Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

WIG20 blisko dziennych minimów. Cały tydzień jednak na plus

WIG20 blisko dziennych minimów. Cały tydzień jednak na plus

Wyświetlaj:
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 15:10
Jeszcze słów parę, skoro Synonim twardo każe trzymać się pragmatyki w stylu koniec QE3 = brak kasy = krach ale to w USA. A przyjrzyjmy się w nasze rejony, UE zaczyna nieśmiało odpowiednik QE, w Polsce mamy serię 9 obniżek stóp % od XI 2012, czyli u nas jest pompowany tani pieniądz, więc należy pragmatycznie obstawiać wzrosty na giełdzie, czyż nie?
synonim / 2014-10-26 15:32 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum

A przyjrzyjmy się w nasze rejony, UE zaczyna nieśmiało odpowiednik QE, w Polsce mamy serię 9 obniżek stóp % od XI 2012, czyli u nas jest pompowany tani pieniądz, więc należy pragmatycznie obstawiać wzrosty na giełdzie, czyż nie?


Teoretycznie tak ale jeśli w USA zacznie się zwałka to u nas nikt nie będzie patrzył ile było obniżek stóp. Nie pamiętam sytuacji, że w USA waliło na pysk a my byliśmy oazą spokoju

A co do QE w UE to Mario broni się przed tym jak na razie uparcie i nic nie wskazuje, że szybko zmieni zdanie
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 16:07

Teoretycznie tak ale jeśli w USA zacznie się zwałka to u nas nikt nie będzie patrzył ile było obniżek stóp

Ja te obniżki liczę i na nie patrzę a co będzie nie wiem.

Mario broni się przed tym

Raczej Niemcy. Ale coś tam zaczęli skupować, obligacje korporacyjne.
synonim / 2014-10-26 16:16 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum

coś tam zaczęli skupować, obligacje korporacyjne


Raczej jakieś papiery emitowane przez banki a do obligacji korporacyjnych na razie są tylko przymiarki

Statut EBC zabrania skupowania obligacji skarbowych państw a głupie kasyna liczą, że statut będzie złamany
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 17:07

Statut EBC zabrania skupowania obligacji skarbowych państw a głupie kasyna liczą, że statut będzie złamany

A nie wiedziałem, a to niech spada, za zyski z opcji dokupię sobie taniej akcje. Jak zauważyłeś specjalnie wziąłem we wrześniu opcje nie październikowe tylko listopadowe, albowiem uwzględniłem ewentualne spadki po końcu QE3 w październiku i dając tym samym czas na możliwą zwałę po tym fakcie.
dociekliwy / 2014-10-26 21:18 / portfel / Tysiącznik na forum

Statut EBC zabrania skupowania obligacji skarbowych państw

bezposrednio
ale z rynku moze
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 12:06
Zbliża się dzień sądu ostatecznego, czyli 29 X 2014 r. W tym dniu FED ma wygasić program QE3. Pozwoliłem sobie zatem na analizę 2 najważniejszych rynków na świecie. Oto wykres obligacji 10-letnich USA: http://stooq.pl/q/a/?s=10usy.b&i=m&u=12045444 Na wykresie gruba zielona linia to wieloletni trend spadkowy rentowności bondów na którym widać, że każdorazowe dojście do tej linii powodowało gwałtowny spadek rentowności obligacji, czyli wzrost ich ceny, czyli odpływ pieniędzy z rynku akcji i napływ w kierunku obligacji, a zatem skutkowało to mniejszą lub większą korektą na rynku akcji. Na wykresie liniami czerwonymi oznaczyłem te momenty i opisałem jakie procentowo były spadki na SP500. Dodatkowo naniosłem końce programów typu QE i okazuje się, że spadki rentowności i odbicia od linii trendu a zatem korekty/bessy na rynku akcji pokrywały się z wielkimi wydarzeniami, a to seria podwyżek stóp% (bessa 2007), a to końce programów QE1(spadki IV 2010), czy to QE2(krach VIII 2011), a to niespodzianka. Obecnie stoimy przed całkowitym wygaszeniem programu QE3, i jak widać rynek obligacji doszedł do owej złowrogiej linii trendu spadkowego w XII 2013 (początek wygaszania QE3) i rentowność obligacji sukcesywnie spada. Jednak na SP500 z korektą 10% mieliśmy do czynienia dopiero teraz w październiku. Po wygaszeniu całkowitym QE3 zgodnie z logiką czeka nas na rynku akcji USA (oraz rykoszetem u nas) armagedon tudzież głęboka korekta w najlepszym razie. Jest tylko jeden szkopuł w całym tym rozumowaniu, otóż ten wykres nie jest wiedzą tajemną tylko każdy go widzi, więc każdy spodziewa się tego samego, a jak wszyscy oczekują tego samego to rynek wymyśli jakiś inny scenariusz. Ktoś powie, przecież wygaszanie programów QE1 i QE2 też było znane, ale QE1 to był pierwszy przypadek takiego programu, więc było to nowum, więc rynek spotkał się z takim czymś pierwszy raz więc reakcja rynków nie była znana. Na zakończenie programu QE2 i pamiętny krach z VIII 2011 nałożyła się głośna sprawa braku akceptacji podwyższenia limitu zadłużenia Stanów i groźba praktycznego bankructwa USA. Wygaszanie programu QE3 jest powszechnie znane oraz stopniowo redukowane od wielu miesięcy, w zasadzie zostało tylko ogłoszenie. A teraz spójrzmy na wykres SP500: http://stooq.pl/q/a/?s=^spx&i=m&u=12045444 tu przypominam wieloletnią formację butterfly, która została zanegowana (a jakże po ogłoszeniu redukcji QE3), a opór który tworzyła (linie pomarańczowe) stał się teraz wsparciem. I jak widać na załączonym obrazku (październikowa świeca z długim dolnym cieniem) rynek wszedł w w/w obszar i wystrzelił jak oparzony w górę, a zatem jak na razie wsparcie się potwierdziło. Na wykresie naniosłem również końce programów QE, w kolorze zielonym. Reasumując nie mam zielonego pojęcia co będzie, ale powszechne oczekiwanie krachu jakoś do mnie nie przemawia iż tak się stanie, a rynek prawdopodobnie wymyśli coś innego (konsolidacja, wzrosty). Jednak w tym niepewnym czasie PUT-y dobrze mieć. Było trochę długo, ale i sprawy poważne, mam nadzieję, że nie zanudziłem za bardzo.
synonim / 2014-10-26 13:56 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum

ie. Jest tylko jeden szkopuł w całym tym rozumowaniu, otóż ten wykres nie jest wiedzą tajemną tylko każdy go widzi, więc każdy spodziewa się tego samego, a jak wszyscy oczekują tego samego to rynek wymyśli jakiś inny scenariusz


Eeee tam to taki slogan dobry dla leszczy i wręcz zalatuje takim mechanicystycznym sposobem rozumowania, że aż żałość bierze. Rynki nie są mechanicystyczne ani zdeterminowane. Poza tym nigdy tak naprawdę nie jest ani tak, że każdy na rynku spodziewa się tego samego, ani nigdy nie jest tak, że dokładnie wiadomo czego oczekuje większość

Nieprawdą jest zresztą, że po zakończeniu QE3 większość oczekuje spadków. Przeciwnie, sondaże wskazują, że większość zarządzających akcjami oczekuje wzrostów pod "przyspieszającą gospodarkę USA". W tej chwili oczekiwania większości to 2100 na S&P500 w połowie 2015 roku

The S&P 500 is seen rising to 2,100 by mid-2015, which would represent a 3.3 percent gain from the forecast level at the end of this year. The Dow Jones industrial average .DJI is seen at 17,475 by year-end 2014 and at 18,000 by mid-year 2015, the poll showed

http://www.reuters.com/article/2014/09/25/us-markets-stocks-poll-usa-idUSKCN0HK1PM20140925

Jakoś nie wygląda mi to na "oczekiwanie zwały" przez większość

Tak więc mylisz się sromotnie

Z zakończeniem QE3 jest dużo większy problem wykraczający poza to co myśli lub nie myśli większość. Ten problem to po prostu brak kasy na podnoszenie indeksów dalej na północ i nawet jak większość spodziewałaby się tu zwały to i tak zasadnie

Poza tym większość na rynku ma rację przez 95% trwania trendu a mylą się jedynie wtedy gdy on się odwraca

Tak więc twój argument jest stosowany bardzo mechanicystycznie i niedokładnie i w tym wypadku jest błędny z wielu powodów
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 14:38

Nieprawdą jest zresztą, że po zakończeniu QE3 większość oczekuje spadków. Przeciwnie, sondaże wskazują, że większość zarządzających akcjami oczekuje wzrostów pod "przyspieszającą gospodarkę USA". W tej chwili oczekiwania większości to 2100 na S&P500 w połowie 2015 roku

Ja patrzę na to inaczej, takich sondaży i artykułów prasowych zawsze jest od groma i w jedną i w drugą stronę, ale nigdy nie wiesz bo to fizycznie nie jest możliwe zbadać co siedzi w inwestorach. Przytoczony przeze mnie wykres każdy widzi, a on jasno mówi krach lub korekta, podkreślam to nie jest żadne odkrycie naukowe, po prostu większość to widzi i uwzględnia scenariusz spadkowy. I to mam na myśli.

Z zakończeniem QE3 jest dużo większy problem wykraczający poza to co myśli lub nie myśli większość. Ten problem to po prostu brak kasy na podnoszenie indeksów dalej na północ

Tu zgoda, ale nie znasz przyszłości i nie wiesz co Cię czeka, a może QE4, a może ruszy gospodarka wraz z inflacją, tego nie wie nikt a rynek może takie rzeczy zdyskontować, więc trochę pokory radzę.

Tak więc twój argument jest stosowany bardzo mechanicystycznie i niedokładnie i w tym wypadku jest błędny z wielu powodów

Nie zrozumiałeś przesłania, ja nie argumentuję i przemawiam za takim scenariuszem wyrażam tylko wątpliwości jakie mi chodzą po głowie, bo to jest dla mnie za proste, ciach QE3 i bessa, za proste, a rynki zawsze zaskakują. Na samym końcu używam słów:

Reasumując nie mam zielonego pojęcia co będzie, ale powszechne oczekiwanie krachu jakoś do mnie nie przemawia iż tak się stanie, a rynek prawdopodobnie wymyśli coś innego (konsolidacja, wzrosty). Jednak w tym niepewnym czasie PUT-y dobrze mieć.

Co jest dowodem nie argumentacji za wzrostami, a wątpliwościami.
synonim / 2014-10-26 15:24 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum

Ja patrzę na to inaczej, takich sondaży i artykułów prasowych zawsze jest od groma i w jedną i w drugą stronę, ale nigdy nie wiesz bo to fizycznie nie jest możliwe zbadać co siedzi w inwestorach. Przytoczony przeze mnie wykres każdy widzi, a on jasno mówi krach lub korekta, podkreślam to nie jest żadne odkrycie naukowe, po prostu większość to widzi i uwzględnia scenariusz spadkowy


Eee tam, ja na tym wykresie widzę tylko korektę a większość co ma akcje pewnie kolejną okazję do dokupienia wedle od dawna sprawdzającej się zasady b u y the dips i ostatnie odbicie po spadkach potwierdza takie właśnie postrzeganie

Tak więc ten wykres nic nie mówi o żadnej "zwale"

Jeśli twierdzisz, że takich sondaży jest wiele w obie strony to pokaż choć jeden w którym większość spodziewa się krachu po zakończeniu QE3 bo ja takiego nie widziałem


Tu zgoda, ale nie znasz przyszłości i nie wiesz co Cię czeka, a może QE4, a może ruszy gospodarka wraz z inflacją, tego nie wie nikt a rynek może takie rzeczy zdyskontować, więc trochę pokory radzę


"Nikt nie wie co będzie" to nie jest żaden argument za wzrostami. Jedyny argument żeby ten napęczniały balon na indeksach w USA dalej pęczniał to jest gotówka od FED a tej na razie nie widać

"Może będzie QE4" to o wiele za mało. Na akcjach w USA są otwarte takie mega kredytowane długie pozycje, że koniec kasy od FED oznacza ogromne kłopoty byków. Po prostu większość już dawno kupiła a nawet zaciągnęła kredyty na akcje pod dalszy napływ gotówki z FED a po drugiej stronie niewielu do odbierania tego. Od dawna wklajałem nie raz twarde dane na ten temat. Taka sytuacja nigdy nie skończyła się dobrze ale obecnie większość już dawno ma uśpioną czujność i dlatego nie wierzy w krach


ciach QE3 i bessa, za proste, a rynki zawsze zaskakują


Nie zawsze zaskakują. Dwa poprzednie końce QE skończyły się krachami na akcjach w USA i nie było w tym nic zaskakującego. Wielu niedźwiedzi to zapowiadało i trafnie

Subprimie kryzys w 2007 roku i upadek Lehmana w 2008 skończył się bessą i krachem i w tym też nie było nic specjalnie zaskakującego

Zbytnio polegasz na giełdowych sloganach tak ulubionych przez leszczy i anali, które traktują rynek mechanicystycznie


Co jest dowodem nie argumentacji za wzrostami, a wątpliwościami


Wątpliwości zawsze były, w 2007 roku na szczytach hossy też. Tu na moneyu całkiem niemało redaktorów pod artykułami podpisywało się "niedźwiedź". Wedle twojej teorii, skoro było całkiem dużo niedźwiedzi wtedy to bessa nie powinna przyjść, skoro oni się tego spodziewali. A jednak przyszła. Widać teraz, że takie rozumowanie to można o kant doopy potłuc
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 15:57

synonim / 2014-10-26 13:56

Odnotowujemy, zatem że wg. Synonima szczyt bańki akcji w USA nastąpił 19-09-2014r. i indeks SP500 osiągnął najwyższą wartość 2019.26 pkt. Gratuluję przejścia do historii jako człowiek, który przewidział, że to już jest TEN KRACH. Ja pozwolę sobie tylko skromnie dodać, że jestem małym trybikiem w finansowej maszynie i nie mam zielonego pojęcia, czy to już TEN KRACH, ale miło jest wymienić poglądy z Mistrzem co wie, dziękuję.
PS. Byłbym niezmiernie wdzięczny, jeśli to nie kłopot, żebyś uchylił rąbka tajemnicy i podał przypuszczalny poziom indeksu na koniec TEGO KRACHU, gdyż wówczas oddałbym się dzikiej rozkoszy kupna przecenionych akcji, z góry dziękuję. :-)
synonim / 2014-10-26 16:10 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum

Gratuluję przejścia do historii jako człowiek, który przewidział, że to już jest TEN KRACH


Nic nie wnoszący sarkazm

Ja tylko rozważam prawdopodobieństwa. Bardziej prawdopodobne jest dla mnie osuwanie się indeksów akcji w USA z powodu braku kasy od FED niż ich wzrost, co pokazały poprzednie zakończenia QE i co pokazuje już choćby ten mocno spadkowy miesiąc gdy QE w USA właśnie kończy się

Oczywiście razem z innymi bykami możesz wierzyć, że jakimś cudem akcje w USA będą rosły dalej bez kasy z FED ale ja uważam to za mniej prawdopodobne. Dopuszczam jako mniej prawdopodobny scenariusz, że jakaś inna kasa pojawi się ale na razie nie wiadomo skąd więc ten scenariusz pozostaje bardziej w sferze życzeń niż realiów

Jednak ten mniej prawdopodobny scenariusz jest możliwy dlatego wciąz posiadam jakieś pozycje na akcjach a nawet fundusz akcji USA. Ale wielkość tych pozycji jest adekwatnia mała do niskiego prawdopodobieństwa scenariusza, że w USA dalej będzie mocno rosło bez kasy z FED

Dlatego w moim portfelu większość pieniędzy siedzi w bezpiecznych funduszach rynku pieniężnego, w obligacjach, w bezpiecznych akcjach defensywnych i w niewielkiej ilości krótkich pozycji, które są jednak dobrane na tyle znacznie, że w razie krachu zysk będzie odczuwalny

Generalnie polska giełda od 3 lat daje marny zarobek gdyż tkwi w wyniszczającym obie strony boczniaku i zarobek przez ten czas mieli co najwyżej posiadacze spółek dywidendowych o niskiej becie oraz wystawcy opcji regularnie inkasujący zyski na samych odbieranych premiach. To doskonale pokazuje jak marnie daje zarabiać giełda polska przez ostatnie 3 lata

A ja siedząc w tym czasie z kasą poza giełdą niewiele straciłem a wręcz przeciwnie gdyż na polskich obligacjach trwa mega hossa od początku roku i to właśnie tam większość aktywów jakie posiadam w portfelu tkwi mniej lub bardziej, nawet fundusze rynku pieniężnego
ZT / 83.6.158.* / 2014-10-26 16:51

Generalnie polska giełda od 3 lat daje marny zarobek gdyż tkwi w wyniszczającym obie strony boczniaku i zarobek przez ten czas

