Forum Forum prawnePracy

własna działalność a ZUS

własna działalność a ZUS

klakier335 / 2011-08-30 08:33
jeżeli prowadzimy własną działalność gospodarczą i zdarzy nam się chorobowe, a w tym czasie nie będzie przychodów, ponieważ jest to jednoosobowa firma, to w jakim czasie ZUS wypłaca nam chorobowe?
Wyświetlaj:
dormaz / 78.8.80.* / 2011-09-01 18:24
Kochani!
Mam podobny problem jak większość z Was, ale wątek jest tak obszerny, że ciężko doczytać;) Opowiem swoja sytuację.

Prowadzę dzialalnośc gospodarczą kilka lat. Na dzień dzisiejszy mam pracownice na zwolnieniu wychowawczym, czyli w praktyce jestem sama.
Jestem w ciąży, nie deklarowałam chorobowego. Z powodu zastoju w firmie składek ZUS nie opłacam od około roku, a firma istnieje.
Wiem, ze jesli bym płaciła regularnie dostalabym coś około 6000, taka luka w prawie...
ale co w przypadku, kiedy zusu nie płaciłam, jestem w 32 tygodniu ciązy, za 4 tygodnie planuje iść na zwolnienie, bo juz mi ciężko w pracy (kosmetyka).
Czy coś mi przysługuje??
Czy mimo, że będę na zwolnieniu musze opłacac jakieś skladki??
Czy moge w tym czasie wystawiać rachunki??

Bardzo prosze o odpowiedź. U nas w zusie sa tak nie miłe Panie, że nawet nie mam ochoty tam wejśc by się czegokolwiek dowiedziec... ;)
wiwan / 2011-09-02 09:34
1. Nie luka w prawie, tylko normalna regulacja ustawowa- dobrowolność ubezpieczenia.
2. Raczej nie 6000 tys, tylko 100% podstawy, która jest taka, od jakiej składki społeczne Pani zdeklarowała- czyli w 2011 r. "nie mniej" niż 2015,40 zł. W praktyce nie ma chyba nikogo, kto stosowałby wyższą.
Jeśli korzysta Pani z ulgi 24 miesięcy jest to jeszcze mniej.
3. nie ma ubezpieczenia, nie ma zasiłku chorobowego ani macierzyńskiego, zwolnienie ZLA jest na pamiątkę.
4. nadal należy opłacać składki, można wystawiać rachunki.
5. proszę rozważyć zawieszenie DG, w jego czasie obowiązek składkowy ustaje, ale zasadniczo nie można uzyskiwać już bieżących przychodów z DG.
Albo- wyrównać zaległości w składkach społecznych i zgłosić się dodatkowo do u. chorobowego. W przypadku ciąży i macierzyństwa nie ma okresu wyczekiwania,nabędzie Pani od razu prawo do zasiłków.
szklarek / 2011-08-30 10:33
Przede wszystkim u. chorobowe przy DG jest dobrowolne, by więc ZUS wypłacał zasiłek musimy
1. do takiego u. w ogóle u. przystąpić,
2. opłacać terminowo składkę,
3. musi minąć okres wyczekiwania (90 dni)
4. musimy dostarczyć terminowo zwolnienie (ZLA)

Jak na większość swych działań i decyzji ZUS ma maks. 30 dni do dokonania wypłaty od dnia dostarczenia dokumentów.
klakier335 / 2011-08-30 10:41
strasznie długo to trwa, za opłacanie co miesiąc wspomnianej składki dostajemy w zamian miesięczne wyczekiwanie na wypłatę świadczenia z ZUS, a przez ten czas nie ma człowiek z czego kupić leków, bo nie świadczy usług w tym czasie :/
szklarek / 2011-08-30 11:21
Bez przesady.
Na etacie wynagrodzenie chorobowe ( pierwsze 33 dni niezdolności w roku ) wypłaca się też nie od ręki tylko z najbliższą wypłatą wynagrodzenia.
A cóż to za DG, że nie spływają należności za faktury za usługi wykonane przed chorobą.
Jakaś wirtualna.
klakier335 / 2011-08-30 13:39
a no taka działalność, w której klient płaci za wykonaną usługę od razu, czyli za montowanie szafek, jak nie ma mnie w pracy, to nie ma zarobku,

Najnowsze wpisy