Forum Forum prawnePracy

wątpliwość - wypłata zasiłku chorobowego

wątpliwość - wypłata zasiłku chorobowego

magdalena_kaniewska1 / 2013-01-22 18:42
witam, proszę o pomoc w rozwikłaniu sprawy :-) Jestem na L4 od 7.12.2012 i ostatnie zwolnienie lekarskie mam do 29.01.2013 (łacznie przez ten czas miałam 4 zwolnienia lekarszkie od różnych lekarzy). Wiem, że za pierwsze 33 dni L4 w roku kalendarzowym płaci pracodawca, a kto wypłaci mi pieniądze za L4 za styczeń ZUS czy pracodawca, skoro na przełomie roku miałam ciągłość zwolnienia lekarskiego? Czy te 33 dni płacone przez pracodawcę od 1. stycznia liczy się od nowa, czy płaci mi to ZUS? Proszę pilnie o pomoc!
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-01-22 19:42
Tak. Od 1 stycznia liczy się od nowa owe 33 ( 14 dla części pracowników ) dni.
Jeśli w dniu 31 .12.2012 miała Pani prawo jeszcze do wynagrodzenia chorobowego, to 1 stycznia jest to nadal wynagrodzenie chorobowe z nowej puli 33 dni.
Jest zatem możliwa sytuacja gdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe ciągiem przez aż 66 dni, jeśli niezdolność do pracy powstaje 29 listopada, jest pierwszą niezdolnością w roku kalendarzowym i trwa minimum 66 dni.
magdalena_kaniewska1 / 2013-01-22 20:47
dziekuję za odpowiedź. Mój pracodawca twierdzi, że w roku 2012 przekroczyłam pod koniec grudnia 33 dni zwolnienia lekarskiego (byłam na L4 tez wczesniej chyba w kwietniu 2012) i w związku z tym jego zdaniem za styczeń powinien mi zapłacić ZUS. Nie wiem co z tym zrobić.
wiwan / 2013-01-22 21:18
Ale to nie stoi w sprzeczności z tym co już napisałem. Jeśli przed 31 grudnia minęło owych 33 dni, a jak pisze Pani była ciągłość niezdolności do pracy na przełomie roku, tzn. że 31 grudnia była Pani już na zasiłku chorobowym z ZUS- więc przeszedł ów zasiłek na nowy rok- tj. nadal wypłaca go ZUS. Dopiero przerwanie zasiłku powoduje, że kolejna niezdolność do pracy będzie już pomniejszała pulę 33 dni z 2013 r., czyli że ponownie będzie to wynagrodzenie chorobowe.

Jeśli tak było- to pracodawca ma rację. Co dla Pani właściwie nic nie zmienia- dostarcza Pani zwolnienia do pracodawcy, co więcej jeśli ubezpiecza on min. 20 osób, to on wypłaca również zasiłek chorobowy.

Najnowsze wpisy