Forum Forum dla firmZakładanie firmy

własna działalność a urlop

własna działalność a urlop

answers / 2013-02-28 09:36
czy prowadząc własną jednoosobową działalność gospodarczą przysługuje mi jakis urlop? Czy taki nie wykorzystany urlop można jakoś na gotówke zamienic? Zastanawiam sie czy tak sie da wogole?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-02-28 11:35
NIE masz ustawowo uregulowanego wolnego, urlop jest pojęciem z prawa pracy, któremu w stosunku do samego siebie nie podlegasz. Co za tym idzie nie ma też żadnej zastępczej gratyfikacji- czyli odpowiednika ekwiwalentu za niewykorzystany urlop jaki mają pracownicy, zresztą i tak tylko w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
nic_nie_wiem / 2013-06-18 10:27
a powiedz mi prosze, jak wyglada sprawa jakbym np. pracowal 5 lat w jakims zakladzie pracy, potem bym zalozyl swoja dzialanosc na okres 5 lat. To czy przez ten okres kiedy sam pracowalem na wlasnej dzialnosci, mialbym liczony staz pracy do ilosi urlopu jaki mi przysluguje? bo to sie jakos liczy chyba. prosze wytlumacz to jak to wyglada dokaldnie. pozdrawiam!
wiwan / 2013-06-18 10:38
'szklarek' pewnie nie siedzi 4 miesiące 'na' jednym wątku ;-)))

Do rzeczy- okres prowadzenia DG nie jest wliczany do stażu pracowniczego, od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym wymiar urlopu wypoczynkowego.

Okresy wliczane wynikają przede wszystkim z KP- czyli okres trwania umów o pracę + ryczałtowo zaliczane szkoły ponadgimnazjalne wg. art. 155 KP.

Oraz na podstawie przepisów szczególnych inne okresy jak np. służby wojskowej czy zasiłku dla bezrobotnych.
Lewandowski1970 / 2013-02-28 09:46
Oczywiście możesz sobie ustanowić urlop, pytanie jak wpłynie on na działalność Twojej firmy. Musiałbyś jakoś uprzedzić klientów o tym, że praktycznie działalność będzie zawieszona na czas Twojego urlopu.

Najnowsze wpisy