Forum Forum inwestycyjneFundusze

w jaki fundusz włożył byś PRZYJACIELU wolne 6 tyś. zł. oszczędności????

w jaki fundusz włożył byś PRZYJACIELU wolne 6 tyś. zł. oszczędności????

zaq81 / 2007-07-07 19:49
Witam oboje z Żoną podęliśmy decyzje o zainwestowaniu w fundusze części swoich oszczędności kwota jak w temacie. Jesteśmy laikami i nie wiemy czy w tej chwili jest dobry moment na start , liczymy na sugestie i pomoc bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Chcielibyśmy wstępnie podzielić to na trzy fundusze(chyba akcji), nie wiemy czy decydować się na coś nowego na rynku, czy pójść w coś starszego(z tradycjami :) ). Historyczne wyniki funduszy akcyjnych są piękne... myślicie że w tej chwili 10-15% zysku w skali roku jest realne ????
Wyświetlaj:
K. Kowalski / 212.2.100.* / 2007-07-11 06:41
Teraz ? Jak jesteśmy na szczytach i bijemy rekordy ? Poczekajcie jak będzie korekta. Nie wiadomo kiedy nastąpi i jak duża będzie ale na pewno teraz to moment na sprzedawanie a nie kupowanie. Jak idziecie do hipermarketu coś kupować to kiedy ? Kiedy jest najdrożej czy jak jest wyprzedaż ?
minulreks@poczta.onet.pl / 2007-07-10 18:17
proponuje fundusze akcyjne poprzez mbank zero prowizji od zakupu i sprzedaży, pod koniec sierpnia będzie korekkta mniej więcej 15% w dół potem można spokojnie inwestować : polecam Legg Mason akcji oraz BPH Dynamicznych spółek (PL)

Cyborg
TaS / 2007-07-10 23:37 / Tysiącznik na forum
hmmm jestes chyba jakims giełdowym guru!

Skad ta pewnosc co do czasu i stopnia korekty? gratuluje wyczucia...
antyuser / 83.9.234.* / 2007-07-10 22:00
co do BPH Dynamicznych spółek (PL) to bym sie zastanowil , troche przesadzili z iloscia zgromadzonego kapitalu i teraz im sie to odbija czkawka
nie mozna zarabiac przy ostatnich kursach akcji majac 1,6mld w aktywach. Polecam poszukac jakiegos mniejszego funduszu np. PZU malych i srednich spolek
tomek mieszczanin / 2007-07-10 14:50
Najpewniej jest inwestować w firmach w których istnieje portwel z dużą ilością funduszy i możliwością bezpłatnych transferów. Proponuję AEGON . Jeżeli jesteś zainteresowany napisz.
Nasdaq / 83.19.88.* / 2007-07-10 15:24
Typowe naciąganie jakiegoś prowincjonalnego agenciny, który zgarnie odpowiednią prowizję za taką wpłątę...
sceptyk / 2007-07-10 14:30 / Tysiącznik na forum
Proponuję w Fundusz Wspierania Rozwoju Browarnictwa w Miastach, Wsiach i Osiedlach Przyległych.
Alicja Koziol / 157.25.31.* / 2007-07-10 09:58
Witam,
polecam fundusze niszowe,tzn. opcjonalne.Mniejsze ryzyko..stabilniejsze.10-15% w tym roku jest możliwe.
jertom / 2007-07-07 20:43 / portfel / Bywalec forum
10-15% w skali roku jak najbardziej jest realne
moment no nie szczególnie szczęśliwy duża górka przepowiednie korekty ale przepowiednie o korekcie są już od marca i jakoś jej nie widać
jeżeli planujecie na dłużej czyli ok 5 lat chociaż inwestować to wchodzić w akcje
jakie fundusze sami musicie wybrać
zaq81 / 2007-07-07 21:07 / portfel
no tak ten moment człowiek zawsze po fakcie wie co dobre, a tu i teraz nic nie wiadomo....co do korekt no to kiedy się jedna kończy od razu powstaje kolejna przepowiednia :)
Ważne jest żeby wreszcie zacząć coś robić.
Myślę że jak będzie jakaś korekta to dobijemy jeszcze 4 tyś w dołku i poczekamy na rozwój.
Konto bankowe mamy w Volkswagen Bank direct stamtąd wyjścia na fundusze :Allianz, Idea i SEB.
Pierwszy do mnie nie przemawia już na starcie co sądzicie o pozostałych???????
TaS / 2007-07-07 23:59 / Tysiącznik na forum
Zaqu,

dziekuje Ci za ten wpis! naprawde, juz na "dziendobry" chce mi się tu pisać. a wiesz dlaczego? Bo interesuje Cie/Was "jedyne" 10-15% w roku... czyli tyle ile wiele lat temu założył sobie Warren Buffet - patrzcie gdzie teraz doszedł... a Ci co chcą 100% w roku (Roman Karkosik= syzbko yarabiaja i syzbko tracą...

tak więc jest juz pewna BAZA: jesteście ludźmi rozsądnymi, a to Wam wspaniale wróży :)

sama kwota i stopa zwrotu to za mało by coś Wam wiecej poradzić :)

Intuicyjnie(ale nie kobieco:D) czuje,ze jestescie młodym małżeństwem i nie macie jeszcze dzieci, a 6 tys to dla Was dość duża kwota (w skali oszczedności). Jesli tak jest to musicie inwestować mądrze i nie cudować :)

na początek załóżcie konto w mBanku i Supermarket Funduszy Inwestycyjnych... :)
wszystko przez net sie zalatwia :) kupowanie funduszy nic tam nie kosztuje nie ma prowizji. Powiecie "ale chcemy lepsze fundusze", odpowiem: "wszystko z czasem" :)

na koniec pytanko: czy to ma byc takie swobodne 6k pracujace sobie w ciszy, czy chcecie doplacac ?

i rada: pocztyajcie to forum :)
Nasdaq / 83.19.88.* / 2007-07-10 15:27
Zgadzam się w 100% najpierw należy zacząć od Supermarketu FI w mBanku. I przedewszystkim mysleć i nie dać się oskubać różnym biurom, naciągaczom i pseudoznawcą.
zaq81 / 2007-07-08 09:51 / portfel
Witam TAS dzięki za ciepłe słowa......
intuicyjne Ci prawie wyszło za miesiąc będziemy mieć dwa lata po ślubie mamy kolejno 25 i 26lat, a dzidziuś ,a właściwie pani dzidziusiowa urodzi się za 3 miesiące:)......
co do naszego miesięcznego portfela to udaje się nam wygenerować miesięczne rezerwy które do tej pory lokowaliśmy na koncie z 3,45% w skali roku.
Te 6k to jakieś 30% naszych rezerw, gotowi jesteśmy po jakimś czasie jak wszystko pójdzie dobrze ulokować jeszcze 20% rezerw, tak żeby końcowo wyszło
50%-fundusze
40%-konto z 3-4% procent w skali roku
10%- ror czyli bieżące wydatki

50%-akcji może sobie leżeć i czekać na gorsze czasy nie planujemy tego wybierać na żadne auto remont laptop lcd czy co tam jeszcze ludziom przychodzi do głowy, od tego jest pozostała część portfela
szczerze nie widzę sensu lokowania pieniędzy w fundusze stabilnego wzrostu czy obligacji zysk jak dobrze pójdzie to 3-5% w skali roku a do tego prowizje przy wpłacie i wypłacie
na koncie mam 3-4% pewne bez prowizji biorę kiedy chce niezależnie od koniunktury
ja nie widzę sensu ale może ty widzisz Drogi PRZYJACIELU czekam na sugestie mądrzejszych ode mnie :)

dobra , a teraz lecimy do kościoła
pozdrowe89 / 83.13.235.* / 2007-07-10 13:00
razem z zona inwestujemy regularnie od grudnia 2005 w fundusze, ostatni zakup to wlasnie za kwote 6 tys zl -> skarbiec miś poprzez mbank
TaS / 2007-07-08 11:43 / Tysiącznik na forum
hmmm tu mam pewna rozterkę :)

