Forum Forum podatkoweVAT

Vat początki

Vat początki

sigusek / 2009-10-25 16:36
Witam wszystkich serdecznie!
Tak się złożyło, że lada dzień stanę się świeżo upieczonym Vat-manem:) Prowadzę sprzedaż detaliczną, ryczałt z kasą.
Nie mam zbyt dużego pojęcia o Vat-cie, wiem jak go obliczyć do zapłaty itp...Nie wiem jednak jak stosuje się ew. odliczenia itp...
Proszę o taki możliwie prosty przykład myślę, rachunek za telefon?
Więc mam tego vatu do zapłacenia załóżmy jakieś 500zł, rachunek za telefon na firmę, przyszedł w wysokości 1220zł burtto, stąd rozumiem, że 220zł mogę ująć z owych 500 należnych zgadza się?
więc idąc dalej:):
- czy do takich odliczeń, należy prowadzić jakąś książkę? czy to Vat sprzedaży/Vat zakupu?
-słyszałem, że posiadając kasę fiskalną, nie ma potrzeby prowadzenia Vat sprzedaży, zgadza się?
- większość towaru, który sprzedaję jest w stawce 7%, czy w takim razie ma to jakieś znaczenie, że przy odliczeniu będę odliczał vat 22% za np telefon? myślę, że nie ale zapytać wolę:)
-co jeżeli zdarza się przypadek, że Vat należny wychodzi nam na minusie? rozumiem, że nie płacę w tedy Vat-u, a czy w takiej sytuacji zwrócą mi ten minus? w jakimś rozliczeniu?
-czy deklarację Vat należy składać co miesiąc osobiście w US?, jeżeli rozliczamy vat miesięcznie, bo wiem, że jest szansa na kwartalne rozliczenia, poza tym że rzadziej do US się chodzi, są inne korzyści z rozliczania Vat-u kwartalnie?
Może niektóre pytania wydają się śmieszne dla wtajemniczonych:) Nie mniej jednak ja takim nie jestem stąd proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję za ewentualną pomoc:)

