Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Wójcikowski: Polska mówi o reformach, Czesi je wprowadzają

Wójcikowski: Polska mówi o reformach, Czesi je wprowadzają

Wyświetlaj:
Koala / 2007-04-04 17:40 / Bywalec forum
Wnioski wyciągnęłą już niemała rzesza naszych rodakó, którzy wyjechali za granicę. Otóż podatki zapłacone efektywnie są niższe niż w Polsce (dla kwoty 150 tys. zł po przeliczeniu na waluty wg kursów średnich NBP) m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Słowacji, Czechach (jeszcze wg starych stawek), czy odległej Australii. Potrzeba komentarza? Nie, zbędny...
Tough / 141.76.45.* / 2007-03-28 11:51
Witam Panie Rafale,

Dziękuję za interesujący artykuł.

Kropkę nad i można postawić przytaczając przykład Macedonii, która od początku tego roku posiada podatki liniowe (dochodowe od firm i osób fizycznych) w wysokości 12% (!), a od początku 2008 roku będą one wynosiły 10% (!!!). Zastosowano także stawkę 0% (słownie: zero procent) dla inwestycji (tzn. kapitał inwestycyjny nie jest objęty opodatkowaniem).

Więcej w dokumencie MinFin Macedonii: http://www.finance.gov.mk/gb/news/info_en.pdf

My za to jesteśmy solidarni!
Np. wtedy, kiedy nasz okupacyjny rząd dostarcza najbardziej ambitnych i inteligentnych ludzi Anglii, Irlandii, itd.

Pozdrawiam,
Piotr
rafal wojcikwoski / 88.220.98.* / 2007-03-28 13:56
na cyprze podatek CIT wynosi 5% a od zyksu reinwestowanego 0% - stad tak wielu rodzimych inwestorów giełdowych zmaist inwestować na swoej prywatne nazwisko - zakłada spółke z o.o. na cyprze i jako na inwestuje na GPW - sam zamierzam zrobic to samo - podobno sa firmy prawnicze w Piolsce ktore podejmuja sie calkowitej obslugi prawnej zwiazanej z zalopzeniem i biezacym prowadzeniem (ksiegowosc rozliczenia podatkowe) tkaiej firmy - tka wiec nie trzeba nawet jezdzic na ten Cypr

gdyby ktos wiedzial cos wiecej to prosze sie podzielic na forum - albo do mnie prywatnie na maila - chetnie napisalbym o tym felieton - jak prosto i łatwo ominac podatki w Polsce...

email znany w redakcji

pozdrawiam
zrozpaczony / 87.239.216.* / 2007-03-28 00:04
Ten artykuł wytyka tyle błędów rządzenia tym krajem, że aż nie chce się tu mieszkać. Już mamy do czynienia z emigracją zarobkową do Czech, choć na razie niewielką. Jak to będzie w przyszłości?
Pan Redaktor wspomniał o tym, że Czesi 10 lat temu byli za nami - teraz to my zostajemy daleko w tyle. Jak będzie po kolejnych 10 latach?
Przecież wciąż pakiet Kluski to więcej słów niż konkretnych akcji. Jedynie słabo napomknięto tam o podatkach - ale jedynie o konieczności redukcji. Nic konkretnego.
Nie ma zatem żadnych przesłanek o tym, by emigracja się zmniejszała.
Który kraj teraz Polska naśladuje? Gdzie są patetyczne słowa, państwo "solidarne", brak reform i polityczne odcinanie się od reszty Europy? To jeden z naszych sąsiadów - Białoruś.
Gratulacje :-/
scorpion / 195.38.12.* / 2007-03-27 16:20
Niech się wezmą raczej za tych co w ogóle nie płacą np. Markety lub inne zagraniczne to moze będzie jakaś zmiana.
rafal wojcikowski / 88.220.98.* / 2007-03-28 13:51
markety generalnie nie płacą bo nie wykazują zysków... a dlaczego nie wykazują - to juz zupełnie inna sprawa...
jerzy1s / 2007-03-27 20:21 / Bywalec forum
czy pan to moze komunista z PRL-u czy PiS-owski
Floyd / 2007-03-27 23:11 / Tysiącznik na forum
A, pan to kto? Pewnie były komunista, a dziś liberał (dużo takich przefarowanych lisów.).
Marcin7788 / 62.69.200.* / 2007-03-27 14:41
Panie Rafale od kiedy to klasa srednia zarabia 3300-3400zl? Przeciez to nadal klasa nizsza. W Polsce klasa srednia nie placi 30% w progresywnej skali. To tylko ludziom i Panu sie wydaje, ze to klasa srednia. Przypomne w krajach rozwinietych 1500EUR (ok. 5800zl) to najnizej zarabiajacy. Prosze nie mylic pojec. Klasa srednia to dochody powyzej 10 000 zlotych, natomiast bogaci ludzie to zarabiajacy powyzej 10 000 EUR. To, ze banki obnizyly kwoty do 5000zl w rachunkach dla VIPow nie oznacza od razu, ze mamy do czynienia z klasa srednia. Jezeli chce Pan uzyskac klase srednia to prosze wziac zarobki lekarza np: z Norwegii, czy UK i zamienic na PLN oraz podzielic na 2 (koszty zycia przecietnie sa 2 razy wyzsze). Mam na mysli zarobki przecietne a nie z Londynu. Takie jest moje zdanie, z ktorym oczywiscie Pan moze sie nie zgadzac. Ale dochody okolo 3500PLN to nie klasa srednia, tylko normalnosc w krajach rozwinietych. Normalnosc najmniej zarabiajacych.
rafal wojcikowski / 212.51.211.* / 2007-03-27 14:54
alez ja sie z Panem zgadzam - ten podzial to Czesi nakreślili nie ja :)
Marqus / 212.244.191.* / 2007-03-27 12:18
Czesi nie przeszli takiej negatywnej selekcji jak Polacy -sczególnie podczas wojny i zaraz po , potem granice też były bardziej szczelne więc ci "co im się chce" pozostali. Dodam że p Klaus wydaje się być jedynym w Europie prezydentem z j.....
A.T. / 83.18.191.* / 2007-03-27 12:57
A nie lepiej wziąć się do roboty, zamiast zrzucać winę na innych ?
Marqus / 212.244.191.* / 2007-03-27 15:18
a niby na kogo ja zrzucam winę ?? homo sovieticus jest jaki jest , a demokracja dopełnia dzieła.
urbansp_1 / 195.94.213.* / 2007-03-27 11:46
Pytanie - jakie warunki musiałbym spełnić aby pracować w Polsce a płacić podatki w Czechach ( obecnie mam polskie obywatelstwo mieszkami i prcuję w Polsce) ?
majo / 83.4.197.* / 2007-03-27 10:54
Mój przyjaciel wyjechał rok temu na Słowację,po pół roku przyjął obywatelstwo słowackie i teraz wreszcie nie czuje się okradany!!
KAP / 162.27.160.* / 2007-03-27 09:40
przez czystosc i seksualna wstrzemiezliwosc oraz lustracje i likwidacje sluzb specjalnych oraz ogloszenie Chrystusa królem Polski. Dzieki tej zapewnionej czystosci ze zmytego z nas brudu powstana 3 miliony mieszkan i godne zycie na codzien. Dzieki braku podsluch zakladanego przez WSI zaoszczedzona energia wraz z uwolnionna z okowów energia wk... zapewni krajowi bezpieczenstwo energetyczne.

I kto powiedzial ze my nie mamy wlasnej drogiu do bogactwa Pani e Redaktorze?
karolina11 / 81.15.199.* / 2007-03-27 09:18
Z uporem maniaka czepiaćie sie ulg prorodzinnych. No i Pan Rafał cieszy się, że w Czechach to tylko 50 zeta/dziecko od PIT. Ale nikt nie zwróci uwagi , że w Czechach od kilkunastu lat obowiązuje Becikowe 30000 KC/dziecko.
Rico / 83.4.236.* / 2007-03-27 09:29
treśc artykułu jest trochę inna niż Pani komentarz: to w Polsce jest 50zł a w Czechach więcej (870 koron x0,13zł)
Przykład ulg -wg mnie- jest tylko jednym z przykładów w treści artykułu i dowodem na demagogię naszych rządzących, którzy tak jak krowa w przysłowiu "krowa, która dużo ryczy mało mleka daje"...
Rico / 83.29.122.* / 2007-03-27 08:15
A u nas rządzi narodowy-socjalizm za "pan brat" z populizmem...pod wzniosłymi hasłami solidarności!

A ci którzy chcą coś osiągnać w życiu a nie tylko biadolić i zazdrościć innym to wyjechali na przymusowe "saksy" ( a może lepiej "irlandy" albo "englishy"?)
A dla rządu to była prawdziwa radość, że aktywni wyjeżdżają i zaczynają płacić składki u obcych. W końcu mniej aktywnych i myślących w kraju to łatwiej rządzić masą "głów" ("tłum ma wiele głów ale brak mu rozumu"-z psychologii tłumu). Ale się Marcinkiewicz cieszył, że jeszcze Hiszpania otworzyła dla nas rynek pracy...

Tempus fugit...

Na szczęście mieszkam blisko granicy z czechami... Już za rok nasz polski chciwy fiskus mnie nie zobaczy...
Tzn moich podatków.
jerzy1s / 2007-03-27 20:30 / Bywalec forum
No wlasnie napisz nt temat wiecej. Chce dzialac biznesowo w Polsce z firma zalozona w Czechach

Najnowsze wpisy