wycena samochodu

misiaczek28 / 2013-04-04 08:48
wprowadzajac samochod prywatny do firmy, na jakiej podstawie musze oszacowac jego wartosc? Czy jest jakis konkretny schemat opisujacy ta wycene? czy tylko mam przegladnac np internet i zobaczyc w jakich cenach jest samochod w wieku i stanie jak moj?
Wyświetlaj:
psinka / 2013-04-04 13:13
ja swoj samochod prywatny jak wprwadzalem do swojej firmy to jego wartosc ustalilem na podstawie cen dostepnych w inercnecie dla samochodu takeigo jak moj o podobnym przebiegu i stanie technicznym i bylo wszystko ok
bankierpll / 2013-05-29 13:35
Aby samochód stał się formalnie majątkiem firmy, należy określić jego wartość początkową. Ta kwota służy do wyliczania odpisów amortyzacyjnych. Najprostsza sytuacja jest wówczas, gdy przedsiębiorca dysponuje dowodem zakupu. Może to być dowolny dokument, np. umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT czy faktura VAT marża. Wtedy wartością początkową pojazdu jest kwota widniejąca na tym dokumencie powiększona o wyszczególnione w przepisach koszty dodatkowe (np. wydatki poniesione w związku z transportem, cłem i podatkiem akcyzowym). Nie ma znaczenia ile czasu minęło od zakupu samochodu. W sytuacji kiedy przedsiębiorca nie dysponuje żadnym dowodem zakupu pojazdu do określenia wartości początkowej stosuje się aktualną cenę rynkową, przy czym podatnik musi samodzielnie ją oszacować. Przepisy nie przewidują dokładnych zasad sporządzania wyceny, można więc jej dokonać w dowolny sposób, np. opierając się na wartościach ustalanych przez ubezpieczycieli lub po prostu kierując się rynkowymi cenami analogicznych pojazdów. Oczywiście, urzędnicy mogą zakwestionować zawyżoną cenę pojazdu.
ten_co_nie_jedono_widzial / 2013-07-01 12:47
Samochód, który jest współwłasnością dwóch lub więcej osób również można wprowadzić do majątku firmowego i amortyzować go. Wartość początkowa samochodu w tym przypadku to część wartości pojazdu, która przypada na udział własnościowy przedsiębiorcy. Np. jeżeli właścicielami samochodu są dwie osoby, to wartość początkową stanowi 50% całości. Dodatkowo, drugi współwłaściciel musi wyrazić zgodę na używanie pojazdu do celów firmowych i w tym celu również warto zachować w dokumentacji firmowej odpowiednie oświadczenie.Wyjątek od tej zasady pojawia się wówczas, gdy współwłaścicielem pojazdu jest małżonek, zaś rozdzielność majątkowa nie jest ustanowiona. Wówczas można amortyzować całą wartość pojazdu w firmie. Jedynym warunkiem jest to, aby pojazd ten nie był jednocześnie wykorzystywany w działalności gospodarczej małżonka.
szklarek / 2013-04-04 09:28
Jeśli jest kupiony w tym celu ( a jednak nie na firmę ) i przekazywany bezpośrednio, to wartość zgodnie z art. 22g ust. 3 ustawy o PIT
"uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku".

W innych przypadkach jest to wartość rynkowa, czyli ustalona np. wg aktualnych ogłoszeń dla tej samej marki i rocznika. Dość bezpiecznym sposobem jest przyjęcie wartości jaką na podstawie tabel przyjął ubezpieczyciel.

Tu na temat:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/samochod;w;firmie;jak;wprowadzic;prywatne;auto,32,0,1233952.html

Najnowsze wpisy