Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Winiecki: Wzrost gospodarczy wyprzedza wiedzę

Winiecki: Wzrost gospodarczy wyprzedza wiedzę

Wyświetlaj:
sc / 99.233.52.* / 2010-01-12 05:27
Następny wspaniały artykuł Winieckiego. Ciemnogród od razu skomentował to i nawet poczuł się obrażony a powinien podziękować autorowi za wlożenie dużego wysiłku w próbę wytłumaczenia procesu zmian. Rzecz jest w tym, że ciemnogród polski nie chce niczego zrozumieć. Gdy się prosi ciemnogród o współpracę, odmawia. Nie da się sprawnie kierować demokratycznym krajem, w którym ciemnogród jest tak liczny i blokuje wszelkie poczynania rządu ratującego kraj. Ciemnogród nie jest w stanie zdać sobie sprawy nawet z tego, że gdyby ewentualnie jakaś inna partia przejęła władzę to niczego nie zmieni a może o wiele pogorszyć bo na horyzoncie nie ma nikogo wszystkowiedzącego. Ciemnogród wierzy w cuda a myślenie realistyczne jest mu obce. Ciemnogród krytykuje Balcerowicza ale właśnie w tym samym okresie wprowadzania jego planów w rzeczywistość polską, finansuje wspaniałe sanktuarium w Licheniu. Jak kiedyś uczono mnie na religii: Bóg wysłucha cię wszędzie, nawet w małym drewnianym kosciółku.
Tak jest i tak już widocznie będzie w naszym kraju.
JX / 91.193.160.* / 2010-01-12 12:20
Sc napisał: "Wspaniały artykuł Winieckiego."
Czyż nie ma analogii w stwierdzeniu:
Słynny kpiarz Bernard Shaw: "Mussolini to największy człowiek naszych czasów."

W intelektualnym przebłysku Sc napisał też:
"Nie da się sprawnie kierować demokratycznym krajem, w którym ciemnogród jest tak liczny i blokuje wszelkie poczynania rządu."
"Gdyby ewentualnie jakaś inna partia przejęła władzę to niczego nie zmieni a może o wiele
pogorszyć."
Przejęty głębokością tych myśli pozostaje mi tylko powtórzyć za Klaudiuszem, który do Kaliguli powiedział: "Jesteś boski."

Życzę więc Sc, aby spełniły się nauki, którym go poddano i oby, jak napisał, "Bóg wysłuchał go wszędzie."
Przyłączam się do tej prośby i dedykuję mu fragment "Rozmów w kartoflarni":
"A przyznać musisz, drogi Tarasie, na pol-Lenina nadaję ja się,
bo niezrównany ze mnie orator, co kunszt wymowy na nowy pcha tor!
To mam z Leninem wspólnego jeszcze, że moc problemów w swym mózgu mieszczę,
a równie dobrze jak na diamacie znam się, jak uszyć należy gacie!
Gdy tylko w Polsce obejmę władzę, wnet kult osoby własnej wprowadzę,
by czcić mnie mogli w kraju i w świecie, bom niezrównany jest mędrzec przecie!"
sc / 99.233.52.* / 2010-01-17 20:25
Nie musiałeś odpowiadać. W ten sposób udowodniłes, że jesteś prężnym przedstawicielem tej grupy. Znacznie lepiej byłoby gdybyś zaakceptował to co o takich jak ty myśli Winiecki, tymbardziej gdy wielu na tym forum zauważa, że twoja wiedza o ekonomii i inwestowaniu jest równa zeru. Czepiasz się wielu ludzi. Wyszukana przyjemność. Po co to robisz palancie?
pan władek / 89.231.102.* / 2010-01-11 21:42

gdyż tempo wzrostu gospodarczego u nas - chociaż już nie np. w Czechach, Słowenii, czy Estonii - wyprzedza znacznie tempo wzrostu wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie

tak oczywiście. Jestem wręcz przekonany, że każdy Czech i Słowak kupując piwo w supermarkecie i zakładając firmę sprzątająca psie kupy dokonują pogłębionej analizy procesów globalizacji oraz tego jak ich działalność i konsumpcja wpłynie na bilans płatniczy państwa środka w aspekcie zmian klimatycznych
JX / 91.193.160.* / 2010-01-11 19:42
Pan Winiecki napisał:
"Smutne refleksje naszły mnie, gdy przeczytałem wspomnieniowy wywiad..."
Coś w tym musi być, gdyż mnie naszły bodaj jeszcze smutniejsze refleksje po przeczytaniu artykułu pana Winieckiego, który wręcz kłamliwymi argumentami usiłuje czytelnikom robić przysłowiową wodę z mózgu.
Napisał m.in.: "Wielkich zmian nie da się przeprowadzić bez kosztów."
Czy rozkradanie państwowego majątku i niszczenie społeczeństwa uważa za niezbędne koszty?

Czyż nie ma racji pan Janusz Szewczak, który napisał:
"Tylko frajerzy wierzą jeszcze w praworządne państwo polskie, troskę o dobro wspólne i godność sprawowanego urzędu. Gorzką rację ma abp J. Michalik, gdy mówi po posiedzeniu Episkopatu Polski: „W Polsce istnieje kryzys autorytetów, a korupcja jest wielkim kłopotem wszystkich rządzących”.
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czy-Polska-jest-jeszcze-panstwem-prawa-2049675.html
anotilosos / 213.108.114.* / 2010-01-11 17:31
Nie negując głównej tezy autora, ze Polska dokonała sporego wysiłku, oraz osiagneła spory wzrost gospodarczy oraz w pewnym okresie duze tempo wzrostu, mam pewną niewesołą myśl.
Zacznę od przypomnienia oczywistej prawdy, że wielkich zmian nie da się przeprowadzić bez kosztów.

ta myśl zwiazana jest z t cytatem ttóry zapodałem.
Mam pytanie do autora, jakie koszty poniósł pan Winiecki?
Daje sie bowiem zauważać jedna prawidłowoś, strasznie wielu lubi mówic o koniecznych kosztach z jednym zastrzezeniem te koszty ponosza inni, to tym innym aplikuje sie te gorzkie koszty. W Polsce wg dostepnych dla mnie informacji, tak rózowo nie jest ani nie było. Wzrost który sie dokonał jest pewna wypadkowa wszystkiego, zarówno zaradnosci społeczeństwa jak i tez nieudolnosci ekonomistów i administracji. Miałem okazje być w takich rejonach Polski gdzie do dzisiaj poziom bytowania ludzi jest znacznie nizszy niz przed 'transformacją". Ludzi tam mieszkajacy ciagle jeszcze ponosza tak "konieczne" koszty.
yaros / 83.9.187.* / 2010-01-11 15:04
Wzrost gospodarczy wyprzedza wiedzę - czego przykładem jest autor tego propagandowego bełkotu. Na szerszy komentarz to coś nie zasługuje.
monidło / 79.188.238.* / 2010-01-11 13:06
witamy na Baiłorusi !

Dziennikarz TVN 24 Krzysztof Skórzyński usłyszał zarzut. Gierszewski jutro?Krzysztof Skórzyński, dziennikarz TVN24, został oskarżony przez krakowską prokuraturę o ujawnienie treści zeznań świadka, który brał udział w postępowaniu prokuratury w Rzeszowie. W tej sprawie protestował już Rzecznik Praw Obywatelskich i Centrum Monitoringu Wolności Prasy. Takie same zarzuty może usłyszeć Mariusz Gierszewski z Radia Zet.
Więcej informacji dnia

czekamy na dalsze aresztowania dziennikarzy.
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2010-01-11 14:27
ale że za rządowych dziennikarzy (TVN) się wzieli a nie za reakcjonistów z ND, Radio Maryja itp. aż dziwne - widac nie po linii pisali
man13 / 2010-01-11 14:51 / Tysiącznik na forum
Nie po linii radia co ma ryja?
ktotowie / 77.254.228.* / 2010-01-11 16:54
może, ale aż dziw bierze, że po linii telewizji, co to jej właściciel niewątpliwie ryja ma. Jak myślisz, może to pokłosie starych rozrachunków z cichymi udziałowcami?
kończ Waść / 62.58.10.* / 2010-01-11 11:46
jako bradzo prawdopodobny przyszły członek RPP powinien Pan już zaprzetsać pisania tych żenujących felietonów w których obnaża Pan fakt iz jest Pan bradziej politykiem niż ekonomistą.
arch / 2010-01-11 13:19 / Tysiącznik na forum
No cóż ekonomista z niego jak z koziej dupy tyrąbka .
2009-12-18 - money
Winiecki: Rząd dobrze robi, że nie proponuje reform
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2010-01-11 12:44
mierny ale wierny
MN4 / 217.96.42.* / 2010-01-11 10:56
Jako, że fizyczni pracują z wydajnością podobną, to znaczy, że obecnie jeden umysłowy w Niemczech pracuje jak dwóch umysłowych w Polsce. I to by się zgadzało.
p_b / 78.8.108.* / 2010-01-11 10:53
Trudno te bzdury nawet komentować, o długu zero wspomnienia. Cały wielki dobrobyt na kredyt, własna produkcja wykończona, pobudowane markety w zamian z g... płacami. I to ma budzić zachwyt? Bieda się poszerza w zastraszającym tempie, brak pracy, miliony uciekają za granicę.
Jaki plan Balcerowicza? Był to plan Sorosa i Sachsa, i dzisiaj Jeffrey Sachs mówi, że był porażką, błędem młodości.
O czym ten Pan mówi? Wstydu nie mają. Może upadek ludzi ich bawi i mają z tego radochę.
MN4 / 217.96.42.* / 2010-01-11 11:04
To dlaczego nie kupowałeś tej "własnej produkcji"? Dlaczego kupowałeś produkcję obcą?
A może chciałbyś ceł zaporowych i ochrony małego fiata, kalkulatora Bolek i Lolek. Mleka z bańki, piwa w niemytych kuflach, komputerów kupowanych na bazarach?
p_b / 78.8.108.* / 2010-01-11 11:14
Reforma Balcerka wykończyła zakłady odestkami 40% miesięcznie. Nikt nie był w stanie tego spłacać, i zniesiono cła, a zachód miał towaru w magazynach pełno. Wszystko rzucili do Polski.
Nikt nie miał szans ani czasu by się przystosować i upadło większość zakładów nawet te które miały zamówienia.
To są fakty, o których się nie pisze bo NIEWYGODNE.
Dzisiaj po ptokach, zmiany są nieodwracalne. Załamanie demograficzne, naród się ZWIJA.
KelThuz / 93.105.131.* / 2010-01-11 13:37
czas najwyższy, by naród proletariuszy, który reprezentujesz, się zwinął.
MN4 / 217.96.42.* / 2010-01-11 12:40
No to przykład proszę takiego zakładu co to: upadło większość zakładów nawet te które miały zamówienia.
man13 / 2010-01-11 11:28 / Tysiącznik na forum
Jak by nie patrzeć to jest w tym część prawdy. Jednak plan Balcerowicza to również „prawda” i to w dodatku zrealizowana.
Rossi / 91.189.73.* / 2010-01-11 14:21

to również „prawda” i to
w dodatku zrealizowana.

Raczej zrealizowana głupota przez balcerowicza.
Były to działania ekonomiczne, które wysokimi odsetkami od kredytów doprowadziły do bankructwa większości przedsiębiorstw państwowych.
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-01-11 10:41
To jest z********!! "Np. na starcie transformacji nasz poziom życia - mierzony według siły nabywczej walut - wynosił nieco mniej niż 1/4 tegoż poziomu Niemiec (zachodnich, rzecz jasna, nie byłego NRD!). Podobnie wyglądały też proporcje wydajności pracy. Dziś pod względem obu tych wskaźników nasz poziom to mniej więcej połowa poziomu Niemiec. Wskaźniki wielkiego postępu można by mnożyć.""
Typowe spojrzenie dupka z Warszawki ktory po warszafsku zarabia i ma w glebokim powazaniu sytuacje ogromnej wiekszosci Polakow. Nasz poziom to polowa poziomu Niemiec!!?? Inne wskazniki "wilekiego postepu" ... ja p****..e - gosc z glebokiego POmatrixa!! I jeszcze innym tutaj w glowach maci!
Oszolom / 212.14.45.* / 2010-01-11 14:24
Pracuje w Niemczech od kilku lat - zarowno w bylym DDR (tutaj moze nasz sredni (!!) poziom to 1/3 poziomu Niemieckiego) jak i w starych niemczech. W bylym RFN to my nawet nie mamy do czego sie porownywac. Chyba ze do turkow i ludnosci naplywowej - to moze zgadzalo by sie ...
Pilsener / 2010-01-11 10:03 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
"znacznie większy zakres prywatyzacji"
1. I tak za mały, poza tym kolejne rządy praktycznie zastopowały prywatyzację oraz uczyniły z niej doraźny instrument polityczny
2. Błędem było podzielenie ludzi na lepszych i gorszych, decydowanie o tym komu utworzymy skansen komuny, terrarium pasożytnictwa czy inkubator nieróbstwa a kto znajdzie się na bruku praktycznie z niczym (jak pracownicy byłych PGR choćby). I teraz dzieci tych PGRowców muszą pracować w marketach za 1500 brutto na górników czy stoczniowców, podejrzewam, że to jest główną przyczyną tego, że plan Balcerowicza jest tak niepopularny.
man13 / 2010-01-11 11:32 / Tysiącznik na forum
Ktoś na kogoś musi robić w demokracji z kapitalistyczną twarzą.

Najnowsze wpisy