Forum Forum podatkowePIT

Wspólne rozliczenie renty rodzinnej studiującego dorosłego syna?

Wspólne rozliczenie renty rodzinnej studiującego dorosłego syna?

Mania71 / 2017-04-06 09:33
Proszę o pomoc.
Syn (20lat) studiuje na państwowej uczelni i pobiera rente rodzinną po zmarłym ojcu. odprowadzony jest z niej spory, jak dla nas, podatek.
Do jego pełnoletności ten podatek był zwracany naszej rodzinie, bo jestem samotną matką.
Nie wiem, czy mogę tak rozliczyć PIT( np. wspólnie z uczącym się dzieckiem do 25 r.ż.), aby odzyskać ten podatek.
wiwan / 2017-04-06 11:32
Uściślijmy- PIT syna był zwracany jemu, na skutek jego rozliczenia- jeśli dochód z jego renty nie przekroczył tzw. kwoty wolnej.

Pani z kolei uzyskiwała zwrot swojego PIT na skutek skorzystania z :
- preferencji rozliczenia jako samotnie wychowująca dziecko
- ulgi prorodzinnej na dziecko.

Osiągnięcie pełnoletności przez syna zmieniło jedynie to, że aby nadal Pani mogła z ww udogodnień korzystać muszą być spełnione dodatkowe warunki:
- syn musi się uczyć/studiować
- nie może uzyskiwać dochodów (POZA dochodem z renty) przekraczających tzw. kwotę wolną.

Warunki po Pani stronie są jak rozumiem zachowane- nie wyszła Pani za mąż oraz Pani dochód nie przekracza 56 000 zł.

Jeśli tak- jak najbardziej Pani rozlicza się z dwoma ww udogodnieniami, a więc i w efekcie jakimś zwrotem podatku, a w razie braku pokryci w nim ulgi - do limitu zapłaconych składek.

Syn osobno. Nie musi tego czynić, jeśli jedyny jego dochód to renta, nie korzysta z żadnej swojej ulgi, a ZUS wystawił mu PIT 40A.

Najnowsze wpisy