Forum Polityka, aktualnościKraj

Ważą się losy ustawy antysmogowej. Samorządy zakażą używania pieców węglowych?

Ważą się losy ustawy antysmogowej. Samorządy zakażą używania pieców węglowych?

Wyświetlaj:
gucio55 / 178.42.190.* / 2015-09-20 23:16
Wszyscy żyjący w naszej strefie klimatycznej musimy przez większą część roku korzystać z energii obojętnie czy ją kupujemy z sieci (np. miejskiej) czy wytwarzamy z paliwa we własnej kotłowni. Pozyskanie energii aby przeżyć dotyczy wszystkich.
Są różne źródła energii ale najbogatsze to gaz, ropa i węgiel. Te tzw. paliwa kopalniane z których odzyskujemy energię to dar słońca dla nas ludzi bo dziesiątki i setki milionów lat temu przez miliony lat rośliny wysiewały się, dzięki fotosyntezie (dzięki słońcu) wzrastały, zwiększały swoją masę i na koniec swojego życia padały a na nich wzrastały następne rośliny i tak miliony cykli w przyrodzie. Z czasem te wcześniej padłe drzewa były przyciskane coraz większym ciężarem i powoli bez dostępu tlenu zamieniały się w skałę którą dziś nazywamy węglem, wydobywamy i wykorzystujemy ją. Węgiel to uśmiech słońca z przed milionów lat do Nas i jest dla nas często najtańszym źródłem energii.
Mieszkamy w mieszkaniach: w obcych które wynajmujemy, u rodziców lub rodziny, we własnych które kupiliśmy lub we własnych domach które postawiliśmy. Niektórzy z nas budując się zlecili tę pracę innym ludziom – fachowcom bo zwyczajnie stać ich było na to a inni w znoju, trudzie często samodzielnie lub z udziałem najbliższej rodziny kosztem wielkich wyrzeczeń przez wiele lat stawiali ten tak zwany „własny pomnik”.
Chciałbym by rozwiązując niewątpliwy problem zanieczyszczenia powietrza działano na wielu płaszczyznach a mianowicie stosować gradację od najprostszych i najtańszych sposobów poprawy spalania węgla na które mogą zdecydować się ubożsi rodacy (a tych jest niestety większość w kraju - a ja pośród nich) do coraz bardziej skomplikowanych, kosztownych i efektywnych sposobów jak np. wymiana części lub całkowita instalacji CO. Moje marzenie to pompa cieplna w moim domu pasywnym ale może to w innym życiu bo w obecnym na pewno się nie uda. (nie mam ani domu pasywnego ani pompy ciepła ani pieniędzy na nie).
Alkohol jest dla ludzi i znakomita większość z nas korzysta z niego z umiarem, bawiąc się, poprawiając sobie nim humorek, ale niektórzy - nieliczni pod wpływem alkoholu czynią wiele zła. Czy z tego powodu należy wprowadzić prohibicję?
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez noża. Przychodzi taki czas kiedy mama czy tata sadzają swoją pociechę przy stole i uczą ją jak kroić pokarm nożem na mniejsze kawałki. Ale w rękach nielicznych nóż jest narzędziem zbrodni. Czy z tego powodu należy zamknąć fabryki produkujące noże?
Niewątpliwie jest też i taka grupa ludzi którzy np. wracając z wakacji z Wysp Kanaryjskich będą jesienią przepalać w swojej kotłowni starymi szmatami, gumowcami itp. i takich ludzi może przekonać tylko przysłowiowe walnięcie w łeb poprzez np. duże kary finansowe. Większość naszych rodaków nie złośliwie zadymia (zatruwa) nasze otoczenie i do tych trzeba podchodzić spokojnie powoli bo czynią źle, najczęściej, z powodu biedy i niewiedzy. Bywa tak że wystarczy im wytłumaczyć co robią źle, jak mają zmienić swoje postępowanie (sposób palenia węglem w swoim kotle CO) i wtedy zmienią je na lepsze, innym nie wystarczy wytłumaczyć ale trzeba pomóc przez fachowe doradztwo w np. cyklicznych audycjach radiowych czy telewizyjnych (nie wiem dlaczego ich jeszcze nie ma), finansowo poprzez pożyczki, kredyty itd. Tu jest potrzebna „mądra władza” czyli nasz prezydent, rząd i parlament.
