Forum Forum ubezpieczeńSamochodowe

Winny stłuczki bez OC

Winny stłuczki bez OC

pati-ko / 2009-07-27 12:21
Dzień dobry. Może ktoś miał taką oto sytuację i pomoże: W dniu wczorajszym miałam stłuczkę, z winy innego kierowcy. Wezwana została policja, kierowca przyznał się do winy. Okazało się jednak, że nie miał aktualnego OC (skończyło się 13 lipca tego roku – czyli dwa tygodnie temu). Policja zasugerowała kontakt z naszym ubezpieczycielem AC, jednak ten stwierdził, że to nie jego kompetencje.
Niestety nie znamy firmy, w której kierowca posiadał OC. Czytam w necie, ale tyle ścieżek postępowania co piszących ;)
Wyświetlaj:
not4wankers / 87.105.21.* / 2009-08-18 07:56
Brawa dla Policji za "dobrą" radę :)
FMarek / 62.21.17.* / 2009-08-17 14:36
Poprzednie TU płaci jak klient nie wypowiedział OC. Tam I tylko tam należy się zgłosic.Jeżeli jednak wypowiedział to tylko z AC jak masz .Fundusz Gwarancyjny przyjmuje zgłoszenia jedynie jak nie było w poszkodowanym samochodzie AC.
marek.m / 79.191.142.* / 2009-08-16 10:22
witaj. Współczuję z powodu stłuczki nerwów, biegania itp, itd, mam nadzieję, że nie było szkód osobowych. W takim przypadku jak Twój, jeśli posiadasz ubezpieczenie AC, powinnaś się zgłośic do swojej firmy ubezpieczeniowej ze szkodą i oni powinni dokonac jej likwidacji. Poza tym Twoje TU znajdzie sobie gdzie delikwent ewentualnie ma ubezpieczenie i odbiorą sobie od nich kasę, tak więc powinnaś byc dla nich bezszkodowa (nie dotyczy to np. Compensy, bo u nich nawet jak nie wzięło się kasy ale zgłosiło się szkodę, to jest się klientem szkodowym). Poza tym doradzam zmianę TU, bo likwidacja takiej szkody leży przede wszytskim w jej kompetencjach, w końcu od tego się ubezpieczyłaś.
Poza tym na przyszłośc dla wszytskich: jeśli się nie posiada przy sobie ważnej polisy, to wcale to nie oznacza, że ona nie istnieje. Jeśli nie wypowiedziało się polisy co najmniej na 1 dzień przed jej upływem, to ona wznawia się automatycznie i każde TU odpowida za szkody bez względu na to, czy składka została opłacona czy nie. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, które reguluje ustawa i żadne TU nie może sobie tego dowolnie interpretowac. Gdyby jednak sprawca nie miał polisy ważnej, to likwidacją szkody zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (szkodę możemy zgłosic do dowolnej firmy ubezpieczeniowej a oni to do nich przekażą). UFG sobie ściągnie kasę z takiego sprawcy na drodze cywilnej i nałozy dodatkowo karę za brak ubezpieczenia.
A jeśli ktoś chce porozmawiac o ubezpieczeniach samochodowych to proszę o telefon na maila, oddzwonię i porozmawiamy :) lublin83@o2.pl
Dla wszelkorodzajowych krzykaczy: text sponsorowany przez TUiR WARTA S.A
karmil / 83.24.134.* / 2009-08-04 12:19
Skoro sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia, to TU w którym był wcześniej ubezpieczony nie wypłaci Ci pieniędzy, bo to już nie leży w jego kompetencjach. Tak samo nie leży to w kompetencjach TU, w którym masz wykupione AC. Powinnaś zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i to on wypłaci Ci odszkodowanie, a potem będzie egzekwować te pieniądze od sprawcy kolizji. Swoją drogą taka jazda bez waznego OC to jak dla mnie po prostu skrajna nieodpowiedzialność. Jak spoglądam teraz na stawki za OC, które wychodzą w directach typu Link4 (sam jestem w sytuacji, w której szukam korzystnej ceny za OC) to nasuwa mi się prosty wniosek – nie ma co ryzykować dla tych kilku stówek, na przestrzeni roku to naprawdę niewielki wydatek. Tym bardziej, że składkę można spokojnie spłacać w ratach.
jimjim132 / 213.158.199.* / 2009-08-17 17:45
Karmil'u mam dla Ciebie bardzo dobrą ofertę ubezpieczenia OC pojazdu oraz AC i nNW zapraszam na jim132@o2.pl => Jurek
Karmil / 83.24.129.* / 2009-08-18 17:11
Dzięki za propozycję, ale wykupiłem już OC – za Passata 1,8i 430 złotych w Link4. Z mojego rozpoznania wyszło mi najtaniej.
pendrivik / 62.29.164.* / 2009-08-06 09:31
Skarpetki mi opadły....

Po pierwsze, to, że komuś polisa skończyła się 13 lipca, to nie znaczy, że nie ma ochrony. Nie ma jej wtedy, jeśli wcześniej w terminie wypowiedział umowę lub nie płacił skłądki albo jej raty. Proponuję zapytac w poprzednim zakładzie. Możesz spróbowac mając notatkę policyjną i ewentualnie oświadczenie sprawcy zgłosić szkodę do tego zakłądu, w którym polisa wygasła. Oni wtedy Ci odpoiwedzą, czy klient faktycznie ma ochronę, czy nie.

Natomiast co do kompetencji Twojego TU w zakresie szkody - oni faktycznie nie muszą ( co nie znaczy, że nie mogą) dochodzić wypłaty z OC sprawcy, ale Ty zawsze masz prawo zgłosić i likwidowac szkodę ze swojego AC. Tylko stracisz niestety zniżkę, przynajmniej 10%.

Jeśli masz jakieś pytania - pisz dalej w tym samym wątku.
not4wankers / 87.105.21.* / 2009-08-18 07:52
pendrivik ma tutaj absolutna racje. Ostatnio mialem dokładnie taka sama sytuację. Była stłuczka, której sprawcą był człowiek, którego auto nie miało aktualnego OC (skonczyło sie w maju). OC miał w HDI i nie wypowiedział umowy, więc odnowiła sie automatycznie, co jest jednoznaczne z kontynuacja ochrony.

Policja powinna podać Ci numer polisy tego gościa (tej, która skonczyła sie 13 lipca) i z tym idziesz do jego ubezpieczalni i zgłaszasz szkode. Oni maja 30 dni na to zeby załatwic z Toba ta sprawe. W miedzy czasie sprawdzaja jeszcze czy przypadkiem facet nie jest nigdzie indziej ubezpieczony i jak nie jest to ich obowiazkiem jest wypłacenie Ci odszkodowania.

Mozesz spać spokojnie. Pozdrawiam

Najnowsze wpisy