Forum Forum emerytalneZUS

Ważne ubezpieczenie szkolne - list od ZUS

Ważne ubezpieczenie szkolne - list od ZUS

KlimekPL / 83.9.99.* / 2013-07-08 14:37
Mam problem, ponieważ mam do 30 września ważne ubezpieczenie szkolne a zacząłem pracować w pewnej firmie na umowie-zlecenie. Po pewnym czasie przyszło do mnie pismo z ZUS-u, w którym zostałem poinformowany, że do 10 lipca muszę wybrać sobie fundusz emerytalny, a jeśli tego nie zrobię, to zostanę wylosowany.

Czy mogę uniknąć płacenia składek, dopóki mam ważne ubezpieczenie szkolne?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-07-08 15:38
Rozumiem, że szkołę ukończyłeś. Owo 'ubezpieczenie szkolne' to prawo do korzystania ze świadczeń NFZ przez 4 miesiące - z ub. zdrowotnego mimo już braku tytułu do ubezpieczenia.

Oskładkowanie zlecenia zależy od posiadania statusu ucznia/studenta. Jego brak skutkuje podleganiem ub. społecznym i zdrowotnemu z tyt. tego zlecenia. Z takim statusem zostałeś zgłoszony przez zleceniodawcę do ZUS, i co do zasady miałeś 7 dni na wybór OFE.

Jeśli sytuacja wygląda jak powyżej to nie ma podstaw prawnych do uniknięcia odprowadzania składek z tej umowy zlecenia (poza chorobową)
KlimekPL / 83.9.99.* / 2013-07-08 16:46
Niby wszystko jasne, aczkolwiek jest jeszcze inna sprawa.

Dzień po egzaminach maturalnych poszedłem podpisywać umowę-zlecenie z firmą, w której aktualnie pracuję. Pani, z którą podpisywałem umowę, powiedziała, że nie mam już statusu ucznia/studenta i powinienem zgodzić się na odprowadzanie składki chorobowej. Zgodziłem się na to i podpisałem odpowiedni kwestionariusz. Dopiero jakiś czas później dowiedziałem się, że nie ma obowiązku prowadzenia "podwójnych" ubezpieczeń, jako, że do 30 września mam ważne ubezpieczenie szkolne. Na domiar tego ZUS zaczął upominać się o to, abym założył sobie fundusz emerytalny, a to by oznaczało, że musiałbym opłacać aż 3 ubezpieczenia. Podpisałem w pracy nową umowę, w której już uwzględniłem to, że mam nadal ważne ubezpieczenie i nie muszę już opłacać składki chorobowej.

Szkołę niby zakończyłem, ale co w wypadku, jeśli będę chciał kontynuować naukę w szkole policealnej? Nadal będę zmuszony do opłacania składki emerytalnej?
wiwan / 2013-07-09 09:37
Nie zrozumiałeś mnie i najprawdopodobniej owej pani od umowy.
4 mc. możliwości korzystania ze świadczeń NFZ, nie oznacza że trwa tytuł do ubezpieczenia. To takie zabezpieczenie od systemu dla absolwentów, którzy tracą ub. zdrowotne bo są już pełnoletni.
Podwójne ub. zdrowotne, a nawet potrójne itd. są wręcz zasadą ustawową- opłaca się je z każdego tytułu. Mając etat + zlecenie + działalność- płacisz je trzykrotnie.

Ub. chorobowe to inne ub. niż zdrowotne. I to pierwsze akurat przy zleceniu jest dobrowolne, a przy zleceniu ucznia/studenta do lat 26 nie ma żadnych ub. nawet dobrowolnych.

Zatem przy podpisywaniu zlecenia już po maturze musiałeś w oświadczeniu podać podleganie wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym właśnie- je mogłeś wskazać dobrowolnie.

Reasumując - obecnie podlegasz ub. społecznym i zdrowotnemu z tego zlecenia obowiązkowo. Tylko chorobowe jest dobrowolne. Z chwilą uzyskania statusu ucznia- przestaniesz podlegać im wszystkim.

Ps. ub. zdrowotne w czasie szkoły miałeś (na 99% )nie ze szkoły, tylko jako członek rodziny- zgłoszony do ub. przez ubezpieczonego rodzica. Wraz z zakończeniem szkoły rodzic ten powinien wyrejestrować Cię za pośrednictwem swego płatnika.

Najnowsze wpisy