Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

wcześniejsza emerytura 2012

wcześniejsza emerytura 2012

zmęczona życiem / 2012-08-29 09:43
Proszę Państwa o radę czy jeżeli mam pzreprawcowane 20 lat, udokumentowane, do emerytury normalnej brakuje mi 4 lata, to czy jest jakaś szansa, zebym pzreszła jeszcze na emeryturę wcześniejszą?
Wyświetlaj:
keri888 / 83.22.46.* / 2012-09-23 20:52
Witam mam pytanie w styczniu 2013r konczę 60 lat mam przepracowane 25 lat do końca 1998r w tym 15 lat w warunkach szczególnych czy złożenie wniosku o wcześniejszą emeryturę wymaga rozwiązania umowy o prace czy nowelizacja w 2012r zezwala na złożenie wniosku pracując czy obydwa te warunki są możliwe ?
wiwan / 2012-09-24 11:41
Nowelizacja z tego roku NICZEGO w tej kwestii nie zmieniła i nie zmienia.

Rozumiem, że jest Pan mężczyzną.

Pana emerytura wcześniejsza byłaby emeryturą z art. 184 ustawy emerytalnej- wymagałaby rozwiązania stosunku pracy oraz złożenia wniosku o rezygnację z OFE, jeśli Pan przystąpił.

Na pociechę dodam, że nawet gdyby wymogu tego nie było- emerytura byłaby przyznana, ale od razu jej wypłata zawieszona na mocy noweli z sierpnia 2011 r.- chodzi o art.103a Ustawy.

Choć byłaby to sytuacja różna prawnie. Bo co innego posiadanie prawa do emerytury bez jej wypłacania, a brak prawa do emerytury.
wiwan / 2012-08-29 10:14
Na początek przykre doprecyzowanie- brakuje Pani więcej niż 4 lata, bo po tegorocznej nowelizacji wiek powszechny dla Pani rocznika (1956 jak rozumiem) wynosi już nie 60 lat, ale lat 61 i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.

Emerytura częściowa Pani nie dotyczy.

Zatem jeśli nie ma Pani w swej historii ubezpieczeniowej minimalnych okresów pracy i innych okoliczności szczególnych dających prawo do zdefiniowanej w ustawie e. wcześniejszej lub pomostowej- to NIE ma możliwości Pani przed ww wiekiem 61 lat i kilku miesięcy przejścia na emeryturę.

Chodzi o okoliczności dające prawo do;
-emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
-emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
-emerytury kolejowej,
-emerytury górniczej,
-emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
-emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
-emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
- emerytury z karty nauczyciela.

Najnowsze wpisy