Forum Forum podatkoweVAT

Vat dla początkującej.

Vat dla początkującej.

mala-marry / 89.75.187.* / 2011-02-10 13:01
Przepraszam, jesli zadam banalne pytanie, ale przeglądam internet od godziny i nie trafiłam na satysfakcjonującą mnie odpowiedź.
Mam firmę i w tym momencie nie jestem vatowcem jednak wciąż zastanawiam się nad zostaniem nim, cho moja księgowa uważa że dopóki nie trzeba to nie warto wchodzi w vat.
Zajmuję się sprzedażą internetową i moimi klientami są klienci indywidualni. Z tego co wiem, to w takim wypadku lepiej w vat nie wchodzic, nie wiem tylko dlaczego?
Zalozmy kupuję towar w hurtowni za 100 netto, czyli brutto płacę 123 z ł. Aby zarobic np. 10 zł na tym muszę to sprzedac za 133 zł.
Jeśli przeszłabym na vat i sprzedawałbym ten towar za 110 zł netto, czyli klient zapłaciłby 135,3 zł, więc dla klienta jest to różnica zaledwie 2,3 zł a nie o 22% większa, niż jakbym nie była płatnikiem vat, tak jak to zwykle podkreśla się różnego rodzaju artykułach na ten temat. Tak więc klient, aż tak bardzo na tym nie ucierpi.
A co ja z tego będę miała?
Muszę zapłacic 25,3 zł podatku vat, z czego mogę odliczyc sobie 23 zł, więc płacę podatek w wysokości 2,3 zł. Koszty jakie poniosłam to 100 zł za towar + 2,3 zł podatku, czyli 102,3 zł, a nie tak jak gdybym nie była vatowcem 123 zł.
A może pogubiłam się całkiem w tych wyliczeniach i źle kalkuluję? Czy może mnie ktoś oświecic? Będę bardzo wdzięczna.

Najnowsze wpisy