Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Wcześniejsza emerytura- proszę o poradę.

Wcześniejsza emerytura- proszę o poradę.

Pintek01 / 2012-02-03 13:22
Bardzo prosze o poradę. Zasłyszałem od swoich znajomych że ludzie urodzeni 49 mogą starać się o wcześniejszą emeryturę. Mój dziadek urodził się dokładnei 23 marca 1949 roku. Przepracował prawie piędziesiąt lat, czy może teraz starać się o wcześniejszą emeryturę?!
Wyświetlaj:
Pintek01 / 2012-02-03 15:02
Sprawa jest bardziej skomplikowana niż mi się wydawało... dziękuje.
wiwan / 2012-02-03 20:38
No tak jest. Na pewno jednak dziadek wie, czy w ogóle pracował w okolicznościach, które "zahaczałyby" w ogóle o sytuacje uprawniające do:
emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
emerytury kolejowej,
emerytury górniczej,
emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki.

Jeśli nie- odpowiedź jest prosta- musi poczekać do 65 r. życia.
benjaminB / 2012-02-03 13:46 / Bywalec forum
Nie może, bo obowiązuje to ludzi urodzonych przed 01.01.1949 rokiem, chyba, że wykonywał zawód, który obejmują inne reguły. Wykaz 100 takich zawodów znajdziesz na stronie : www.gazeta.pl/pieniadze
wiwan / 2012-02-03 14:17
Bzdura.
Emerytury wcześniejsze dotyczą również roczników "nowych" tj. młodszych niż 1948, tyle że ich zakres jest mniejszy. Ale za to mają dodatkowo emerytury pomostowe.
Konkretny przypadek dziadka zależy od tego czy ma wymagany staż pracy w odpowiednich warunkach, stanowiskach itp.
Na pewno nie ma prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej czyli zależnej jedynie od stażu i wieku, a nie ww warunków pracy. Bo dla rocznika 1949 dotyczy to już tylko kobiet.

Najnowsze wpisy