywalec forum
Z tego co się orientuje, to dla nowych aut lepszej oferty rzeczywiście się nie znajdzie
wsciekła / 83.8.253.* / 2008-04-02 16:19
Jestem wściekła i najchętniej zabiłabym osobę, która odpowiada za tę pieprzoną ustawę. Jakim prawem przywiązuje się właściciela samochodu do jednego ubezpieczyciela???? Nie miałam pojęcia o tych popier... przepisach i przedłużyli mi umowę od 1 kwietnia. Dzisiaj dzwoniłam po ubezpieczycielach, żeby znaleźć coś tańszego i normalnie mnie ścięło jak usłyszałam, że spóźniłam się o 2 dni. Mam nadzieję, że ten popier..... człowiek, który to wymyślił będzie się żywcem palił, niech zdechnie za kierownicą własnego samochodu, niech mu ktoś kulkę wsadzi albo łopatą przez łeb przywali!!!!!! !#@$!#%!%#$@%@#$%@#%@
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:13
Ustawodawca nie miał zamiaru doprowadzać ludzi do wściekłości, tylko wyeliminować takie sytuacje, że ktoś zapomina o wykupieniu OC i jeździ bez polisy. OC wystawiane automatycznie ma też zalety. W ten sposób nie dojdzie do sytuacji, że ktoś jeździ kilka m-cy bez ważnej polisy OC, bo np. na nią nie starczyło mu już kasy, i liczy, że nuż się uda i policja nie przyłapie go na braku takiego ubezpieczenia. Ale co zdarzyłoby się w sytuacji, gdyby taka osoba spowodowała wypadek z kilkoma ofiarami śmiertelnymi??? Ciekawe kto wtedy zapłaciłby odszkodowanie rodzinom ofiar wypadku. Tu nie chodziłoby tylko o naprawę samochodu... Nieznajomość prawa szkodzi, jeśli brak Ci na to czasu, to znajdź agenta, który będzie załatwiał za Ciebie takie rzeczy. Czasami zapłata kilku złotych więcej za roczne ubezpieczenie może okazać się mniejszym złem.
Pozdrawiam wściekłych:)
WŚCIEKŁY PIES / 87.96.87.* / 2010-01-06 16:18
BUJAJ SIĘ AGENCIE UBEZPIECZENIOWY !!!!!!!!!
thenzin / 77.253.82.* / 2008-10-02 19:36
gdyby ustawodawcy chodziło o interes ubezpieczonych to wystarczyoby dodać przepis, że ubezpieczenie ulega automatycznemu przdłużeniu na kolejnych 12 miesięcy, o ile ubezpieczający nie zawrze w tym czasie innego ubezpieczenia. Ale nawyraźniej ustawę pisali agenci pod siebie.
piotr d / 195.250.37.* / 2008-07-11 12:06
jestem za:) jestem właśnie w takiej sytuacji,że otrzymałam monit do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela. To jest kpina. Ktoś wziął niezłą kasę za taką ustawę
skiba / 79.184.58.* / 2008-05-23 13:44
Ja, ale jesteś głupia, bo wściekłością się tego nie da wytłumaczyć.
Damian99 / 83.23.224.* / 2008-03-13 21:46
Witam.

Ja nabyłem samochód i byłem przekonany że mam 30 dni na wypowiedzenie oc. Następne 2 dni miałem tyle pracy że nawet nie pomyślałem o samochodzie. Trzeciego dnia udało mi się wyrwać z pracy i poszedłem przerejestrować samochód. Wówczas okazało się że mam nieważne oc więc ubezpieczyłem samochód szybko w danej instytucji, wiedząc że mam 30 dni na wypowiedzenie poprzedniego oc. jak się okazało nie miałem 30 dni tylko 1 żeby to zrobić i to był dzień po zakupie samochodu. Był to mój pierwszy zakup. Udałem się niezwłocznie do Inspektoratu PZU aby unieważnić poprzednie oc i .... obarczyli mnie drugą składką. Pani z Inspektoratu powiedziała że mnie nie dotyczyło 30 dni tylko jeden. Jestem w kropce i nie wiem co robić. Nie stać mnie na zapłacenie podwójnego oc. Czy można coś z tym zrobić?
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:37
Pogodzić się z tym. To prawda, że nieznajomość prawa szkodzi, ale niestety takie są realia prawa i trzeba czasami przygryźć wargi i pilnować się następnym razem. Wiem, że to duże obciążenie finansowe znosić koszty dwóch polis. Jedynym chyba sensownym wyjściem byłoby rozłożenie ich na raty i pamiętać o kresie wypowiedzenia przy zbliżaniu się okresu ubezpieczenia.
marekmatejuk / 83.28.135.* / 2008-03-19 19:38
owszem, przy zakupie samochodu nabywca ma 30 dni na wypowiedzenie ubezpieczenia w danym TU, chyba, że w ciągu tych 30 dni kończy się polisa, wówczas wypowiedzenie może być złożone co najmniej jeden dzień przed końcem polisy.
Przy zakupie samochodu najważniejsze jest:
- odebrać polisę,
- sprawdzić w TU do kiedy napewno jest ważna i ile rat jest opłaconych.
pablo_44 / 87.105.132.* / 2007-08-12 11:59
witam
Kupiłem auto i zanim zdążyłem je przerejestrować miałem stłuczkę, z mojej winy, czy w takim wypadku osoba od której kupiłem auto będzie miała jakieś problemy, np. w postaci utraty zniżek?
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:19
Absolutnie nie. Jeśli do stłuczki doszło w tym 30-dniowym okresie od dnia zakupu pojazdu, to pojazd jest chroniony przez OC zbywcy, ale nie traci on w ten sposób żadnych zniżek. Nie wiem jak sytuacja wygląda w Twoim przypadku. Wydaje mi się, że ta stłuczka wpłynie na wysokość Twoich zniżek.
morda / 83.21.132.* / 2007-08-04 23:14
Witam.

Zastanawia mnie jeden przyklad: co jesli ktos sprzeda mi
samochod z 5 polisami i nie powie mi o tym? Podwojne opodatkowanie
jest nielegalne, a w tym przypadku zaplace za ta sama usluge 5
razy a odszkodowanie w razie wypadku otrzymam tylko jedno?

Inny przyklad: OC pokrywa szkody powstale podczas wsiadania i
wysiadania z pojazdu. A wchodzenie i schodzenie z drabiny? Na tej
zasadzie drabiny tez powinnismy obowiazkowo ubezpieczac? I cala
mase innych przedmiotow? OBOWIAZKOWO? Przeciez cegla tez moze
spasc na glowe a jakos nikt nie mysli o OBOWIAZKOWYM ubezpieczaniu
cegiel. Na razie...

Kolejny przyklad: Samochod ulegl kolizji. Zostal na pol roku
wstawiony na warsztat i rozebrany na czynniki pierwsze. Za co
wowczas place ubezpieczenie? I szkde powstala przez ktora czesc
ono obejmuje? Za skrzynie biegow? A jak komus odkrecone kolo
spadnie na noge to tez obejmuje ubezpieczenie czy nie? Czy
samochod rozebrany np. do lakierowania tez jest pojazdem? Czy
tylko jako calosc czy kazda z czesci osobno?

Wedlug mnie powinno byc w ustawie: Obowiazkowemu OC podlegaja
pojazdy ZAREJESTROWANE i powinna byc mozliwosc CZASOWEGO
WYREJESTROWANIA!!!!!!!!!!! Nie wiem czy panstwo sie orientuje, ale na
dzien dzisiejszy nie ma mozliwosci czasowego wyrejestrowania
samochodu osobowego. Dlaczego?
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:50
Postaram się wyjaśnić Pana wątpliwości.
Po pierwsze:
Jeśli ktoś sprzeda Panu samochód z 5 polisami i Pana o tym nie poinformuje, ale przekaże Panu np. tylko 1 polisę i Pan postąpi z nią jak należy, to pozostałe TU nie będą miały prawa domagać się od Pana składki za swoje OC. Pan postąpił zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, dopełnił wszelkich formalności i nie może Pan odpowiadać za głupotę poprzedniego właściciela. To zresztą mało realna sytuacja, towarzystwa umożliwiają zapłatę za OC max. w 4 ratach, więc 5 polis OC troszkę by kosztowała naszego "Wariata", a pożytku z tego żadnego. Klient zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw, chociażby przy pomocy takiej instytucji jak Rzecznik Ubezpieczonych.
No niestety odszkodowanie można dostać tylko jedno, pomimo wykupienia aż 5 polis (TU odpowiadają wówczas solidarnie).
Po drugie:
O obowiązkowym ubezpieczeniu cegły raczej nikt jeszcze nie myśli, ale jest coś takiego jak OC w życiu prywatnym i gdyby jakaś cegła spadła z Pana dachu, balkonu itp. powiedzmy na głowę jakiegoś biednego przechodnia, to Pan jako właściciel odpowiadałby za wyrządzoną szkodę, bo to Pana obowiązkiem, jako właściciela, jest właściwe zabezpieczenie tej cegły.
Po trzecie:
OC działa nawet wtedy, kiedy pojazd nie porusza się po drogach publicznych, a więc np. podczas garażowania. Gdyby wówczas doszło do jakiegoś spięcia w elektronice pojazdu, gdyby zaczął on płonąć, razem z nim nasz garaż i znajdujący się nieopodal dom sąsiada za 1 mln złoty, to wówczas odszkodowanie za te szkody byłoby wypłacone z naszego OC samochodu.
Dotyczy to również sytuacji, gdy odkręcone w warsztacie koło powoduje u nas obrażenia ciała...
Pozdrawiam.
agentka M / 83.9.231.* / 2008-01-15 14:11
Nie mam słow na Pana znajomość ustawy o ubezpieczeniach .Od kiedy to ubezpieczenie OC pokrywa szkody zwiazane z wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu???OC to odpowiedzialnosc za szkody powstałe na osobach bądź mieniu osób trzecich.Niech Pan najpierw zorientuje sie jakie ubezpieczenie pokrywa szkody na osobie wysiadającej z Pana pojazdu a potem wymądrza się na łamach internetu.Robi Pan z siebie posmiewisko.Pozdrawiam.
elina / 217.173.189.* / 2008-08-31 12:32
Do Pani Agentki M:
Nie śmiem pytać w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym Pani pracuje. Tak dla Pani informacji cytat z ustawy:
Art. 34.
1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
- przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego;
- bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego;
- podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.
Myślę, że warto czasami najpierw zapoznać się z ustawą, a dopiero później cyt.: "wymądrzać się na łamach internetu". I kto tu robi z siebie pośmiewisko?
Pozdrawiam.
Waldi40 / 83.11.125.* / 2009-04-16 13:55
Brawo elina. Pani Agentka M. chyba wiedzę na temat przepisów OC czerpała od jakiegoś psychopaty, lub osiedlowej piaskownicy.
kruger731 / 81.190.38.* / 2007-07-28 23:16
To efekt potężnych łapówek przekazanych władzy przez firmy lobby firm ubezpieczeniowych prawo to skutkuje że kierowca płaci podwójnie a świadczenia uzyskuje tylko z 1 firmy czyli jedno T.U bierze kasę za nic!!! Dodatkowo wypowiedzenie umowy trzeba wysyłać pismem poleconym bo inaczej T.U wyprze sie że je dostało takie manewry sa powszechne w firmie o idiotycznej nazwie Moje Towarzystwo Ubezpieczeniowe MTU
pajak1979 / 2006-10-17 23:53
Witam nei wiem czy dobrze sie dopisalem bo jestem tu nowy mam oprosbe moze ktos mi cos podpowie co mam zrobic kupilem samochod od goscia ktory mial ubezpieczenie wazne do 12.10. ubezpieczylem juz ten samochod u drugiego ubezpieczyciela a nei zerwalem umowy z tym poprzednim teraz mi mowia ze pozostaje mi zlozyc tylko pismo u nich i jesli sie nademna zlituja to moze mi anuluja ze wzgledu na to ze mialem krotki okres wypowiedzenia ,jest moze jakas szansa na obejsce tego lub prawne zakonczenie umowy z tym ubezpieczycielem zgory dziekiz a pomoc

pozdrawiam
pawlikosz / 87.105.69.* / 2007-01-08 17:38
ja to mam problem, kupiłem auto z polisą i zapłaconą pierwszą ratą, w wymaganym okresie zapłaciłem drugą ratę, pojeżdziłem trochę i sprzedałem auto, umowy nie wypowiadałem bo mi odpowiadała po sprzedaniu auta wysłałem do ubezpieczalni kopię umowy kupna i sprzedaży oraz kopię dowodu wpłaty 2 raty.
A tu nagle owe towarzystwo ubezpieczeń przysyła mi pisemko:950zł do zapłaty i już, żadnego odniesienia do mojego listu nic tak jakby głusi byli i ślepi
i co ja mam zrobić???
Cezary16 / 83.15.218.* / 2006-12-28 21:42
Coś tu nie gra ?
Wybraż sobie sytuację że kupujesz auto i tego samego dnia wykupujesz swoje OC , klient który Ci sprzedał nie udzielił Ci poprawnych danych odnośnie gdie miał OC, na jaki okres itd , (masz swoje OC więc myślisz że wszystko jest OK) tym czasem po 2 lub 3 miesiącach odzywa się TU klienta od którego kupiłeś auto i nnformuje ćie że muszisz placić bo ne wymówiłeś w cięgu 30 dni no i oczywiście jest za póżno , bo minęlo 90 dni (ty masz swoje OC i sądzisz że wszystko jest OK atu niiiiiiespodzianka!!!
kota / 82.143.147.* / 2007-02-02 19:31
witam, mam dokładnie ten sam problem. W listopadzie kupiłam samochód, cztery dni później ubezpieczyła (w ostatnim dniu obowiązywania umowy poprzedniego właściciela, który twierdzi, że w dniu sprzedarzy wypowiedział umowę! ) i myślałam, że mam spokój . Kilka dni temu przyszło wezwanie do zapłaty. Pańcia z PZU nie odpowiada na moje maile, ja ryję w przepisach i jestem wściekła. Czy rzecznik ubezpieczonych zaskarżył te przepisy??!! Przecież one uderzają w uczciwych, tych co opłacają OC. Ci ci nie płacą to dalej mają to w.... Niech ktoś się odezwie!!!
wito2 / 79.185.69.* / 2008-08-02 00:38
Wypowiedzieć ubepieczenie może tylko właściciel polisy - w tym wypadku Pani. Poprzedni właściciel mógł sobie tylko o tym pomarzyć. Wprowadził Panią w błąd. Może nieświadomie. Ale zawsze powtarzam - mam swojego ubezpieczyciela - człowieka a słuchawkę do linku któregoś. Coś robię to dzwonię do niego. Nie mam problemów.
a.b.c / 82.177.228.* / 2007-04-06 18:39
Zbywca dostarczył wypowiedzenie czyli skutkowało ono z końcem okresu obowiązywania polisy - zagwarantował, że nie wznowi się ona na okres kolejnych 12-tu miesięcy. Natomiast jeżeli pojazd zakupiony został podczas trwania I raty, a II rata nie była opłacona to nic to w sprawie nie zmienia. Jeżeli nabywa nie wypowie umowy w terminie 30-tu dni od nabycia przechodzą na niego prawa i obowiązki zbywcy (czyt. II rata).
johny_ / 87.206.119.* / 2007-07-22 01:18
dlatego kupujac uzywany samochod warto podpisac tez jakis 'papierek' odnosnie ubezpieczenia. Np "Zbywca oswiadcza że samochód ubiezpieczony jest w TU .... , okres ubezpieczenia konczy sie ... Skladka zostala wyliczona w wysokosci .... , podzielona na ..., rata 1. zostala oplacona [tak/nie] , rata 2. zostala oplacona [tak/nie] . Zbywca przekazuje rowniez kupującemu polise potwierdzającą w/w dane"

I teraz jaśli cie ktos oszuka odnosnie ubezpieczenia (np skladka bedzie nie oplacona, LUB BEDZIE NIEDOPŁATA NA UBEZPIECZENIU, lub trzeba bedzie oplacic wysoką rate (wyzszą niż deklarował wczesniej zbywca)) to można podac sprawę do sądu ;)
taki 'papierek' podpisany przez zbywce i kupujacego wystarczy aby wyrok byl na twoja kozysc jesli zostales oszukany. Zbywca bedzie musial ci oddac tą kwote o ktora zostales oszukany ( czyli wieksze raty niz mowil, lub niedoplata, lub inny TERMIN KONCA ubezpieczenia ) a dodatkowo mozna wystąpic o pokrycie kosztow sprawy i jeszcze zapłaci za sprawe w sądzie ;)
to oczywiscie ostatecznosc, wystarczy postraszyc takim czyms, argumentujac ze w podpisanym 'swistku' zbywca deklarował co innego. Do reki zaplaci tą kwote ktora probowal cie oszukac, aby tylko nie trafic do sadu (bo z pewnoscia by przegral sprawe).

Pamietajcie, ze formalnosci nigdy za wiele, nawet umowa spisana recznie na swistku papieru czy na czymkolwiek (chusteczka, gazeta i inne cuda) staje się dokumentem ! Ktory w przyszlosci moze uratowac cie od wielkich kosztow ;)

warto tez zadzwonic do TU w ktorym jest ubezpieczony samochod. Pamietajcie jednak ze T.U. NIE BEDZIE MOGLO UDZIELIC wam zadnych informacji dotyczacych ubezpieczenia OC, poniewaz zgodnie z ustawa danych osobowych nie moga udzielic takich informacji osobie niewidniejącej na polisie. Czyli jak sobie pojedziemy do domu (juz z nowym samochodem) i postanowimy zadzwonic do TU aby np. zapytac czy II skladka zostala rzeczywiscie oplacona czeka nas niespodzianka, poniewaz kolsuntant nie udzieli nam takiej informacji. Wczesniej trzeba wyslac do nich umowe kupna sprzedarzy aby mogli wystawic aneks/cesje. Warto więc poprosic zbywce aby podczas sprzedarzy samochodu w twoim towarzystwie (przy sluchawce lub na zestawie glosno mowiacym) zadzwonil do swojego TU i poprosil aby sprawdzili saldo ubezpieczenia i powiedzieli czy wszystko jest okej ;)
Jesli zrezygnujecie z ubezpieczenia to zbywca moze wystapic o zwrot z ubezpieczenia (nadplacona skladka). Wiec jesli skladka jest juz w pelni oplacona warto zostac w tym TU nawet jesli nie mamy zamiaru tam sie pozniej ubezpieczac. 30 dni przed koncem polisy wysylamy pismo (za potwierdzeniem nadania) lub faxem , LUB PRZYNOSIMY OSOBISCIE. i odrazu mozemy isc do nowego ubezpieczyciela aby spisac nowy wniosek.
jesli ktos ma jakies pytania prosze o maila, mam duza wiedze w tej dziedzinie, pozdrawiam ;)
madziarka / 83.5.110.* / 2014-03-04 20:12
Witam
mam pytanko 30stycznia 2014 roku kupiłam auto pan od którego kupiłam powiedział że ubezpieczenie jest ważne do końca roku 2014 niestety dzisiaj dostałam pismo z TU że 31 stycznia 2014 minął termin opłacenia składki wobec nie dotrzymania warunków opłacenia wzywamy do uregulowania.Nie jest to dla mnie problemem zapłace,ale czy ten pan mógł mi sprzedać auto z jedno dniowym ubezpieczeniem???
madziarka / 83.5.110.* / 2014-03-04 20:07
Witam
mam pytanko 30stycznia 2014 roku kupiłam auto pan od którego kupiłam powiedział że ubezpieczenie jest ważne do końca roku 2014 niestety dzisiaj dostałam pismo z TU że 31 stycznia 2014 minął termin opłacenia składki wobec nie dotrzymania warunków opłacenia wzywamy do uregulowania.Nie jest to dla mnie problemem zapłace,ale czy ten pan mógł mi sprzedać auto z jedno dniowym ubezpieczeniem???
OWCA / 83.30.27.* / 2008-04-09 09:55
Nie wysyłajcie pisma o wypowiedzeniu faxem czy listem poleconym. Najlepiej IŚĆ OSOBIŚCIE i niech potwierdzą na kopii że przyjeli. Jak kiedyś wysłałam faxem, a następnie poleconym (w przedostatni dzień końca ubezpieczenia tzn zgodnie z tą głupią ustawą, to zostałam poinformowana że fax nie jest wiążący, a polecony dotarł o dzień za późno i nie liczy się data wysłania tylko otrzymania przez nich pisma.
@$#@$%^$@^@ TU
palio102 / 2008-02-28 11:18
Witam
Mam problem jak wiele osób z podwójnym OC.Czy jest na to jakiś sposób,czy stoję na przegranej pozycji.Zwypowiedzeniem umowy spóżniłem się 7 dni. Napisałem jeszcze (trwa to od pażdziernika 2007)parę pism z prośbą o anulowanie umowy poprzedniego właściciela pojazdu.Bez skutku.Cały czas odpisują że mam zapłacić te OC,bo inaczej skierują sprawę do firmy windykacyjnej.Czy mam jakąś szansę z nimi wygrać.
uon / 77.253.248.* / 2008-06-26 11:46
Sprzedaj komus to auto, jak sądzę oba ubezpieczenia przejda automatycznie na niego? Wydaje mi się też że bedzie mógł zrezygnaowac z nich do 30 dni, a ty bedziesz mógł odzyskać reszę składek. pogadaj z ojcem/matka wujkiem ciotką itp. są oczywiście koszty spzredaży i przerejestrowania, ale czasem moze się opłacic.
morda / 83.21.132.* / 2007-08-04 23:16
no tak. ale po sie meczyc? nie prosciej napisac madrzejsza ustawe?
M PL / 82.139.21.* / 2007-03-02 19:12
nie ma najmniejszych szans by z ciebie ktos to sciągnął. musisz tylko przetrzymac wezwania i groźby.
anetasd / 212.2.100.* / 2007-01-09 11:06
Ja to dopiero mam przechlapane, kupilam samochod, tego samego dnia ubezpieczylam w takiej firmie w jakiej chcialam sprzedajacy nie dal mi swojej polisy bo pewnie nie znal nowych przepisow. Wyjechalam za granice a teraz po dwoch latach dostalam z firmy windykacyjnej PZU informacje o zaleglej skladce i co tu robic. Chyba zloze skarge do trybunalu praw czlowieka, bo jest to nic innego jak lamanie prawa czlowieka do wolnosci. Moze trybunal nalozy na rzad kare za zla ustawe.
anonim 42 / 84.38.90.* / 2009-03-23 22:59
Popieram pani decyzje dlatego bo to co oni z ludzmi robia to jest chore juz imdo umysłów chyba robaki wchodzai to te co nikogo sie nie boją.Ja mam problem z PTU tam zmienili sie własciciele tej firmy i tym sposobem tez chcą wydrzeć kase odemnie poprzez czyjeś zaniedbanie bo dlaczego wczesniejsi dyrektorzy nie upominali sie u mnie o zadluzenie bo go nie mialam a ci nowi DYGNITARZE szukaja kasy bo wiem ze od 2006 r trzeba sklada ć wypowiedzenia na piśmie a w 2001 moglo byc tel co ja tak zrobiłam istara dyrekcja przyjeła a z jakiej racji teraz sie mnie czepiaja po 8 latach to co oni kupowali kota w worku kto kupuje firme z dlugami ale szukaja kasy darmozjady a nasz rzad nic nie robi w tym kierunku bo sie ktos z kims nie podzielil brak słów i nie ma sie do kogo poskarrzyć moze rzeczywiscie do trybunału ale nie trzeba sie poddawać.
baks / 83.15.62.* / 2006-11-28 13:56
Właśnie jestem w tej samej sytuacji, nie wycofałem ubezpieczenia i opłaciłem nowe. Niestety z tego co wiem nie ma mozliwośc zwrotu choćby z jednego T.U. Może wyjściem jest sprzedaż auta , komuś z rodziny osobie zaufanej i wówczas owa osoba w umowie zrzeknie się ubezpieczenia. I takim sposobem odzyska się pieniądze.
Irek / 62.233.162.* / 2006-06-22 15:53
A ja uważam że to źle że jest obowiązek ubezpieczania samochodu od OC. Tak, źle. Nie pomyliłeś się czytelniku. Chcesz ubezpieczenia samochodu od odpowiedzialności cywilnej? A czy nie sądzisz, że to nie samochód powinien być ubezpieczony tylko kierowca od takiej odpowiedzialności? Przecież samochody nie powodują wypadków tylko kierowcy! Wg mnie powinno się ubezpieczać kierującego! Ale firmy ubezpieczeniowe by nie zarobiłyby wtedy. Więc płaćcie ludzie płaćcie i nie użwajcie mózgu.
alhena / 83.17.213.* / 2006-08-23 14:09
To nie jest takie oczywiste. Gdy ubezpieczony jest samochod a nie jego kierowca to nie trzeba sie martwic w sytuacji gdy zostaniemy uderzeni przez "niedzielnego" kierwce ktory nie posiada wlasnego auta a tylko okazjonalnie korzysta z czyjegos. Oczywiscie mozna wtedy dochodzic swoich praw od tej osoby, ale wiadomo jak to wtedy wyglada - szczegolnie przy duzych stratach. A tak - kazdy samochod jest ubezpiecozny i kto nim jechal nie ma znaczenia.
Agnieszka_Gdynia / 87.206.216.* / 2006-07-12 23:49
W ustawie z dnia 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiazkowych zawarte jest sformułowanie: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Posiadaczem pojazdu mechanicznego (w skrócie najczęściej - AUTA) jest osoba, która nim aktualnie kieruje, czyli KIEROWCA. Ale tu trzeba by zapoznać się z powołaną wcześniej przeze mnie ustawą oraz kodeksem drogowym Więc przed skomentowaniem tego w jakikolwiek spsób zachęcam jednak do używania mózgu.