bo z jednej strony jestem zwolennikiem zasady, że mi dalej do wypłaty tym wiecej akcji, im bliżej tym mniej :) sam to teoretycznie stosuje, ale ... jest pewne ale :) zarządam dwoma portfelami, o całkowicie odmiennych profilach - oba maja zupełnie inny profli ryzyka, potrzeb i sytuacji zyciowej. Mozna powiedziec, ze ich melanż byłby idealny dla Was: po z jednej strony młodzi i na początku drogi, a z drugiej strony już z pewnymi zobowiązaniami - szkrab :)

podział procentowy jaki zrobiłeś jest mówiać delikatnie dość niedokładny - bo fundusze masz różne, nawet gotówkowe które są defacto lokatami tylko zarządzanymi przez fundusz :)

stąd proponowałbym to rozbić, np tak:

20% fundusz x
20% fundusz y
10% fundusz z
40% lokata
10% bieżące środki :)

czy ładowanie 50% oszczędności w akcje ma sens?

Wg dywersyfikacji Markowitza tak :) ale... (znow jest to piekielne ale!) pamietaj, że fundusze akcji - zwłaszcza agresywne - urosną szybciej niż lokata i ich procentowy udział w portfelu będzie rósł, co w efekcie nie pozowoli utrzymać Ci/Wam tych założeń bez dopłacania do konta oszczednościowego...

Proponowałbym mocno zdywersyfikować portfel: na dłuższy czas da to lepsze efekty.
Nie pakujcie się w 50% w misie - to zła droga, prowadzi do katastrofy :)

musze już lecieć - więc jak o czymś zapomniałem to napisze to po przypomnieniu z Twojej strony :)


PS trudno jest tak z głowy wymyślić jakiś plan, zwłaszcza w niedzielne przedpołudnie :D
zaq81 / 2007-07-08 16:30 / portfel
no tak utrzymanie równowagi nie będzie proste ja bardziej myślę o opcji że na lokacie będzie mi szybciej przybywać....
co do portfela początkowego to widzę TAS że się mniej więcej zgadzamy
50% lokata + ror
50% fundusze (na pewno nie jeden)
napisałeś coś o x,y,z chodziło Ci o to czy mają być z jednego funduszy( akcyjny , stabilnego wzrostu , obligacji ) ,czy wielu i wszystkie np. akcji ????
kolejne pytanie ...... co to są te misie????? chodzi tu o benjaminki które startują ?????
TAS co myślisz o lokacie kontra fundusze stabilnego wzrostu czy obligacji???
o co chodzi z tą dywersyfikacją portfela ??? wiem, wiem laik jestem
TaS / 2007-07-08 16:45 / Tysiącznik na forum
to, ze jestes laik to nic zlego - za to nie biją :)

co do podziału 50 na 50 to nie powiedziałem, że sie zgadzam, tylko, że jeden madry gość sądzi, że to jest dobra opcja (Markowitz:D) - myślałbym raczej nad płynnym podziałem i zacząłbym od małego udziału w fundach (cobyście się przekonali do nich, zauwazyli jakie sa wachania, jak radzic sobie z emocjami), a potem dorzucili nawet sporo ponad 50%, by z czasem obnizać ich udział na rzecz lokaty, ale... ale jak mowie nie wiem jak to jest byc mlodym malżeństwem :)

co do funduszy x,y,z - miałem na myśli dywersyfikacje, czyli z polskiego na nasze " nie stawiaj wszystkiego na jednego konia", dywersyfikacja to zróżnicowanie, podział na kilka różnych rozwiązań.
i znów zwróć uwagę, że nie pisałem o samych akcyjnych :) - wydaje mi sie, ze warto popatrzec na fundy obligacji (w ich sklad wchodza tez obligacje komercyjne, a nie tylko SP).

co to są misie :) ze względu, że zadałeś właściwie pytanie i nie jesteś chciwy powiem wprost misie to fundusze Małych I Średnich (MiŚ) Spółek, czyli tych które mają nawiększą dynamikę wzrostu. Te fundy zarabiaja i 100% rocznie, ale obraczone są gigantycznym ryzykiem, o czym niewielu pamięta :)
Dlaczego? a jaka jest różnica między np. Optimusem, a KGHMem ? :) to cała odpowiedź :)

lokata kontra stabilne i obligacje... to ma takiego kontra :) to jakbys porównywał ciężarówke i dwa kabriolety :) zupełnie inne produkty, wiec nie ma tu kontra. W stabilnych masz do 40% akcji, reszta obligacje, w obligacyjnych wiadomo co jest, a na lokacie masz zwykły depozyt - bank nimi obraca poprzez kredyty i cos Ci tam odpala. Dlatego nie stosowałbym tych produktów zamiennie :) Warto mieć "itoito", czyli wszystkie z powyższych :)
zaq81 / 2007-07-08 17:13 / portfel
TAS:
wiec chyba zgodzie się z tym mądrym Panem (Markowitz) 50 na 50 jak te 30 okaże się ok:)
na początku doradzałeś mi mbank i chyba się do niego przekonam są tam fundusze idea, SEB o które pytałem i wiele innych pisałeś coś o lepszych funduszach mi ta oferta chyba wystarczy:)
kto by pomyślał że to wszystko stanie się tak przyjazne dla prostego człowieka wystarczy internet , konto w mbanku , trochę rezerw i ciutkę czasu
dzięki za szybkie i łopatologiczne odpowiedzi na moje pytania :)
w sumie trochę ich jeszcze mam..... widziałem na kilku postach kilka zmianek o funduszach parasolowych mogę prosić o info na ten temat???
TaS / 2007-07-08 17:22 / Tysiącznik na forum
masz duzo szczescia, bo dzis troche przy kompie siedze i sobie czasem f5 wcisne ;)

jesli chodzi o mbank - dobra rzecz, choc przy wiekszej kasie warto by miec w swoim portfelu np tempeltona lub investors gold :) chocby tylko dla satysfakcji :)

parasole: wielu poleca, wielu odradza. Chodzi o to,ze mozesz przerzucać kaskę z jednego fundu na drugi bez obcinania podatku belki od zysku. Np widzisz,ze koncza sie tluste czasy na gpw to z akcyjnego polskiego przerzucasz na zagraniczny, albo wprost na gotówkowy :) nie placisz tez wtedy prowizji itp, z tego co pamietam ilosc takich ruchow jest ograniczona w jednym roku (w ingu napewno). Ja osobiscie nie wchodze w parasol, bo mam zasade jeden fund w jedym towarzystwie... z małym wyjatkiem ;)

aha dla scislosci: Markowitz mowil, ze ma 50% w akcjach i 50% w obligacjach :) a nie w lokatach, ale mozemy to na nasze warunki przelozyc :)
zaq81 / 2007-07-08 20:49 / portfel
no i złożyliśmy dziś wniosek o konto w mbanku teraz pewnie sobie poczekamy miesiąc ...........
co do tego parasola to chyba ma tylko plusy...........
TaS wyprostuj mnie czy dobrze myślę
kupuje przykładowo 100 jednostek po 100zł=10tyś
po roku jednostka jest warta 110zł(10%) i mam ich dalej 100=11tyś
sprzedaje 9 jednostek 990zł-belka19% zostaje mi 90 jednostek wartych 9,9k które sobie dalej pracują
tak to działa ?????
czy da się sprzedać za 1000zł czy trzeba sprzedawać(kupować) pełne jednostki?????????
ania12 / 87.99.99.* / 2007-07-10 10:54
TaS-nastepny laik(czka) co to jest tempelton,investorsgold?
TaS / 2007-07-10 11:18 / Tysiącznik na forum
hehe ;)

a czy 12 to wiek? :D

Tempelton to takie duze towarzystwo inwestycyjne zagraniczne, wysokie progi dla naszych inwestorow :)

a Investors Gold Fiz to zamkniety fundusz (notowany, certyfikaty) inwestujacy w złoto i to co się wokoł niego kręci - jeden papier ok 25tys :)
bartek-99 / 82.114.74.* / 2007-07-09 11:50
ilosc jednostek jest zawsze stala, zmienia sie tylko ich wartosc. W kazdym dniu sesji gieldowych, a wyniki pojawiaja sie z 1-2 dniowym poslizgiem.
Jesli kupisz 100 jednostek po 100 zlotych i po roku sprzedasz 9 z nich po cenie 110 zlotych, to w mbanku (gdzie nie ma zadnych prowizji ani przy zakupie, ani przy sprzedazy) otrzymasz 990 i 19% podatku od zysku (czyli w tym przypadku 90 zlotych). Czyli 990 - 17.10 = 972.90. Podatek placi sie tylko od zrealizowanego zysku.
W mBanku kupuje sie jednostki za okreslona kwote, a nie na sztuki. Sprzedaje tak samo. Ale nie jest to regula. W funduszach pioneer mozna odkupic zarowno okreslona ilosc jednostek, jak i jednostki za okreslona kwote.
TaS / 2007-07-08 22:37 / Tysiącznik na forum
jednostka to przy otwartych funduszach rzecz całkowicie umowna :) (inaczej przy FIZach,bo tam masz normalny papier wartosciowy) i tak różne fundusze z różna dokładności swoje jednostki obliczaja - rekordzista jest chyba ing z 6 (o ile pamietam) miejscami po przecinku. Standardem sa 3 miejsca po przecinku.

kupujesz za minimum x złotych (np bph 1000, a doplata 500).

Belkę odciągną Ci tylko od odkupionych jednostek :) reszta pracuje.
zaq81 / 2007-07-09 19:36 / portfel
z tym brakiem prowizji przy zakupie i sprzedaży jednostek to prawdziwy szok zawsze się zastanawiałem czy taki expander, czy open finance podnosi prowizje za zakup czy przy zarządzaniu, a tu taka miła niespodzianka w mbanku zero prowizji duży szok:) jak patrzyłem na te jednostki funduszu idea: to kupując w placówce funduszu płaci się prowizje zależną od kwoty, a mbank 0% za te same jednostki coś pięknego ...:)
Jakie są możliwości ucieczki przed belką .... wiem, wiem najlepiej zrobić unik :)
ale wiecie o jaką belkę mi chodzi .
Aha i rozumiem że jeśli kaska pracuje gdzieś 6 miechów to kasują połowę opłaty za zarządzanie..................
TaS / 2007-07-09 22:01 / Tysiącznik na forum
oplata za zarzadzanie jest ukryta w wynikach i podzielona przez ilosc dni wyceny tzn wycena jest o nie pomniejszana. Praktycznie niezauwazalne przy obecnej hossie (o ile bedzie trwac).

mBank z własnego zysku rezygnuje, ale za to klientow przyciaga :)
Piotreq / 83.3.8.* / 2007-07-10 09:39
Tak opłata za zarządzanie jest ukryta i wyniki które widzimy są już po jej potrąceniu. mBank natomiast wątpię żeby rezygnował z zysku. Pewnie otrzymuje jakąś prowizję z opłat za zarządzanie.
zaq81 / 2007-07-10 18:21 / portfel
dobra :)
Wielkie dzięki za informacje i rady.
Postaramy się wybrać jakiś złoty środek.
Ważne że ruszyliśmy z miejsca...
Trochę czytałem inne wątki na forum i czasem się śmiałem innym razem się czegoś na uczułem
Ogólne zebrało się tu trochę fajnych charakterów, to rzeczowe , zabawne, bywaj i chciwe ....... jak to w na ulicy....
Szkoda że nie mam wiedzy w temacie chętnie pomógł bym innym wymienił doświadczenia , czy spostrzeżenia
jeszcze raz
WIELKIE DZIEKI za pomoc :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy