WIG-PALIWA

GDA66TY / 2012-12-31 09:57
PKN Orlen podpisał z Shell Energy Europe, spółką z grupy Shell, umowę roczną na dostawy gazu ziemnego dla płockiego koncernu w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 1 stycznia 2014 r.
Szacunkowa wartość netto umowy wynosi około 302 mln zł. Realizacja umowy została uzależniona od uzyskania przez płocki koncern wymaganych mocy przesyłowych w systemie gazowym. Zgodnie z wymaganym w umowie terminem, PKN Orlen potwierdził 28 grudnia 2012 r. uzyskanie mocy przesyłowych u Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System.
Jak poinformował w piątek PKN Orlen, umowa między płockim koncernem a Shell Energy Europe na dostawy gazu ziemnego została zawarta 24 grudnia 2012 r.

PKN Orlen podał, że szacunkowa łączna wartość umów zawartych między płockim koncernem i jednostkami zależnymi tej spółki a podmiotami należącymi do grupy Shell w okresie od 5 maja 2012 r. do 28 grudnia 2012 r. wynosi około 2 mld 481 mln zł. Umowy te zawierane były na zakup ropy naftowej, gazu, dostawy paliw i usługi transportowe.
Tematy paliwowe są lokomotywą napędową szerokiego rynku dlatego warto się tym interesować.
Wyświetlaj:
GDA66TY / 2013-01-06 16:58 / Tysiącznik na forum
Jednym z elementów strategii PGNiG jest zwiększenie sprzedaży gazu na rynkach zagranicznych. Pomóc w tym może własnie uruchomione wydobycie ropy i gazu ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
PGNiG posiada 11,92 proc. udziałów w złożu, a jego operatorem jest BP. Wydobycie PGNiG w Norwegii wyniesie w 2013 roku ok. 370 tys. ton ropy naftowej wraz z innymi frakcjami oraz ok. 0,3 mld m3 gazu. W 2014 roku planuje się wzrost wydobycia, ponieważ I kwartał 2013 wykorzystany będzie do rozruchu produkcji i sekwencyjnego włączania poszczególnych odwiertów do eksploatacji.
- Wzrost wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z własnych złóż jest jednym ze strategicznych celów PGNiG. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Skarv ma dla nas szczególne znaczenie – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes naszego gazowego potentata.

Dla PGNiG uruchomienie wydobycia w Norwegii ma i ten plus, że spółka w większym niż obecnie zakresie będzie mogła być obecna na innych rynkach. Najbardziej interesującym wydają się być Niemcy. Ten stabilny i duży rynek odbiera bardzo duże ilości gazu. I swoją w nim część chciałby mieć nasz potentat.

Ułatwić to ma wydobycie gazu w Norwegii. Ze względów ekonomicznych jego przesył do Polski byłby mało opłacalny. Najlepiej sprzedać go, lub wymienić w Holandii.

Już obecnie PGNiG ma kilkadziesiąt tysięcy odbiorców gazu w Niemczech, m.in. w Bawarii. Norweski gaz ułatwi pozyskanie kolejnych. Zwłaszcza, że odpada potrzeba importu surowca.
Najwyższy kurs jaki pamiętam na PGNiG to 5,94pln.
GDA66TY / 2012-12-31 16:27 / Tysiącznik na forum
W Roku 2013 KOV będzie liderem wzrostów :-)
HAPPY NEW YEAR !!!
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy