Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Wpis do CEIDG i kilka pytań z tym związanych

Wpis do CEIDG i kilka pytań z tym związanych

Karolok / 95.49.219.* / 2011-11-20 20:52
Witam
Złożyłem wniosek CEIDG, uzyskałem REGON, zaświadczenie z KRK. Podpisuję umowę agencyjną z Tow. Ubezpieczeniowym. I tu kilka pytań:
1. Jeżeli mam datę rozpoczęcia działalności od 01-12-2011 czy mogę już dokonać zakupu np telefonu komórkowego, wizytówek, drukarki itp na firmę, by to zaliczyć później w koszty? oczywiście wszystko zakupione będzie na fakturę
2. czy mogę być zatrudniony w firmie na etat i dodatkowo prowadzić działalność gosp - chodzi mi o rozliczenia z ZUS-em - jak to rozwiązać?
3. Planuję rozliczać się przy pomocy Księgi - kiedy i jak mam ją pobrać? i czy przy pomocy znajomej księgowej mogę sam ją prowadzić?
proszę o wyrozumiałość i pomoc
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Wyświetlaj:
trutu22 / 2011-11-21 15:21
na składkę zdrowotną zawsze płacić trzeba, nie ważne ile miałby ktoś umów, z każdej trzeba opłacić NFZ, by o nasze zdrowie lepiej dbali...
szklarek / 2011-11-21 11:18
1. tak, pierwsze koszty, o ile ściśle związane z prowadzeniem DG, mogą być poniesione przed formalnym rozpoczęciem DG. Wpisze się je do księgi wraz z kosztami z 1 miesiąca, ale z datą faktyczną.
2. oczywiście można mieć te dwa źródła dochodu. O ile z etatu uzyskuje Pan wynagrodzenie przynajmniej minimalne ( 1836 zł w 2011, 1500 zł w 2012 brutto/mc ) wtedy z DG obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna.
3. można wydrukować z netu lub... kupić sobie. Akurat prowadzenie księgi nie jest skomplikowane, spokojnie poradzi Pan sam- to zwykły rejestr kosztów i przychodów.

ad.1 jeszcze:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/faktury;sprzed;rejestracji;firmy;sa;kosztem,93,0,526429.html

Najnowsze wpisy