Forum Forum emerytalneInne

wcześniejsze emerytury w jakiej sytuacji

wcześniejsze emerytury w jakiej sytuacji

mirindka / 2011-11-14 09:28
mam takie pytanie, w jakich okreslonych przypadkach osoba ma prawo do wczesniejszej emerytury? jakie zawody maja tez takie prawo?
Wyświetlaj:
sonwar / 2011-11-14 11:49 / Bywalec forum
o wcześniejszą emeryturę mogą starać się pracownicy, którzy wykonują swój zawód w szkodliwych dla zdrowia warunkach, z czynnikami ryzyka
tańczący_z_fundami / 193.41.231.* / 2011-11-14 15:51
Haha definicja którą podałeś jest tak głupia jak socjaliści którzy ja wymyślili.
Dlaczego ? bo pod taką definicję można zaliczyć KAŻDY zawód, KAŻDĄ pracę. A co praca informatyka nie podlega ? a praca nauczyciela ? a praca listonosza ? a zamiatacza ulic ? a dyrektora to nie ?
Termin wcześniejsza emerytura został wymyślony przez socjalistów i umrze niedługo wraz z socjalizmem.
wiwan / 2011-11-14 18:17
Dlatego system ubezpieczeniowy mówi nie o szkodliwości, tylko o
##warunkach szczególnych pracy lub pracy w szczególnym charakterze##. I precyzyjnie je wymienia w obu załącznikach ( A i B ) do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Niestety sama kategoria emerytury wcześniejszej szybko nie umrze, bo mamy grupy nacisku- stąd wciąż żywe emerytury górnicze i kolejowe.
No i dorzucone w 2008 roku e. pomostowe, które niestety przedłużają wygaszanie tej ww jednej z kategorii emerytur wcześniejszych tj. związanych z warunkami/charakterem szczególnym.
tańczący_z_fundami / 83.28.89.* / 2011-11-15 00:13
Umrze szybko. Kto się orientuje w sytuacji ekonomicznej świata , Europy i Polski przyzna mi rację. Jak był PRL był socjalizm na wysokim poziomie i stale się zwiększał, aż w końcu zbankrutował, ludzie wyszli na ulicę i komuniści postanowili uwolnić rynek ustawą Wilczka w 1988 roku, chyba najbardziej liberalna kiedykolwiek ustawa w Europie. Jednak ludzie od uwolnienia gospodarki nie bogacą się od razu, trzeba trochę czasu, ustawa weszła za późno i rząd Rakowskiego padł w 1989 roku, jednak ustawa Wilczka zaczęła dawac plony po jakims czasie i ludzie zaczęli sie bogacić. Jednak z czasem jak to w demokracji bywa zaczął się powrót do socjalizmu i tłamszenie gospodarki. Można to przyrównać do giełdy - leci sobie PRL w trendzie wznoszącym do socjalizmu, w 1988 ustawą Wilczka następuje głeboka korekta, i znowu trend wznoszący do socjalizmu. Pytanie co bedzie dalej ?
Oczywiście socjalizm musi zbankrutować. Po prostu zabraknie pieniędzy tak jak za PRL, oczywiście już dawno brakuje ale do tej pory Polska po prostu pożyczała na Zachodzie tak jak Grecja czy Włochy. Teraz Zachód też już nie ma pieniędzy. Polskie zdobycze socjału finansowane za pożyczone na Zachodzie pieniądze działają ledwie od 22 lat, ile czasu się utrzymają bez finansowej kroplówki zza granicy ? Więc najbliższa kadencja Sejmu to okres podwyższania podatków i wprowadzania nowych aby wycisnąć co się da z obywateli. Do tego trzeba będzie spłacać długi zaciągnięte przez Tuska i jego poprzedników. A ponieważ od wysokich podatków gospodarka nie rośnie, pieniędzy będzie jeszcze mniej i trzeba będzie ciąć socjał. Podwyższenie wieku emerytalnego wejdzie w życie, ale to będzie za mało. Przytną wcześniejsze emerytury bez gadania. Oczywiście będą zamieszki, może poleje się krew, to co lud sobie demokratycznie wywalczył nie odda tak łatwo, ale pieniędzy po prostu NIE BĘDZIE i żadne zamieszki ich nie wyczarują. Gdyby to jeszcze nie rządzili socjaliści i gospodarka była wolna - ale rządzą, bo jest demokracja - ustrój w którym wybory wygrywa ten co więcej socjału obieca. Uciec przed pazernym socjalistycznym demokratycznym państwem będzie niesłychanie trudno. Niektórzy uciekają w nieruchomości, ale planowany, lecz ciągle odkładany podatek katastralny wejdzie w końcu w życie i zniszczy ludziom życie może nawet w tej kadencji. Domaga się tego zresztą UE, a Tusk przed nią pada na kolana. I nawet lobby deweloperskie nie pomoże.
bossaa / 2011-11-14 11:19 / Bywalec forum
na pewno policjanci maja prawo do wczesniejszej emerytury
wiwan / 2011-11-14 11:50
W sensie formalnym NIE jest emerytura policjantów emeryturą wcześniejszą, bo jest emeryturą ....mundurową, z innego systemu, na podstawie innej ustawy.
W systemie powszechnym- jest szereg emerytur związanych nie tylko z zawodem, ale i historią ubezpieczeniową.
Dla rocznika 1949 i późniejszych są to świadczenia osób uprawnionych do:

emerytury pracowniczej,
emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
emerytury kolejowej,
emerytury górniczej,
emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,
emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.

Dla roczników wcześniejszych- dodatkowo:

Emerytura dla osób uprawnionych do renty wypadkowej
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli akademickich
emerytury dla pracowników urzędów państwowych,
emerytury dla pracowników Państwowej Inspekcji Pracy,
emerytury dla zawodowych kuratorów sądowych,
emerytury dla inwalidów wojennych lub wojskowych,
emerytury dla kombatantów,

Najnowsze wpisy