Forum Forum inwestycyjneForex

Winiecki: Dlaczego NBP nie chce więcej amunicji do walki ze słabnącym złotym?

Winiecki: Dlaczego NBP nie chce więcej amunicji do walki ze słabnącym złotym?

Wyświetlaj:
Anonim z manufaktury / 87.251.238.* / 2010-05-06 23:33
Szanowni Państwo,
prowadzę taką małą "manufakturę", gdzie zatrudniam 50 osób.
90 % produkcji sprzedaję na eksport.
Gdy euro spadło poniżej 3,8PLN, to byliśmy na skraju bankructwa.
Na " przeżycie" firmy ruszyliśmy żelazne zapasy i uruchomili kredyt.
Długo tak byśmy nie pociągnęli.
Nie zajmuję się polityką i nawet jej nie obserwuję.
Proszę wybaczyć , Panie Profesorze,że nie wiem jaka jest Pana przeszłość polityczna i nie ma to dla mnie znaczenia.
Ważne jest to, co pisze Pan o polskim eksporcie.

I bardzo proszę wszystkich anonimowych komentatorów, używających wulgarnych i obraźliwych słów, o zwrócenie uwagi na sprawy banalne : kupujemy niemieckie samochody i cukier; marchewkę, którą wyhodował po sąsiedzku ogrodnik, kupujemy we francuskim supermarkecie, słynną wodą Nałęczowską handluje jakiś koncern, raczej nie polski, itp, itd........
Kłótnie i obelgi niczego nie załatwią.
Weźcie się Panowie komentatorzy do pracy na własny rachunek, to się Wam od razu poglądy same " wyprostują".
A i kultury można się przy tym nauczyć.
Przyda się i w pracy, i w dyskusji, np. z zagranicznymi kontrahentami.
A z polityką i partyjnością, to tak jak z ożenkiem : po 20 latach, zastanawiasz się : co ja właściwie w niej widziałem.
Pozdrawiam
Anonim z manufaktury
wowa52 / 150.254.22.* / 2010-05-07 17:15
To ciekawe ( z poznawczego pkt. widzenia) z tym skrajem bankructwa. Możesz trochę więcej na ten temat? Czy utrzymałeś stałe ceny złotówkowe, czy duży masz wsad importowy, jak sam oceniasz przyczyny tego stanu? Czy może jakaś konkurencja lepiej wykorzystująca koniunkturę?
Ja od lat tylko na rynek krajowy, w konkurencji z importerami. Jak złoty tani, sprzedaję (09/08 = 1.35), jak odwrotnie staję (I.kw. 10/08= 0.9).
Pozdrawiam
wowa52 / 150.254.22.* / 2010-05-07 17:29
Zagalopowałem się, bo przecież piszesz o czasie drogiej złotówki, czyli wszystko zgodne z zasadami, a mnie w pośpiechu coś się odwróciło. Potwierdzam więc Twe wnioski jako "konkurent" importerów.
Pozdrawiam
robert k. / 80.216.238.* / 2010-05-06 23:39
Sluszna racja!!!! ,popieram tego pana.
bibi88 / 80.50.131.* / 2010-05-06 23:31
Żałosne wymówki wielkiego specjalisty. Może zamiast płakać POkażecie gdzie te obiecane cuda. Wasi wyborcy wciąż na nie czekają...
szerlok / 83.6.210.* / 2010-05-07 12:52
Był prezydent i go nie ma, to cud!
Jak jedziemy z takiej rury, to bardzo proszę o odpowiedź na pytanie>
Na pokład samolotu lecącego do Smoleńska wsiadł człowiek kłótliwy, przeciętny prezydent, zaściankowy i ksenofobiczny, mierny polityk. Autor slów"spieprzaj dziadu", "małpa w czerwonym", "ja panią załatwięĺ, nieznający za to słów refrenu hymnu.....
Pośmiewisko nie tylko satyryków, ale całej Europy i prezydent z rekordowo niskim poparciem społecznym.....
W trumnie ze Smoleńska przywieziono "wybitnego męża stanu", "ojca narodu", "największego Polaka", "równego królom".... Ja się k.... pytam kto podmienił zwłoki?! Gdzie jest ciało prezydenta ?!
spadaj....! / 81.210.19.* / 2010-05-10 08:27
Rżniesz głupa, czy to twój stan normalny?
szerlok / 83.6.210.* / 2010-05-07 12:55
nie na temat, - na pewno, ale na pewno na Twój temat..
Artur Wiaderny / 85.198.213.* / 2010-05-06 21:50
Tylko tragiczne zejście Prezesa NBP-u uratowało Cię przed kompromitacją w sądzie i prawdopodobną rezygnacją z lukratywnej posadki otrzymanej od pracodawców z PeŁo. A elastyczną linię bierzcie sobie razem z tym santrapą ministrem finansów tylko płaćcie za nią sami lub z budżetu (to tylko ok. 180 mln złotych rocznie - za ubiegły rok już zmarnowaliście tą kwotę )a od funduszy NBPu wam wara marni ekonomiści - co z tego ,że teraz podeprzecie nimi budżet jak za rok lub dwa źródełko przy waszej jakości rządzenia wyschnie i wtedy to już druga Grecja pewna (bo druga Japonia tego Wałęsy jakoś nie wyszła). Won na emerytury i nie zawracajcie głowy oraz nie obciążajcie budżetu swoją obecnością. A za ekonomię niech się weżmie Pan Gwiazdowski i Pani Profesor Gilowska.
sfera2 / 2010-05-06 20:23 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
czytając wasze komentarze można tylko dziękować Bogu że nie działacie w ekonomi. faktem jest że były prezes NBP mieszał troszkę w finansach ale był za krótki aby zaszkodzić budżetowi, co najwyżej lekko drażnił ministra finansów, co do białej gorączki doprowadzało przeciwników rządu. jedno co można powiedzieć żeby PIS nie oddał władzy przed kryzysem to Grecja byłaby w Polsce.
Marcin_30 / 81.190.105.* / 2010-05-07 00:56
Zadłużenie kraju za PIS spadło z poziomu 47 % do poziomu 45 % PKB.
Za PO wzrosło z blisko 50 % do 53,7 % PKB (szacunki na rok 2010).

Obawiam się że to właśnie PO szykuje nam tutaj drugą Grecję.
sceptyk / 2010-05-06 20:44 / Tysiącznik na forum
Święte słowa!
Dzięki PO Polska będzie w Grecji.
Ryszard W / 83.4.254.* / 2010-05-06 18:30
Panie Profesorze Winniecki, powinien pan wybrac albo prace w RPP duzego europejskiego kraju albo zajmowac skie publicystyka.- W obecnej sytuacji trudno pana powaznie traktowac.
Ryszard W / 83.4.254.* / 2010-05-06 18:34
Przdepraszam , ale zapopmniałem dodac zes pan jest kretynem!
sceptyk / 2010-05-06 17:38 / Tysiącznik na forum
Her Winiecki,
gdyby Polska była państwem prawa, siedziałbyś pan już w kiciu z oskarżeniem o zdradę stanu!
Niestety żyjemy w państwie, w którym byle kto zostaje "profesorem" i co gorsza jest przekonany o własnej wielkości. I dotyczy to nie tylko Winieckiego. Skoro mamy takich "profesorów" jak motylołap Niesiołowski albo nieodżałowany członek RPP Ziółkowska (której doktoratu nie sposób odnaleźć w archiwach).

Herr Winiecki,
strategia dotycząca własnej waluty jest w każdym NORMALNYM państwie najpilniej strzeżóną tajemnicą. A pan, Herr Winiecki, będąc członkiem władz odpowiedzialnych za tę strategię, ogłaszasz publicznie, ile pieniędzy Polska jest skłonna wyłożyć na "obronę złotówki".

Skoro jesteś pan profesorem ekonomii, to przypomnij pan sobie jak nie tak dawno temu, Wielki Filantrop, niejaki Soros, znając strategię Banku Anglii, przperowadził udany atak na funta brytyjskiego, na który wyłożył (o ile pamiętam) raptem 5 miliardów funtów, a zarobił na tym kilkakrotnie więcej.

Kto, Herr Winiecki, będzie spłacał ten kredyt, skoro spekulanci wyciągną z Polski te 20 miliardów (bo zawsze będą mieli o to jedno € więcej niż polski(?) rząd???
Zapewne ma pan w poważaniu, że te 20 miliardów spadnie na garb milionów ciężko pracujących i ograbianych konfiskacyjnymi podatkami Polaków.
To, co pan uprawiasz, to czysty SABOTAŻ, i powinieneś pan, jako państwowy urzędnik, zostać postawiony przed Trybunałem Stanu z oskarżenia o ZDRADĘ!!!!!
antydupek / 89.78.249.* / 2010-05-06 22:14
ty chyba jesteś z byłego WSI - w których archiwach szukałeś doktoratów członków RPP? Jaki miałeś stopień w służbach, kto ci płaci, kto dostarcza ci informacji. ty jesteś agent, a zaczynałeś jako TW.
yuki / 77.65.44.* / 2010-05-06 21:25
Gdyby Polska byłą państwem prawa siedział byś za plucie na forach bez żadnych podstaw. Jak masz dowody na zdradę to do prokuratury, jak nie to m.. w kubeł.
Nauczyło się towarzystwo kościelno-PiSowskie pluć bez ładu i składu i teraz wszędzie ich pełno.
m-53 / 83.24.11.* / 2010-05-06 23:59
mój drogi yuki, Dziękuję tobie (t) za za uświadomienie, że Polska w chwili obecnej nie jest państwem prawa. Zdawałem sobie z tego sprawę jednak potwierdzenie ze strony miarodajnych czynników jest cenne. Proszę potwierdź, że państwo kierowane przez PO nie jest państwem prawa.
Rozumiem twoje (t) zaniepokojenie towarzystwem kościelno-pisowskim. Istotnie jest nas pełno i będzie jeszcze więcej.
P.S.
W twoim (t) państwie prawa sąd dopuścił nazywanie prezydenta chamem. Dopuścił plucie. Ja szanuję wyroki sądowe. I stosując się do nich sugeruję: yuki, morda w kubeł. I nie bulgotać.
Blondynka_rekinek / 86.180.237.* / 2010-05-06 17:31
obecna sytuacja i spadek zlotego to wreszcie korzystna sytuacja gospodarcza i dla tych co maja cos w glowie i czuja rynek co nalezy robic.
Teraz dopiero bedzie dobrze i nastpi wzrost konsumpcji.
yuki / 77.65.44.* / 2010-05-06 21:23
Ta, zwłaszcza jak paliwo będzie po 6 - 7 zł za litr i wszystko podrożeje przez drożejący transport.
Oszołomowaty / 89.229.95.* / 2010-05-06 23:48
O paliwie i gazie doczytać. Uczyć sie , uczyć ale broń Boze z TVN-u i GW. Do nauki a nie bzdury tu pisać!
jon_bon_jovi / 20.133.1.* / 2010-05-06 17:23
Linia kredytowa potrzebna jest rzadowi do zalatania dziury budzetowej. Mialaby byc utrzymana pod pretekstem ochrony waluty (przy czym stan rezerw walutowych tego nie wymaga), a tak naprawde pieniadze te trafilyby do rzadu (koszty obslugi tego zadluzenia ponioslby NBP a nie budzet panstwa) ktory wykorzystalby je na biezace potrzeby. Dlatego mamy NIEZALEZNY BC!!! Ktory odpowiada za polityke monetarna a nie fiskalna!
Jak zwykle chodzi o odwrocenie uwagi od problemu. Gdzie sa te szumnie zapowiadane reformy finansow publicznych? Gdzie ta druga Irlandia? Wiadomo ze nic nie rusza bo im slupki spadna. Majac pod reka takich "profesorow" jak Winiecki zwali sie wszystko na PiS. A pelo bedzie mialo 150% poparcia.
Elendir / 2010-05-07 08:42 / Łowca czarownic

Linia kredytowa potrzebna jest rzadowi do zalatania dziury
budzetowej.

Jak można takie bzdury pisać? Posiadanie linii kredytowej w żaden sposób nie zmniejsza dziury budżetowej. Jedynie co, to mogłoby pozwolić na obniżenie kosztów finansowania (w razie potrzeby skorzystania z takowego).
sam2132 / 89.77.108.* / 2010-05-06 17:06
I wszystko jasne.
A_L / 89.174.118.* / 2010-05-06 16:40
Kiedyś prace naukowe trzeba było zaczynać: 'Partia i Związek Radziecki ...." a potem pisać o atomach, silnikach czy innej dziedzinie. Dziś artykuł trzeba zacząć "PiS straszy trumnami... ' i pisać np. o ekonomii. Czasy już nie te, a tytuł profesora powinien iść w parze z jakąś elementarną etyką. Wydawcy też mogliby na to zwracać uwagę!
polak mały / 213.77.7.* / 2010-05-06 15:56
Zmasowany atak POlityków trwa. Wszystkie ręce na pokład i dokopać PiS. Jesteście już śmieszni w swej argumentacji, a przede wszystim mało kompetentnii.
arch / 2010-05-06 16:10 / Tysiącznik na forum
Jakim trzeba być OBŁUDNIKIEM p. Winiecki -
2009-12-18 money

"Winiecki: Rząd dobrze robi, że nie proponuje reform "
wowa52 / 150.254.22.* / 2010-05-06 15:46
A tak po prawdzie, to o co Panu Profesorowi chodzi? Jaki ma być parytet złotego i związana z tym polityka RPP i NBP? Chętnie poznamy pańskie poglądy na ten temat, bo głoszenie politycznych jest oczywiście w pańskim "zawodzie" mniej ryzykowne, ale też nikogo nie interesuje. Znamy "zasługi "polskiej szkoły ekonomicznej dla gospodarki, a ten bełkot jest typowym jej produktem.
dgen / 2010-05-06 15:28 / Tysiącznik na forum
po przeczytaniu tekstu winieckiego pozostaje tylko modlitwa:
Boże ratuj Rzeczpospolitą - w Tobie ostatnia nadzieja
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy