Forum Forum prawneKarne

Wpis do KRD za mandat

Wpis do KRD za mandat

zajacc / 2013-07-08 14:16
To może brzmieć głupio, ale jakieś 1,5 miesiąca temu dostałem mandat w KZK GOP za jazdę bez biletu, kwota lekko ponad 160 złotych. Dzisiaj przyszło mi powiadomienie, że jeżeli nie zapłacę w ciągu tygodnia przewoźnik zwróci się do krajowego rejestru długów (naliczyli mi 1,5 zł odsetek). Z tego co wiem do KRD można trafić jako osoba fizyczna od kwoty 200 złotych, zatem moje pytanie: czy rzeczywiście mogę się tam znaleźć w przypadku braku zapłaty?
szklarek / 2013-07-11 17:30
Obecna kwota zaległości 161,50 zł na to nie pozwala. Limit dolny kwoty zadłużenia to nadal 200 zł, tak wynika z art. 14, ust.1, pkt. 2 USTAWY
z dnia 9 kwietnia 2010 r.
o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Zwracam jednak uwagę, że wierzyciel pobiera czasem również opłatę za wezwanie do zapłaty, czyli pojawia się 3 element długu oprócz należności głównej oraz odsetek za zwłokę.

Ta jednak nie może zbytnio odbiegać od kosztów rzeczywistych (np. listu poleconego), z drugiej strony może być kilka kolejnych wezwań.

Warto więc na www przewoźnika poszukać kwestii związanych z 'opłatą dodatkową za jazdę bez biletu, (bo w sensie prawnym jest to kara umowna, a nie mandat)- tzn. czy przewiduje ona ww opłatę windykacyjną- za wezwanie do zapłaty, która spowodowałaby przekroczenie kwoty 200 zł.

Najnowsze wpisy