A nieprawda, źle patrzysz, bo dywidendy się liczą i po ich uwzględnieniu indeks wig20 za ostatnie 3 lata wygląda tak: http://stooq.pl/q/a/?s=wig20tr&i=w&u=12045444 czyli permanentna hossa, może bez fajerwerków ale jednak i szczyt z 2011 r. pokonany. I ja to czuję bo mam portfel 10 największych spółek z w20 w odpowiednich proporcjach, tak by odwzorowywał ruch wig20 i po uwzględnieniu dywidend mój portfel zachowuje się jak wykres wig20tr i cały czas jestem na plusie, dopiero indeks musiałby spaść poniżej 2280 (nawet z uwzględnieniem premii opcyjnych), żebym był do tyłu, a opcje PUT bronią mnie od 2300, czyli już nie mogę stracić przynajmniej do 21 XI.
synonim / 2014-10-26 11:26 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Po wnikliwym przestudiowaniu tematu podrzucam listę najciekawszych certyfikatów inwestycyjnych notowanych na GPW. Lista jest subiektywna, ułożona pod kątem moich preferencji inwestycyjnych i to, że dla mnie są to najciekawsze instrumenty nie oznacza, że będą takie dla kogoś innego

Pełna lista certyfikatów tutaj

http://www.gpw.pl/produkty_strukturyzowane_instrumenty

A oto moja lista tego co uważam za najbardziej interesujące - podaję wyczerpująco wszystkie instrumenty, nawet jeśli kilka z nich dotyczy tego samego (nie sprawdzałem bowiem czy jest taka sama płynność na każdym)

Certyfikaty Turbo Knock Out

Na wzrost kontraktów na obligacje skarbowe niemieckie

INTLBND05025
INTLBND00059
INTLBND00497
INTLBND05595

Na spadek

INTSBND05744
INTSBND01081
INTSBND05603
INTSBND05157
INTSBND04861

Certyfikaty Turbo Knock Out na spadek indeksu Dow Jones

INTSDOW03988
INTSDOW05066
INTSDOW05934

Certyfikaty Turbo Knock Out na spadek indeksu Nikkei225

INTSNKX03236
INTSNKX03970
INTSNKX01834

Certyfikat typu Knock Out na spadek akcji Orange Polska (hint: można go wykorzystać do zabezpieczenia pozycji długiej w akcjach)

INTSOPL06254

Ceryfikaty typu Knock Out na spadek akcji Apple

INTSAPL02311
INTSAPL05751
INTSAPL05058
INTSAPL03392
INTSAPL05348
INTSAPL05280

Certyfikaty typu Knock Out na wzrost akcji Apple

INTLAPL02220
INTLAPL00992
INTLAPL00224
INTLAPL00216

Certyfikat typu Knock Out na spadek akcji LPP

RCTSLPP001

Certyfikaty typu Knock Out na spadek akcji JSW

RCTSJSW002
RCTSJSW001

Certyfikat typu Faktor na spadek indeksu DAX

RCFS3FDX

Certyfikat typu Faktor na spadek akcji Orange (hint: można wykorzystać do zabezpieczenia pozycji na akcjach)

RCFS3OPL

Certyfikat typu Tracker na wzrost wartości krótkiej pozycji na DAX (czyli długa pozycja na krótką pozycję - ciekawostka)

RCSDAXOPEN

Certyfikat typu Tracker na wzrost indeksu S&P500

RCSP5AOPEN

Za szczególnie ciekawe uważam też certyfikaty na spadek/wzrost takich aktywów jak złoto, srebro, ropa typu brent i crude. Jest ich jednak od groma i nie wyliczam ich tutaj. Można sobie je samemu bez problemu zestawić zaznaczając odpowiednie aktywo w zakładce "Surowce" wyszukiwarki pod adresem

http://www.gpw.pl/info_produkty_strukturyzowane

Tam też można poprzez zakładkę "Oczekiwania rynkowe" ustawić sobie instrument grający na spadek lub wzrost danego aktywa

Miłej zabawy
andrzejwojciech / 2014-10-25 09:24
WIG 20 i nasze GPW w dalszym ciągu ogon Europy . Spekulanci czekają na pieniądze które wpłyną do TFI od drobnych ciułaczy po rezygnacji z lokat bankowych . Tym razem mogą się przeliczyć ponieważ są goleni bez przerwy od 2007 roku i dużo już zrozumieli. Dlatego niech się wycinają nawzajem grając na spadki .
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy