Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wielkie badanie wielkiej płyty. Jeśli te bloki się nie zawalą, staną się domami przyszłości?

Wielkie badanie wielkiej płyty. Jeśli te bloki się nie zawalą, staną się domami przyszłości?

Wyświetlaj:
Enmerkar / 31.61.137.* / 2016-03-03 00:16
Gdyby nie PRLowskie bloki, Polacy nie mieliby gdzie mieszkać. O ich trwałość się nie obawiam. Już raczej współczuję osobom kupującym mieszkania w tzw. "nowoczesnych" blokach. Są one budowane z najtańszych materiałów - "nowoczesnych" bloczków produkowanych ze śmieci, ze styropianu, plastiku, płyt gipsowych i silikonu. Wszystko to razem zacznie się rozłazić za 10 lat, za 30 nie zostanie nawet wspomnienie.
kkk64 / 188.146.139.* / 2016-03-03 10:18

Gdyby nie PRLowskie bloki, Polacy nie mieliby gdzie mieszkać

O czym ty pieprzysz?
zed120 / 89.231.84.* / 2016-03-03 01:36
Dokładnie. Dlatego deweloperzy mówią jakie to kameralne osiedle, tylko trzy piętra, nie więcej itp, itd. Bo wyższe by się te nowe zawaliły. Wiertła dla ludzi w mojej firmie kupuję najtańsze i szczerze bez udaru wiertarką wiercimy bo nie ma sensu i hałasować też. Teraz np w Zielonej Białołęce pod Wa-wą , działamy a tam ściany jak z papieru. Jak mam telefon do remontu na Ursusie w blokach z wielkiej płyty to jak mogę to sobie daje spokój. Wiertła tytanowe do stali i betonu a i tak idą w diabły takie ściany mocne.
iwannn / 83.9.16.* / 2016-03-03 14:15
Białołęka to mentalnie nie Warszawa a tam że się buduje ze śmieci to fakt bo tam mieszkania są tanie i na czymś trzeba zarobić.
STROP ŻERAŃSKI / 82.15.103.* / 2016-03-02 23:36
Po pierwsze, płyta postoi 300 lat i tu mają problem deweloperzy co budują z lekkich materiałów delikatne ściany które trzyma siatka i styropian. Betonowych płyt szczury się nie czepiają. Woda nie groźna jedynie mróz. Solidne betonowe bloki i schody w dobrych punktach miast z zielenią parkami itp. są dla wielu pokoleń. To jedna z niewielu rzeczy jakie warto po komunie zostawić i nie zmarnować.
Po drugie widać , że szukają możliwości na następne wciśnięcie nam niby unijnych pieniędzy na modernizację i dewastację tego co jeszcze dobre.
Po trzecie nie wolno dać na to pozwolenie.
Kurdybanek / 81.207.20.* / 2016-03-02 23:30
Mieszkam w Holandii i tu do tej pory buduje się budynki z płyt,ale potem pokrywa się je klinkierem,a na wielkich balkonach montują pleksi /szkło akrylowe/ ładnie to wygląda i nie jest takie ciężkie jak beton. Budynki z lat 50-60-70 -tych burzy się,a na ich miejsce stawia się nowocześniejsze o lepszej izolacji ,tym bardziej ,że tu wiekszośc budownictwa jest socjalna.Mieszkania takie są o różnym standardzie ,wszystko zależy od zarobków.
dupjasiu / 83.23.247.* / 2016-03-02 23:27
budynek liczy sie na 150 lat a jkis cybał wypisuje bzdury budynki maja sie dobrze i są lepsze niz na zachodzie bo liczone na wysokośc 2,55 a tam na 2,40
policzki wołowe / 185.26.182.* / 2016-03-02 23:02
"Jeśli rząd PiS ma jakiś plan na wielką płytę, to do tej pory go nie zdradził" przez kilka miesięcy, rząd PO tez nie zdradził przez 8 lat.
Niki111 / 83.12.16.* / 2016-03-02 22:51
Przecież te bloki już stoją po 70 lat, ciekawie po ile postoją teraz budowane
kkk64 / 78.159.69.* / 2016-03-02 22:36
Wszystko OK, zbadają wielką płytę. Pytanie co dalej z lokatorami budynków, w których kontrola wykazała iż stanowią zagrożenie.
marek241 / 94.72.120.* / 2016-03-02 22:33
połowa domków jednorodzinnych klockowatych powstałych w tamtych latach to "oszczędności" z placu budowy osiedli z wielkiej płyty. Technologiczne konsekwencje tego złodziejskiego procederu ujawnią się lada chwila.
OrwelliSM / 188.146.69.* / 2016-03-02 22:23
Patologiczne funkcjonowanie wielu spółdzielni mieszkaniowych głowną cechą tzw. uspołecznionego budownictwa. Cyrk na PRLowskich kółkach ubogacony nowymi kadrami zarządzającymi niezwykle interesownie. DEMONkracja folwarczna.
5ggg / 81.219.133.* / 2016-03-03 11:24
Jakaś patologiczna ta twoja narracja. O co ci chodzi????
Inżynier Budownictwa / 62.87.129.* / 2016-03-02 21:25
Jako Inżynier Budownictwa mam duże obawy co do budynków z wielkiej płyty a dokładnie do ścian osłonowych (zewnętrznych). Są to ściany warstwowe tj beton/ocieplenie/beton. We współcześnie produkowanych tego typu ścianach stosuję się do połączenia dwóch warstw betonu kotwy ze stali nierdzewnej (tj zawieszanie warstwy zewnętrznej na warstwie wewnętrznej). W czasach PRL stosowano łączniki ze zwykłej stali lub ocynkowane, które z czasem korodują. Może to po latach skutkować odrywaniem się płyt elewacyjnych a mówiąc wprost wielkie płyty, ważące po kilka ton, które widzimy na ścinach mogą zacząć spadać na głowę.
.obiektywny. / 81.190.49.* / 2016-03-02 22:48
Niech inżynier się nie martwi.
Są to ściany warstwowe tj beton/ocieplenie/beton.
Chyba sam budował takie dziwactwo,bo ja takiej technologii nie widziałem.
Budowano wówczas budynki z płyty betonowej z jakiej również i dzisiaj chętnie się buduje bo jest tanio i ... zdrowo.Najmniejsze promieniowanie po cegle silikatowej.
Natomiast z chwilą pojawienia się styropianu na naszym rynku wszystkie owe bloki systematycznie ociepla się ,gdzie proces ten trwa do dzisiaj.
misiek345 / 78.11.23.* / 2016-03-03 11:51
Panie .obiektywny. rdzę się nie wypowiadać w tematach technologii których się "nie widziało" i nie ma się pojęcia.
Proponują wygoglować "ściany wielkiej płyty" lub "prefabrykowane ściany warstwowe" i dowiedzieć się jak są zbudowane i co to są wieszaki.
Miki51 / 83.6.20.* / 2016-03-02 23:13

Niech inżynier się nie martwi.
Są to ściany warstwowe tj beton/ocieplenie/beton. Chyba sam budował takie dziwactwo,bo ja takiej technologii nie widziałem.
Budowano wówczas budynki z płyty betonowej z jakiej również i dzisiaj chętnie się buduje bo jest tanio i ... zdrowo.Najmniejsze promieniowanie po cegle silikatowej.
Natomiast z chwilą pojawienia się styropianu na naszym rynku wszystkie owe bloki systematycznie ociepla się ,gdzie proces ten trwa do dzisiaj.

Panie obiektywny, pisze Pan bzdury, ale się nie dziwię, wszak w Polsce wszyscy znają się na:prawie, zdrowiu i budownictwie. Dlaczego piszę bowiem sam byłem przy produkcji takich elementów w fabryce domów. Niestety, ale Inżynier Budownictwa pisze prawdę i o ile wiem były już przypadki odpadnięcia takiej warstwy na ścianie szczytowej. Problem naprawdę jest naglący i tylko patrzeć, jak zaczną się takie budynki - ściany rozwarstwiać. Były i nawet inne przypadki, gdy w formie betonowania pionowego zbrojenie uciekało do osi obojętnej płyty stropowej i zdarzało się, że płyty stropowe już w czasie montażu łamały się. W niektórych miastach całe ulice są wyłożone takimi płytami i teraz drogowcy mają problemy, a także firmy które muszą poprowadzić sieci z instalacjami różnego rodzaju na tych ulicach.
nie inżynier / 188.146.137.* / 2016-03-02 22:00
Przecież nie wszystkie płyty takie są > W moim bloku są jednowarstwowe z jakiegoś pianobetonu , choć popękane to trzymają się na zbrojeniu. Po za tym płyta betonowa zewnętrzna nie wazy kilku ton , a nawet jakbny zaczeła odpadać to przecież nie wszystkie łączniki urwą się w jednej sekundzie a po za tym ta zewnętrzna płyta ma zbrojenie i któryś z łączników zerwie się z opóźnieniem tak wiec takie urywanie płyty będzie trwało kilka godzin lub kilka tygodni. Choć faktycznie wartość wielu mieszkań w Nowej Hucie jest zawyżona o połowe w stosunku to stanu faktycznego, Widać to w czasie remontów , ściany zewnętrzne są popękane gdy udarem wiercono pod kotwy na temoizolacje . Po za tym u sąsiadów robiono w ciągu 35 lat 6 remontów łazienki ( skuwanie ścian ) i grubość ściany spadła z 12 cm do ok 7 cm. Odkryłem to w czasie przewiercania pod puszkę . W ogóle wiele ścian jest popękanych z powodu działalnosci remontowej ludzi pracy podłoża pod blokiem w zależniści od opadów wody w danym roku .
dddddddd / 91.222.24.* / 2016-03-02 21:01
40 lat mieszkalem w wielkiej płycie dwa rozne mieszkania ok 48m2. Od 2 lat w domu ktory wybudowalem 247m2. Koszty w domu o 50% mniejsze. Bloki sa dla bogatych którzy daja sie lupic spółdzielniom. Żałuję za tak pozno zdecydowalem sie na wlasny dom.
Emi601 / 195.43.67.* / 2016-03-03 11:52
Nazwij rzeczy po imieniu: Na spółdzielczych osiedlach mieszkają IDIOCI ! :D
Patysia / 81.207.20.* / 2016-03-02 23:42
Moi rodzice mieszkają w mieszkaniu 43m2 i płacą za CO 1600 zł ryczałtem /oszczędzjąc /,a mają tylko w mieszkaniu 20'c .Kiedy przychodzi rozliczenie musi dopłacać ok 500zł to jest dopiero chore !
5ggg / 81.219.133.* / 2016-03-03 11:28
Patysia , ktoś ci głupot nagadał , albo sama brednie wymyślasz..
OrwelliSM / 188.146.69.* / 2016-03-02 22:27
O spółdzielczej zachłannej sitwie masz rację. Nieztety toto umoczone w tzw. elytach, z najwyższymi włącznie.
Eltanin / 82.43.51.* / 2016-03-02 21:16
1)Porównaj koszty budowy. Wiesz, nie każdego stać na 247m2
2)Wyobraź sobie, że nagle Warszawa albo Poznań przenosi się z bloków do domków - gdzie ty taką powierzchnię znajdzisz? (Mówię o dziłakch budowlanych)
3) W brew pozorom, ocieplony blok z nową stolarką (okna) jest znacznei tańszy w eksploatacji na mieszkańca niż dom, Choćby z tego prostego powodu, że sąsiedzi grzeją tak samo jak i ty, a przemysłowe węzły cieplne są znacznie efektywnijsze niż domowe piecyki.
4) Koszty mieszknia w bloku obejmują służby porządkowe (odśnieżanie, mycie, trawki strzyżenie a czasem i jakieś malowanko czy odpicowanie elewacji) i fundusz naprawczy. Poczekaj parę lat jak Ci rura pęknie albo dach zacznie przeciekać, to porozmawiamy o tym co jest tańsze ;-).

Uwerz mi, nie jeden budynek w życiu widziełem, Sporo sam wybudowałem i za żadne skarby nie dałbym się do domku jednorodzinnego przeniaść.
Eltanin / 82.43.51.* / 2016-03-02 20:54
Tuptusie kochane, w tej chwili standardowo budynki liczy się na 30-50 lat. Budynek to urządenie. Tak jak samochód czy pralka. Jeśli wielka płyta będzie odpowiedznio serwisowana, to przeżyje nasze dzieci a może i wnuki. Jeśli sparze się wykonanie nowego budynku, posypie się po roku. Nie szukajcie problemu tak gdzie go nie ma.
bim / 89.65.253.* / 2016-03-02 20:25
I już robimy ludziom wodę z mózgów, manipulujemy nieistniejącym zagrożeniem, żeby obniżyć cenę mieszkań, i oczywiście oszuści z home broker na pierwszej linii. To powinno być karalne!
kokochanel / 77.252.201.* / 2016-03-02 20:24
Na pewno bloki z wielkiej płyty dłużej przetrwają niż te nowoczesne lemingowe osiedla np. skarbka z gór, tam to dopiero użyto materiałów, które mają żywotność tyle co kredyt czyli 30 lat
lea399 / 89.65.253.* / 2016-03-02 20:19
Już widzę jak wpuszczam do domu pajaców, którzy będą mi dewastować mieszkanie ..... Żeby się nie zdziwili.

Najnowsze wpisy