Forum Forum inwestycyjneFundusze

W które akcje inwestować w roku 2010?

W które akcje inwestować w roku 2010?

Philli / 2010-01-02 14:46
Witam, mam dość duży dylemat.
Moja aktywność jest dość mała, a moje zainteresowanie grą na giełdzie dość nikłe.
Aby zaoszczędzić na emeryturę powierzyłem swoje pieniądze firmie aegon.
Stworzono mi portfel i od tego czasu nic za bardzo się nie zmienia. Co miesiąc przez następne 6 lat muszę wpłacać po 500 zł.
Odnoszę jednak wrażenie, że tam w firmie aegon nikogo za bardzo nie interesują moje pieniądze.
Dlatego pytam się was w co inwestować.

Oto dostępne dla mnie fundusze inwestycyjne.
Akcji amerykańskich (USD)UFK - Franklin U.S. Equity (USD)Akcji europejskich (EUR)UFK - Franklin Mutual European (EUR)UFK - AEGON CEE (EUR)Akcji globalnych (CHF)UFK - Credit Suisse Equity Global Security (CHF)Akcji globalnych (EUR)UFK - BlackRock Global SmallCap (EUR)Akcji globalnych rynków wschodzących (EUR)UFK - Templeton Emerging Markets (EUR)Akcji globalnych (USD)UFK - Templeton Global (USD)UFK - BlackRock Global SmallCap (USD)Akcji (PLN)Legg Mason AkcjiUniKorona AkcjeArka BZ WBK AkcjiNoble AkcjiSkarbiec - AkcjaAkcji regionalnych rynków wschodzących (EUR)UFK - Credit Suisse Equity Eastern Europe Aberdeen (EUR)UFK - BlackRock Asian Dragon (EUR)UFK - BlackRock Latin American (EUR)Akcji regionalnych rynków wschodzących (USD)UFK - Templeton Asian Growth (USD)UFK - Templeton Latin America (USD)UFK - HSBC Chinese Equity (USD)UFK - HSBC Indian Equity (USD)Akcji sektorowych i alternatywnego inwestowania (CHF)UFK - Credit Suisse Equity Future Energy Aberdeen (CHF)Akcji sektorowych i alternatywnego inwestowania (EUR)UFK - BlackRock World Mining (EUR)UFK - BlackRock World Gold (EUR)UFK - AEGON Climate Change (EUR)UFK - JPMorgan Highbridge Statistical Market Neutral (EUR)Akcji sektorowych i alternatywnego inwestowania (PLN)ING Środkowoeuropejski Budownictwa i Nieruchomości PlusAEGON BessaNoble TimingowyNoble Global ReturnAkcji sektorowych i alternatywnego inwestowania (USD)UFK - BlackRock World Mining (USD)UFK - BlackRock World Gold (USD)UFK - JPMorgan Highbridge Statistical Market Neutral (USD)Mieszane (EUR)UFK - AEGON EuroExpress (EUR)Mieszane (USD)UFK - Credit Suisse Portfolio Growth (USD)Obligacji europejskich (EUR)UFK - Credit Suisse Bond Aberdeen (EUR)Obligacji globalnych rynków wschodzących (USD)UFK - Templeton Emerging Markets Bond (USD)Obligacji globalnych (USD)UFK - Templeton Global Bond (USD)Obligacji (PLN)Arka BZ WBK ObligacjiSkarbiec - DepozytowyRynku pieniężnego (CHF)UFK - Credit Suisse Money Market (CHF)Rynku pieniężnego (EUR)UFK - Credit Suisse Money Market Aberdeen (EUR)Rynku pieniężnego (PLN)UniWIBIDSkarbiec - KasaRynku pieniężnego (USD)UFK - Credit Suisse Money Market Aberdeen (USD)Stabilnego wzrostu (PLN)Legg Mason SeniorArka BZ WBK Stabilnego WzrostuSkarbiec - III FilarZrównoważone (PLN)Legg Mason Zrównoważony ŚrodkowoeuropejskiUniKorona ZrównoważonyArka BZ WBK ZrównoważonyNoble Mieszany

A moja aktualna alokacja składki jest następująca
20% Arka BZ WBK Akcji
20% Legg Mason Akcji
20% Noble Akcji
10% Skarbiec - Akcja
10% UFK - HSBC Indian Equity (USD)
10% UFK - Templeton Latin America (USD)
10% UniKorona Akcje

Mój portfel na money.pl jest w pełni publiczny, jeżeli go oglądniecie zobaczycie dlaczego mam tak duże wątpliwości.
(Akcje które przynoszą mi zysk satnowią tylko 30% portfela).
Czy naprwdę taki portfel to dobre posunięcie?
Proszę o w miarę szybką i rzetelną odpowiedź.
Wyświetlaj:
gosc941 / 212.96.244.* / 2017-09-18 14:08
Bazy JARTOM obserwujcie. O ile macie wystarczający budżet, to warto wejść w ten temat, ale też nie oszukujmy się - to absolutnie nie jest temat dla małych graczy. Mowa raczej o długoterminowej inwestycji i milionach złotych.
milewski / 212.96.244.* / 2012-07-12 11:49
2010 rok był dla akcji jeszcze dosyć dobry - gorzej z 2012. Teraz raczej radziłbym stawianie na hale magazynowe Jartomu - w ten sposób przynajmniej można przyzwoicie zarobić.
Matik1 / 77.91.17.* / 2012-04-26 22:28
AEGON to firma, która jak wiele innych z sektora ubezpieczeń i finansów zdziera bezlitośnie skórę z frajerów ulegających marketingowym chwytom banków oferujących jej produkty. Wykonałem ostatnio analizę polisy Multi PIN 2008 Prestige. Otóż płaci się tam haracz w wysokości prawie 2% rocznie od stanu konta jako opłatę za zarządzanie. Rekompensatą za to ma być przesunięcie opodatkowania zysków na moment po zakończeniu polisy, co ma dać efekt w postaci większego wzrostu kapitału. Otóż z analizy winika, że koszty tej opłaty mogłyby być zrekompensowane dopiero przy rocznej stopie zysku funduszu wynoszącej min. 25%. Analiza którą wykonałem dotyczyła polisy 10 letniej z włatami rocznymi przez 5 pierwszych lat. Ale później wykonałem analizę dla polisy 15-letniej z wpłatami miesięcznymi i wynik był podobny. Otóż w obecnych realiach ekonomicznych nie istnieją takie fundusze, które dawałyby w czasie 10 kolejnych lat zysk po 25% rocznie. Przy procencie składanym dałoby to po 10 latach wzrost kapitału o ponad 800%. Takich zysków nie było również w okresach największej hossy. Jeśli doliczyć do tego fakt, że większość funduszy oferuje parasol podatkowy, który zmiejsza plusy polisy typu j.w., to deficyt na skutek inwestowania w produkt tego typu wzrasta jeszcze bardziej.
Niestety niewielu klientów banków potrafi wykonywać takie obliczenia a t.zw. doradcy bankowi muszą na kimś zarobić !
mika00713 / 77.254.191.* / 2011-05-15 13:18
Podstawową kwestią zakładając sobie taką umowę jest zadanie sobie pytania- kto się będzie opiekował moimi pieniędzmi skoro ja nie mam o funduszach zielonego pojęcia. Aegon jako platforma funduszy inwestycyjnych nie jest ogólnie złą platformą, jednak ja zawierając umowę z tą firmą zawarłam ją za pośrednictwem pośrednika- firmy efect(wiem że są różne opinie o tej firmie ale ja nie narzekam) i co miesiąc na pocztę dostaje układ aktualnego portfela funduszy, ułożonego przez Alfreda Adamca-człowieka który ma licencje inwestora giełdowego, duże doświadczenie i pracuje dla efectu.
Pilsener / 2010-01-07 13:32 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"Odnoszę jednak wrażenie, że tam w firmie aegon nikogo za bardzo nie interesują moje
pieniądze" - racja. Po co płacić prowizję Aegonowi i TFI, jak można tylko TFI? Część bezpieczną portfela lokujesz w długoterminowe lokaty i papiery skarbowe, możesz też inwestować w TFI pobierające małe prowizje, za to dające godziwe stopy zwrotu. Jeśli to inwestycja długoterminowa (+20 lat) to większość powinna być ulokowana w akcje, kiepskim pomysłem jest inwestowanie w zagraniczne fundusze, gdy złotówka ma się umacniać i w ogóle po co narażać się na ryzyko kursowe? Jeśli nie lubisz dynamicznie zarządzać portfelem w zależności od koniunktury to jest też szeroka gama funduszy aktywnej alokacji.
Daxik / 95.49.251.* / 2010-01-03 13:14
Ludzie z Aegon maja gdzies Twoje oszczednosci jak sie slusznie domysliles. Zalezy im natomiast bardzo na prowizjach ktore dostaja z TFI. Inaczej nie moge sobie wytlumaczyc faktu, ze 80% Twoich pieniedzy ulokowali w akcjach polskich i funduszach ktore pobieraja 4% rocznie.

Jesli masz dostep do Black Rock to pomysl np. o BGF Global Allocation. Jest to jeden z najlepszych funduszy mieszanych na swiecie. Rowniez niektore fundusze HSBC (np. BRIC) naleza do najlepszych a pobieraja max. 2% oplat.
u2mart / 2010-01-02 17:05 / Tysiącznik na forum

Mój portfel na money.pl jest w pełni publiczny, jeżeli go oglądniecie zobaczycie dlaczego
mam tak duże wątpliwości.

Póki co go nie widać )
Ale do sedna.
Z portfela który opisałeś powyżej 80% jest ulokowane w Akcji GPW, a tylko 20% stanowi zagranica.
Portfel jest 100% agresywny, co do dnia dzisiejszego od lutego czyli przez prawie rok było ok bo panowało jedno wielkie odbicie po bessie.
Co będzie w przyszłym roku, nie wie raczej nikt. Można się domyślać i spekulować.
Jakoś ciężko mi wierzyć że po prawie rocznych zwyżkach, dalej takowe będą.
Może jeszcze z miesiąć, dwa może trzy. Ale nie czarujmy się korekta będzie, co niektórzy prognozują powrót bessy. Ogólnie mówiąc nie wiem jakie masz straty w portfelu, ale za przyszły rok mogą być duże ( ale nie muszą )
Jak napisałem co będzie to pytanie do wróżki.
Wracając do sedna. Skoro już zobowiązałeś się płacić składki i masz umowę na kilka lat to proponuje ci się zainteresować więcej swoimi pieniędzmi bo doradcy ( nie wszyscy) ale jak dla mnie większość dbają o prowizję od umowy a nie porfel klienta który już im przecież zapewnił solidną wypłatę.
Dlatego czytaj to forum ( wątek z datami) zobacz w co ludzie wchodzą , co sprzedają na co konwertują. Bo trzymanie tych samych fundów przez cały czas to strata czasu.
Musisz sam zacząć zarządzać portfelem. Masz dużo dobrych fundów w nim i możliwość samemu dokonywania konwersji pomiędzy nimi.
Poświęć temu trochę czasu a nóż cię wciągnie. Na pewno pozwoli uchronić kapitał w razie w.
Pomyśl co będzie jak się zacznie jakaś poważniejsza zwałka na giełdach a ty 100% w akcjach.
Tak więc życzę ci znalezienia trochę czasu na poczytanie tego forum i zainteresowanie się możliwościami jakie daje ci Aegon ( moim zdaniem nie najlepsze wyjście ) oraz własna wiedza
pozdrawiam
Philli / 2010-01-02 17:53 / portfel
Załanczam bezpośredni link do mojego portfelu http://www.money.pl/portfel/publiczne_informacje/portfel,informacje,118332.html

Dzięki za komentarz. Na pewno nie jestem w stanie codziennie przegladać forum. Pracuje od rana do wieczora, a gdy przychodzę do domu o 21 poprostu padam.
Mam też kolejne pytanie. Jasne jest że trzymanie pieniędzy w tych samych akcjach jest złym posunięciem, ale w takim razie skąd mam wiedzieć kiedy mniejwięcej przenieść pieniądzę na inne fundusze. Gdy podpisywałem umowę zapewniano mnie, że zysk będzie wynosicić rocznie 10 % i to chciałbym osiągnąć.
Zeus52 / 2010-01-04 07:50 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ja mam taki plan. Po krótkim,do tygodnia wzroście na akcjach,powinna nastąpić korekta,więc dobrze byłoby wyskoczyć na dniach w pieniężne,lub dolara. Później odczekać(max do końca stycznia),wejść ponownie w agresywne i nie ruszać się z nich do maja. Ale to plan,który będzie korygowany w miarę upływu czasu i wydarzeń. Nikt nie wie,w którym momencie zacznie się korekta,w którym skończy. Można przewidywać,ale jasnowidzem nie jestem. Plan mam,ale czy będę się go trzymał,czas pokaże. W zielonego myślę,że już czas aby wejść choćby częściowo. Nie powinno zaszkodzić...niezależnie od ruchów samych giełd. Waluty były sztucznie trzymane na smyczy wobec złotówki do Sylwestra,więc czas na odreagowanie. Musisz jednak nieco czasu poświęcić. Na ra.
max1224 / 2010-01-04 09:06 / Tysiącznik na forum
ale ten plan mi się bardzo podoba kombinuję tak
akcje polskie w przewadze, trochę Europy wschodniej i metali przemysłowych na pierwsze półrocze co do terminów to jak pisałeś
max1224 / 2010-01-04 09:03 / Tysiącznik na forum
drogi Zeusie "porzuciłeś" złoto wybrałeś miedź nie neguję ale ....
to właśnie teraz może być najlepsza alternatywa na czas spadających akcji i zdaję sobie sprawę że wielce to ryzykowne acz nie niemożliwe i złoto przeceniło się i xau ma mnóstwo miejsca do jazdy w górę a dolar sztucznie u nas osłabiany też powinien odreagować 5 musi się na złocie dopełnić pozdr
u2mart / 2010-01-02 18:22 / Tysiącznik na forum
No właśnie jakby każdy wiedział kiedy i w co włożyć kasę żeby wyciągnąć więcej to byśmy mieli IP teraz z Bora Bora )
Ciężko przewidzieć kiedy i w co dlatego właśnie na tym forum ludzie piszą w co warto zainwestować jaki jest poziom docelowy i jakie ryzyko. Np. teraz sporo osób ponownie weszło w złoto, co z nim będzie na razie czekamy. Poprzednim razem ( jakieś 3 miesiące temu też było złoto na topie. Wejście w okolicach 1000 dolarów za uncję a wybiło się do 1200 z hakiem. Tak więc zarobek był przyzwoity. Tylko że do tego trzeba troszkę chociaż czasu żeby doczytać kiedy warto w coś zainwestować i kiedy w razie czego uciekać bo wiadomo że nie zawsze da się przewidzieć wszystko poprawnie.
I właśnie na przykładzie twojego portfela można coś powiedzieć.
Widzę że posiadasz sporo akcyjnych zakupionych w drugiej połowie 2008 czyli jak się bessa miała na całego. I tu wychodzi właśnie niekompetencja twojego doradcy.
Bo nikt mądry wtedy nie kupował akcji tylko wszyscy wywalali.
A że zielony kolor w portfelu to zasługa odbicia już prawie rocznego.
Naprawdę nic nie jestem ci w stanie doradzić poza dywersyfikacją, jeśli nie masz czasu dbać o swój portfel.
Zauważ że zwykły lepszy fundusz pieniężny np. Unikorona ma średni zysk roczny rzędu 8-9% dlatego jeśli cię zadowala 10% rocznie bez wysiłku to chyba jedyne co mi przychodzi do głowy.
Zysk minimalnie mniejszy ale o nic nie musisz się martwić
pozdrawiam
pozdrawiam
u2mart / 2010-01-02 17:17 / Tysiącznik na forum
I jeszcze jedno.
Jeśli nie masz na to czasu (zainteresowanie się tematem, przeglądaniem forum ) to dla własnego bezpieczeństwa powinieneś zdywersyfikować portfel.
Mam na myśli przeniesienie części kapitału z akcji na obligacje, bądź pieniężne.
R.A.F. / 87.199.25.* / 2010-04-02 11:08
Witam.

Masz obawy takie jak większość osób inwestujących zarówno na giełdzie jak i za pośrednictwem TFI. Musimy tu jednak zauważyć małą subtelną różnicę w Twoim wypadku a polegającą na tym, iż Ty zdecydowałeś się na regularne oszczędzanie i systematyczne wpłaty po 500 zł przez okres kilkuletni. Jakie więc znaczenie mają dla Ciebie wahania, które obserwujesz każdego dnia? Marginalne. Otóż gdyby wartość jednostki wzrastała sukcesywnie dajmy na to o 1 proc. miesięcznie to zyskałbyś znacznie mniej niż w przypadku okresowych ujemnych zmian wartości jednostki czyli spadku jej ceny. Jest to wynikiem tzw. efektu ceny średniej (Average cost effect). Dla ciebie najważniejszy jesz moment sprzedaży, tzn. by cena wówczas była wyższa niż średnia cena zakupu jednostek w całym okresie inwestowania. Warto więc obserwować fundusze ok roku przed zakończeniem inwestycji i wówczas ewentualnie dokonać alokacji w bezpieczne papiery.
Pozdrawiam: Raf
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy