Forum Forum prawnePracy

Większe wynagrodzenie niż w umowie...

Większe wynagrodzenie niż w umowie...

Kacap / 2011-07-04 12:46
Pracuję w pewnej firmie instalującej alarmy w domach, firmach itp. Na umowie mam wyszczególnione że moje zarobki to około 2500 zł brutto, jednak przy każdym miesiącu mi , oraz innym szef wypłaca po kilka stów więcej!! Czy w takim razie mój szef dopuszcza się oszustwa? I czy w takim razie ja też jestem współodpowiedzialny?
wiwan / 2011-07-04 13:41
1. Jeśli jesteś na etacie, to większe wynagrodzenie wymaga aneksu do umowy o pracę- czyli Twojej zgody, a dopiero przy jej braku wypowiedzenia zmieniającego. Może to idiotyczne, ale np. z powodu równolegle pobieranego świadczenia z ZUS taka podwyżka skutkować jego zawieszeniem.
Oczywiście zakładam sytuację, że nie jest to premia uznaniowa lub regulaminowa. Ta druga musi być zapisana bądż w umowie o pracę, bądź w regulaminie wynagradzania/ premiowania.
2. druga kwestia dotyczy spraw ubezpieczeniowo- składkowych- tzn. te kilka stów miesięcznie więcej musi mieć "pokrycie" w PIT 11 ( musi też podlegać zaliczkom PIT i rozliczeniu rocznemu ) oraz w RMUA, czyli raportach o składkach. W innym przypadku jest to po prostu omijanie podatków i ubezpieczeń społecznych i przy braku ww pokrycia jesteś współwinnym procederu, bo masz jego świadomość.

Najnowsze wpisy