Forum Forum prawneBankowe

Wpis w Bankowym Rejestrze a aneks do hipoteki

Wpis w Bankowym Rejestrze a aneks do hipoteki

gieko / 193.239.124.* / 2012-05-10 17:03
Witam,
mam taki oto problem - chciałem zmienić formę spłaty kredytu walutowego z PLN na EUR, czyli po prostu spłacać kredyt walutą zakupioną tam, gdzie mi się podoba. Wiąże się to z koniecznością podpisania aneksu do umowy, co wg ostatnich zmian w prawie należy mi się bezpłatnie. Złożyłem więc stosowny wniosek w oddziale banku. Niestety po paru dniach zadzwoniła do mnie przedstawicielka banku z informacją, że moje dane są w Bankowym Rejestrze (wpis powstał nieco ponad rok temu, należność też już dawno spłacona, jakieś 2 miesiące po wpisie), co automatycznie blokuje możliwość sporządzenia aneksu, gdyż przy każdym aneksie bank ponownie bada zdolność kredytową, a jak pewnie wszyscy wiedzą, wpis do BR-u praktycznie oznacza brak zdolności w każdym banku. Oczywiście ów przedstawicielka powiedziała, że wystarczy jej pismo z banku, który ten wpis dokonał,za co przekazali moje dane do BR-u i że należność jest uregulowana. Nie jest to więc jakiś duży problem. Tyle że zastanawiam się, czy bank ma prawo odmówić mi zmiany formy spłaty kredytu, skoro jest to zagwarantowane ustawowo w świetle ostatnich, głośnych zresztą zmian, argumentując swoją decyzję brakiem zdolności kredytowej?
Z góry dziękuję za opinie i pozdrawiam
pieniadzeiprawo_pl / 2012-05-16 21:25
Teoretycznie bank nie może Panu odmówić podpisania bezpłatnego aneksu w związku chęcią spłacania kredytu bezpośrednio w walucie. Tyle, że jeśli istnieje przeszkoda do podpisania aneksu z uwagi na wpis w BR to sprawa się nieco komplikuje. Tutaj z uwagi na swoje procedury banki są bardzo restrykcyjne. Musi Pan udowodnić, że należność w związku, z którą wpis w BR powstał została już uregulowana i wówczas ta przeszkoda odpadnie. Aneks do umowy jest konieczny, aby zmienić chociażby rachunek, na który dokonywane są spłaty kredytu. Obecnie do spłaty kredytu ma Pan rachunek złotowy, przy spłacie w euro potrzebny jest walutowy.
---------------------------
http://pieniadzeiprawo.pl

Najnowsze wpisy