Postawienie sprawy że ponieważ niektórzy zatruwają powietrze to wszystkim zabronimy palenia węgla to dla mnie zbrodnia na słabszych. „Władza” to może zabronić mi ewentualnej wycieczki na księżyc ale nie może zabronić mnie oddychać lub jeść bo podobną funkcję spełnia dla mnie ogrzewanie mojego domu. Jeśli robię coś źle to proszę mnie wytłumaczyć co robię źle, jak w moich warunkach mogę poprawić swoje postępowanie, jeśli to jest poza moimi możliwościami to pomóc mi ALE NIE WALIĆ W ŁEB ZAKAZUJĄC PALENIA WĘGLA. Chciałbym by w moim kraju choć w tym temacie „Władza” była z narodem i dla narodu.
irma133 / 77.253.200.* / 2015-09-20 23:05
te swinie zniszcza nas calkowicie,kogo jest stac na ogrzewanie gazem ,z butli,jak nie ma ziemnego barany ,znowu dywerrsja uni,czyli szwabow bo oni rzadza z lewakim prez.Francji,jakby byli cala unia,zniszczyc wszystko co mamy ,jeszcze wegiel zostal to zrobic zakaz,zeby kopalnie padly,a nasze liberalno-lewackie rzady na to pozwalaja z Tuskiem,dala mu posade zeby na miejscu nim sterowac.Posluchajcie prof.Wolniewicza co opowiada o liber.lewackich rzadach ,o najwiekszym wrogu Polski Schulzie i dlaczego bojownicy islamscy ruszyli na Europe ,tak Niemcy i Zydzi szykuja nam kolejna wojenke ,2 wojny bylo im malo ,Tusk juz zawetowal prawo weta dla Polski ,dla kogo ten pajac pracuje napewno nie dla Polski i te europosly liberalne i lewackie ,dojdzie do nieszczescia ,tacy ludzie nie moga rzadzic krajem na szkode
tom chełm / 217.99.67.* / 2015-09-20 23:02
w Chełmie i w Rejowcu w cementowniach w nocy spalane są śmieci z Niemiec. Można przyjechać i powąchać. jak to się ma do palenia węglem i produkcji CO2
bezradnna / 83.24.22.* / 2015-09-20 22:59
U mnie na wsi to im bardziej bogatsi więcej samochodów na posesji tym większa oszczędność i czarniejszy dym z komina.
bezradnna / 83.24.22.* / 2015-09-20 22:53
Środowisko to w miarę czyste powietrze.Spróbuj przeżyć choć kilka chwil bez powietrza.Jak smród ze spalania śmieci nie przeszkadza to rozpalić ognisko u siebie w salonie i zatkać komin
apalacz / 83.1.193.* / 2015-09-20 22:50
ten artykul jest sponsorowany. nie dajcie sie nabrac .bo piece z podajnikami zpelniają wymogi uni -ekologi.nie wegiel jest be tylko gaz cacy za samo posiadanie gazu tj. licznika sie placi.a gazprom ma apetyt.i niezle daje w łape -tak panie pseldo dziennikażu.
pll / 37.152.18.* / 2015-09-20 22:14
piece węglowe to jeszcze "pikuś", ale czym się w nich pali?
mieszkam na wsi a zaręczam że w 20-30 tysięcznym pobliskim miasteczku powietrze jest znacznie czystsze niż u nas na 1000 osobowej wsi,
niestety chory kraj i nikt tego nie kontroluje, wprowadzona jakiś czas temu ustawa o śmieciach nic nie znaczy, ludzie wcale nie oddają butelek PET, makulatury i tworzyw sztucznych, no może jedynie szkłem nie da się palić. Ustawodawcy! POMOCY bo wszyscy umrzemy na raka!
kargul66 / 217.11.128.* / 2015-09-20 22:50
Na raka chorujemy , bo za pieniądze obywateli doszło w przeszłości do kilkudziesięciu prób nuklearnych -
ale o tym się nie pisze.
DELLL / 176.221.121.* / 2015-09-20 22:14
Sama bieda tu się udziela na wczasy to stać samochody to po dwa co niektóre rodziny mają , lepiej się truć i państwo płaciło 4 mld
misiek861 / 31.1.139.* / 2015-09-20 21:54
A może by tak zakazać rozbudowy miasta na terenach parków i lasów oraz zielonych płucach.
W krajach skandynawskich jest bardzo dużo zieleni.
Po za tym trzeba ograniczyć poszerzanie nie których ulic w miastach.
SZCZAKAL / 31.183.76.* / 2015-09-20 21:47
w 2020 I TAK zakażą węglówek dyrektywy ERD i ELD
prywaciarz 12 / 37.248.255.* / 2015-09-20 21:24
Ta pieprzona UE.niech pierw sprawdzi czy polaków stać ogrzewać mieszkania czymś innym jak węgiel,choć i on nie jest tani.W nie których miejscowościach dopiero podłączają kanalizę a gdzie gaz ziemny.Jak zakażą palenia w piecach to niech przestaną też palić w elektrociepłowniach to zobaczymy jak zaczną gadać ci co najwięcej narzekają.O środowisko trzeba dbać ale o ludzi też.
bezradnna / 83.24.22.* / 2015-09-20 22:50
Środowisko to w miarę czyste powietrze.Spróbuj przeżyć choć kilka chwil bez powietrza.Jak smród ze spalania śmieci nie przeszkadza to rozpalić ognisko u siebie w salonie i zatkać komin.
TDI / 188.146.68.* / 2015-09-20 21:11
nie maja nic do gadania jak kogoś nie stać na ogrzewanie na gaz to będzie palił węglem wbrew zakazowi bo nie zamarznie w zimie niech dają dofinasowanie di instalacji
robi2264 / 89.239.76.* / 2015-09-20 21:08
Kiedy około 10-lat temu wymusiłem na lokalnej gazowni podłączenie do budynku w który zamieszkałem gazu z sieci miejskiej,wszyscy się śmiali zemnie że zapłaciłem im kupę pieniędzy i jeszcze będą na mnie zarabiać za sprzedawany gaz.I w zasadzie do tej pory się śmieją że jestem zwolennikiem używania gazu do ogrzewania mieszkania bo większość mieszkańców mojej miejscowości albo nigdy nie korzystało z gazu albo wyłączyli kotły gazowe i przeszli na palenie w piecach czym popadnie lub co "bogatsi" węglem.Niestety w sezonie grzewczy kiedy wychodzi się z domu do miasta,w zasadzie oddycha się samymi spalinami i to bardzo rzadko ze spalania węgla lecz np.stare płyty wiórowe odpadki drewniane zaimpregnowane chemicznie,śmieci ,butelki plastikowe i.t.d.
I zapewne ktoś zapyta ale o co mi chodzi opowiadając tą historyjkę,a o to że tak naprawdę państwo ma kompletnie gdzieś co się dzieje w sprawach zanieczyszczania powietrza w Polsce bo najważniejsze jest to by na wszystkim zarabiać tu i teraz a co będzie potem to teraz nie jest ważne.W zasadzie jeśli ktoś poczuwa się do dbania o środowisko to jest to jego prywatna sprawa i zostaje z nią samotny jak palec.Jak sięgnę pamięcią nigdy nie usłyszałem by ktoś u władz próbował w jakiś sposób ulżyć finansowo ludziom którzy wykorzystują ekologiczne sposoby ogrzewania.Gdyby obniżyć cenę gazu dla osób korzystających z tego rodzaju ogrzewania to było by to najlepsze rozwiązanie a jest tak że te osoby płacą więcej za gaz bo wykorzystują go więcej i podlegają innej taryfie.Istna paranoja która może się dziać tylko w Polsce !!!
Zielar / 79.243.227.* / 2015-09-20 21:00
Mnie wcale nie zależy na paleniu w piecu węglowym, bo to jest strasznie u*********. Gdyby było mnie stać na inne paliwo - gaz, olej, prąd, to chętnie bym skorzystała, ale takie wygody są tylko dla bogaczy, a nie dla zwykłych emerytów. W Niemczech nikt nie pali węglem, ale tam każdego emeryta stać na inne paliwo, bo przy zarobkach 4 razy wyższych płacą, np. za olej tyle samo co Polacy. Rocznie na ogrzanie dużego domu wydają dwie, najwyżej trzy emerytury, a my musielibyśmy wydać 10 emerytur. Dlatego mają czystsze powietrze.
ZIBI. / 83.4.106.* / 2015-09-20 20:53
Gdyby UE faktycznie zależało na poprawie stanu, to powinna zamiast nakładac karę (4 mld zł) przeznaczyc ta kwotę na czesciową refundację konsumentów gazu ziemnego (skoro polski rząd jest taki tępy, że nie chce zawiesić akcyzy i podatku od gazu na okres grzewczy...

Najnowsze wpisy