Pozdrawiam serdecznie!
Wyświetlaj:
ZulkaM / 94.254.178.* / 2009-10-25 18:20
witaj!
1/ Masz kasę, więc rejestr sprzedaży już masz /raport okresowy miesięczny/ .
2/ Kupujesz książeczkę rejestr zakupów vat i tam wpisujesz takie faktury jak np. za telefon -brutto, netto, vat.
3/ Na koniec miesiąca od vatu ze sprzedaży - na paragonie okresowym masz wyszczególnioną sumę podatku - odejmujesz sumę vat z zakupu /poszczególne stawki Cię nie interesują/ i wychodzi to co masz zapłacić do US. Jeśli wychodzi ujemne, to masz przeniesienia na następny miesiąc i doliczasz do vatu z zakupów w przyszłym miesiącu.
4/ Kwartalne rozliczenie vat, jest o tyle niebezpieczne, że potem często zapomina się o terminie złożenia deklaracji i są problemy.
wnikliwy / 83.24.244.* / 2009-11-11 21:03
Zapomniałaś dodać pytającemu - a to bardzo ważne - że od telefonu VAT odliczy w miesiącu, w którym jest określony termin zapłaty za tą usługę (ten wynika z umowy lub faktury).
ZulkaM / 94.254.187.* / 2009-11-12 13:34
Chodziło o przejście na vat, a w tym przypadku vatu za żadne zaległe usługi nie odliczy - tylko za towary objęte inwentaryzacją.
Ale na bieżąco już jak będzie vatowcem, to oczywiście vat za telefon i inne faktury za media odliczy w terminie zapłaty.
sigusek / 2009-10-25 22:00
pięknie dziękuję :)
Czyli dobrze rozumiem, deklaracja osobiście co miesiąc do us tak?:)
Dziękuję jeszcze raz:)
Pozdrawiam serdecznie!
ZulkaM / 188.33.217.* / 2009-10-26 08:41
Dobrze rozumiesz. Pozdrowienia.
sigusek / 2009-10-26 11:39
Nasunęło mi się takie pytanie jeszcze, do kiedy płacimy VAT i jak wygląda płacenie Vat na koniec roku?
:)
Dziękuję
ZulkaM / 188.33.135.* / 2009-10-26 11:59
Deklarację vat składasz zawsze do 25 dnia następnego miesiąca i na koniec roku tak samo, tzn. np za pażdziernik do 25 listopada, za grudzień do 25 stycznia. Należny podatek wpłacasz w takich samych terminach. Jeśli masz opóznienie z wpłatą to naliczasz odsetki ustawowe i wpłacasz z odsetkami.
sigusek / 2009-10-26 12:49
fatalna sprawa z tym co miesiecznym stawianiem sie w us...oni wiedza jak zycie utrudnic, nie da sie tego jakos inaczej zalatwiac?
ZulkaM / 94.254.241.* / 2009-10-26 13:35
Możesz wysyłać pocztą-poleconym.
Zrezygnowali z deklaracji podatków dochodowych od osób fizycznych, to coś musieli zostawić, żeby USy nie świeciły pustkami.
sigusek / 2009-10-26 13:46
masakra;/
jeszcze takie pytanko, zalozmy ze wzialbym ten telefon na abonament na firme, to FV musza byc tez na firme? jezeli tj jednoosobowa dzialalnosc:)
Czy np moze byc tylko moje imie i nazwisko i nip wiadomo
Co jeszcze mozna tak odliczac? np allegro, pozycjonowanie stronki hosting serwery itd itp?
ZulkaM / 94.254.241.* / 2009-10-26 14:25
Fv za telefon musi być na firmę, żebyś mógł odliczyć vat.
A z tymi serwerami. hostingami itp., to nie tak szybko!
Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej DG. Nie wszystkie fv kosztowe uprawniają do odliczenia vatu - muszą mieć związek z prowadzoną DG.
ZulkaM / 94.254.241.* / 2009-10-26 14:22
Fv za telefon muszi być na firmę, żebyś mógł odliczyć vat. I potem jeszcze co miesiąc z faktur za abonament / jeśli będzie/.
z A z tymi serwerami, hostingami itp, to nie tak szybko!
Wszystko zależy od tego jaki masz zakres działalności DG. Nie wszystkie fv zakupowe będą związane z prowadzoną dzialalnością i nie od wszystkich odliczysz vat.
sigusek / 2009-10-26 14:40
rozumiem, no jeżeli prowadzę sprzedaż detaliczną głównie przez internet?
sklep internetowy, aukcje allegro, to wszystko związane jest z tym co robię, więc chyba nie powinno być problemu? Na co należy zwrócić więc uwagę by się nie załatwić:)
sigusek / 2009-10-27 12:37
Chodzi o to, że potem muszę udowodnić ew. że to co odliczam, jest związane z firmą konkretnie, tak? więc jeżeli np sprzedaż internetową prowadzę, to chyba odliczenie vat za opłaty za server, domenę, czy aukcje allegro czy inne usługi internetowe, będą na miejscu?

Pozdrawiam!
ZulkaM / 188.33.222.* / 2009-10-27 16:00
Nie zaglądałam wczoraj na to forum, dlatego nie odpowiedziałam.
Ale tak, opłaty za serwer i domenę będą kosztami sklepu internetowego i vat od nich możesz odliczyć. Nie wiem tylko co masz na myśli mówiąc o aukcjach allegro - płacisz coś za uruchomienie aukcji? czy jak? - napisz jak krowie na rowie.
sigusek / 2009-10-27 16:23
Jeśli chodzi o Allegro, placi się i za wystawienie przedmiotu na sprzedaż i w razie sprzedaży prowizje od sprzedaży i na koniec miesiąca podczliają wszystkie te koszty i płaci się, tak samo za prowadzenie konta raz w miesiącu pobierają dodatkowo opłatę która wchodzi potem w te wszystkie koszty:)
Tak by to wyglądało.
A np z porównywarką np Nokaut, jest tak, że wpłaca się z góry pieniążki w dowolnej kwocie i pozniej za kazde przejscie Klienta z porownywarki do sklepu jest pobierana oplata kilku groszy, wystawiają FV za wpłacone z góry pieniądze:)
ZulkaM / 94.254.193.* / 2009-10-27 16:29
No widzisz, to i ja się czegoś nowego nauczyłam.
A w takiej sytuacji to oczywiście, jeśli dostajesz na to fv to spokojnie możesz odliczać vat.
sigusek / 2009-10-27 16:39
super:)
a tak z ciekawości
- Na KPIR jest coś takiego jak koszty, to w tedy będą na KPIR jeżeli np wrzucamy coś w koszty to wrzucamy całą sumę zgadza się? bo tak się zastanawiam z czystej ciekawości:)

- A jeszcze taka sprawa, w US jak składałem zawiadomienie, że kasę zakładam, to Pan powiezdiał, żebym poczekał aż wejdę na VAT i w tedy o zwrot pieniędzy za kasę fiskalną zabiegać, bo nie ma określonego terminu w którym trzeba się zmieścić po założeniu kasy żeby odzyskać kasiorkę.
Prawda? I czy to się rózni jakimiś korzyściami, zwrot zanim wejde w vat, czy jak już wejde:):)

dziękuję:)
ZulkaM / 94.254.193.* / 2009-10-27 16:53
Na kpir i vat, to trochę inaczej. Do kpir wpisujesz z faktur kwoty netto, podatek vat do rejestrów vat. Czyli podatek dochodowy /kpir/ liczysz oddzielnie i podatek vat oddzielnie.

