Forum Forum emerytalneZUS

Wcześniejsza emerytura warunki szkodliwe

Wcześniejsza emerytura warunki szkodliwe

rucia007 / 83.31.164.* / 2015-01-10 11:28
Dzień dobry,
Piszę w sprawie mojego taty, który chciałby postarać się o wcześniejszą emeryturę jednak chciałabym zasięgnąc porady czy taka emerytura mu w ogóle przysługuje.

Tata w tym roku skonczy 52 lata. Od 1978 roku pracuje w warunkach szkodliwych (jest hutnikiem w hucie szkla).Stąd tez moje pytanie czy przysługiwać mu może wcześniejsze świadczenie emerytalne w wieku 60 lat po przepracowaniu ponad 40 lat w warunkach szkodliwych po reformie rzadu Tuska z wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 lat?
Wyświetlaj:
Konrad02 / 89.231.159.* / 2015-09-08 20:20
Uzyskałem do 1999r 15 letni okres zatrudnienia w warunkach szczególnych, jestem urodzony w 1962r. Czy w wieku 60 lat będę mógł przejść na wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2015-09-08 22:29
Na 90% nie, bo przecież w tym samym czasie nie uzyskał Pan ogólnego stażu ubezpieczeniowego 25 lat.

Czy praca ta była kontynuowana po 2008 r. Jeśli tak- jakie to warunki/pozycja w wykazach ?
wiwan / 2015-01-12 11:42
Poszedł do pracy w wieku 15 lat ?

"reforma rządu Tuska" związana z podwyższaniem powszechnego wieku emerytalnego niczego nie zmieniła w kwestii warunków uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury z tyt. pracy w war. szczególnych (lub w szczeg. charakterze) ani emerytury pomostowej z tego samego tytułu.

40 lat to min. staż ubezpieczeniowy, który uprawnia do e. częściowej w wieku min. 65 lat.

Jeśli pracę ojca wyczerpuje opis: "Prace bezpośrednio przy ręcznym zestawianiu surowców lub ręcznym formowaniu
wyrobów szklanych w hutnictwie szkła" to w wieku 60 lat uzyska prawo do e. pomostowej.
rucia007 / 95.49.148.* / 2015-01-12 22:46
Dziękuje za odpowiedź, tata orientował się, że szkoła przyzakładowa, do której uczęszczał wlicza się w jego staż pracy.
wiwan / 2015-01-13 10:32
Tzn. że praktyczna nauka zawodu w niej odbywała się na zasadzie umowy o pracę z zakładem, w którym się odbywała.
Zwracam uwagę zatem, że nie są to raczej 3 ciągłe lata stażu, bo św. pracy za te okresy raczej nie obejmuje wakacji. Oraz na to, że też nie będą mogły być zakwalifikowane jako okresy pracy w war. szczególnych.

Dla kwestii e. pomostowej ojca nie ma to znaczenia, bo i bez tych 3 lat ma wymagany staż.

Kwestie techniczne takie odpowiednie św. pracy lub zaświadczenia o pracy w war.szczególnych są.
rucia007 / 83.31.81.* / 2015-01-13 15:49
Ja też mowiłam, ze wg mnie przepisy nie zaliczają szkoły do stażu pracy, ale ważne, że i tak mimo tych 3 lat wymagany staż pracy jest. Także teraz możemy udać się do ZUS przygotowani, ze takie świadczenie jednak się mu należy.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za rzetelną odpowiedź.
wiwan / 2015-01-13 19:08
No bo tak jest. Szkoła inna niż wyższa nie wlicza się do stażu ubezpieczeniowego.
Tu ( w sprawie ojca ) wlicza się okres praktycznej nauki zawodu, bo odbywała się ona na zasadzie zatrudnienia, a nie szkoły jako takiej.

Najnowsze wpisy