Forum Polityka, aktualnościKraj

Wikiński: Jakim prawem premier chce dysponować moimi pieniędzmi?

Wikiński: Jakim prawem premier chce dysponować moimi pieniędzmi?

Wyświetlaj:
Elektro Devil / 2010-08-26 13:42 / Tysiącznik na forum
Zarabia 40 proc. więcej, niż wynosi średnia płaca w Polsce, a o posadę nie musi się bać, bo tylko w ubiegłym roku w jego sektorze zatrudnienie wzrosło o 10,5 proc. Kto to? Urzędnik. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" domaga się, by ograniczenie armii urzędników w Polsce stało się jednym z elementów pakietu oszczędnościowego, nad którym pracuje rząd Donalda Tuska.

Jak wyliczyli eksperci Lewiatana, tylko w 2009 r. zatrudnienie w administracji publicznej wzrosło o 40 tys., z czego o prawie 16 tys. w państwowej i o ponad 24 tys. w samorządach. Łącznie na koniec 2009 r. obsługiwało nas ponad 430 tys. urzędników.
cdrfvc / 109.196.117.* / 2010-08-26 12:15
Stanowisko premiera to szczyt arogancji, cwaniactwa, niewiedzy, bufonady, spektakl dla tych którzy nie mają wiedzy, budzący wteczne odruchy u mających wiedzę. Straszenie pisem nie pomaga, straszenie krzyżem nie minie szybko, pora na kręcenie nowych lodów. "Odrażające brudne i złe".
gonzo_m / 217.96.21.* / 2010-08-26 09:32
Tusk powinien bez żadnej dyskusji znieść przymus wpłat na OFE!!!
Powinien to zrobić jednym cięciem - jeśli ma jaja
zsed / 109.196.117.* / 2010-08-26 12:20
Zgadzam się, podobnie znieść przymus wpłat do ZUS. Oszczędzając taką składką samodzielnie, mógłbym spodziewać sie emerytury ok osiem! do dziesięć! razy wyższej. Tak, nie 800zł a 8000zł. STOP zusowi!.
lklj / 87.206.57.* / 2010-08-26 09:54
tak ale tylko pod warunkiem jesli zniesie tez przymus wplat do zus - tylko wtedy bedzie mial jaja
squun / 78.133.227.* / 2010-08-26 09:24

Jakim prawem premier chce dysponować moimi pieniędzmi?


Myślę że prawem demokracji!

Czy ten wikiński czy jak mu tam proponuje wprowadzić anarchie i "każdy robi co chce"?
rycho W / 95.48.168.* / 2010-08-26 14:56
pierwszy w krtaju o nieposłuszenstwei obywatelskim mówił premier Tusk.
Moze warto skorzystac z jego propozycji.!
@@@ / 89.77.127.* / 2010-08-26 13:55

Myślę że prawem demokracji!

