Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

Windykacja po 2 latach, OC za sprzedany samochod

Windykacja po 2 latach, OC za sprzedany samochod

fraszczu / 2009-06-24 15:38
Witam dzisiaj dostalem monit o zaplacenie skladki w link4 za samochod ktory sprzedalem 2 lata temu...Oczywiscie zgapilem sie i niezglosilem tego faktu po 30dniach jakie sa podobno do tego potrzebne, jest to spora kwota jak dlamnie..pytalem czy jest mozliwosc przeslania umowy kupna-srzedazy i anulowanie tego ale nic z tego... Moje pytanie brzmi czy jest jakas szansa na anulowanie kary za skladke ktora bym musial w sumie zaplacic za cos czego juz danwo niemam czyli oddanie pieniedzy za nic. Powiem szczerze ze niemam zamiaru tej kwoty placic.( ok. 900zl)...Jak to wyglada prawnie i czy moge sie od tego jakos odwolac.
Wyświetlaj:
lezdrub@interia.pl / 79.185.75.* / 2010-09-15 17:12
Link 4 straty za 2009 z tytuu OC wynosza ponad 95 mln.

Więc zaczeło szkać pieniedzy.Radze wszystkim sie zastanowić co tam ubezpieczją swoje samochody. Zwłaszcza AC.
Yettin / 109.243.10.* / 2010-09-15 10:25
zobacz też tu:

http://dobre-ubezpieczenie.blogspot.com
pipi333333 / 83.24.153.* / 2009-06-25 16:32
Jak się zagapiłeś i nie poinformowałeś, to nic dziwnego, że teraz wyszły nieporozumienia. A wystarczył jeden telefon i byłoby po sprawie. nie ma wyjscia z tej sytuacji i prawo polski mowi, ze trzeba wywiazywac sie z wczesniej podpisanych umow. Musi zaplacic to OC, takie jst polskie prawo, ktore nakazuje ubezpieczcielom automatycznie przedluzac polisy OC, zeby nie wyszlo tak, ze nagle polowa kierowcow jezdzi bez waznego ubezpieczyciela.
ber / 213.158.199.* / 2009-09-30 20:36
bzdura żaden telefon w ich wypadku nie wystarczy ,mnie też ścigają
Lech3 / 2010-09-15 14:02 / Bywalec forum
Telefon to możesz wykonać do.....koleżanki :) .
O fakcie sprzedaży należy poinformować ubezpieczyciela pisemnie w postaci kserokopii umowy sprzedaży . Umowa musi być sporządzona w sposób prawidłowy , tzn.zawierać kompletne dane adresowe nabywcy i numer pesel w przypadku osoby fizycznej .
I teraz najważniejsze !
Towarzystwo nie ma prawa żądać od Ciebie zapłaty , jeżeli pojazd sprzedany był z ważną polisą OC .
Wyślij umowę , najlepiej potwierdzoną przez Wydz.Kom. i ....po zabiegu :)
AsiaŁódź / 85.89.170.* / 2010-10-29 22:42
hej. Jesteś pewien że to wystarczy. Mam podobną sytuacje. W związku ze strajkiem Poczty moja rezygnacja dotarła z opóźnieniem. Po trzech latach dostałam monit z windykacji. Nie stać mnie w tej chwili na wpłacenie im 890PLN Proszę o pomoc
Mahatman1981 / 2009-06-25 18:41

nie ma wyjscia z tej sytuacji

Nie gadaj głupot - jest wyjście. Zakład ubezpieczeniowy nie może przedłużyć OC na osobę, którą nie jest właścicielem pojazdu (bo go sprzedała). Tak jak niżej napisałem przede wszystkim przedstawić umowę k-s i albo próbować się dogadać albo poprosić Rzecznika Ubezpieczonych o pomoc.
pipi33333 / 83.24.159.* / 2009-06-26 16:17
No nie wiem czy takie głupoty... W OWU L4 wyraźnie masz takie info: “Pamiętaj, że jeśli sprzedajesz swój samochód to na Tobie ciąży obowiązek przekazania nowemu właścicielowi Twojej polisy ubezpieczenia OC, a także powiadomienia nas o tym fakcie, jak również obowiazek przekazania nam danych o nowym włascicielu...” - nie dopełniłeś umowy, którą podpisałeś, to teraz licz się z konsekwencjami...
Mahatman1981 / 2009-06-26 16:40
Wybacz ale ubezpieczenia obowiązkowe w tym OC pojazdu są regulowane tylko i wyłącznie "Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK"
(Dz. U. z 2003 r. Nr 124 poz. 1152) a nie jakimikolwiek OWU jakiejkolwiek firmy.
pipi33333 / 83.24.157.* / 2009-06-29 16:16
Owszem, ale oprócz tego każde TU daje ci do podpisania coś takiego jak właśnie OWU. Przeczytaj artykuł 15 w tym Dzienniku Ustaw. Piszą tam, że zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń dokonanych w postępowaniu, o którym mowa w art. 16, zawartej z nim ugody lub prawomocnego orzeczenia sadu.
Mahatman1981 / 2009-06-29 17:06
Dz. U. z 2003 r. Nr 124 poz. 1152
Art. 15.
1. W granicach sumy gwarancyjnej ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności
cywilnej lub w granicach sumy ubezpieczenia obowiązkowego ubezpieczenia
mienia zakład ubezpieczeń jest obowiązany zwrócić ubezpieczającemu,
uzasadnione okolicznościami zdarzenia, koszty poniesione w celu zapobieżenia
zwiększeniu szkody.
2. W granicach sumy gwarancyjnej ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności
cywilnej zakład ubezpieczeń jest obowiązany zwrócić ubezpieczającemu
niezbędne koszty obrony w postępowaniu karnym i koszty zastępstwa prawnego
w postępowaniu cywilnym, podjętych na polecenie lub za zgodą zakładu ubezpieczeń.

Czyli ogólnie zanim coś powiesz/napiszesz to przemyśl co masz do powiedzenia/napisania, bo nie wiem co Ty za art. 15 podajesz.
Nie wiem jak jest w Link4, ale Link4 to nie "każde TU". W PZU w celu zawarcia
umowy jest konieczny tylko wniosek, nic więcej, nie dostajesz żadnego OWU bo do OC
i to mogę powtarzać do znudzenia nie ma żadnych OWU.
To, że jakieś tam Link4 sobie coś takiego zrobiło to chyba tylko raczej na zasadzie poradnika dla Klienta. OC jest regulowane USTAWĄ.
Pzdr
pipi33333 / 83.24.167.* / 2009-06-30 15:49
Jeśli chodzi o OC to z Link4 dostajesz coś takiego jak „Zasady zawierania umów ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych”. Faktycznie już na pierwszej stronie piszą, że „dokument jest wyciągiem tekstu prawnego (według stanu na dzień 10 sierpnia 2007) – ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych...” To, że w innych TU tego nie dostajesz, to jak dla mnie minus, tutaj masz wszystko przejrzyście w jednym miejscu i nie trzeba szukać nie wiadomo ile. Może i faktycznie nazywanie tego OWU to lekka przesada, wybacz – taki skrót myślowy zastosowałem, hehe.
Mahatman1981 / 2009-06-24 16:58
Przede wszystkim wyślij do nich umowę k-s (bądź fakturę VAT - w zależności co to było).
Twoim obowiązkiem rzeczywiście było w ciągu 30 dni zgłosić do nich fakt zbycia oraz powiadamić o danych osobowych nabywcy (Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK - Dz. U. 03.124.1152 - Art. 32 ust. 1). Wg mnie powinni wtedy od daty sprzedaży żądać ewnetualnych składek od nabywcy. Ale w Art. 32 ust. 3 jest zapis, że "zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1).
Najlepiej jakby wypowiedział się ktoś to miał już do czynienia z Link4.
Ale najpierw tak czy siak wyślij im umowę k-s. Potem albo poczekaj albo skontaktuj się z Rzecznikiem Ubezpieczonych, on też może coś doradzić.
Pzdr
Tomek54321 / 83.22.75.* / 2009-07-08 13:56
Powiem tylko tyle: - zgodnie z ustawą - musisz zapłacić......
ubezpieczasz AUTO - nie musisz być jego właścicielem .........
nic Ci nie pomoże że nie masz tego wozu.
Miałeś obowiązek zgłosić fakt zbycia i rozwiązać umowę
pozdr
Tomek54321 / 83.22.75.* / 2009-07-08 13:59
A TO ŻE TO NIE JEST SPRAWIEDLIWE ?!!!!!!!
PRZYZWYCZAJ SIĘ - JESTEŚ W P O L S C E

Najnowsze wpisy