A odnośnie vatu za kasę - lepiej wejść na vat, żeby odliczyć sobie ulgę w vacie - 90% wartości kasy, ale nie więcej niż 700 zł i to oprócz normalnego vatu wynikającego z fv za jej kupno. Termin odliczenia ulgi faktycznie jest dowolny i możesz ja sobie odliczyć np. w miesiącu kiedy wychodzi Ci duży vat do zapłaty.
sigusek / 2009-10-27 17:11
faktycznie, teraz pokazała mi Pani jak można na tym skorzystać:)
Dziękuję, to jednak dużo prostrze wszystko niż myślałem
No na pewno jeszcze mam mnustwo wątpliwości ale myślałem, że same początki będą dużo gorsze:)
jeszcze tylko takie pytanko:)
Jak to jest z tą FV dla Klienta, daję orginał FV klientowi i podpinam rachunek? czy kopia FV + rachunek, a jeżeli klient jest "firmą" to tylko FV? jakoś tak to jest ? jeszcze mi się to troche miesza:)
ZulkaM / 94.254.193.* / 2009-10-27 17:21
No trochę ci się porąbało.
Jeśli fv dla osoby fizycznej -to oryginał dla klienta, kopia + PARAGON dla Ciebie /żaden rachunek!/, I NIE WPISUJESZ DO EWIDENCJI PRZYCHODÓW, bo masz paragon okresowy za cały miesiąc.
Jeśli fv dla firmy - to tylko fv - oryginał dla firmy, kopia dla Ciebie DO WPISANIA W EWIDENCJI PRZYCHODÓW
sigusek / 2009-10-27 17:33
no jeszcze mi sie myli paragon z rachunkiem, ciagle mam ze to jest to samo, a wiem ze to dwa inne dokumenty:)
A to tego nie wiedzialem ze FV wpisuje do ewid,
czyli prowadzac ewidencje przychodow, pod koniec miesiaca rachunek okresowy/miesieczny, a w razie wystawienia jakis FV tez je wpisuje do ewid tak?:) no tak;p bo jak wystawiam FV firmie to nie wystawiam paragonu...:)
Teraz juz dobrze nie?:)
ZulkaM / 94.254.193.* / 2009-10-27 17:37
To już dobrze. Tylko fv dla firm bez paraganu wpisujesz do ewidencji i miesięczny paragon fiskalny.
Jakbyś chciał o coś jeszcze pytać , to jutro, bo teraz muszę zakopać się w papierzyskach. Pozdrawiam.
sigusek / 2009-10-27 17:55
jasne, nie ma sprawy:) miłego wieczoru życzę o ile może być miły grzebiąc w papierach:)
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!:)
sigusek / 2009-10-27 18:15
o mam jeszcze kilka pytań ale to nie pali się, proszę odpisać jak będzie Pani miała czas:)
tak więc chodzi mi teraz o rejestr zakupów vat:
- czy trzeba też wpisywać FV, od których nie należy się odliczenie?
- mam taki standardowy rejestr zakupów vat, nie jestem pewny jak go wypełniać;/ widnieją pola:
zakupy służace sprzdaży opodatkowanej / Zakupy służaće sprzedaży opodatkowanej i zwolnioej ( oba te pola dzielą się na stawki vat) no to teraz nie wiedziałbym, w które pola wpisać np FV załóżmy tego telefonu, abonamentu czy allegro;/
- coś czytałem na temat zwrotu z US, jak np wyjdzie mi minus i nie chce go przesuwać na nast. miesiąc to moge złożyć jakieś pismo, żeby mi to us wypłacił? pewnie coś pomieszałem?:)
Pozdrawiam!
ZulkaM / 188.33.119.* / 2009-10-28 11:26
W Twoim przypadku nie przewiduję faktur od których nie miałbyś prawa odliczyć vatu, dlatego w rejestrze zakupów będziesz wpisywał w w rubryce - służące sprzedaży opodatkowanej i w stawce takiej jaka widnieje na fakturze, czyli np. za telefon 22%.
A co do zwrotu vat z US, to owszem istnieje taka możliwość, ale pod warunkiem że wszystkie faktury, z których ten vat jest do zwrotu będą przez Ciebie zapłacone /kopie faktur wysyła się wraz z wnioskiem o zwrot do US - a jeszcze mozna spodziewać się kontroli, bo USy niechętnie oddają kaskę./
sigusek / 2009-10-28 11:59
Dziękuję

- A jak będę odliczał zus, to odliczam od wartosci miesiecznej netto zgadza sie?:)

- jak wystawie jakas FV i wpisze ja do ewidencji to tez netto prawda? i to sumy tych fv sumuje sie pozniej z suma na raporcie okresowym i z tego w sumie oblicza podatek i odlicza skladki itp zgadza sie?

- i jeszcze mnie interesuje taka sprawa, ten Vat, ktory mi wyjdzie do zaplaty obliczam sobie sam, jak mi pasuje, w sensie ze nie musze wpisywac tego gdzies? chodzi mi o ten vat sprzedanych produktow, vat sprzedanego produktu odejmujemy od vat z ktorym go kupilismy, i wychodzi vat nalezny fiskusowi:), i od tego pozniej dopiero odliczam np ten telefon.

- i jak to obliczac w jakis wygodny sposob, musialbym spisywac na caly miesiac ile czego sprzedalem, potem z kazdej z tych rzeczy poszukac ceny z fv, kupna, i wg tego odejmowac te vat-y...troche zamieszania bo prawie kazdy produkt ma inna cene;/ , tak czy tak dobrze mysle? jest na to jakis prostu sposob:)

Dziękuję:)
Pozdrawiam!
ZulkaM / 188.33.158.* / 2009-10-28 12:32
Ad.1/ Składki na ub.społeczne odliczasz od całości PRZYCHODU netto ze sprzedanych rzeczy -czyli raport kasowy netto + fv dla firm też netto. Składki za ub. zdrowotne odliczasz od wyliczonego już podatku-RYCZAŁTU.
Ad.2/ Vatu nie obliczasz "jak ci pasuje"! RS-rejestr sprzedaży-czyli vat z paragonu okresowego + vat z fv dla firm to jest vat należny. Od tego odejmujesz sumę kwot vatu z każdej fv zakupowej, to jest vat naliczony. Różnica między jednym a drugim to vat do zapłaty w US.
Ad.3/ Niczego oddzielnie nie spisujesz, bo w ewidencji sprzedaży masz ostatnią rubrykę, w której możesz sobie wpisać vat z okresowego paragonu-sumę, i z każdej fv dla firm, którą wpisujesz do ewidencji też w ostatniej kolumnie wpisujesz sobie vat. Na koniec miesiąca suma tego vatu, to będzie vat ze sprzedaży. Z kolej w rejestrze zakupów wpisujesz przecież każdą fv zakupową i netto i vat, więc suma tego vatu na koniec miesiąca, to będzie vat do odliczenia - odjęcia.
Kody na kasie fiskalnej musisz mieć tak ustawione przez serwisanta, żeby automatycznie każdej sprzedawanej rzeczy przypisywały odpowiednią stawkę vat i wtedy nie ma żadnego problemu.
sigusek / 2009-10-28 12:40
tak, tak...ja wiem
mi chodzi o to, że
Kupiłem w hurtowni, Na przykład: drukarkę za 122zł brutto, sprzedałem ją za 222 brutto
więc Vat kupna drukarki wychodzi 22zł, a sprzedaży 48,84
I teraz 48,84 - 22zł = 26,84
Więc Vat należny do US to 26,84zł i z tego dopiero odliczam ew vat z abonamentu telefonu itp zgadza się?
ZulkaM / 188.33.158.* / 2009-10-28 13:41
A po pioruna tak?!
vat zakupu od drukarki + vat od telefonu =vat zakupowy
vat od sprzedaży drukarki - vat zakupowy = vat do zapłaty.
Nie baw się w pojedyncze odejmowanie vatów! Sprzdaż do kupy - zakupy do kupy = vat do zapłaty.
sigusek / 2009-10-28 14:25
no tak...
ale zaloezmy ze sprzedaje 20 drukarek miesiecznie i kazda ma inna cene w hurtowni, i za inna cene ja sprzedaje, w tedy vat zakupu drukarek jest rozny, wiec musialbym gdzies zapisywac sobie ktore dokladnie drukarki sprzedalem zeby pozniej od nich dokladnie pozliczac te vaty, vat sprzedazy juz jest o tyle latwiejszy bo to bedzie suma na raporcie okresowym, od ktorej pozniej odejme vat zakupów.
ZulkaM / 94.254.189.* / 2009-10-28 16:13
A te drukarki to kupujesz pojedynczo, czy 20 na jednej fv?
sigusek / 2009-10-28 16:23
to jest tak, mam sklep, i mam w nim ok 300 produktów różnych cen, towar zamawiam na bieżąco,jak schodzi , to zamawiam braki, w między czasie domawiam nowe rzeczy, poszerzam asortyment. No i właśnie mam dużą rozbieżność artykułów.
Nie sprzedaję np dziennie 20 drukarek tej samej marki, a np 10 drukarek różnch marek, różnych cen, to jest ten problem, jak sobie to liczyć:) Mam kilku dostawców, każdy ma inne drukarki w zależności od tego czyje schodzą te zamawiam więc cześto jest to kilka FV różnych producentów. Te drukarki to taki przykład akurat;p jakoś tak mi się napisało;p:D
ZulkaM / 94.254.189.* / 2009-10-28 16:33
Więc po prostu musisz metkować cenowo towar od razu po zakupie. wtedy cenę masz na drukarce / załóżmy/ i taką nabijasz na kasę, więc ten vat będzie prawidłowy. Natomiast vat zakupowy od tych drukarek podlega odliczeniu w tym miesiącu, w którym je kupiłeś i nie ma znaczenia czy je sprzedałeś czy nie. Vat od wszystkich zakupów dokonanych w danym miesiącu podlega w tym miesiącu odliczeniu. Jeśli towar ci zostaje, to będzie to miało znaczenie tylko przy inwentaryzacji na koniec roku lub likwidacji działalności.
sigusek / 2009-10-28 16:40
czyli co, nowy problem...

- Kupiłem towar w lutym, a sprzedałem dopiero w marcu, to w marcu płacę za niego vat, ale nie mogę go pomniejszyć o ten Vat zakupu? bo teraz nie rozumiem;/

- druga sprawa, cena sprzedazy, ta widniejaca na metce zalozmy na produkcie, to mniejsza sprawa, bo to tam wiem, na bierząco, ale pod koniec miesiąca musze do vatu zakupu podliczyć właśnie ten vat zakupu, czyli muszę spisywać cały miesiąc, który dokładnie produkt sprzedałem, żeby sprawdzić za ile go kupiłem, żeby vat zakupu wyszedł i zsumować go z wszytkimi innymi, tak samo sprawdzonymi, na koniec miesiąca, i zapłacić;p ?:P
ZulkaM / 94.254.189.* / 2009-10-28 16:55
Jak kupiłeś towar w lutym, to w lutym ten vat był do odliczenia. Vat pomniejszasz dokładnie w dacie wystawienia faktury zakupowej.
Przykład:
W X/2009 spzredałeś towar na ogólną wartość 1000 zł-netto, 220zł-vat
W X2009 kupiłeś różny towar na sumę 600zł-netto, 132zł-vat
do zapłaty za X/2009 vat będzie wynosił 220 - 132 = 88 zł. - zapłacisz go do 25 listopada.
Ad.2/ Ni czorta! Do niczego Ci to niepotrzebne!
Sam się zakręciłeś. vat ze sprzedaży danego miesiąca będziesz miał z paragonu okresowego + z fv dla firm. Vat z zakupów SUMUJESZ w rejstrze sprzedaży vat z każdej wpisanej tam fv zakupowej w konkretnym miesiącu. I odejmujesz jedno od drugiego. Tyle.
belladonna / 2009-10-28 16:52 / Tysiącznik profesjonalny
Ale wymęczyłeś Zuzkę :D
Pozdrowionka :)
sigusek / 2009-10-28 17:41
kurcze:D
moment....
no to chyba to proste jest jednak
Cokolwiek nie kupie, chodzi mi o towar do sklepu(na sprzedaż) w sumie na koniec miesiąca sumuję wszystkie FV zakupowe, odejmuje je od sprzedazy ( sprzedanego vatu) i gra. Do fv zakupowych wpisuje tak samo FV kupna towaru jak i FV kupna abonamentu telefonu itd.....
Teraz jasne zgadza sie?:)
No przepraszam, ze tak męcze Panią:)
Odwdzięczyłbym się ale jak?:)
ZulkaM / 188.33.157.* / 2009-10-28 17:50
EUREKA! Najgorzej jak ktoś sobie sam komplikuje. Teraz gadasz dobrze i tego się trzymaj.
A pisaniem na kompie jeszcze nikt się chyba nie zmęczył. W razie co - pytaj śmiało. Odwdzięczysz się niekoniecznie mnie - może kiedyś ty komuś pomożesz. P:)
ZulkaM / 94.254.189.* / 2009-10-28 16:59
Witaj Belladonna, faktycznie niezła przeprawa - ale da się wytrzymać. P:)
ZulkaM / 188.33.157.* / 2009-10-28 17:38
Sigusek, zlisiłeś się? Pytaj do skutku. Lepiej wiedzieć przed niż po kontroli z US,.
sigusek / 2009-10-28 17:49
jes jest odpisałem;p wyżej bo miałem tutaj małe zamieszanie:)
sigusek / 2009-10-28 22:54
kurcze, to przecież wręcz banalne, że też wcześniej na to nie wpadłem...:D
No to tak na koniec przeprawy;p podchodze pod ten limit 50tys, przypuszczam, że w przyszłym miesiącu tak w połowie wpadne, wiem, że od kwoty ponad limit, już trzeba vat odprowadzić, a kiedy muszę lecieć vat-r złożyć? i jak długo czekam na decyzję mniej więcej.
Myślę, że troche się to pokomplikuje jak w połowie miesiąca zvatuje się, ale już nie zdąże w tym tego załatwić;/

Dziękuję jeszcze raz za wszystko, żadko spotyka się tak wytrwałych nauczycieli:D
Pozdrawiam serdecznie!
ZulkaM / 94.254.175.* / 2009-10-29 12:58
To teraz ja powiem " o kurcze", bo to jednak jeszcze nie koniec przeprawy. Odpowiem dopiero póżnym wieczorkiem, bo to jednak będzie dłuższe gadanie.
sigusek / 2009-10-29 14:57
wyczuwam kłopoty;/ mam nadzieję, że nie będzie tak ciężko jak na to wskazuje:)
Powinienem być przy pc. Jak to tak bardzo komplikuje sprawe to moge na siłę jutro lecieć do US szybko złożyć VAT-r;p jak to ma pomóc:)
Pozdrawiam
ZulkaM / 94.254.190.* / 2009-10-29 16:56
Jeżeli przekroczysz limit vat dopiero w połowie przyszłego miesiąca, to nie musisz lecieć jutro. Wystarczy złożyć Vat-R NA DZIEŃ przed przekroczeniem limitu.
Ale.... jeśli chciałbyś skorzystać z odliczenia vatu od zakupów z okresu kiedy byłeś zwolniony, /a to jest zawsze jakaś kasa/, to W DZIEŃ przekroczenia limitu trzeba zrobić spis z natury czyli inwentaryzację towaru, który masz na sklepie i to jest trochę pracochłonne. Taki spis trzeba w ciągu 14 dni wysłać do US, żeby Naczelnik wyraził zgodę na to odliczenie.
Spis z natury robisz asortymentem towaru w ilościach sztuk, cenie jednostkowej netto, podatkiem jednostkowym vat -wynikającym z faktur zakupu, cenie brutto za ilość sztuk i vatem brutto za ilość sztuk - tak rozpiszesz tabelkę. Więcej na ten temat wtedy kiedy się za to weżmiesz.

Mam nadzieję, że wiesz iż limit przekroczenia liczysz w wartości sprzedaży netto, a opodatkowaniu podlega tylko nadwyżka po przekroczeniu limitu.

Nie wiem czy nie lepiej by było gdybyś pisał na mojego maila: gmiturka@op.pl
ale wybór należy do ciebie.
sigusek / 2009-10-29 17:03
znaczy się...:
- spis z natury robie tylko w tedy jak np w polowie miesiaca zostane vatmanem i bede chcial odliczyc vat za caly miesiac tak?
Jezeli natomiast nie bede chcial odliczac za caly miesiac vatow, tylko np za ta polowe w ktorej juz vatowcem bede, to nie musze spisu zrobic?
- jezeli skoczylbym jutro zlozyc vat-r to tego problemu wogole bym nie mial i bez zrobienia spisu z natury moglbym odliczyc vat za listopad?
- znaczy limit 50tys liczy sie netto nie brutto? to dopiero jak machne 50tys zl netto to jestem Vatmanem?

Pisac na meila? jak Pani wygodniej , Ja sie dostuje:)
ZulkaM / 94.254.169.* / 2009-10-29 17:42
Chodzi o odliczenie vaty od wszystkich towarów jakie masz na sklepie, a nie tylko za ostatni miesiąc. Dlatego wcześniejsz rezygnacja ze zwolnienia vat - bo tak nazywałoby się jutrzejsze złożenie vat-R niczego nie zmienia. Też trzeba by było robić inwentaryzację.
Tak dopiero po przekroczeniu 50.000 netto wchodzisz na vat. art.113 ust.1 ustawy o vat.
Pisz na maila.

Najnowsze wpisy