Forum Polityka, aktualnościŚwiat

Wolny wakat w Watykanie

Wolny wakat w Watykanie

andzia23 / 2013-03-01 09:08
Moze mi ktos wytlumaczyc jak to jest z tym prawem wyboru papieza? Podobno papiezem moze zostac kazda osoba ktora jest katolikiem. To na jakiej zasadzie taki kowalski moglby startowac na kandydata na papieza?
Wyświetlaj:
ździcho / 77.254.244.* / 2013-03-01 09:31
Sam sobie wytłumaczyłeś:
Podobno


To na jakiej zasadzie taki kowalski moglby startowac na kandydata na papieza?

Najpierw pójśc do seminarium i zostac księdzem, a potem piąc się po szczeblach kariery kościelnej aż do kardynała w Watykanie. Potem może startowac sobie na papieża
ciciak / 2013-03-01 10:17
a ja jestem przekonany ze jestes w bledzie, prawo koscielne mowi wyraznie ze aby zostac papieżem wystarczy byc dorosłym, ochrzczonym mężczyzną. Nie musi byc on kardynalem, biskupem ani nawet ksiedzem. Sytuacja taka moze wystapic tylko pod warunkiem ze obecny papież wyda pozwolenie na kandydowanie danej osoby
utajony / 2013-03-11 13:16
masz racje, moze taki Kowalski startowac na papieza ale mus miec zgode obecnego papieza na moznosc wystapienia w konklawe i normlanym glosowaniu jak pozozstali zebrani na konklawe kardynalowie
nowa_praca / 2013-03-15 10:29
chyba juz nie akutalny temat ;p papiez jest i oby byl dlugo i zrobil porzadek w tym calym chrzescijanstwie bo naprawde zle sie dzieje i muzulmanie coraz bardziej wkraczaja i walcza o swoje...
bozabozena / 2013-06-19 09:43
Nowym papieżem może teoretycznie zostać każdy dorosły, ochrzczony mężczyzna. Nie musi być kardynałem ani nawet księdzem! Bo z takiego obowiązku może go zwolnić papież. Papież jest zwykle wybierany spośród kardynałów. Każdy z nich jest przecież wyświęconym kapłanem, w dodatku mającym bogaty dorobek naukowy z teologii. Ale – jak się okazuje – kandydat na papieża wcale nie musi być księdzem! – Z takiego obowiązku może nominata zwolnić jedynie sam papież, bo tylko on może zmienić normy prawa kanonicznego

Najnowsze wpisy