A ja uważam, że takie jest zbójeckie prawo.
snopal / 80.50.60.* / 2010-08-26 08:44
Choć nie jestem zwolennikiem lewicy to muszę się zgodzić z główną myślą artykułu. OFE mają swoje wady, ale gromadzą MOJE pieniądze, od których WARA!!!
Rozumiem, że ZUS jest tak skonstruowany bym to ja, pracujący płacił na emerytury tych, którzy kiedyś przez dziesiątki lat pracowali. Wiem, że ja z dobrodziejstwa, jakim jest „emerytura” z ZUS-u nie skorzystam, ale nie znoszę mydlenia oczu. Niech powiedzą, że muszę płacić, ale w 2020 lub 2030 zamknijmy ZUS. Niech ZUS da emerytury tym, którzy nie mają OFE lub ma go bardzo krótko. Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, że ani ZUS Anie OFE nie pozwolą nam przeżyć za ich wypociny, które dostaniem po 65 roku (chyba, że wymyślą, że jedynym sensem życia jest harowanie do 70-ki). Musimy sami zadbać o naszą starość. Oszczędzać, inwestować, wygrać w totka i chodzić na emeryture kiedy NAM się podoba. Niech po prostu przestaną nam w tym przeszkadzać. Wiem, że to my poniesiemy konsekwencje całej tej transformacji emerytalnej, lecz trzeba mieć nadzieję, że nasze w końcu dzieci na tym skorzystają.
Jedyną rzeczą, w której autor artykułu się pomylił to było nazwanie p. Donalda Tuska „liberalnym premierem”. PO jest „lewiejsze” od Pis-u.
olowas / 2010-08-26 10:17
Generalnie też się zgadzam - choć aż się tego wstydzę, bo who the f... is Wikinski? Troszkę demagogicznie farmazoni, ale prawdą jest, że zapędy rządu na nasze w końcu pieniądze są absolutnie niedopuszczalne. Tylko że znów wygląda, że w pocie czoła wypracowano reformę, która z pozoru wygląda dobrze, ale jak się bliżej przyjrzeć, ma sporo wad:
- przymus. Tego nie powinno być. Wystarczą składki do ZUSu, które powinny (i miały, teraz jakoś nagle zmieniają zdanie) zapewniać możliwość w miarę normalnego życia. Znów pojawia się "myslenie za ludzi", które przeciez nie rozwiązuje problemów, bo na końcu wszyscy beneficjenci systemu dostają psie grosze.
- opłaty dla OFE - od początku było wiadomo, że są za wysokie i że to właśnie te prywatne firmy zyskują na całej tej reformie - jako jedyni uczestnicy rynku mają zagwarantowaną kasiorę - potężną dzięki ww. przymusowi uczestnictwa. Co więcej - jak w każdej regulowanej instytucji ich wpływy i korzyści są kompletnie nie powiązane z wynikami. A zmiana była obwarowana takimi trudnościami, że zwykły obywatel rezygnował w przedbiegach. Ale tak wygląda wszystko, co jest regulowane, koncesjonowane, dotowane...
- Dzięki różnym zmianom nie końca wiem, jak to jest z dziedzicznością tej kasiory zgromadzonej. Ona niby ma stanowić masę spadkową, tak samo miało być z tymi pieniędzmi, co są w ZUSie - chętnie posłucham wyjaśnień, bo jakoś nie zetknąłem się w praktyce z odzyskaniem pieniędzy przez nikogo (a pracuję z kilkoma młodymi wdowami :( )
- to niejako powiązane z poprzednim wątkiem - czy wiedzą państwo, że ta kasiora z OFE stanowi składnik majątku dorobkowego małżonków przy podziale po rozwodzie? Ciekawe tylko, jak ktoś ma się podzielić czymś, czego w najgorszym razie nigdy nie zobaczy, a w najlepszym będzie miał wydzielane iluzoryczne zyski w postaci miesięcznych rat, i to za lat kilkadziesiąt najwcześniej? To jest mistrzostwo świata! co więcej - jak to w naszej rzeczywistości prawnej - nie ma do tego żadnych przepisów wykonawczych - czyli ustawodawdca umieścił jakieś zapisy w ustawie, ale juz taki drobiazg "jak, komu, kiedy, pod jakimi warunkami, w jakich terminach" nie ma. Wiem, bo przerabiam to podczas sprawy o podział. Normalni ludzie nawet nie pomyślą o tej "kasie", ale papuga mojej byłej w ten sposób próbuje zamydlic oczy sędzinie - udaje mu się to, bo ta kobiecina ma 25 lat (sic!) i nicziewo nie kumajet :))). Pożywiom, uwidim.

Ale do rzeczy - czy nie sądzą państwo, że zamiast kolejnego przymusu i jakiegoś tam postanowienia p. Tuska (nie jemu powierzyłbym moje pieniądze, zaprawdę powiadam) przydałaby się poważna dyskusja osób znających się na tym systemie i wysłuchanie ludzi mądrzejszych od siebie (czyli prawie każdego, bo perspektywa polityków to tylko najbliższe wybory - choć i one przy obecnej ordynacji nie mają znaczenia tak naprawdę...). Niech z tego wyklują się jakieś propozycje - można by to nawet transmitować w TV, bo bardziej nas dotyczy niż jakieś g...ane krzyże, którymi się pismaki podniecają. Nie wiem, do czego to doprowadzi, ale z pewnością można z takiej dyskusji dopracować się czegoś lepszego niż z propozycji p. Fedak (swoją drogą czy tylko ja mam wrażenie, że ta baba jest zwyczajnie tak po ludzku głupia? ta tylko mysli, jak przedłużyć za naszą kasę żywot ZUSu chociaż o pół roku, a potem się zobaczy... może wierzy w koniec świata wg Majów) albo grożenia paluszkiem prywatnym instytytucjom przez p. Tuska (ten przynajmniej nie wygląda na durnia, jest po prostu cyniczny - ponoć dobra cecha u polityków. tako rzecze Machiavelli).
GrześR / 217.153.150.* / 2010-08-26 16:51
To ja dodam swoje w sprawie dziedziczenia.

Faktycznie, pierwotnie, po wprowadzeniu reformy w życie, miało być tak, że kapitał gromadzony w OFE podlega w razie śmierci dziedziczeniu. Uzasadnienie było proste - składka przekazywana do OFE pochodzi w całości z wpłaty pracownika, a nie pracodawcy. Stanowi więc od początku prywatne środki oszczedząjącego.

Gdy 2-3 lata temu (bo w ciągu poprzednich 10ciu żaden rząd nie miał czasu się tym zająć) debatowano nad wypłatą emerutur ze środków zgromadzonych w OFE, zrobiono nas w jajo. Kapitał zgromadzony w OFE docelowo będzie przekazywany do Zakładu Emerytalnego, dzielony przez statystyczną liczbę miesięcy życia, jaka nam pozostała i wypłacany razem z emeryturą z ZUSu jednym przelewem. Problem polega na tym, że chciano ustalić, że już po przeliczeniu tego kapitału na emeryturę i wypłacie choćby jednego świadczenia, w przypadku śmierci nie dziedziczy się nic. Cały pozostały kapitał pozostaje w tajemniczym "systemie".

To oczywiste złodziejstwo nie mogło przejść, ale rząd bardzo uparcie trzymał się tej wersji. W końcu postanowiono, że jakaś część tych przeliczonych świadczeń emerytalnych będzie dziedziczona, jeśli śmierć emeryta nastąpi nie później, niż 2 lata po rozpoczęciu pobierania tych świadczeń. Teraz nie pamiętam już, jaka część zgromadzonego kapitału ma podlegać dziedziczeniu na tych zasadach, ale jest ona znikoma.

Myślę, że właśnie to wyżej opisane działanie jest największym przekrętem związanym z OFE, a nie jakieś drugorzędne w gruncie rzeczy sprawy prowizji czy limity inwestycyjne. Emerytura powinna być wypłacana z gwarantowanym okresem płatności, równym temu wskaźnikowi "statystyczne dalsze trwanie życia' publikowanemu przez GUS. Zakłady emerytalne przecież nic więcej nie ryzykują, gwarantując taki okres, wszak i tak przyjmują go do obliczeń wysokości pojedyńczego świadczenia emerytalnego. Ale niestety wylobbowały sobie to niekorzystne dla nas rozwiązanie i kwita.
snopal / 80.50.60.* / 2010-08-26 11:07
Mam to samo zdanie o p. Fedak.

OFE łupi nas na % - bez wątpienia.

Co do przymusu. Jestem za a nawet przeciw. Przymus może być pod warunkiem, że jest z własnej woli, tzn. idę do banku (lub doradcy) i podpisuję cyrograf z jakimś IKE na 30 lat. A jak wole nie, - to zbieram na lokacie, w bonach, kupuję ziemie lub domy w nadziei na większą cenę, zakopuję złote sztabki lub przewalam kasę. Moja sprawa. Oczywiście potem nie mam pretensji do nikogo, że w wieku 60 lat jestem goły jak św. Turecki. Ale takie działanie wymaga od społeczeństwa większej świadomości (zwłaszcza finansowej) i zdrowego rozsądku. Nie powinno być jednak tak, że to państwo myśli za mnie o mojej emeryturze i moim bezpieczeństwie na starość, bo zgodnie z powiedzeniem - umiesz liczyć, licz na siebie.
Dodatkowo jestem zdania, że OFE (skoro już go mamy) powinno stanowić dla mnie rezerwę kapitału dla mojej starości, tzn powinienem mieć możliwość wybrania całosci (a nóż postanowię zamieszkać w Wenezueli). Całkowicie jestem przeciw zmniejszaniu % na rzecz ZUS-u.
squun / 78.133.227.* / 2010-08-26 09:27
ty masz oczy nie zamydlone tylko w ogóle założone klapki!


dobrodziejstwa, jakim jest
„emerytura” z ZUS-u nie skorzystam


a co planujesz umrzeć wcześniej ?!
snopal / 80.50.60.* / 2010-08-26 11:17
Nie planuje umierać, ale jestem świadom, że kolos na glinianych nogach rypnie. Jak tworzono ZUS po wojnie to było dużo takich co pracowało i mało takich co brało, a teraz jest odwrotnie. Kiedyś to miało jakiś sens (choć niewielki) a teraz nie ma.

A co do klapek.... to mają je Ci co wiarę pokładają w ZUS-ie. Jak ma dobrze funkcjonować coś co posiada źle opłacaną i leniwą armię, gdzie stuk łyżeczki o szklankę zagłusza rozmowy petentów (bo to przecie nie klienci), gdzie zawsze brakuje pieniędzy.
squun / 78.133.227.* / 2010-08-26 11:28
bo do zusu nie należało dopłacać, jeśli składek było mniej to należało wypłacać mniejsze emerytury, a najlepiej ograniczyć nienależne przywileje wielu grupom społecznym.
snopal / 80.50.60.* / 2010-08-26 11:35
Co to za rozwiązanie - zmniejszenie emerytur? Przecież nie po to płacę aby mi było źle na emeryturze.
Co do przywilejów - zabrać wszystkie i wszystkim. Z jakiej racji mają być w ogóle jakieś przywileje. ZUS (jeśli miało by być jak mówisz) niech płaci ten kto zarabia i juz - wielka filozofia.
zxc12 / 79.191.147.* / 2010-08-26 08:43
Później to palcem grozić tylko można. Czy strategiczne przedsiębiorstwa należy prywatyzować? Bo zapędy "panowie" liberałowie mają duże to i okazji do grożenia palcem będzie dużo. Jest co prawda Super niania z TV może pomoże w wychowaniu. Gra się tak jak przeciwnik pozwala. Koszula bliższa ciału. więc dba się o nagrody dla siebie pensje swoich pracowników itd i gdzieś na końcu jesteśmy my. Naturalne . Rząd ustala zasady i do siebie niech ma "żal"
RYBY / 95.50.197.* / 2010-08-26 08:31
ciekawe, które OFE co miesiąc informuje o stanie konta swoich klientów?
lewicowa / 83.27.6.* / 2010-08-26 09:12
ZUS ZAWSZE MA PROBLEMY Z PIENIĘDZMI UBEZPIECZONYCH,ZAWSZE IM MALO, CIĄGLE SĄ BRAKI NA WYPLATĘ EMERYTUR, ALE NIKT ICH NIE ROZLICZA ZA STAWIANIE SOBIE PALACY, A Z CZYICH PINIĘDZY JE STAWIAJĄ ? TERAZ CHCĄ ZAGARNĄĆ PIENIĄDZE Z OFE A RZĄD IM W TYM POMAGA ! TO JAKAŚ KPINA. NALEŻY SPRAWDZIĆ FINANSE PAŃSTWA BO SPRAWA WYGLĄDA DOŚĆ TAJEMNICZO!!!
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy