Forum Forum emerytalneOFE

Wcześniejsza emerytura w czasie renty.

Wcześniejsza emerytura w czasie renty.

adamggf / 2012-05-31 13:13
Pracuję od 83 r. na kopalni,w tym 2 lata wojska jestem ur.1964r 6.12 od stycznia 2012 jestem na l.4 (kręgosłup)z opini lekarskiej wynika że nie zostanę dopuszczony do dalszej pracy grozi mi właśnie renta inwalidzka.(praca cały okres w szczególnych warunkach ) kiedy mam prawo ubiegać się o emeryturę.
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-05-31 17:49
Już ma Pan takie prawo- do wcześniejszej emerytury górniczej bez względu na wiek z art.50 e Ustawy emerytalnej.

Potrzebny będzie wniosek o przekazanie środków z OFE do budżetu, o ile Pan do OFE przystąpił.

Nie ma potrzeby więc przechodzić na rentę z tyt. niezdolności do pracy.
adamggf / 2012-05-31 20:25
Dziękuję za opinię ale muszę dodać że właśnie jestem w okresie odrabiania L4 pozostało mi 200 dni.każde kolejne L4 dokłada dni,a co jeśli będzie renta?
wiwan / 2012-06-01 22:08
1. przecież na potrzeby prawa do wcześniejszej e. górniczej nie ma potrzeby odrobienia wszystkich zwolnień, a jedynie tyle by owe 25 lat pracy górniczej. Oczywiście odrobienie wszystkiego jest korzystniejsze potem finansowo, ze względu na przeliczniki z art.51 i 52.

2. 'co jeśli będzie renta'...
- jeśli rzeczywiście przez chorobowe ma Pan braki stażowe to renta uniemożliwi odrobienie, a co za tym idzie e. górniczą.
- jeśli chodzi Panu o samo prawo- to renta nie jest 'obowiązkowa' . Dla kogoś kto ma prawo do renty i emerytury jednocześnie- może 'przesiąść się' z renty na emeryturę. Czyli np. na rencie doczekać do spełnienia warunku wieku.

3. wcale nierzadko zamiast renty przyznaje się świadczenie rehabilitacyjne- jeśli zdaniem orzecznika jest rokowanie powrotu do sprawności- czyli jest możliwy powrót do pracy. Niebezpieczeństwem jest tu, że jeśli chorobowe było maksymalnie długie, to po 3 miesiącach następującego po nim świadczenia- można stracić pracę z art. 53 Kodeksu Pracy.

4. no i jeszcze ważne- a' propos tego wieku- być może trochę na wyrost stwierdziłem w pierwszej odpowiedzi, że ma Pan prawo już do. e. wcześniejszej bez względu na wiek- bo nie dopytałem co to za praca "na kopalni" w Pana przypadku była, i czy się nie zmieniła przez te lata.

Ustawa rozróżnia tu pracę górniczą i równorzędną, definiuje.

Różnica jest taka, że e. górnicze wcześniejsze są...trzy:

- ta w wieku min 55 lat, gdy ma on min. 25 lat łącznie pracy górniczej oraz równorzędnej, w tym min. 10 lat pracy stricte dołowej- z art.50a, ust.1

- ta w wieku min 50, gdy ma on min. 25 lat łącznie pracy górniczej oraz równorzędnej, w tym min. 15 lat pracy stricte dołowej- z art. 50a, ust.2

- ta bez względu na wiek, ale z min. 25 latami pracy górniczej wykonywanej stale, pod ziemią w pełnym wymiarze- czyli z art. 50e

Co więcej te różne rodzaje pracy poza różnym ( przelicznik od 1,2 do 1,8 ) wpływem na wysokość emerytury, również są brane różnie ( albo 1,0 albo 1,5 ) przy ustalaniu owych 10, 15 i 25 lat- z art.50d. Czyli de facto na pewnych stanowiskach do e. bez względu na wiek wystarczy tych lat ...17, bo 17x1,5= 25,5.

Poza nimi jeszcze e. wcześniejsza z tyt. pracy górniczej i z tyt. pracy w war. szczególnych. Ale nie mieszajmy na wyrost, pewnie spełni Pan warunki z tej. pierwszej trójki nawet bez powrotu do pracy.


Zważywszy powyższe mam dla Pana "zadanie domowe" na weekend- lekturę art. 50a do 53 Ustawy i dopasowanie jej do swej historii pracy na kopalni i ustalenie, która z 3 e.wcześniejszych górniczych wchodzi w Pana konkretnym przypadku w grę. Czyli czy jednak ma Pan prawo już, czy np. na ewentualnej rencie musi Pan przeczekać 2 lata do 50 urodzin.

Tu w miarę znowelizowany tekst ( tzn. były od tego czasu zmiany, ale nie dotyczyły e. górniczych ).

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy