Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Winiecki: Każdy przepis to kawałek wolności

Winiecki: Każdy przepis to kawałek wolności

Money.pl / 2008-01-28 08:55
Wyświetlaj:
V jak Vendetta / 77.253.141.* / 2008-02-03 20:18
Chyba nikt z piszacych komentarze nic nie zrozumial.
Ja tez nie pale, nie lubie dymu, lae jeszcze bardziej nie lubie, gdy rzady krok po kroku odbieraja moje prawa.
Ograniczaja wybor i jeszcze kaza sobie za ro placic.
Bo kaza...chociaby w formie sluzb, urzedow, decyzzji administracyjnych.
a ja tego nie chce, dlatego zgadzam sie z profesorem-najpierw zakaza jednego dla mniejszosci, potem latwiej bedzie im zakazac, czegos waznego dla wszystkich....
....bo poprzednio przeciez nic nie mowilismy.
ewood / 89.76.211.* / 2008-01-30 12:26
Profesor Winiecki zdaje sie nie slyszal o negatywnych efektach zewnetrznych (negative externalities). Palenie tytoniu je powoduje, bo wplywa na zdrowie osob niepalacych, ktore sa zmuszone wdychac opary papierosowe. Picie wina ich nie powoduje, o ile pijacy nie zacznie sie zle zachowywac. Taka jest roznica. W praktyce wydzielanie stref dla palaczy w restauracjach i klubach sie nie sprawdza. Wszedzie smierdzi. Jestem za jak najwiekszym ograniczeniem mozliwosci palenia w miejscach publicznych.
wiesiek@neostrada.pl / 2008-02-02 00:26
To niech będą jedne knajpy dla palących, a inne dla nie palących. I smrodu nie musisz wąchać. Tak jak ja nie będę cierpiał w knajpie bezwonnej. Idąc dalej, to więcej ludzi umiera z powodu jedzenia smalcu i cukru. Trzeba zakazać. Równie wiele osób umiera z powodu braku aktywności fizycznej. Postawić kioski, gdzie każdy stempelkiem udowodni, że przeszedł piechotą 5 kilometrów dziennie.
Roman K / 2008-01-28 20:42 / Bywalec forum
Profesor ekonomii, a zamiast zając stanowisko w sprawie gospodarki światowj i spróbować je obronić sensownymi argumentami merytorycznymi woli snuć jakieś wynurzenia natury społeczno-psychologicznej.

Profanacja Profesora ekonomii

Swiadczy to tylko o braku solidnego warsztatu bo gdyby taki posiadał potrafił by coś sensownego z ekonomii sklecić.
Wiechs / 87.205.200.* / 2008-01-29 02:14
Panie Romanie K. (Dla jednych Roman dla innych K....)
Trzeba było powiedzieć panu Winieckiemu, że chcesz pan o gospodarce poczytać, -światowej najlepiej.
man13 / 2008-01-28 13:36 / Tysiącznik na forum
Decentralizowac i liberalizowac - swiete przykazania wolnosci spoleczno-gospodarczej.
maa / 2008-01-28 14:27 / Tysiącznik na forum
W zasadzie jestem za, ale:
- nie ma nic świętego w myśli ludzkiej. Wszystko trzeba kwestionować i dyskutować. Także i pańską tezę. Bo tylko podstarzali gówniarze w krótkich majteczkach głoszą "oczywiste oczywistości".
To nie odnosi się do spraw światopoglądowych, do wiary. Obojętnie, czy dotyczy ona Boga, czy słuszności w linii PiS.

Wracając do tematu, jak Pan myśli, dlaczego kaizerowskie Niemcy były w stanie prowadzić wojnę z całą Europą? Nikt ze zwolenników Fiedmanna nie potrafił tego sensownie uzasadnić. Może Pan da radę? II Rzesza była dosyć daleka od liberalnego modelu ...
marek19.53 / 83.24.72.* / 2008-01-29 01:53

Bo tylko
podstarzali gówniarze w krótkich majteczkach głoszą
"oczywiste oczywistości".

Nie wiem, czy waść podstarzały czy młodociany ale zwykł głosić wyłącznie oczywiste oczywistości, tezy niepodważalne - wręcz dogmaty. Podpierając się przy okazji dość dziwnymi pytaniami, które można zakwalifikować jedynie jako pseudo intelektualny bełkot.
Marqus / 83.18.52.* / 2008-01-28 18:08
prowadzić wojnę nawet z całym światem to nie sztuka , sztuką jest wygrać , a tego jak widać się nie udało.
man13 / 2008-01-28 16:54 / Tysiącznik na forum
Teza o "braku swietosci w mysli ludzkiej" podzielila ostatnio wykladowcow i sluchaczy jednej z wloskich uczelni. Jak bylo widac musl czlowieka, poprzez ochrone jej przez wspolczesnych, kwestionuje niespujne ideologie pomimo ich zatwardzialych zwolennikow i gownych przedstawicieli. Dla wartosci nadrzednej pamietanej przez "podstarzali gówniarze w krótkich majteczkach głoszą
oczywiste oczywistości".
A wracajac do poruszonego watku " kaizerowskich
Niemc", pragne przypomniec tlo i zwiazek z wyprawami do SWIETEJ ZIEMI. Pozdrawiam naukowca.
ŁowcaWykształciuchów / 2008-01-28 14:55 / NiePOsPOlity Intelekt
Równie dobrze możesz pytać, dlaczego w przeżartej socjalizmem (czyli z definicji patologicznej) Szwecji nie ma zwyczaju wręczania łapówek.
Odpowiednia mentalność, osiołku. Mentalność...
Handel wyrokami 1 / 83.21.38.* / 2008-01-28 12:39
Regulamin forum
Tomwic / 2008-01-28 17:08 / Bywalec forum
Człowieku!
To nie na temat
wyborca87 / 2008-01-28 12:55
Dużo racji. Młodzi bardzo naiwnie zagłosowali na PO, ale teraz to ich szl… trafia.
Teraz to już kumple wstydzą się przyznać, że na nich głosowali – śmiechu warte.
W kraju wielkie niezadowolenie, a media im laurki wystawiają. Gdyby to PIS rządził, to profesor Winiecki pisałby o konieczności zmiany rządu. A tu cichoooo szaaaa.
Takie przeciąganie bezrządu sprawi, że PO przepadnie całkowicie w następnych wyborach – nie dostaną 5%.
maa / 2008-01-28 13:26 / Tysiącznik na forum
Nie ciesz się naiwniaku. W dużej części głosowaliśmy nie za PO lecz przeciw PiS-owi. Możemy być niezadowoleni z PO, ale pisowscy chłopcy w krótkich majteczkach nigdy nie będą alternatywą dla nas, wyborców PO.
wezyzyr / 148.81.129.* / 2008-01-28 13:34
głosowanie przeciw a nie za to dziecinada
maa / 2008-01-28 14:06 / Tysiącznik na forum
Nie,
głosowanie na PO to zły wybór, lecz głosowanie na PiS to skrajna obywatelska głupota i nieodpowiedzialność.
Taki dylemat jest powszechny dla wyborców na całym świecie:
Francja głosowała na Chiraca przeciw Le Penowi ostentacyjnie z obrzydzeniem i w rękawiczkach.

Z PO i PiSem jest dokładnie tak samo.
Możecie sobie darować radość z potknięć PO. Niewiele dla was, dla PiS-u z nich wynika. Może jedynie to że PO nie będzie mieć 70% posłów, lecz tylko np. 40%.
marek19.53 / 83.24.72.* / 2008-01-29 01:23
Dziwna satysfakcja ze złego wyboru. (masturbacja ?).

A co jeżeli to nie będzie 40% tylko 30, 20, 10, - a może w końcu 4%.

P.S. Wcale nie cieszę się z potknięć (to delikatne określenie) PO. Odbywa się to niestety moim kosztem. Byłbym zachwycony sukcesami, programem (gdyby był), reformą. Dotychczas widzę jednak nie potknięcia ale upadek - wręcz rycie nosem w błocie.
ŁowcaWykształciuchów / 2008-01-28 14:50 / NiePOsPOlity Intelekt
Chyba jednak sporo wynika, bo wtedy PiSuary będą miały jakieś 60% ;-)))
marek19.53 / 83.24.72.* / 2008-01-29 01:15
Arytmetyka jest nauką obcą entuzjastom idei na poziomie "na złość mamie .... ".
karooo / 83.29.72.* / 2008-01-28 13:44
Ja bym powiedział więcej, to oznaka prymitywizmu danej osoby. Wystarczy poczytać ich posty.
MN4 / 80.51.231.* / 2008-01-28 13:05
A PiS dostanie 95%. Na czele rządu staną: wódz, Ziobro i Kamiński. Po kilku dniach zabraknie im kadry na TKM, magistrowie będą rządzić profesorami, geografowie - stoczniamia na przyspieszonych kursach nauki języka angielskiego będzie się szkolić MSZ.
marek19.53 / 83.24.72.* / 2008-01-29 01:43
To nie jest złe rozwiązanie. Do zarządzania gospodarką czy państwem tytuł profesorski nie jest konieczny. Wręcz przeciwnie, mam sporo zastrzeżeń do działań zasiedziałej kadry profesorskiej obwarowanej w okopach własnej nieomylności. Bardziej nadaje się wódz, przywódca niż profesor.

A przy okazji proszę mi wskazać specjalistyczne kwalifikacje zawodowe Tuska, Pitery, Schetyny, Kopacz - i przy okazji znajomość języków tychże, a w szczególności Tuska.
brrażskóracierpnie! / 83.24.224.* / 2008-01-28 17:15
no i ta lustracja - zgroza nie, dla tajniaczków!
MN4 / 80.51.231.* / 2008-01-28 10:52
Wolność od przymusu posunięta, aż do przymusu wolności.
A przecież to nie wolność jest miarą i wartością człowieczeństwa.
Panie profesorze, brakuje mi dobrej puenty, którą nawet na gruncie ekonomii możnaby dokleić.
Np. paradoks, że tenże Jan Pietrzak stał się tuba PiSu na stare lata.
maa / 2008-01-28 11:35 / Tysiącznik na forum
Pietrzak się nie stał tubą PiS. Zawsze nią był, zawsze należał do polactwa, nie do Polaków.
Mało Pan chyba wie o nim i środowisku, w którym się obraca jeszcze od czasów 1-szej Solidarności.
Zresztą, gdy tacy jak on, czy M. Wolski walczyli o "Teraz K... My" z PRL-lem trudno było coś zauważyć, bo wszystko "wygładzał" Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzura.
ŁowcaWykształciuchów / 2008-01-28 11:09 / NiePOsPOlity Intelekt
Twój mały rozumek nie ogarnia, że może to jednak PiS stał się tubą Pietrzaka? ;-)
MN4 / 80.51.231.* / 2008-01-28 12:18
PiS tubą Pietrzaka. Bardzo mi się podoba, będę to cytował, za pozwoleniem.
ŁowcaWykształciuchów / 2008-01-28 12:47 / NiePOsPOlity Intelekt
cała przyjemność po mojej stronie ;-)
wyborca87 / 2008-01-28 10:27
Początek jest faktycznie zachęcający. Profesor nie jest pierwszy, który wskazuje na wielkie absurdy świata zachodniego. Można powiedzieć, że jest jednym z ostatnich, którzy to zaczęli dostrzegać.
Od bardzo dawna na różne absurdy (wręcz totalitaryzm Zachodu) wskazuje Radio Maryja. Dlatego jest tak atakowane, a przecież każdy może posłuchać (nawet audycji z przeszłości, bo wszystko jest zamieszczone na ich stronach www) i wyrobić sobie zdanie. Jest to ciekawe, że profesor Winiecki uderza w tony RM.
Pisze profesor o Pietrzaku – to może lepiej posłuchać Rosiewicza. Tam są ciekawe rzeczy o Tuskach i jego ferajnie. O UE również. Jutro będzie płyta w „Naszym Dzienniku” – pozostaje tylko polecić. Niech każdy sam sobie wyrabia zdanie słuchając różnych opinii.
maa / 2008-01-28 11:44 / Tysiącznik na forum
Rosiewicz - ten prostytut od "Kalinka, Kalinka maja" i "Michaił, Michaił", pionier łamania aktorskiego bojkotu jaruzelskiej TVP w stanie wojennym?
W końcu mistrzem małego człowieczka na stanowisku prezydenta był W I. Lenin. Rozumiem, że Lechowi i polactwu to nie przeszkadza, mnie jednak tak.
iconatoporadzić / 83.24.224.* / 2008-01-28 17:17
takie prawo bolszewika jest!
maa / 2008-01-28 10:27 / Tysiącznik na forum
Tytuł jest bezdyskusyjny, ale przykłady...
Aliquando bonus dormitat Homerus...

Dlaczego mam np. wdychać smród dymu papierosowego jakiegoś za[je]bistego dupka stojąc w kolejce do wyciągu? Mam się z nim bić by przestał?
KAP / 2008-01-28 12:20 / Tysiącznik na forum
pytanie czy takich spraw nie powinna regulowac kultura osobista? przeciez jak jakis gosciu stoi obok mnie i spluwa non stop albo wyciera nos bez hustki czy stoi w tramwaju i sie 4 dni nie myl.... to trudno wprowadzac od razu przepisy.
maa / 2008-01-28 13:22 / Tysiącznik na forum
Kultura? Powinna, ale nie zapominajmy, że kultura była mordowana przez Niemców, Rosjan i wyjechała w 1968 roku.

Polska ma kulturę określoną przez awansowanych w PRL-u parobków. Polecam lekturę "Dziennika 1954" Tyrmanda, rozdział wspominający o wywieszkach "Nie pluć na podłogę" w ekskluzywnych restauracjach. Także felieton W. Jerofiejewa o zmianach kulturowych w rosyjskim społeczeństwie po rewolucji 1917r. Niestety nie pamiętam źródła.
KAP / 2008-01-28 16:04 / Tysiącznik na forum
sadze iz siegniecie az do czasów saskich da wieksza perspektywe. dla mnie niestety , bo wolalbym bys mial racje mowiac ze to tylko niemcy, rosjanie i komunisci ale jak patrze na historie narutowicza to musze nieco zwatpic..
Marqus / 87.96.12.* / 2008-01-28 14:29
W 1968 wyjechali ambasadorowie kultury np Stefan Michni czy H. Wolińska
maa / 2008-01-28 14:49 / Tysiącznik na forum
Nie, nie tylko oni zostali przez was wygonieni.
taka prawda / 83.143.40.* / 2008-01-28 20:23
Was?! Przecież to antysemicka lewica z twoim idolem Jaruzelskim na czele - ich pogoniła
Marqus / 83.18.52.* / 2008-01-28 18:11
Wolińską zapraszają i nawet oferują darmowy wikt i dach nad głową , ale chyba się obraziła bo nie chce wrócić
zacozaco? / 83.24.224.* / 2008-01-28 17:19
na płacz mi się zbiera!
Hanka. / 2008-01-28 14:02
I uważasz, że przepisy wszystko zmienią? Może postawmy obok każdego policjanta i wtedy będziesz zadowolony? A nie łatwiej po prostu zająć się oświatą i wykształcić nowe elity? A tak z ciekawości, to czy kiedykolwiek próbowałeś zwrócić uwagę przeszkadzającemu Ci palaczowi, czy czekasz aż Donek zrobi to za Ciebie, ustanawiając nowy przepis?
maa / 2008-01-28 14:47 / Tysiącznik na forum
Słusznie.
Tyle, że nawet zchamianie zajmuje trochę czasu. Rosja była wg. Jerofiejewa całkiem kulturalna w czasach Stalina. Chamstwo będące głównie wynikiem "pracy" Stalina wylało się w widoczny sposób na ulice dopiero za rządów Breżniewa.

Proces pozytywny - podniesienie kultury zajmuje wiele więcej czasu. 100? Może 200 lat? W czasie wojny i i PRL-u ze społeczeńśtwa o dominacji etosu szlacheckiego staliśmy się społeczeństwem o kulturze małorolnych chopów i parobków.

Ciekawość:
Tak, zwróciłem w kolejce do wyciągu w Korbielowie. Dobrze, że moje towarzystwo dojechało do do mnie, do kolejki. Palący koleś zaczął już odpinać narty ( na szczęście nie miał kijków - freestajlowiec)...
absurd / 83.11.31.* / 2008-01-28 19:21
tak .. małorolni. parobki, chłopki, powinni znac gdzie ich miejsce.
nauczono ich czytac i pisać .. i jakie tego skutki ?
ich jedynym przeznaczeniem winno byc .. pracowanie .. na potrzeby elit ..
naczytali sie o równości, o prawach do oświaty i innych p********* .. nikt tylko nie wyjasnił im (tym parobkom) ze to tylko na niby .. ze to taka moda dziejowa ..
oni to wzieli powaznie .. i teraz obrywają od .. tych "resztek" prawdzwych i przyszywanych...i są wyzywani od chamów itp.

a tak swoja drogą .. największe chamstwo .. najbardziej "wyrafinowane" .. cyniczne .. najwyższych lotów .. widziałem .. u tzw wysokich sfer ..
ale to tez domena tzw wysokości .. ot .. niskie sfery maja niskie prymitywne chamstwo .. w przeciwieństwie do wysokich (z konotacjami) sfer.
jedyne co moge powiedziec .. to to ze przykłady tego najwyzszego (najbardziej wyszukanego) chamstwa .. nie zdarzały sie w polsce .. przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo
Marqus / 83.18.52.* / 2008-01-28 18:18
Rosja całkiem kulturalna - no może w porównaniu z aborygenami
jliber / 212.180.147.* / 2008-01-28 10:17
Prawdziwym źródłem problemu są oczywiście państwowe ubezpieczenia zdrowotne które według idei socjalistycznych powinny być równe dla wszystkich. Sprywatyzowac, zliberalizowac i zapomniec. Na wolnym rynku palacze po prostu będą płacić więcej i tyle.
maa / 2008-01-28 11:27 / Tysiącznik na forum
Dymiarze wyjdą na prawdopodobnie na zero. Będą mieć niższe stawki emerytalne, bo statystycznie dużo krócej żyją.
będzieszdługożyłniestety! / 83.24.224.* / 2008-01-28 17:23
faktycznie, coś w tym jest. Np ubowcy żyją zdecydowanie dłużej, statystycznie, choć chlali i kurzyli do woli. Prawdopodobnie kure...o ich tak konserwuje.
mat-chrome / 77.79.194.* / 2008-01-28 09:49
początek zachęcający, wskazujący na coś większego dot. EU w ogólności. A tu on o papierochach pisze, ktoś kto sobie nawet z tak beznadziejnym nałogiem nie może sobie poradzić...
Marqus / 87.96.12.* / 2008-01-28 14:45
Dokładnie tak, mógł napisać chociaż coś do śmiechu o krzywiźnie banana czy patentach na oscypki
ŁowcaWykształciuchów / 2008-01-28 08:55 / NiePOsPOlity Intelekt
Tow. Winnicki zdradza coraz poważniejsze symptomy utraty właściwego dla EuroEntuzjasty POstępowego Entuzjazmu. Radzę trzymać gębę na kłódkę - bo Salon nie przebacza nigdy...

Najnowsze wpisy