Forum Forum prawnePracy

własna działalność, chorobowe, zaległości ZUS

własna działalność, chorobowe, zaległości ZUS

Marta8999 / 95.178.81.* / 2013-12-01 19:52
Witam!

Bardzo proszę o poradę w moim konkretnym przypadku.

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od lipca 2012 - jestem na niskim ZUSie. Posiadam również zaległości z tego tytułu w postaci kilku nieopłaconych składek.

W chwili obecnej jestem w 7 tygodniu ciąży i chciałabym uzyskać najwyższy zasiłek chorobowy. Jak powinnam to załatwić?

Oczywiście liczę się z koniecznością natychmiastowej spłaty
zaległości. Wcześniej nie deklarowałam dobrowolnego chorobowego. Naliczano mi niski ZUS około 400zł.

Bardzo proszę o poradę.

Dziękuję i pozdrawiam,
Marta
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-12-02 10:55
Należy przystąpić do dobrowolnego ub. chorobowego z tyt. DG tj. dokonać wyrejestrowania z dotychczasowych ub. społecznych na druku ZUS ZWUA i ponowne zarejestrowanie z tym samym dniem na ZUS ZUA do ubezpieczeń społecznych łącznie z ub. chorobowym.
Od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego dodatkowo deklaracja DRA. Jeśli owa zmiana ubezpieczeń nastąpi w trakcie miesiąca kalendarzowego tj. nie od 1 dnia miesiąca- dodatkowa deklaracja za ten miesiąc niepełny.

Przy przerejstrowaniu również zmiana kodu ubezpieczeń- pożegnanie z ZUS ulgowym.

Deklarowana podstawa ubezpieczeń (wszystkich- a więc również em-rent i wypadkowego) nie może być wyższa w IX-XI 2013 r. niż 9.129,30 zł/mc.

Co do samego zasiłku- prawo do chorobowego po 90 dniach trwania ubezpieczenia, do macierzyńskiego- bez ww okresu wyczekiwania.
Marta8999 / 95.178.81.* / 2013-12-02 11:28
Czy mogłabym prosić do Pana adres mailowy? Albo o kontakt msz9@interia.pl
szklarek / 2013-12-02 11:34
Dlaczego ?
Niech inni forumowicze też skorzystają, w tym Pani- bo może uzyskać więcej odpowiedzi od innych forumowiczów, choćby kadrowców-praktyków, czy urzędnika ZUS po godzinach :-)
Marta8999 / 95.178.81.* / 2013-12-02 14:28
No dobrze :) Zatem prosiłabym w punktach i kolejności odpowiedzieć co powinnam zrobić (poproszę tłumaczenie dla blondynki).

Mam zaległość w ZUS w postaci kilku ostatnich składek. Nie deklarowałam chorobowego wcześniej. Prowadzę działalność od lipca 2012. Na ten moment mam jeszcze niski ZUS.
Zależy mi na najwyższym chorobowym. Co powinnam zrobić w kolejności biorąc pod uwagę moje zaległości. I czy w ogóle mam szansę na ten najwyższy chorobowy około 6 tys zł.
szklarek / 2013-12-03 11:11
Poza spłaceniem zaległości- jak napisałem- wyrejestrować się na ZWUA z dotychczasowych ubezpieczeń i Z TĄ samą datą zarejestrować na ZUA do ubezpieczeń już w nowej konfiguracji tj. wraz z dobrowolnym ub. chorobowym.
Tu moja AUTOPORAWKA- nie zmienia się kodu ubezpieczeń w tej sytuacji. ZMiana kodu dopiero po 24 pełnym miesiącu trwania ulgi ZUS.
I zacząć opłacać ubezpieczenia społeczne już w nowej wysokości. Termin płatności pozostaje dotychczasowy, numery kont te same.

W odróżnieniu od obecnej sytuacji poza składkami w terminie ich opłaty trzeba co miesiąc dostarczać deklarację miesięczną DRA. Nie można jej automatycznie przepisywać, bo: -maksymalna możliwa podstawa składki chorobowej (250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale) zmienia się co 3 miesiące
-za miesiąc już z zasiłkiem chorobowym/macierzyńskim obniża się proporcjonalnie ww podstawę w zależności od liczby dni bez zasiłku.

W deklaracji tej wykazuje się zarówno deklarowaną podstawę jak i wyliczone składki. Obecną maksymalną podstawę podałem, za okres grudzień- luty jeszcze zdaje się nie podano- ale przecież termin deklaracji i składek za grudzień to dopiero 10 stycznia.

Obecnie więc maksymalny zasiłek to (9129,30 - 13,71 %): 30, czyli 262,59 zł brutto dziennie. Zasiłek podlega zaliczce PIT, więc netto to ok. 215 zł. Za np. grudzień więc (31 dni) całomiesięczny zasiłek to ok. 6721 zł.

Aby otrzymać zasiłek macierzyński przedsiębiorca musi złożyć do właściwego oddziału ZUS-u 3 dokumenty:

1. wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego,

2. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał),

3. druk Z-3B, na którym należy podać numer rachunku bankowego na który ZUS przekaże zasiłek.

ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie podania o zasiłek macierzyński. Jeżeli podanie zostało rozpatrzone pozytywnie, ZUS nie przesyła o tym żadnej informacji, tylko po prostu wypłaca zasiłek na podany numer konta.

Powyższe wyliczenia dla zasiłku 100%. Zwracam uwagę, że w związku z tegorocznym wprowadzeniem urlopu rodzicielskiego ubezpieczona ma wybór opcji wysokości zasiłku:
- 100% za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu + 60% za okres urlopu rodzicielskiego, albo
- 80% za okres odpowiadający wszystkim ww urlopom. Odpowiadający tzn. równy czasowi, przez jaki takie urlopy ma pracownik z Kodeksu Pracy. Ich długość maksymalna zależy od mnogości porodu.

Ta druga opcja wymaga zdecydowania się na u. rodzicielski od 14 dni od porodu.
szklarek / 2014-01-03 21:41
W ramach aktualizacji- od 2014 górna granica podstawy dobrowolnego chorobowego- 250% przeciętnego wynagrodzenia nie jest już ustalana co 3 miesiące, ale raz na cały rok kalendarzowy. Jest już obwieszczenie- MP 2014, poz. 4. Kwota ta to 9365 zł.
Marta8999 / 95.178.81.* / 2013-12-03 15:23
Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy mogę bez obaw ubiegać się o ten najwyższy chorobowy. Czy może jednak ZUS stwierdzi że działam celowo i odmówi wypłaty tak wysokiej kwoty.
szklarek / 2013-12-03 19:27
Obaw o zmarnowane tak wysokie składki ?

Od każdej decyzji ZUS, a więc również dotyczącej zasiłku, nie tylko renty, czy emerytury można się odwołać i zdać się na decyzję sądu pracy/ub. społecznych.

Akurat w tej kwestii tj. maksymalnego zasiłku dla przedsiębiorczych ( w dwu aspektach mam ) było sporo ostatnio orzeczeń. No i propozycja zmian ustawy zmierzająca do tego, by dopiero po 12 mc ubezpieczenia najwyższy zasiłek był możliwy.

UWAGA- zwracam uwagę na art. 43 ustawy zasiłkowej sprowadzający się do tego, że maksymalny zasiłek możliwy, jeśli ubezpieczenia trwa min. cały mc. kalendarzowy. Urodzenie wcześniej skutkuje policzeniem zasiłku od podstawy minimalnej - czyli dla Pani owych 30% płacy minimalnej, czyli takiej - od jakiej obecnie opłaca Pani s. emerytalną, rentową, wypadkową.
działacz / 31.175.169.* / 2013-12-09 18:24
Witam mam krótkie pytanie czy nawiązując umowe zlecenie w firmie opoltrans szef tej firma prawo nieodesłaćy m mi podpisanej umowy tylko zachować ją dla siebie a odesłać podpisaną w momęcie mojej nagłej i uzasadnionej potrzeby
szklarek / 2013-12-10 10:35
Ależ to kwestia spoza prawa pracy i dobrowolnego chorobowego....

Tylko bardziej cywilno-prawna.
Skoro tak się nie umawialiście, to nie ma prawa.
Przy umowie obie strony mają porównywalne prawa. Skoro przyjęliście formę pisemną umowy ( co nie jest konieczne, ale bardzo praktyczne i bardzo przydatne w razie jakichkolwiek problemów jako środek dowodowy- to obie strony muszą posiadać JEDNOBRZMIĄCE jej egzemplarze z podpisem strony przeciwnej, jako potwierdzenie jej zawarcia oraz warunków jej realizacji oraz wynagrodzenia.

Bez odesłania w tej sytuacji- z Pana punktu widzenia jest ona niezawarta.

Sam fakt zawarcia umowy pisemnej jest maksymalnie uzasadnionym powodem posiadania jej egzemplarza.

Najnowsze wpisy