Rafał / 83.238.130.* / 2006-05-11 15:47
Witam, czy ktoś może jest zorientowany jak powyższa kwestia wyglądała w ubiegłym roku? Kupiłem auto w połowie 2005 i na prośbę poprzedniego właścicela napisałem oświadczenie w którym zrezygnowałem z poprzedniej polisy. (Wiedząc że i tak w tym samym dniu ubezpieczę się w innej firmie). Problem zrodził się teraz ponieważ jak się okazało ów sprzedający nie zgłosił tego u poprzedniego Ubezpieczyciela. Dowiedziałem się o tym z listu z wezwaniem dot. konieczności kalkulacji należnej składki... Co robić??? Może ktoś z Państwa miał juz podobny problem? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
tg / 195.238.227.* / 2006-06-29 08:11
Rafał /83.238.130/ Posiadanie to nie tylko przyjemnosc to też obowiązki kupujac samoichód najpierw dowiedz sie jakie są zwiazane z tym obowiązki takie infoemacjie dostaniesz w każdej firmie ubezpieczeniowej /ale nie u agenta tylko w oddziale i nie w PZU bo tam nie mają dla ciebie czasu/
Alexxx / 82.139.13.* / 2006-05-13 08:43
Jeżeli to było w 2005r. to firma ubezp. nic nie może żadać od ciebie. Oczywiście firmy ubezpieczen. szukają frajerów aby wyłudzić kase. Ta zasada ,że po kupnie pojazdu masz 30 dni na wypowiedzenie polisy obowiązuje od 1 stycznia 2006. A w 2005 r. polisa automatycznie wygasła jeśli kupiłeś samochód i nie wypowiedziałes polisy.
alicja 2 / 83.28.10.* / 2006-08-20 19:46
Nie prawda . Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2004r, więc w 2005r też kupowało się samochód razem z polisą.
GZ / 153.19.176.* / 2006-05-15 11:17
No, niezupełnie... właśnie dlatego, że ta poprzednia polisa nie skończyła sie 31 grudnia 2005, tylko "przeszła" ze swoim zakończeniem na 2006 rok, obowiązywać będzie - niestety - nowy przepis. Są 2 wyjscia: 1. zatrudnić dobrego prawnika, który podejmie się przeprowadzenia dowodu z takiego punktu widzenia, z jakiego wyszedł "Alexxx" i wygra (!) oraz 2. zapłacić drugą składkę, zatrudnić tego samego prawnika i założyć sprawę cywilną poprzedniemu właścicielowi, od którego należy się domagać odszkodowania - pod warunkiem udowodnienia umyslnego wprowadzenia w błąd i świadomego działania na szkodę nowego właściciela. Generalnie: Pan Rafał niepotrzebnie zaufał, lub - jak kto woli - dał sie nabrać na uczciwość poprzedniego właściciela. Oświadczenia nie pisze się właścicielowi, tylko ubezpieczycielowi LISTEM POLECONYM!
Bob / 195.94.212.* / 2006-05-30 08:55
Bzdura , informacje przekazane przez poprzedniego właściciela nie wynikały z jego czynności zawodowych i możesz mu naskoczyć, i udowodnij komuś umyślne wprowadzenie w błąd, a prawnik wygarnie 5 razy więcej niż składka o którą upomina się TU.Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności.Napisz wypowiedzenie do TU gdzie była stara polisa i podłącz ksero polisy obowiązującej. Powinnni przyjąć rezygnacje w zależności od TU.
gregw / 62.233.164.* / 2006-05-04 18:52
Właśnie sprzedałem auto z 2 polisami. Oczywiście nowemu właścicielowi powiedziałem tylko o jednej - tej opłaconej. Powodzenia wszystkim w tym chorym kraju!
GZ / 153.19.176.* / 2006-05-15 11:21
Współczuje Ci takiego "poczucia humoru". Nic byś nie stracił, mówiąc mu o drugiej polisie, a mógłbyś uchronić go od niepotrzebnych kłopotów. Wypowiedziałby umowy u obu ubezpieczycieli, a tak będzie się bujał z tym drugim, tylko że to Ty będziesz miał gorzej: od nabył polisy w tzw. dobrej wierze, a Ty mu nie powiedziałeś całej prawdy w złej wierze, więc summa summarum - Ty za to kiedys odpowiesz.
adasko / 84.187.110.* / 2006-06-15 20:47
Racja! Jak mozna powiedziec tylko o jednej polisie nie mowiac w ogole o drugiej?

Najnowsze wpisy