Forum Forum dla firmKsięgowość

Użytek prywatny samochodu zakupionego na jednoosobową DG.

Użytek prywatny samochodu zakupionego na jednoosobową DG.

hhj / 89.68.246.* / 2012-05-31 11:33
Witam

Chcialem nastepny samochod zakupic na jednoosobowa DG, gdyz obecnie uzywam prywatnego na kilometrowke co po pierwsze jest uciazliwe ze wzgledu na prowadzenie papierkologii w postaci ewidencji przebiegu, a po drugie jest IMO "nieco" dla mnie niesprawiedliwe. Problem jest tego rodzaju, ze w zwiazku z DG musze czasem wyjezdzac za granice (choc glownie jezdze po PL) i o ile do prywatnego uzytku i do jazdy po kraju wystarcza mi moj stary samochod to jednak boje sie nim jezdzic gdzies dalej, bo mam ciagle z tylu glowy wizje, ze nagle „padnie”. Dlatego tez, mimo ze DG to tylko jakieś 30% całkowitego przebiegu rocznego... to wlasnie dzialalnosc w glownej mierze determinuje te planowana wymiane.

W zwiazku z tym, czy moge zakupic samochod na firme biorac pod uwage fakt, ze jako koszty rozliczalbym tylko te ~30% całkowitego przebiegu rocznego (a co za tym idzie tylko te ~30% faktur za paliwo?). Czy i jak moge amortyzowac tak uzytkowany samochod? W jaki sposob wykazywac uzytek prywatny?

PS. Nie proponujcie prosze aby wszystko wrzucic w koszty, wiem ze „tak sie robi” ale chcialbym sie dowiedziec czy fiskus przewiduje zalatwienie tej sprawy w sposob przejrzysty, cywilizowany i nie krzywdzący dla żadnej ze stron?

Najnowsze wpisy